Dárce

Dárce https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166584/bmid_darce-kdG-166584.jpg 4 1071 285

Dárce série

Dvanáctiletý Jonas žije ve světě, v němž neexistují války, zločiny, strach ani bolest. Všechno je dokonale organizované, nikdo si kvůli ničemu nemusí dělat starosti, dokonce i povolání dostane každý přiděleno. Jonas se má stát „příjemcem paměti", uctívaným strážcem vzpomínek. Podrobuje se výcviku, při němž mu dosavadní příjemce paměti předává to, co nikdo jiný nesmí vědět ani cítit – vzpomínky a zkušenosti předchozích generací, dozvídá se o bolesti a utrpení, ale i o kráse, lásce a přátelství a začíná chápat, že jeho společenství žije v dostatku a bezpečí za cenu totální absence citů a možnosti volby. A s tímhle vědomím, s poznáním těchto hodnot už nedokáže žít jako dřív…... celý text

Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Argo

The Giver , 1993

Malýmedvěd
Malýmedvěd
29.02.2024 5 z 5

Skvělá dětská knížka. Skvělý odrazový můstek k diskusím s dětmi o tolika důležitých tématech. Skvělý doslov. Jednoduchý a krátký příběh, který se lehce čte a zároveň podněcuje k otázkám.

Taťka Hraboš
Taťka Hraboš
09.02.2024 5 z 5

V doslovu autorky v mém vydání knihy o tom nepadlo ani slovo, ale nedivil bych se, kdyby se při psaní této knihy inspirovala i Překrásným novým světem od Aldouse Huxleyho (nebo Orwellem či Zamjatinem). Je to taková dětská verze Huxleyho románu – čímž ale vůbec nechci shazovat hodnotu Dárce. Naopak jej považuji za velice chvályhodný počin; knihu bych směle zařadil do seznamu doporučené četby na ZŠ. Děti si díky této knize mohou samy zapřemýšlet, jestli by daly přednost světu, v němž o všem podstatném v jejich životě rozhoduje pár vyvolených a v němž jsou pod neustálou kontrolou, ale který je snad bezpečný, bezbolestný a pohodlný, byť poněkud jednotvárný a nudný, anebo světu, kde sice vládne nejistota, ale o svém osudu si obvykle rozhodujeme sami a náš život může být nesmírně pestrý a bohatý. A to nemluvím o hlubších úvahách na téma hodnoty každého lidského života, včetně života těch nejmladších, nejstarších či nemocných.

romcav51
romcav51
20.11.2023 4 z 5

Pěkná kniha. Přišla mi tedy vhodnější pro děti oproti filmu.

Pisquosus
Pisquosus
15.11.2023 3 z 5

Ze začátku mi knížka přišla skvělá, hrozně mě bavila. Potom, co se Jonas stal příjemcem, stala se kniha monotónní a unylá. Aspirovala na 5*, ale postupně jsem došla jen ke 3*.

Zajímavé, ale od druhé poloviny bez šťávy.

Gracinka
Gracinka
02.09.2023 2 z 5

Tohle je snad poprvé, kdy se mi film líbí víc než knížka. V té mi příběh přišel dost plochý a bez emocí.

Gaara1
Gaara1
17.07.2023 4 z 5

Když jsem se díval na přebal knihy, tak jsem netušil proč je tam jediná osoba barevná a ostatní jsou černobílí. Ale jak jsem se začetl, tak mi to pomalu začalo dávat smysl a Jonas, budoucí Dárce, vám to brzo vysvětlí.

Když je všechno stejné, nikdo nemá v ničem na vybranou - Dárce .
Život je přece to, co člověk dělá každý den, nebo ne? Nic jiného v podstatě neexistuje - Dárce.

29.06.2023 5 z 5

Škoda, že na databázi není víc hvězdiček. Pět je málo. Dárce si zaslouží víc.

29.06.2023 5 z 5

U Dárce se mi poprvé při čtení stalo, že jsem četla četla četla a ani si nevšimla, že už jsem za půlkou knihy.

kedlis
kedlis
29.06.2023 2 z 5

(SPOILER) Představa společnosti, která se ve snaze zbavit se hladomoru, válek, násilí atd. vzdá určitých věcí a bude se řídit jistými pravidly není nereálná, ale má pro mě až mnoho děr. Obvykle si takových věcí moc nevšímám, ale tohle je vcelku útlá kniha a je toho více. V mé hlavě šlo o jakýsi svět, který je velmi technologicky pokročilý vzhledem ke genetickým úpravám (všichni stejní, nevidí barvy atd.) a ke schopnosti ovládat podnebí, každopádně mi nesedělo jak by se zbavili lásky, ale zároveň zachovali strach, frustraci, smutek? Nebo to mají všichni v hlavě čip a pouhou představu o určitých emocích? Kdo tohle kontroluje, rodí se tak? K tomu rození - však je jim 12 když přichází na přidělení povolání, to mi chcete říct že tam hned ve 12 někdo rodí?! Proč se v tak vyspělé společnoti mlátí malé děti do bodu, kdy přestanou na čas mluvit?! Děti si hrají si na "válku" a předstírají smrt, ačkoliv o smrti nic neví, nikdy ji neviděly a nemají ponětí co to znamená? Tohle celé mi rozbíjelo představu o vysoce technologické společnosti budoucna. Bylo toho víc, ale nechci tu zanechat sloh.
Ve zkratce, film na mě působil o něco lépe a rozhodně ve mně vyvolal více emocí.

broskev28
broskev28
27.06.2023

Je to dětská kniha, a dobrá, jenže já s ní mám problém.
Osobní svoboda je určitě úžasná věc, ale pokud to pro někoho znamená svobodu válčit, tedy zabíjet jakékoli jiné svobodné jedince, byť z cizího státu, jsem proti. Pokud svoboda pro některé znamená svobodu mít/nahrabat si co nejvíc na úkor těch druhých, kteří se nedokážou bránit, jsem rovněž proti.
Určitě bych nechtěla žít v Jonasově ideální společnosti, ale dokážu pochopit, proč se "inženýři lidských duší" vydali tudy. A kdybych třeba byla jedním ze syrských/súdánských/jemenských/doplňsisám uprchlíků a válkou zdecimovaných rodin - a to nemluvím třeba o holocaustu! - asi bych považovala Jonasovu vlast za ráj, kam bych se také chtěla přestěhovat. Vyřazování starých lidí ještě dokážu pochopit, u dětí už je to těžší; doporučuju realitu konce 20.století v knize Čajová dívka z Kolibříkové ulice.
Takže abychom si rozuměli: jakákoli nesvobodná společnost/totalita je odsouzeníhodná a je určitě pochopitelné, že se s ní nechceme smířit. Jen je dobré, obzvláště pro nás dospělé, připomenout si, proč byla nastolena. Pokud bylo cílem upevnit výsadní postavení privilegované vrstvy a ožebračovat (dnes bychom asi spíše použili termín snižovat životní úroveň), případně beztrestně a hlavně nesmyslně likvidovat jiné názory, jiné myšlenky a hlavně jiné členy společnosti, vyjděme do ulic.
Pokud cíl spočíval v likvidaci válek, v odstranění hladomorů způsobených přírodními katastrofami, v regulaci přelidněné planety, pak bych revoluci odložila minimálně do doby, než mi někdo předloží efektivnější, humánnější a hlavně realizovatelnou a dlouhodobě udržitelnou variantu fungování lidské společnosti.
Jenže my lidé, a děti obzvláště, milujeme černobílá řešení . . .

Hanncha
Hanncha
15.05.2023 5 z 5

Knihu jsem přečetla po druhé a můžu s jistotou říct, že si ji určitě přečtu znovu a znovu.

Bubo19
Bubo19
16.04.2023 5 z 5

Tuto knihu jsem si půjčila na doporučení kamarádky. Musím říct, že samotnou by mě nenapadlo ji číst, o to víc jsem byla překvapená, jak mě příběh o "dokonalé" civilizaci, kde je absence válek, výkyvů počasí a dalších negativních jevů, vykoupena ztrátou svobody, zaujal. Kniha mě dostala a nejvíc závěr, autorka v doslovu sama zmiňuje, že si každý může vybrat z několika možností, které se nabízejí, v tomto případě mě mrzí, že jsem to neviděla jako děti, a zvolila jsem zrovna tu pesimistickou variantu. Ještě jen dodám, že je to kniha pro děti, ale doporučovala bych ji minimálně od dvanácti let.

Ellis03
Ellis03
11.04.2023 5 z 5

Za mě to bylo zajimave čtení. Fascinující kontrast mezi tím co vnímáme jako standart a tím, kdyby jsme vlastně nic z toho neznali. A ten svět na mě působil jako genialni sbírka autorcinych nápadu. Myslím, ze si s tím poradila skvěle. Jsem zvědavá co mě ceka v dalších dílech.

E.T.007
E.T.007
09.11.2022 2 z 5

Za mňa teda nič moc. Niekedy to bolo také nudné, že som sa musela do čítania nútiť - a to je pri knihe, po ktorej človek siahne z vlastnej vôle, fakt veľmi zlé.

Kytiii
Kytiii
28.10.2022 5 z 5

Škoda, že jsem sérii Dárce neobjevila, když jsem byla cílovou čtenářskou skupinou. Ale zase jako matka cílové skupiny alespoň mám materiál pro doporučení... I tak jsem si čtení užila a nelitovala peněz za eknihy.

HanaNov
HanaNov
22.10.2022 4 z 5

Skvělá kniha, kterou jsem přečetla jedním dechem. Představa podobně řízené společnosti je totiž šílená a děsivá - lehce mi to připomnělo Bez šance Neala Schustermanna, u kterého mi bylo místy až nevolno.
Myšlenka, příběh, zvraty.. všecko parádní - jen škoda, že autor téma více nerozvinul, jistě by bylo o čem psát. Za mě tedy maličko nevyužitý obrovský potenciál - předpokládám, že kdyby kniha nebyla určena náctiletým, ale primárně dospělým čtenářům, mohla by být košatější a ještě mnohem víc zajímavější a šokující. Děj totiž byl hodně rychlý, až mi bylo líto, že některé situace nebyly více rozvedené.
A teda ten závěr - sakra - nemám takové konce ráda. Aspoň že doslov vysvětlil, o co autorce šlo, takže jsem spokojená:)

Marie022
Marie022
07.08.2022 5 z 5

Miluju ten film a knížka byla snad ještě lepši, nicméně jsem se nezvládala orientovat v tom že ve filmu je Jonasovi 16 zatímco v knížce 12 let. Ale i tak to bylo krásné čtení které jsem zhltla asi za 14 dní, protože kdybych si ho nešetřila nevydržel by ani dva dny.

EsterkaZ
EsterkaZ
01.08.2022 5 z 5

Nečekala jsem že se vyvine takový příběh, úplně mě to ovlivnilo.

intelektuálka
intelektuálka
27.07.2022 5 z 5

Zde je vylíčen velmi zajímavý vhled do uniformní společnosti v budoucnosti ....

Mladý Jonas netuší, kolik barev skýtá svět kolem něj .... až když se dostane do pozice příjemce paměti , dochází k poznání ....
Jak může znát to, o jehož existenci nic neví ?

" Jde o pamětˇcelého světa .... všechno, co přesahuje hranice, to všechno je JINDE ....
Přijímáním vzpomínek se získává moudrost... a podle ní formujeme svoji budoucnost ...."

Nejvíce se mne dotkl příběh nezařaditelného novodítěte ....

Líbí se mi styl psaní této autorky - a myšlenky, které předkládá k zamyšlení ....
A závěr - podle mě jednoznačný ....jinak by tato kniha postrádala smysl ....

Anniee
Anniee
16.07.2022 3 z 5

Ufff, tohle se neříká lehce - ale v tomhle případě bude asi můj větší oblíbenec film, ne kniha. Sama nevím, čím to, nemám žádný konkrétní důvod. Jen u filmu jsem měla husí kůži a tady se takové emoce prostě nedostavily. Nápad ovšem brilantní, to se musí nechat.
A co mě hodně zaujalo byly konce podle dětí v doslovu, to mě donutilo přemýšlet nad příběhem ještě o něco víc.