Dárce

Dárce https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166584/bmid_darce-kdG-166584.jpg 4 1076 286

Dárce série

Dvanáctiletý Jonas žije ve světě, v němž neexistují války, zločiny, strach ani bolest. Všechno je dokonale organizované, nikdo si kvůli ničemu nemusí dělat starosti, dokonce i povolání dostane každý přiděleno. Jonas se má stát „příjemcem paměti", uctívaným strážcem vzpomínek. Podrobuje se výcviku, při němž mu dosavadní příjemce paměti předává to, co nikdo jiný nesmí vědět ani cítit – vzpomínky a zkušenosti předchozích generací, dozvídá se o bolesti a utrpení, ale i o kráse, lásce a přátelství a začíná chápat, že jeho společenství žije v dostatku a bezpečí za cenu totální absence citů a možnosti volby. A s tímhle vědomím, s poznáním těchto hodnot už nedokáže žít jako dřív…... celý text

Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Argo

The Giver , 1993

leonarda525
10.01.2019 5 z 5

Hlavní hrdina knihy, Jonas je jiný než ostatní. Vzhledem se sice podobá dětem v jeho věku, až na to, že má modré oči. Také má schopnost vidět barvy v jinak černobílém světě, který je zdánlivě dokonalý, ale Jonas pochopí, že tomu tak není. Nebojí se riskovat pro své názory. Je zvídavý a nechce žít svůj život podle pravidel, chce něco změnit a poznat, jaké je to „Jinde“.

freezymatinez6
10.01.2019

Jonas je dvanáctiletý, introvertní a trochu flegmatický chlapec, žijící ve světě šedi. Jednoho dne je vyvolen příjemcem paměti, a začne zjišťovat, že je i nějaký jiný svět než ten, ve kterém žije. V průběhu knihy se snaží zjišťovat víc o tomto "jinde", a hlavně; jak se tam dostat. Jonas se rozhodne, že ze svého světa unikne, aby se dostal do dotyčného jinde, a přitom zažije dobrodružství plné odvahy, nebojácnosti, rozvážnosti, a poprvé pozná, jaké je to opravdu porušit pravidla. Přitom celém si říká, že sice je svět šedi velmi organizovaný, nikdo si nedělá starosti, ale není to úplně "hezké" - není to ono.

adamovec1
10.01.2019

Jonas je dvanáctiletý kluk, který žije v černobílém světě.
Je odvážný, rozvážný, ale hlavně je jiný. Poté co se stává příjemcem paměti začíná zjišťovat, že existuje jiný svět, nějaké neznámé "jinde". Jeho rozvážnost se začíná projevovat někdy v půlce příběhu, kdy musí začít přemýšlet nad přijatými vzpomínkami a rozhodnout se, jak s nimi naložit.
Jonasovou hlavní otázkou je nyní jak to v onom jiném a tajuplném světě vypadá. Vede tak pořád tu jednu a tu samou myšlenku: Jak tento svět objevit.
Rozhodnutí o úniku do jiného světa Jonas učiní, a tak se vydá na cestu plnou odvahy, strastí, a hlavně dobrodružství. Teprve teď zjišťuje, jaké je to dostat se za hranu pravidel.

kukatkoo
10.01.2019

Jonas je dvanáctiletý, hubený, středně velký chlapec, který žije ve ,,světě šedi". Od začátku svého života je jiný než ostatní, ale moc to nevnímá. Normálně si hraje s ostatními dětmi. Ví sice, že existuje nějaké ,,Jinde", ale moc ho to nezajímá. Celkově je takový tichý a obezřetný a taky je velice vnímavý. Na své rodiče je laskavý. Je přátelský a jeho nejlepší kamarád je Asher. Až se stane vyvoleným, začíná přebírat vzpomínky z dřívějších dob a z ,,Jinde". Touží zažít hezčí svět, kde jsou Vánoce, sníh, kopce a barvy. Jonas se drží svých cílů, a proto se rozhodne utéci z domova od rodičů, a tím jim způsobí velkou bolest. Tady se ukazuje jeho odvážnst a nebojácnost. Sice porušil několik pravidel ,,světa šedi", ale jeho tvrdohlavost a umíněnost mu říká: ,,Jdi dál!"

3David3
10.01.2019

Jonas je hlavní postava knihy Dárce. Žije ve světě plném pravidel. Je velmi netrpělivý a zvědavý. Má přátele ve svém věku jménem Asher a Fiona. Na začátku knihy má podstoupit obřad dvanáctek (dvanáctiletých) kde se mu vybere povolání. Je velice nervózní, protože nemá nejmenší tušení jakou bude mít roli. Nakonec zjistí, že byl vyvolen k příjmu paměti. Tím se mu naskytla šance poznat svět jaký doopravdy je.

ju01
10.01.2019 5 z 5

Malý Jonas žije ve světě, který má přísná pravidla. Už od dětství se hodně liší od ostatních dětí, je v něčem jedinečný. Postupně začíná vnímat barvy, které jsou pro ostatní neviditelné. Proto dostává práci příjemce paměti a postupně si uvědomuje, že jeho svět není vůbec dokonalý, jak se zpočátku zdálo. Zároveň je i trochu tvrdohlavý, což ho dovede k tomu, aby veřejně vystoupil proti režimu.

Any789
10.01.2019

Jonas se narodil ve světě, který byl na první pohled bezchybný. Po chvíli však začne vnímat, že tomu tak doopravdy není. Sebere svojí odvahu a rozhodne se bojovat za svůj nesouhlas s takzvaně dokonalým režimem, což je velmi obdivuhodný čin, který ho toho také hodně stál. Během příběhu se Jonasova povaha docela i mění, ale už od začátku je jasné, že není jen další ovce ve stádu a že je zvídavý, Chce poznat pocity a být opravdu šťastný, ne si jen vystačit s umělou náhražkou života.

Myšička123
10.01.2019 5 z 5

Jonas žije ve světě, kde neexistují barvy a city. Je spíše klidným chlapcem, kterému závisí na ostatních. Jelikož je zvídavý, touží po více vzpomínkách a více se dozvídat o nějakém Jinde. Na konci knihy se hodně projevuje jeho odvážnost a nebojácnost tím, že poruší pravidla společenstva a unese Gabriela.

gabriel576
10.01.2019

Jonas je dvanáctiletý kluk žijící v bezbarvém světě. Vypadá úplně stejně jako všichni kolem něj kvůli přísně nastaveným pravidlům . Jonas je speciální tím, že vidí barvy a potom, co přijme nějaké vzpomínky,  začne chtít poznat radost, zimu, sníh i lásku a tyto věci sdílet s jinými a byl pro to připraven porušit klidně i všechna pravidla. Díky přijímání vzpomínek se také stane moudrým a velmi odlišným od ostatních jiným přemýšlením

beltík07
10.01.2019 5 z 5

Jonas byl na první pohled úplně stejný jako všichni ostatní v jeho "dokonalém" světě. Ale jak se v zhruba první třetině příběhu dozvíme, byl vyvolený k práci ,,příjemce paměti", protože byl velmi odlišný. Byl to velmi odvážný a laskavý kluk s touhou podělit se o své emoce se zbytkem světa a jak už tady Cris13 říkal, chvílemi i tvrdohlavý, což mu ale velmi pomůže na cestě za svým snem...

huhuc42

Charakteristika:
Jonas je odvážný, ale rozvážný. V průběhu příběhu se postupně stává jiným a začíná vnímat, že ve světě, jaký je, nedokáže žít a musí ho změnit. Nebojí se porušovat pravidla v rámci vlastního přesvědčení, jinak to však odmítá. Chce se podělit o své prozření i s ostatními. Je velmi laskavý.

Cris13
10.01.2019

Hlavní hrdina Jonas žije ve světě bez barev a emocí. Už od začátku je jiný než ostatní. Také je odvážný a dokáže čelit velkým výzvám. Chvílemi je i trochu tvrdohlavý a jde za svým cílem za každou cenu.

matut75
09.01.2019 5 z 5

Jonas byl zvídavý člověk. Během příběhu byl čím dál více jiný, začínaje už když nedostal žádné zařazení. Byl také odvážný, že se nebál chtít změnit celý svět porušovat pravidla a přijímat vzpomínky. Byl také rozvážný, protože si hodně věcí předem rozmýšlel. Byl také laskavý a nebyl sobecký, protože na konci chtěl na příklad zachránit Gabriela.

VincentPodmore
17.12.2018 5 z 5

Jeden z nejlepších příběhů, do jakých jsem měl možnost se ponořit. Vše se četlo tak lehce a tak jednoduše a zároveň, když se člověk zamyslel nad poselstvím příběhu, nic tak jednoduchého to ani zdaleka nebylo. Jiné knihy jsou tlusté a přeplněné slovy, která jsou vlastně úplně zbytečná a to, co potřebujeme vědět, se dozvídáme jen na začátku a na konci, ale tohle NENÍ ten případ. Každá stránka a každé slovo na ni je důležité. Jen mě mrzí, že kniha neměla alespoň o pár stránek víc, protože se opravdu četla sama a netrvalo mi ani den ji celou přečíst.
Kdo váhá, už dál nemusí, protože je škoda si nepřečíst tenhle skvost!

Selfinka
12.11.2018 4 z 5

Tahle knížka je prostě woooow, nemám slov..Tak jednoduchý příběh, ale tak moc k zamyšlení..A ta obálka, která úplně vystihuje podstatu knihy.. :-)

anetch
08.11.2018 4 z 5

Skvělá kniha o tom, jak některé věci v životě prostě neovlivníme. :)

Epes
20.08.2018 4 z 5

Nejsou to jen imaginární světy, ve kterých platí pravidla, jež určují život lidí v knize. Stačí se podívat na situaci v Severní Koreji, abychom si uvědomili, jak aktuální poselství v sobě příběh nese. Doslov (proslov) autorky vyznívá stejně naléhavě, jako kniha samotná: "...Nemůžeme žít v ohrazeném světě „jen pro nás a jen teď“, kde jsme všichni stejní a cítíme se v bezpečí. Museli bychom toho obětovat příliš mnoho. Bohatství barev a rozmanitost by zmizely, nebylo by proč chovat k ostatním skutečné city. A nebylo by proč se rozhodovat..."

HankaHail
01.08.2018 4 z 5

Po dlouhé době knížka u které je mi opravdu líto, že byla tak krátká. I když možná v tom spočívá její kouzlo. Propracovaný svět a konec vás donutí přemýšlet a uvědomit si, kolik toho považujeme za samozřejmost.

kotoulek
29.07.2018 5 z 5

Viděla jsem sice nejdříve film a ten se mi moc líbil a ani knížka mě nezklamala. Přečetla jsem jí na jeden nádech a i když jsem věděla jak dopadne, byla jsem napnutá až dokonce. Doporučuji.

MonikaV
21.07.2018 4 z 5

Zajímavá kniha, doporučuji. Ještě dlouho po přečtení poslední stránky jsem byla, jak to říct, celá zkoprnělá, zastavená, nevím jak to popsat, určitě přečtěte.