Dárce

Dárce https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166584/bmid_darce-kdG-166584.jpg 4 1076 286

Dárce série

Dvanáctiletý Jonas žije ve světě, v němž neexistují války, zločiny, strach ani bolest. Všechno je dokonale organizované, nikdo si kvůli ničemu nemusí dělat starosti, dokonce i povolání dostane každý přiděleno. Jonas se má stát „příjemcem paměti", uctívaným strážcem vzpomínek. Podrobuje se výcviku, při němž mu dosavadní příjemce paměti předává to, co nikdo jiný nesmí vědět ani cítit – vzpomínky a zkušenosti předchozích generací, dozvídá se o bolesti a utrpení, ale i o kráse, lásce a přátelství a začíná chápat, že jeho společenství žije v dostatku a bezpečí za cenu totální absence citů a možnosti volby. A s tímhle vědomím, s poznáním těchto hodnot už nedokáže žít jako dřív…... celý text

Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Argo

The Giver , 1993

Anniee
16.07.2022 3 z 5

Ufff, tohle se neříká lehce - ale v tomhle případě bude asi můj větší oblíbenec film, ne kniha. Sama nevím, čím to, nemám žádný konkrétní důvod. Jen u filmu jsem měla husí kůži a tady se takové emoce prostě nedostavily. Nápad ovšem brilantní, to se musí nechat.
A co mě hodně zaujalo byly konce podle dětí v doslovu, to mě donutilo přemýšlet nad příběhem ještě o něco víc.

Knihomura
22.05.2022 4 z 5

Zajímavé, pro děti dobré čtení.

mamina2
19.05.2022 5 z 5

Skvěle napsáno. Jak docela "normální, klidný a bezpečný život" může změnit poznání, které se dostane hlavnímu hrdinovi od "dárce".

kamibe
14.05.2022 5 z 5

Hodně dobrá dystopie. Ráda si přečtu i pokračování.

Lenča727
27.04.2022 5 z 5

Skvělá dystopie, svět bez stáří, bolesti, nedokonalosti, smutku, ale zároveň bez základních citů, lásky, rodinných vazeb, názorů, možnosti volby a ve všech aspektech lidského života povinná jednotnost, kterou si lidé už vůbec neuvědomují, protože už si nepamatují realitu dřívějšího "našeho" světa, a tak se jim ten jejich současný svět jeví jako naprosto bezchybný a dokonalý a nikdo nepřemýšlí nad tím, že by to mohlo být jinak. Až na Jonase, kluka, který je výjimečný a vyvolený, a je mu svěřen úkol stát se příjemcem paměti. Jedna z nejlepších dětských knížek, které jsem kdy četla. (pokračování Hledání modré a Posel v temném lese, taky fajn, ale 5 hvězdiček už ne).

mewmew
21.04.2022 5 z 5

Moc hezky zpracovaná antiutopie pro mladší čtenáře. A oceňuji ten závěr.

Petrasim
09.04.2022 5 z 5

Kniha se mi moc líbila. Nechtěla bych se ocitnout v Jonasově světě. Nedokážu si ale moc představit, že jde o knihu pro děti.

lachtan77
28.02.2022 3 z 5

asi nejsem úplně cílová skupina, ale dostal jsem se k této knížce náhodou, tak jsem ji za odpoledne přečetl. Do jisté míry se mi líbil svět kde Jonas vyrůstal, ale jen po část (SPOILER: kde se staří a přebyteční posílali na smrt) Autorka má určitě představivost na konci nám I popsala jak ke kterým částem světa dospěla. Určitě to všechno mohlo být víc propracované s trochou akce nebo napětí (minimálně Jonasův útěk) Možná to bude v dalších dílech, když na ně narazím tak rád přečtu, ale sám asi vyhledávat nebudu

Hanncha
18.01.2022 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Skvěle vykreslený svět a skvěle uchopené téma. Kniha se mi moc líbila a klidně bych si jí přečetla ještě jednou. Zkusím i jiná díla autorky.

kusma
05.01.2022 5 z 5

Zajímavé téma, moc hezky zpracované. Ten svět byl mazec, škoda, že se o něm člověk nedozví ještě víc. A to že se mi závěr nelíbil (trochu se citím ochuzena o závěrečnou myšlenku) neznamená že bych měla ubrat na hodnocení. Určitě půjdu do dalších dílů.

ladyfromskye
31.12.2021 5 z 5

Před lety jsem viděla film a říkala jsem si, jak je dobře, že nic takového nám tady nehrozí. Ale dnes...? Uvědomuje si vůbec někdo, jak zatraceně blízko jsme realitě Dárce? Mrazilo mě z téhle knížky víc jak z Příběhu služebnice!

Sitting-Bull
18.12.2021 5 z 5

Krásná kniha s hlubokou myšlenkou. V mém vydání na konci byl proslov L.L. u příležitosti předání Newberyho ceny a věc, která mě naprosto dostala, bylo, když popsala pět dopisů od čtenářů a pět způsobů pochopení příběhu a toho, jak si každý z nich do toho promítal něco ze sebe. Jako já... Jako když jsem já v knize viděla důsledky toho, když za nás v něčem rozhoduje "moudrá strana a vláda", protože my se přeci nemůžeme rozhodnout, ono je lepší se přizpůsobit pravidlům, protože ten, kdo je psal, je myslel dobře. A začíná to nejen centrálně plánovaným hospodářstvím, které jsme si ve východním bloku už vyzkoušeli, ale třeba i u malých jablek a banánů, které jsou zahnuté moc a nebo zahnuté málo, aby šly na pulty obchodů. Prostě začíná to tam, kde nám kdokoliv bere svobodu volby (a s ní samozřejmě i odpovědnout za naši volbu). Byť jen svobodu volby koupit si "ty špatné" banány.

SimonaM86
29.11.2021 4 z 5

Snažila jsem se představit Jonasův svět, kde by jsme byli sice v bezpečí a blahobytu, ale bez jakékoliv existence citů, vlastního já a bez možnosti výběru. A i když nám život přináší nejednu řadu životních zkušenosti, které jsou těžké, tak i přesto, by to byla příliš velká oběť.

Pavlína197
09.10.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem původně z knihovny přinesla synovi, toho ale nijak zvlášť nezaujala. Na rozdíl ode mě, přestože se nejedná o můj oblíbený žánr ( ale už to budu muset asi přehodnotit, letos je to díky výzvě třetí kniha na podobné téma :-)). Příběh mě chytil hned od začátku, připomíná mi Orwellův 1984, jen v takové lehčí, soft verzi. Líbil se mi natolik, že už mám doma další dvě pokračování.

Anet13
07.10.2021

(SPOILER) Knížku jsem přečetla asi za jeden večer celou. Byla sice krátká ale hodně mě bavila až na otevřený konec. Moc doporučuji

Annkag
17.07.2021 5 z 5

Na tuhle knížku jsem se moc těšila a jsem moc ráda že jsem ji od kolegyně dostala.
Moc se mi líbila myšlenka světa kde je všechno pevne dané,má svůj smysl,pravidlá....
A pak je tam kluk který se vymyká,je v něčem jiný,výjimečný a vezme to všechno hopem.... protože když dostaneme možnost volby rozhodneme se špatně.

havranice
11.07.2021 4 z 5

Kniha je výborná, leč krátká. Myšlenky a přesah super, ale zároveň ve mně zůstal pocit přeci jen nevyužitého potenciálu. Ale možná se to dožene v dalších dílech. Autorka v jednom interview řekla, že záměr byl, aby se dané fungování společnosti v první třetině knihy čtenáři zamlouvalo a měl dojem, že je to dobré místo k životu. Na mě teda ta společnost působila chladně, ploše a sterilně hned ze začátku a běhal mi z toho mráz po zádech. Výchova a komunikace v "rodině" se nesla v duchu jakési moderní pěstounské výchovy - korektnost, pravidla, domluva, sterilita, ploché emoce, předvídatelnost, účelnost.... Nevadil by mi nejednoznačný konec, ale tohle jsem vnímala jako takový ustřižený konec. Takové nepatřičné zkrácení něčeho, co ještě mělo pokračovat, protože to mělo dál hodně co říct a hodně co vyprávět. Ale cvak a konec. Přišla jsem si ošizená. Celkový dojem z knihy tím pro mě hodně spadl. Zůstal ve mně pocit, že kniha skončila v polovině, právě ve chvíli, kdy člověk čekal pořádný rozjezd a skrze něj hlubší prožití už nastolených myšlenek. A ono nic.....Knihu vnímám jako vhodnou od 13 let.
Update: Knihu četla moje 13ti letá dcera,líbila se jí a měly jsme pak zajímavé rozhovory stran myšlenek v knize. Zhlédly jsme pak také film a líbil se nám také moc - určité věci jsou tam přidané, ale řekla bych, že je to zlepšení, ty změny dělají příběh ucelenější, smysluplnější a srozumitelnější. Je posílená romantická linka, která člověka příběhem emocionálně provede a více ho tedy vtáhne. Konec je povedenější a nevzniká pocit ustřihnutí v polovině.

Katka2382
22.06.2021 5 z 5

Moc pěkná a čtivá kniha.Přečetl si ji i syn,ale tomu se nelíbil ten otevřený konec.

animovanej medv
04.06.2021 5 z 5

Jsem převapená, jak dobrá ta kniha byla. Zvládla jsem jí za 24 hodin a jdu rovnou na pokračování. Jediné, co mi na knize vadilo bylo, že nebylo vysvětleno, jakým způsobem zásobují ten vymyšlený svět enektřinou. Ale jsem trošku puntičkář. Na příběhu to nic neubírá.

natalie8531
24.04.2021 4 z 5

Tak tenká knížka a tak veliká myšlenka. Přijde mi, že i velice trefná i pro tuto digitální dobu, kdy se také začíná pomalu vytrácet autenticita a opravdový prožitek.