Dárce

Dárce https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/166584/bmid_darce-kdG-166584.jpg 4 1076 286

Dárce série

Dvanáctiletý Jonas žije ve světě, v němž neexistují války, zločiny, strach ani bolest. Všechno je dokonale organizované, nikdo si kvůli ničemu nemusí dělat starosti, dokonce i povolání dostane každý přiděleno. Jonas se má stát „příjemcem paměti", uctívaným strážcem vzpomínek. Podrobuje se výcviku, při němž mu dosavadní příjemce paměti předává to, co nikdo jiný nesmí vědět ani cítit – vzpomínky a zkušenosti předchozích generací, dozvídá se o bolesti a utrpení, ale i o kráse, lásce a přátelství a začíná chápat, že jeho společenství žije v dostatku a bezpečí za cenu totální absence citů a možnosti volby. A s tímhle vědomím, s poznáním těchto hodnot už nedokáže žít jako dřív…... celý text

Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Argo

The Giver , 1993

PetikLozik
14.10.2015 4 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem, nápad mi přišel velice zajímavý a poměrně i dobře zpracovaný, ale pár věcí mi tam přece jen nesedělo, a to věk a uspávací pomůcka U Lily, i když už ji mít neměla.

paja0903
12.10.2015 5 z 5

Už to věnování za začátku knihy "Pro všechny děti, jimž svěřujeme budoucnost" stojí za přemýšlení - celý příběh je originální a já mu nemohu nic vytknout

tsal
10.10.2015 4 z 5

Dárce není slohové veledílo určené pro postarší filozofy. Jeho cílovkou je jednoznačně omladina, u které snadno projde jazyková jednoduchost, pár logických chyb a nesmysleně fungujících nápadů, či pouhé klouzání po povrchu složitých a hlubokých problémů. Na druhou stranu to však také není špatná kniha bez nápadu. Základní idea příběhu je i přes občasné klopýtnutí ve vyprávění děsivá a šokující. Lehkost a samozřejmost, s jakou je nám skrze hlavního hrdinu servírován distopický svět založený na šedivé uniformitě a naprosté nadvládě nad životem každého jedince, se vám zaříznou do těla a budou brnkat na vaše nervy, zatímco vy budete nevěřícně koukat a bát se budoucnosti. Čtení dárce bylo jednoznačně emotivní. Dostatečně emotivní na to, abych ignorovala veškeré nedostatky a plně se soustředila na osudy hlavního hrdiny. Co však skutečně zamrzelo, byl konec. Vyzněl by zcela jinak, mnohem silněji, kdyby kniha nebyla součástí série.

livres
06.10.2015 5 z 5

Viděla sem film a okamžitě sem si řekla, musím mít knihu - a tak ji mám :D Nemůžu se dočkat, až si ji přečtu. :)

Poutnice
27.09.2015 5 z 5

opět mi k výběru knihy dopomohl film a opět jsem koukala jak z jara - na filmu bylo jasně vidět, že tam není všechno, proto jsem chtěla knihu, abych se dozvěděla zbytek příběhu. No a nemohla jsem být překvapenější, protože kniha nemá s filmem tentokrát společného téměř nic. Díky tomu, že je v knize Jonasovi pouhých dvanáct let, ztrácí určitě spoustu potenciálních čtenářů. Nenechte se tím ale odradit, i když není hrdina ve věku, kdy může prožívat velké (nebo malé) romance, rozhodně knize nechybí dobrodružství, napětí, akce ani schopnost přitáhnout vás a nepustit, dokud ji nepřečtete. Vřele doporučuju!

Delinka
17.09.2015 3 z 5

Kniha se mi velmi líbila. Velmi dobře se mi četla, až ta, že jsem se od ní nemohla odtrhnout. Určitě doporučuji :)

11zuzik
15.09.2015 3 z 5

Kniha mě nějak nesebrala. Nápad pěkný, ale to z mé strany je asi všechno. Asi jsem náročná na konce a většina konců se mi nelíbí, ale tenhle konec se mi teda extra nelíbil. Dále mi docela vadil jednodušší styl psaní. Celkově mi kniha nic nedala a ani jako většinu lidí, nevedla k zamyšlení.

adel3235
09.09.2015 4 z 5

Přečetla jsem jí jedním dechem i když konec mě celkem zklamal. Je to poutaví příběh plný nevyřčených otázek a proto jsem ji četla o hodně déle než ostatní knihy. Donutila mě se na chvíli zastavit a přemýšlet, a s tím jsem neskončila ani když jsem dočetla poslední strany..

anid
09.08.2015 3 z 5

Znovu a znovu přemyšlím proč mě kniha nenadchla jako většinu lidí co jí četlo, ale knihu jsem viděla až PO shlédnutí filmu což je možná ten kámen úrazu.
Do poloviny byl příběh dobrý. Bohužel jsem znala již "nedostatky" a rozdíly mezi knihou a filmem. Ke konci se náramně zlepšil, ale konec. Ten mně zklamal..... Jo nejsem fanoušek otevřených konců.
Ano kniha je k zamyšlení, ale to i film. Je to 2. knížka kterou hodnotím lépe než film podle jejích motivů.

Bee
30.06.2015 5 z 5

Tohle byla kniha přesně podle mého gusta a musím říct, že byla naprosto dokonalá. Je sice krátká a psána poměrně jednoduše, jenže si myslím, že zbytečné natahování by Dárci jen uškodilo. Myšlenka knihy je perfektní a přiznám se, že jsem ji ještě nebyla schopná pustit z hlavy. Ač nejsem fanda takových konců, uznávám, že jiný by se tam prostě ani nehodil. Určitě je to perfektní kniha na zamyšlení a já se k ní ještě několikrát vrátím.

Markét.t
22.06.2015 3 z 5

Kniha měla skvělou myšlenku. Takovou, která vás donutí zamyslet se nad světem a svým životem.
Velmi dobře se četlo.

MartinaF
20.06.2015 4 z 5

Knihu jsem přečetla během jednoho dne a úplně mě pohltil. Celý příběh, to, v jaké společnosti Jonas žil, trochu děsivý. Ale co když v něčem takovém žijeme i my a také existuje nějaký příjemce a dárce a úplně jiný svět....? A jak to všechno skončilo? Dobře nebo špatně? Já nevím. Všechny varianty jsou správné...

moira2912
12.06.2015 5 z 5

Dárce je nádherná, lyrická knížka. Ve své jednoduchosti strhující.
Fantazie a krutost, s kterou je kniha napsaná, melodičnost a poetika, bere za srdce a pozvedává na duchu, svými nádhernými nápady, promyšleností, reálností. A děsí.
Konec... dá se vyložit mnoha způsoby, každý ve své podstatě tragický a kouzelný.
Je těžké o tom psát. Lepší je si ji přečíst. .)

DaKy2003
27.05.2015 5 z 5

Ze začátku se mi do ní moc nechtělo. Ale poté jsem zjistil, že děj je moc pěkný. Autorka se zde možná snažila popsat její představu o budoucnosti. Kniha se mi hrozně líbila jednak kvůli ději, ale byla i hrozně chytlavá.
V této knize je vidět jak to vypadá, když musí být všechno dokonalé, na úkor jiných.
Doporučuji :-)

TerJac
21.05.2015 5 z 5

Knihu jsem začala číst z nudy a naprosto mne dostala!! Aneb, jak hezky ukázat, že život, který nás obklopuje musíme brát takový jaký je, i s jeho radostmi a strastmi, protože to je to, co utváří nás, naše emoce a vztah k životu. A že jednotvárnost a usilování o nějaký model společnosti je v mnohém nebezpečné.

Attia
10.05.2015 5 z 5

Dokonale popsaný utopický svět! Jemný, čtivý příběh s nádherou myšlenkou. Konec je pro mě pořád trochu záhadou, nevím, zda - li jsem si z něj odnesla to pravé.
Doporučuji!

Anet96
06.05.2015 5 z 5

Zajímavá futuristická knížka s napínavým dějem. Velmi dobře promyšlené. Mohou jen doporučit.

DeniskaD
18.04.2015 3 z 5

Kniha mě velmi nadchla. Neustále jsem si říkala: Jak to asi dopadne? Ale závěr mě trochu zklamal..představovala jsem si ukončení jinak. Ale i tak bych knihu doporučila dál. Je to skvělý příběh.

Nielada
16.04.2015 5 z 5

Musím říct, že tahle kniha mi vyrazila dech. Od první věty jsem se od ní nemohla odtrhnout a dalo mi hodně přemáhání, abych si čtení rozložila alespoň na dva dny:-) Mám dojem, že jsem ještě nikdy nečetla knihu pro děti takového rázu. Pro mne samotnou (dítě nejsem již dávno) byla inspirativní a nemohla jsem ji dlouho pustit z hlavy. Je to pro mě jedna ze známek kvalitní literatury pro děti - když to baví a obohacuje i dospělé. Oceňuji vyprávěčský styl, nenašla jsem snad žádné hluché, nudné místo, líbilo se mi postupné odkrývání reality, ve které hlavní hrdinové žijí.

Knížka vede k přemýšlení o vlastním životě, nabízí množství otázek, na které si dětský i dospělý čtenář musí chtěj nechtěj při jejím čtení odpovídat.

Musím se přidat k názoru, že bych velmi uvítala, když by se nabízelo i vysvětlení, proč vznikl tento svět, kdo o tom rozhodl, jak byla provázána jednotlivá společenství? Možná je to ale proto, že jsem dospělá. Děti možná vůbec nemají potřebu takové věci řešit.

Nemyslím si, že je to kniha pro malé děti, věk 12 a výš mi připadá naprosto odpovídající. Lituji jedné scény (čtenáři pochopí), která mi přišla tak krutá (ačkoliv kniha jinak drasticky nepůsobí), že se mi udělalo fyzicky špatně. Nevím, jak to některé děti zvládnou, mě trvalo dost dlouho, než jsem to setřásla - ale jsem maminka a takové věci prostě prožívám víc.

Moc si přeji, aby knížek takových kvalit vycházelo u nás víc. Už se chystám na Spočítej hvězdy:-)

Mildamil
15.04.2015 4 z 5

Výborný nápad. Kniha je poutavá a čtivá. Rozhodně doporučuji!