Dar

Dar https://www.databazeknih.cz/img/books/88_/88867/dar-88867.JPG 4 9 3

Vyprávění plné drobných i větších psích dobrodružství, jakási moderní Dášenka, vyprávění o životě za polárním kruhem (to když autor vzpomíná na darovu matku Vesnu) i o životě v šumavské přírodě, kterou člověk svými necitlivými zásahy soustavně otravuje a ničí.

Pavlína197
29.11.2022 4 z 5

Knihu vydalo nakladatelství Albatros v roce 1988 pro děti a mládež. Vzhledem k téměř nulové přímé řeči, dlouhým a složitým souvětím a častým popisům krajiny si neumím představit, že by se mladým čtenářům opravdu líbila, ať už tehdy nebo dnes. Já už dávno dítě nejsem, takže právě popisy šumavské a jakutské přírody mě bavily. A překvapilo mě, jak často už tenkrát autor v knize narážel na otázku ochrany životního prostředí.

Hani77
08.12.2019 3 z 5

Přečíst tuto knihu pro mě bylo opravdu velkou výzvou. Dostala jsem ji od mamky jako dítě, ale na rozdíl od ní jsem ji nikdy nečetla. Pro splnění tématu ČV 2017 (darovaná kniha) mi mi přišla symbolická (2x DAR). Bohužel jsem se do ní musela nutit, většina kapitol byla psaná rozvláčně. Několik příběhů bylo zajímavých, ale člověk se k nim musel prokousávat.

SPOILER
Líbil se mi příběh boje psa s medvědem, jak pes vycítil na dálku vodu a tím zachránil kolonu aut, příběh z moskevského hotelu apod. Více se mi líbilo povídání o Sibiři než o Šumavě. Dozvěděla jsem se hodně o Jakutsku. Ale úvahy pana Davídka byly často opravdu dlouhé a nezáživné. Navíc se občas v úvahách vrací zpět nebo na jiné místo, člověk musí být pozorný, aby mu to dávalo smysl. Je mi líto, ale jen 3*.

Kabátice
09.11.2017 3 z 5

Četla jsem jako dítě, a pamatuji si, že to nebylo špatné.

pro děti

Petr Pavlík