Dánská dívka

Dánská dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60156/danska-divka-60156.jpg 4 1083 274

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?“ zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Domino

The Danish Girl , 2000

DaniDan
10.04.2018 4 z 5

Tato kniha mě velice zaujala.
Příběh tří lidí ve dvou osobách v jedné knize.

Nomia
04.04.2018 4 z 5

Dánská dívka není nejdokonaleji napsaná kniha, ale má tak neuvěřitelně poutavý a zajímavý příběh, že ji to mileráda odpustím. Přiznávám, že moc knih o transsexualitě jsem opravdu nepřečetla, ale o to výjimečnější zážitek bylo pro mě čtení Dánské dívky.

Einarův příběh a vlastně i tehdejší doba měly nepopiratelné kouzlo. Je to ta z knih, která vás bude bavit, i když je to především romantické čtení, tak se dočkáte i notné dávky duševní rozpolcenosti postav. Pěkné, místy smutné a hlavně velmi zajímavé čtení, kterému i tu spoustu chybiček odpustíte.

vendysantos
02.04.2018 5 z 5

Úžasná knížka i film. Neobyčejný a velmi silný příběh.

Sparkling
28.03.2018 1 z 5

Braková literatura. Chudý jazyk a styl, laciné dějové zvraty, povrchně vykreslené postavy i jejich vztahy, předvídatelnost. Nekvalitní kniha prezentovaná jako hlubokomyslný skvost. (To určitě.)

evismaior
28.03.2018 3 z 5

65% - neviděla jsem film, takže jsem ke knize nepřistupovala nijak předpojatě, snad jen se zájmem o téma a jeho zpracování. Po dočtení převládají spíš rozpaky, téma je samozřejmě velmi zajímavé, vlastně mě hodně překvapilo, že první takováto operace byla v podstatě úspěšně provedena už před téměř 90 lety - vlastně v době, kdy homosexualita byla ještě dlouhá léta v některých státech považována za trestný čin, tak bych spíš čekala, že transgender osobu zavřou do nějakého ústavu a budou ji dopovat léky na doživotí. Co mi však nesedlo, bylo literární zpracování, které na mě působilo popisně, i dialogy jako by byly jen popisem toho, co si rozmlouvající osoby říkají, prostě mi tam chyběl živý a bezprostřední vyprávěcí styl, který bych očekávala tím spíš, že autor sám přiznává spoustu tvůrčí invence na úkor historických faktů. Z neobvyklého vztahu velkomyslné Grety a postupně se měnícího Einara se dalo podle mého názoru vytřískat mnohem víc, a já si přitom musela místy do četby až nutit - nepochybuji, že zajímavě zpracovaný dokument o Lili Elbeové by se mi líbil víc. Jsem tím víc zvědavá na film.

nikkitta201
22.03.2018 2 z 5

Velmi dobře napsaná kniha na dosti odporné téma. Dobře napsaná je určitě nejen proto, že se rychle čte a člověka zajímá i když se mu z tématu dělá kolikrát i špatně.

85098211
03.03.2018 3 z 5

Dobře napsané, to ano - ale Gretu naprosto nechápu. Tohle by nebylo nic pro mne, v tomhle jsem "stará konzerva" :-))).

bod
19.02.2018 3 z 5

Pro mne to byla dobře napsaná kniha na téma, které mne příliš nezajímalo...

Květ
11.02.2018 5 z 5

Tuto knížku, objevenou kdysi v levných knihách jsem četla asi před dvěma lety. Zaujala mě, dojala mě, připoutala si mě. Příběh lásky, pochopení a tolerance. Líbilo se mi vykreslení postav i dobové atmosféry, klidně bych po ní sáhla znovu. Velmi se povedlo i filmové zpracování.

Maryjane3315
08.02.2018 5 z 5

Příběh se mi líbil, viděla sem film a kniha mi objasnila i pohled na to, co si Lili myslí a co prožívá.

Romžiry
04.01.2018 4 z 5

Moc pěkná kniha. Nechce se věřit, že námětem je skutečný příběh.

zanda6261
21.12.2017 5 z 5

Hezký příběh někdy mě teda rozčilovala sobeckost Lili a litovala jsem Gretu někdy jsem naopak byla naštvaná na Gretu ale po dočtení knížky sem nad ní dlouho přemýšlela a příjde mi že Lili byla neskutečná bojovnice a silná žena neskutěčně mě to pohltilo a líbilo se mi jak bylo do knížky propojeno umění a blata a všechno kolem, určitě knížku můžu doporučit.

RosMeggie
13.12.2017 5 z 5

Milovala jsem film.. Ještě dlouho poté, co jsem ho poprvé uviděla, jsem nad ním musela dumat.. Nedokázala jsem přestat myslet na to, jak neuvěřitelně silná to byla osoba, co všechno udělala pro to, aby byla sama sebou.. Dnešní svět je plný loutek, plný holek a kluků, žen a mužů, kteří se snaží vypadat stejně nebo naopak se chtějí co nejvíce odlišit.. ale zapomínají být sami sebou.. Einar, později Lili, na to nikdy nezapomněli, chtěli být sami sebou.. Pro mě neuvěřitelně silný příběh..

Těšila jsem se, až si přečtu knihu, bohužel jsem už předtím viděla film, takže ten výsledný efekt mohl být ještě silnější, než byl.. Upřímně jsem ale až do poslední stránky doufala, že to třeba dopadne jinak.. že to nebude tak, jak to muselo být..

Chtěla jsem se dozvědět více o tom, co se dělo uvnitř Lili.. Bylo pro mě skvělé se dostat do její a Einarovy hlavy, zjistit toho mnohem více, než co se dalo nacpat do filmu.. Také jsem ocenila všechnu minulost.. Jak Einarovu, tak především Gretinu, u které mi jedna část vehnala slzy do očí..

Pro mě naprosto krásný příběh.. Autora obdivuji, moc ho obdivuji za všechny ty výzkumy a průzkumy, za všechno to hledání, za všechnu snahu, kterou do tohoto díla vložil.. Opravdu se mu to vydařilo..

Doporučuji všem, kteří se dokáží vcítit do jiné osoby, jsou chápaví a milují knihy, ani byste nevěřili, kolik nechápavých idiotů bylo v kině, ve kterém jsem film viděla..

P.S. Eddie si toho Oscara za hlavní roli v Dánské dívce prostě zasloužil a měl to vyhrát, ale život bohužel není spravedlivý..

S Láskou,

Vaše Rose

martinkaLLL
12.12.2017 3 z 5

Nečekala jsem, že to bude tolik zajímavé téma. Až mě to překvapilo. Není to teda něco co bych doporučovala dál, ale jsem ráda, že jsem si to přečetla. Občas jsem se ztrácela v tom přeskakování z přítomnosti do minulosti a zpět, ale dalo se.

Měňavka
07.12.2017

Nádherný příběh o lásce a přátelství. Kniha je výborně napsaná a čtivá, takže jsem ji rychle přečetla. Moc se mí líbilo, že se autor zaměřil na obě hrdinky současně a téměř psychologicky se pokusil o výklad jejich pocitů, myšlenek, smutků a vlastních vítězství. Rovněž mne velice oslovilo prostředí umění a vnímání detailů, co se týče míst, kde Gerda s Einarem (později Lili) pobývali. Moc oceňuji rozhovor a autorem na konci knihy a pravdivé informace o Lili Elbové, které se staly předlohou pro tuto knihu, která je pro mne překvapivě fiktivní. Autor svoje vyprávění zpracoval tak dokonale, že jsem měla pocit, jakoby se s Gertou a Lili osobně znal. Velice doporučuji také filmové zpracování.

Evišťátko
16.11.2017 odpad!

Nedokázala jsem se přimět knížku dočíst, zkrátka se ne a ne začíst, byť téma se mi zdálo zajímavé.

Sorrow
12.11.2017 4 z 5

Tenhle příběh je prostě dokonalý. Dánská dívka obsahuje všechno, co v knize hledám. Neotřelý námět, silné postavy, psychologický vývoj hlavních hrdinů a hlavně citlivé vyprávění. Více než o všem ostatním je tento román podle mě o lásce. O lásce ve své nejkrásnější podobě. Všechny tyto aspekty svým příjemně podmanivým hlasem jen podpořila Dana Černá, která namluvila audioknihu. Jednotlivé kapitoly jsou odděleny krátkou klavírní vsuvkou, jež jemnosti příběhu také jen nahrává.
Proč tedy hodnotím "jen" čtyřmi hvězdami? Sama jsem překvapená, ale film na mne v tomto případě zapůsobil ještě o trochu hlubším dojmem neb výkony herců jsou naprosto bezkonkurenční.
Doporučuji nicméně všechna média - jak film tak knihu nebo ideálně audioknihu :)

Mermaid
10.11.2017 3 z 5

Tak nevím, kniha je napsaná velice hezkým stylem. Ale po pár kapitolách se to celé tak nějak stále zacykluje. Dá se říct, že i děj začne být příliš předvídatelný a ačkoliv bych to zpočátku neřekla, přestalo mě to bavit. Snad i proto, že jsem si neprozřetelně přečetla, že se skutečností to zase tolik společného nemá. Je to zvláštní směs pikanterie a nudy.

LuciíŠvarc
04.11.2017 5 z 5

Kniha moc pěkná, dobře čtivá, knižní zpracování se mi líbilo více než filmové. I když v obou případech na konci ukápla slza. :)

Anoell
29.10.2017 5 z 5

Skvělá kniha. Jako první bych asi zmínila, že nejprve jsem viděla film a až pak jsem zjistila, že je to na základě skutečnosti a existuje i kniha (nutno ovšem podotknout, že je to pouze fikce založená na realitě :) ) a tu jsem se rozhodla si přečíst. Zprvu mě překvapil a nevyhovoval mi styl psaní, ale nakonec jsem si na to zvykla... Příběh je silný, hodně o pocitech a pokud 100% neuznáváte translidi, radši ani knihu neotevírejte. Lili Elbeová je pozoruhodná postava, naivní, někdy až hloupoučká, ale člověk jí stejně musí fandit... Stejně obdivuhodná je i její manželka Greta, která svého muže milovala natolik, že to snad ani není možné... Častokrát mi ale přišlo její jednání sobecké, přeci jen často kvůli své tvorbě Einara přesvědčovala, aby se převlékal za dívku.... ale víc prozrazovat nebudu. Přečtěte si to sami. :) Pokud se vyloženě nepídíte po faktech a zajímá vás spíš psychická stránka věci a myšlenky a pocity postav, nemůžu Dánskou dívku jinak než doporučit. A pakliže se necítíte na celou knihu, ani film není k zahození... vzhledem k tomu, že jsem se nejdřív střetla s filmem a pak až s knihou, tak nemám potřebu film nějak shazovat. Jistě, jsou tam rozdíly (někdy docela veliké), ale stejně je to zajímavý zážitek.