Dánská dívka

Dánská dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60156/danska-divka-60156.jpg 4 1083 274

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?“ zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Domino

The Danish Girl , 2000

ADE138
31.07.2019 5 z 5

Poslouchala jsem audioknihu načtenou Danou Černou. Skvělé zpracování, bez výrazných efektů, ale o to příjemnější poslech.
A ke knize....je to silný příběh, upřímně jsem obdivovala Gretinu trpělivost a podporu Lily. A u Einara tu šílenou odvahu se pustit do nevyzkoušených operací a lékařských experimentů, aby dosáhl svého snu.
Film jsem zatím neviděla.

kamibe
24.07.2019 5 z 5

Jsem příznivec příběhů, které líčí skutečně prožité životy. Mám pocit, že jsem film viděla, ale vzpomněla jsem si snad jen na jedinou scénu. Čtení Dany Černé jsem si rozhodně vychutnala a nijak mi nevadily drobné odbočky popisů okolí děje. Možná bych se teď měla na film podívat znovu?

sissque
09.07.2019 3 z 5

Přiznám se, že jsem nejprve viděla film a zanechal ve mně mnohem větší dojem, než kniha, což se mi příliš často nestává.

Nebylo to vyloženě špatné, ale moc mě nezaujalo to zbytečné popisování nepodstatných detailů.

Po shlédnutí filmu jsem doufala, že bude v knize více popsána proměna Einara v Lili.
Namísto toho jsou zde, řekla bych až zbytečné kapitoly, které jsem klidně mohla přeskočit, zabývající se životem Grety (ve skutečnosti Gerdy).
Pak jsem byla trochu na pochybách, komu je příběh vlastně věnován a čí život má popsat.

Četla jsem také rozhovor s autorem, kde zmiňuje, že pro spokojenost amerického publika udělal z Dánky Američanku a, dle jeho slov, je právě Greta hlavní hrdinkou příběhu.

Velmi zajímavý námět, na motivy skutečnosti, jen trochu špatně uchopený.
Původně jsem chtěla dát čtyři hvězdičky, ale už je dostaly lépe napsané knihy.

Tohle neříkám často, ale v tomhle případě doporučuji spíše filmovou verzi příběhu.

ještěrka38
18.04.2019 5 z 5

Kniha velmi čtivá, pokud někdo viděl nejprve film, rozhodně si přečtěte i knížku. Ve filmu chybí podstatné věci a závěr filmu je jiný než v knize. Hodně ubrali z konce života hrdiny.

Aaloha
18.03.2019 3 z 5

Téma knihy zajímavé, ale styl psaní mi nevyhovuje. Zbytečné popisování detailů nepodstatných věcí a jinde naopak by se dalo psát více děje kolem vyšetření v Drážďanech atd. Zklamání.

Opatov
12.02.2019 4 z 5

Film jsem nevidela. Knizka ma silne momenty a je dobre napsana, prestoze popsat, cim si postavy prosly, je tezke. V dnesni dobe by se pribeh asi odvijel jinak. Kniha rozhodne stoji za precteni, ale radeji si prectu neco veselejsiho, nez abych se k ni jeste nekdy vracela znovu.

Veru.Viti
28.01.2019 3 z 5

Já vůbec nevím, co napsat. Celé téma a jazyk, kterým je kniha psaná se mi tak líbily. Žádné přirovnání se tam dokola neopakovalo, jako to bývá v knihách. Téma a jazyk bych bez váhání ohodnotila plným počtem. Co mě ale vadilo bylo, jak byla kniha hrozně rozvleklá. Tak pomalou knihu jsem snad ještě nečetla. A další věc bylo přerušování přímé řeči. Tři věty v dialogu a stejně je autor přerušil nedůležitým popisem hnědého ptáčka, který přiletěl na okno a hýbal hlavou. To působilo tak rušivě. Ve chvíli, kdy jsem se těšila, že se něco bude dít, tak následoval dvoustránkový popis košilky, kterou měl na sobě Einar při svém křtu. Hrozně mě to mrzí.

Iamdreamer
18.01.2019 5 z 5

Filmový koniec bol asi krajší. Skvelá kniha. Zaujímavo napísaná.

Petass
14.01.2019 3 z 5

Lehké Spoilery!
Knihu jsem si vzala z knihovny, aniž bych znala anotaci či film. Začetla jsem se velmi rychle a kniha mě vtáhla. Příběh byl velmi zajímavý, neměla jsem o historii tohoto tématu žádné informace a docela mě překvapilo, že podobné věci lékaři řešili už tehdy a společnost se k tomu dokázala docela tolerantně postavit. Kniha postupně ztrácela na tempu, pasáže vracející se zpět děj brzdily, dotvářely sice postavy a jejich postoje, ale hlavní linku to spíš rozbíjelo a nadšení opadalo... Závěr jsem tušila a už jsem jen "chtěla dočíst". Skutečný příběh tohoto malířského páru byl možná i trošku zajímavější, než tato "fikce". Nebýt této knihy, tak bych se o nich ale pravděpodobně nikdy nedozvěděla. Oceňuji pohled na vnitřní rozpoložení hlavní postavy. Za přečtení určitě stojí.

takana
14.01.2019 5 z 5

Zajímavá knížka a zajímavý příběh, stojí za přečtení.

Rade
06.01.2019 4 z 5

Možné SPOILERY.
Nejdřív jsem viděla film, který byl pojat hodně romanticky.
Kniha je přímočařejší, drsnější, víc se podobá skutečnému příběhu Einara Wegenera a Lili Elbe.
Skutečný příběh se mi nakonec zdál ještě silnější než kniha, která některé aspekty výrazně pozměnila. Skutečný vztah Gerdy (v knize Grety) a Lili se asi nedá jen shrnout do věty – pocity obětavé manželky, z jejíhož manžela se postupně stává žena…
To, že skutečná Gerda Einara v proměně v Lili podporovala, že největší výtvarná díla stvořila právě nekonečným portrétováním Lily (jsou to úžasné a působivé portréty) a že vytvořila také soubor obrázků s lesbickou tematikou (možná i na dnešní dobu dost odvážných) posouvá vztah Gerda - Lili možná trochu jinam…
Vyústění filmu, knihy i skutečnosti je působivé, dojemné, tím spíš, že to prostě jinak – vzhledem k tehdejšímu stavu medicíny - skončit nemohlo…. A chvíle, kdy se Einar nechal v touze stát se „sám sebou“ zbytečně ozařovat, pro mě patří k nejsilnějším okamžikům knihy.

ne.ver
05.01.2019 1 z 5

Kniha me zklamala. Tema je zajimave, nosne, slo z nej "vytriskat vic"; bohuzel styl, ktery autor pouzil, mi nejde oznacit jinak nez jako nudny, nezazivny ci nevyrazny. Nerikam, ze je lehke o tomto psat, ale nechapu, proc je kolem pritazliveho tematu nabaleno tolik "vaty" a proc tam tolik zajimaveho chybi. V podstate zadna z postav si nedokazala ziskat me sympatie, nepodarilo se mi za celou dobu dostat nejak do deje, zadna cast mi neprisla nejak vyrazneji pusobiva. Nebo naznakove ano, ale nic z toho pak neplynulo. Jsem presvedcena, ze tak silne tema by si zalouzilo ctivejsi zpracovani.

AnetaKor
03.01.2019 3 z 5

Škoda. Prijde mi, ze nektere pasaze jsou zbytecne ocesane. Napriklad veskere návštěvy doktoru a vysetreni, kterymi musel Einar projit a pohled lekaru na "diagnózu" by byl neskutecne zajimavy a bylo by to zajimave srovnani. Nebo by to byl hyenismus?

EvikU.
03.01.2019 4 z 5

Byla velmi zajímavá. Chápala jsem oba. Jak Gretu, tak Einara. Neumím si to ale ani představit, že bych měla toto prožít. Rozhodně stojí za přečtení.

tomik2132
31.12.2018 5 z 5

Naprostá bomba. Nádherný příběh o lásce, přátelství a samotné proměny člověka. Je to kniha plná napětí a zvratů. Opravdu silný příběh. DOPORUČUJI jak knihu, tak film.

PabloFuentes
31.12.2018 4 z 5

Kniha se četla moc dobře. Na mě to však bylo pojato možná až moc romanticky. V každém případě Greta byla ta, která dle mého podstoupila v knize oběť nejvyšší.
LEHKÉ SPOILERY:
Co se týče závěru, tak jsem měl svou teorii a po přečtení některých faktů ze života reálné Lili se jen potvrdila. V knize mě taky trochu překvapilo přepínání mezi Einarem a Lili s tím, že si pak jako ten druhý/á nepamatoval/a, co dělal. Nakonec si myslím, že tam i nějaký psychický problém být mohl.

eva-lupen
25.12.2018 5 z 5

Poslechnuto jako audiokniha skvěle načtená Danou Černou. Film jsem neviděla a netuším, jestli by mne to bavilo číst, ale poslech mne bavil moc. Krásná, lidská kniha, která mi vůbec nepřišla zmatená, ani povrchní, spíš naopak. Závěr byl takový jaký byl a jiný být, v té době, asi nemohl.

Amneris
22.12.2018 3 z 5

O Dánské dívce jsem se nejprve dozvěděla díky filmu, který se mi líbil, a proto jsem se rozhodla přečíst i knížku. Abych pravdu řekla, čekala jsem trochu jiný styl vyprávění. Hlavně mi dost vadilo, jak se autor vrací v čase, aniž by to bylo nějak smysluplně oddělené, dost jsem se ztrácela v ději. Taky mě mrzí, že příběh byl jen inspirován skutečnými událostmi. Ke konci jsem knihu četla opravdu se sebezapřením, vadily mi zdlouhavé pasáže. Toto téma mě zajímá, i když je mi jasné, že ne každý ho vyhledává.

Devil-Ivet
13.12.2018 4 z 5

Byla jsem zvědavá, co vedlo Einara se změnit v ženu. Dostalo se mi kvalitního příběhu, který mám ještě v hlavě a stále nad ním přemýšlím. Určitě doporučuji a sama se chystám na film.

Aymira
11.12.2018 3 z 5

Po přečtení knihy jsou mé dojmy poněkud rozpačité. Mrzí mě příliš otevřený závěr a také v průběhu čtení se tempo knihy postupně zvolňovalo, takže jsem ji každou chvíli odkládala a odkládala a její dočtení se u mě neskutečně vleklo.

Samotné téma knihy je nepochybně velmi zajímavé a odvážné. Na můj vkus však bylo vše popisováno příliš povrchně, nevadilo by mi detailnější zpracování života Lili - hlavně jejího života v průběhu a po přeměně. Je sice fajn znát určitá fakta z jejího dětství a dospívání a také z jejího manželství, ale přínosnější by bylo vědět více o jejích pocitech a životě poté.