Dánská dívka

Dánská dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60156/danska-divka-60156.jpg 4 1083 274

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?“ zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Domino

The Danish Girl , 2000

Pepína15
23.04.2016 5 z 5

Velmi zajímavý a poutavě popsaný příběh. Některé situace jsou až moc zdlouhavě popisovány a přitom nemají na příběh zásadní vliv, ale ve výsledku to dojem nekazí. Bravurně jsou zachyceny pocity obou hlavních postav, kdy mi ale bohužel chování Grety přišlo místy až moc nereálné - nevěřím, že by žena dokázala být v některých situacích tak neemotivní. Těším se na film.

k.evelin
20.04.2016 4 z 5

Krásný a silný příběh. Četla jsem pozvolna, první dvě třetiny mi dělaly problém, zvykala jsem si na styl. Čekala jsem, že budou více vykreslené pocity, zejména Grety. Ale i tak nejsem zklamaná a hrdě si zařazují knihu do své knihovny. Jak sám autor napsal, příběhy na základě skutečných životů nás přitahují a rádi o nich čteme, navíc pokud jsou o čisté lásce, důvěře a odvaze.

michaela6503
20.04.2016 3 z 5

Příběh se mi líbil a knížku jsem doslova zhltla za 2 odpoledne. Líbilo se mi i vracení do minulosti a poznávání nejen Grety, ale i Einara a to hodně napomáhalo pochopení současnosti. V knize jsem si oblíbila vztah mezi Hansem a Gretou a její věrnost Einarovi až do samého konce. Oblíbila jsem si i jejího bratra Carlisle. Co se týče samotné knihy, tak číst příběh muže, který byl z části ženou mě zasáhlo. Nikdy nebyl sám sebou a věděl to, jen si nebyl jistý, co přesně je špatně a když to zjistil jen o sobě pochyboval a bál se, že je možná cvok. Několikrát mě kniha dojala a to především konec, který jsem neočekávala. Když jsem knihu kupovala a četla o ní, čekala jsem příběh přeměny muže v ženu bez zjevných komplikací. Přesto ale Lili našla sama sebe, jen možná neměla chtít všechno, ale spokojit se s tím co už dokázala.

Gayatri
16.04.2016 4 z 5

Knihu jsem četla až po shlédnutí filmu a výjimečně to považuji za lepší pořadí. Knížka totiž hezky doplňuje osudy hrdinů, ale není zdaleka tak emotivní jako film a vztah Einara a Gerty z knížky nedýchá tou velikou láskou tak jako ve filmu, což by mě dost zklamalo, kdybych prvně četla knihu. Každopádně především závěr knihy se poměrně liší od filmu, takže stojí za to si jí přečíst, zvlášť pokud jste si film zamilovali tak jako já, budete rádi, že nemusíte hrdiny hned opustit a můžete se o nich dozvědět více :)

hanča34
16.04.2016 4 z 5

Po shlédnutí filmu doplňuji svůj komentář. Film mně zaujal na rozdíl od knihy hodně. Jak svým zpracováním, tak hereckými výkony. Opět pro mně film lepší než kniha.

dracos_princess
15.04.2016 3 z 5

Kniha byla zajímavá, pro mě nezvyklé téma. Bohužel mi něco chybělo, kniha nebyla zase tak čtivá a dlouho mi trvalo, než jsem se dočetla ke konci.
Jsem zvědavá na filmové zpracování.

kler1207
14.04.2016 4 z 5

Knížku mám doma už hrozně dlouho, ale pustila jsem se do ní až těsně před filmem. Neměla jsem vysoká očekávání, protože jsem z více stran slyšela, že film je povedenější, a vyplatilo se. Přečetla jsem to sice po několika delších pauzách, ale nebylo to tak hrozné, jak jsem slyšela odjinud. Příběh to je zajímavý, respekt určitě zaslouží manželka, která byla až nepřirozeně tolerantní. Některé pasáže byly až příliš popisné, ale celkově nic, co by urazilo. S hlavní postavou jsem se nedokázala skoro vůbec ztotožnit, až později, kdy jej začnete vnímat jako ženu, protože mužská postava téměř zmizí, už to není tak rušivé. Tři hvězdy.

hanča34
10.04.2016 4 z 5

Film jsem ještě neviděla, neměla jsem žádná očekávání. Ale bohužel kniha mně nezaujala natolik, abych ji celou přečetla. Zvolila jsem tzv. rychloposun, který je možný v DVD přehrávači. Takže vím, o čem to je, vím jak to dopadlo. Ale bohužel nějak mně to nechytlo.

Laviedete
10.04.2016 3 z 5

Někdy se stává, že po skvělých recenzích máme velké očekávání. U čtení jsem si říkala, že v tomto výjimečném případě bude možná lepší filmové zpracování. Zatím jsem neviděla, ale určitě, minimálně pro porovnání, film shlédnu. Za mě maličko zklamání, čekala jsem rozsáhlejší příběh.

Tesssay
10.04.2016 5 z 5

Musím říct, že kniha mě nadchla....chytla mě od první stránky a já jsem musela jen číst, číst a číst. Můj obdiv patří zejména hlavní hrdince za její neskutečné pochopení, toleranci a lásku k jednomu nevšednímu člověku. Určitě se se ke knize časem znovu a ráda vrátím...

fajvka
05.04.2016 5 z 5

Pohodové, poklidné a zajímavé čtení, určitě lepší než film.

Anna 13
25.03.2016 5 z 5

S tímto silným a krásným příběhem jsem se setkala v kině. Tento filmový zážitek byl nezapomenutelný a snad ještě žádný příběh, který znám ve mě nevyvolal tolik otázek. Ne, že bych příběhu nerozuměla, ale bylo tam tolik citu, lásky,... Člověk to vše procítí, ale stále si klade otázky o pocitech Gerdy (v knize Grety), která je neuvěřitelnou ženou, kladete si otázku o jedinečné duši Lili Elbeové.

Kniha je nádherným a vzácným dílem, které mne uchvátilo. Musela jsem si nejdříve zvykat na styl psaní, ale v knize se seznámíte s více postavami a s minulostí hlavních hrdinů. Příběh je fikce, ne zmapovaná skutečnost. Stejně na mne ale neuvěřitelně působí a v srdci mi zůstane. Nikdy jsem nečetla o takovéto silné ženě, jakou byla Greta a nikdy jsem na stránkách knih nepoznala zajímavější a nejneuvěřitelnější postavu, jakou byla Lili. Její jméno se mi chce šeptat stále dokola.
Umíte si představit, že by se na tento příběh zapomnělo?

misssicccka
23.03.2016 5 z 5

Myslím, že komentář ke knize na toto téma by měl být napsán s odstupem, myšlenky by měly ve čtenáři uzrát...jenže a ale (a v životě bývá vždy nějaké ale) kdybych jeho napsání odložila, mohlo by se stát, že by zapadl do šuplíku "na neurčito" a to nechci, kniha si komentář zaslouží...díky za další skvělou knihu, která naráží na tolik citlivé téma, je napsaná tak, že budu Lily a Gretu (Gerdu) nosit chvíli v srdci a duši...myslím na to, jak strašně těžké musí být se s takovou peckou poprat. To, jak těžké musí být žít v sevření jako v kleštích v "cizím těle" si asi nedokážeme nikdo představit. To, jak těžké musí být pro rodinné příslušníky (ne nutně partnery) stát se opravdovou oporou, si také nedokážu představit. Jediné, co si dokážu představit (a jsem hodně, ale hodně naivní) je, aby společnost byla k lidem, kteří se cítí být někým jiným, tolerantní a empatická. A aby jejich přeměny byly pro ně jak psychicky, tak fyzicky co nejméně bolestivé. Proto díky autorovi, že se do tohoto tématu pustil a dokázal vykreslit pocity a nitro postav tak bravurně, že je z toho i film, takže se téma opět dostává k širší veřejnosti. Děkuji.

JajaCZ
23.03.2016 5 z 5

Aj človek s inou sexuálnou orientáciou má svoje sny, túžby a city. Nemohla som si pomôcť, ale celá kniha na mňa pôsobila smutným dojmom od prvej stránky až po poslednú, no čítala sa príjemne. Dánska dívka je príbehom o krásnej žene uväznenej v mužskom tele, z ktorého sa nakoniec vyslobodí.

claudiecarmen
13.03.2016 5 z 5

Kniha je napsána s takovým citem jako by to spisovatel sám prožil. Nádhera. Příběh o lásce nevšední a opravdové.

Kikim
12.03.2016 5 z 5

Shrnout všechny dojmy do jednoho okénka je pro mě nadlidský úkol, a proto stačí napsat jen KRÁSA.

misbyxo
11.03.2016 5 z 5

Sice jsem viděla jako první film, který mě strašně moc zaujal, tak jsem se rozhodla že si přečtu i knížku. Ze začátku, mi trvalo než jsem si vlastně zvykla na styl autorovo psaní, nemohla jsem se nějak začíst a vlastně se mi ani do toho moc nechtělo. Ale četla jsem dál, a jsem za to strašně moc ráda, protože tak po 100 stránce, se to rozjelo a já se nemohla od knížky odtrhnout. Zvykla jsem ji na autorovo styl psaní, vžila jsem se do do Lili, Einara a Grety. Tenhle příběh ačkoliv je z větší části fikce (bohužel, pro mě docela zklamání) mě donutil, a vlastně přiměl koukat na věci i z jiného úhlu než který je na první moment vidět. Určitě doporučuji, není to sice nejlepší knížka kterou jsem četla, ale má opravdu hloubku.

kristynka8396
09.03.2016 5 z 5

Můj první román, který není z kategorie teen nebo není na seznamu povinné četby :D příběh mě zaujal a bavil mě až do smutného konce. Na jednu stranu, těžko vyčítat Gretě, jaké měla pocity a že chtěla Lili pořád ve svém životě. Na druhou stranu, co očekávala? Od začátku Lili podporovala a chtěla jí pomoci. Nelze se pak divit, že Lili šla vlastní cestou.
Určitě to přináší další pohled na život transsexuálů, který jistě není jednoduchý. Zvláště v době, kdy si to člověk musí sám sobě přiznat, což mi přijde jako ta nejtěžší a stěžejní část. Naštěstí pro ně je dnes tolik možností, co s tím udělat a nemusí dopadnout jako Lili. Za mě prostě pět hvězd a basta :)

Týnka94
08.03.2016 5 z 5

Kniha předčila mé očekávání, moc se mi líbila. Byla čtivá a mnohdy jsem se od ní nemohla odtrhnout. Knížce hodně přidalo, alespoň dle mého názoru to, že se jednalo o zpracování skutečného příběhu. Za mě určitě plný počet.

KattyV.
07.03.2016 5 z 5

Ke knížce mě přivedla reklama, jak jinak.
Ale nelituji, strašně mne bavila. Bylo mi moc líto Grety, uvědomila jsem si, jak moc musela svého manžela milovat.
Přemýšlím, jestli si mám film pustit hned nebo počkat až do zítřka.
Ale jsem strašně zvědavá na Eddieho. :-)