Dánská dívka

Dánská dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60156/danska-divka-60156.jpg 4 1083 274

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?“ zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Domino

The Danish Girl , 2000

lenkaBajza
28.06.2016 3 z 5

Velmi zajímavý a poutavý příběh. Auto/Biografie často vyhledávám. Nicméně tato kniha mě trochu zklamala. Námět je super, také líbí se mi střídání děje očima Grety a Einara. Dělalo mi ale problém se do knihy vůbec začíst, obsahuje totiž mnoho nadbytečných informací, které nejsou potřeba.
Proto dávám 3 hvězdy, super námět, vyhovující styl psaní, ale mnoho zbytečných informací pro mě působí rušivě. I tak ale knihu doporučuji:)

SelenaDemi428
25.06.2016 5 z 5

Už dlouho se mi nestalo, že by mě kniha vtáhla do děje tak rychle. Kamarádka si jí sehnala ve stejné době jako já, takže jsme knihu četly obě dvě spolu a byly jsme z ní nadšené. Předtím jsme sice viděly již film, ale i tak se nám kniha zdála zajímavá, určitě ji všem doporučujeme. A film, kde hlavní roli hrál Eddie? Wow!

_Michelle_
24.06.2016 3 z 5

Na můj vkus byla kniha příliš zdlouhavá a děj se posouval po opravdu drobných krůčcích. K přečtení mě nalákal stejnojmenný film, který zásadně překonal má očekávání, na základě čehož jsem si od knihy mnoho slibovala. Ač to tak většinou nebývá, tak v tomto konkrétním případě byl dle mého názoru film mnohem povedenější než kniha. Co dodat na závěr.... Možná snad jen to, že téma je neotřepané, za přečtení kniha stojí, avšak za mě není důvodu se k ní po čase vracet.

Dogwood
22.06.2016 5 z 5

Hezká knížka která mě strhla příběhem ale trochu mě zklamala prostřední část kdy obchází lékaře než se dobere k tomu pravému. Pak ten příběh má zas moc rychlí spád kde bych to zas bych ho zpomalila..

Ivuska1988
21.06.2016 5 z 5

Příběh ženy, jež se narodila do mužského těla, se odvíjí v době, kdy pojem transsexualita ještě neexistoval. Přesto se Greta rozhodne, že Einarovi umožní, aby se stával Lili, kdykoliv se mu zlíbí, a scházel se i s muži. Společnost však ve dvacátých letech nebyla otevřena jinakosti, vše tedy musí probíhat naprosto diskrétně. Greta nehodlá boj vzdát a najde lékaře ochotného pochopit, že Einar není duševně chorý ani homosexuál s divnými choutkami.
Spisovatel stvořil nádherný a jemný svět, kde má hlavní slovo láska a pochopení druhého. Bohatě vykreslené charaktery obou hlavních postav, obou žen.
Tuto knihu jsem četla až po shlédnutí filmu a musím říct, že i film se moc povedl. Knihu doporučuji si přečíst je velice krásná a zajímavá .....

SlamLenka
20.06.2016 5 z 5

Je zajímavé zjistit, co vše bylo možné již na počátku 30. let 20. století - před přečtením knihy bych tomu nevěřila, takže autorovi patří můj dík za nápravu mé nevědomosti! =)
Jinak téma knihy bylo zajímavé, bylo zpracováno citlivě, poutavé bylo též prolínání se vzpomínkami na dobu před dějem samotného příběhu.

barbora.kr
16.06.2016 4 z 5

Příběh byl opravdu velmi zajímavý a dost kvalitně zpracovaný. Líbila se mi jak postava Grety, tak i Lili, i když ta mě občas pěkně štvala. Některé pasáže v knize mě ale dost unavovaly a k posledním 20ti stranám jsem se musela dokopat, abych je dočetla. Zbytek knihy ale hodnotím na výbornou

ivzu77
08.06.2016 5 z 5

K přečtení knihy mne inspirovalo filmové zpracování a téma Čtenářské výzvy 2016. Jsem ráda, že jsem po ní sáhla, děj knihy mne vtáhl do života lidí, téma mne zaujalo. Také jsem o existenci prvního Muže předělaného na ženu neměla vůbec tušení. Zaujalo mne, že jsou v knize autentické poznámky a údaje ze života skutečné osoby a že to bylo napsáno částečně pro čtenáře zajímavým stylem románového psaní s přídavkem fixe.
FILMOVÉ ZPRACOVÁNÍ : v tomto případě je film velice zdařilý.
Doplňte si informace o Lili Elbe na Wikipedii.

LadyCotton
07.06.2016 3 z 5

Knihu jsem měla rozečtenou několik měsíců a stejně jsem jí nedočetla, protože jsem nakonec viděla film, což bohatě stačilo.
Téma knihy je velice zajímavé, jenomže v knize je strašně moc zbytečného "vomachejlu" (např. první manželství Grety) okolo, navíc je psaná takovým poměrně nemastným/neslaným stylem, nebo za to možná může český překlad? Nevím... Nicméně minimálně prvních 40% knihy je skutečně zkouška čtenářské trpělivosti. Film na rozdíl od knihy jde rovnou k věci (tedy k Einarovi), s ničím se nemaže...
Neříkám to často, ale v případě Dánské dívky byl film skutečně lepší než kniha a to i přes to, že ve filmu je spousta věcí trošičku jinak...

babyboar
30.05.2016 5 z 5

Velmi zajímavý příběh na zajímavé téma. O Lilly Elbe jsem neměla ani ponětí a přestože byl příběh upraven do čtenářsky atraktivnějšího autorského obrazu, přinesla kniha i odkazy na skutečné události. Jsem zvědavá na filmové zpracování.

Ixyvy
24.05.2016 4 z 5

Ze zacatku jsem se do knizky nedokazala zacist, tezko jsem se prokousavala z meho pohledu nezazivnym uvodem. Nicmene druha polovina byla jina. Zaujala me tolik, ze jsem knizku temer neodkladala z ruky. Docetla jsem Ji jednim dechem.

Eliot30
24.05.2016 5 z 5

Krásná kniha, Božský příběh ale film se liší :)

E-fox
23.05.2016 5 z 5

Dánská dívka je čtivě psaná kniha o zajímavém tématu. Není to ovšem jen příběh Einara Wegenera/Lili Elbeové, nýbrž všech, kterých se jeho/její životní příběh dotýkal. Greta musela být úžasná žena, když svého muže vždy plně podporovala, i když to znamenalo udělat něco, díky čemuž ho nakonec ztratí... Opravdová, nezištná láska. Autor se hodně zaměřuje na manželství Grety a Einara, na jejich minulost, která určuje jejich charakter a motivy jednání. Knihu určitě doporučuji, jen čtenáři musí počítat s tím, že se jedná o fikci založenou na pravdivých událostech, rozhodně není biografií skutečného Einara Wegenera, prvního muže přeoperovaného v ženu.

martousek
22.05.2016 5 z 5

Za mě plný počet bodů, četla jsem ze zvědavosti, protože jsem slyšela o jejím filmovém zpracování, je to pro mě samostatný druh literartury, nejde k ničemu přirovnat, s ničím porovnat, rychle vtáhne do děje a je prostě zajímavá:-).

JanickaP
17.05.2016 3 z 5

Jsem v polovine knihy a to uz asi mesic. Uz prvni pulku jsem kousala pekne dlouho a a do te druhe ne a ne se chtit zacist. Nevim proc,vsichni peji ody na tuto knihu,ale ja proste asi nenasla cestu k tomu pribehu. Je to fakt silny pribeh, vubec to co zaziva Greta,je to silna osobnost,ale myslim,ze prozatim necham knizku rozectenou ve skrini. Treba se jednoho dne dokopu ji docist,verim ze ten pribeh ma velkou silu,jen me to zatim nejak dva krat neoslovilo.

babsi66
11.05.2016 4 z 5

Zajímavé téma, pěkně napsané, ale nedokázala jsem se přenést přes některé díry ve vyprávění. Co jako mělo znamenat Einarovo krvácení z nosu? Jak to, že se v příběhu popisuje, jak Einar/Lily nacpal prsa do korzetu - kde je jako vzal? Bral nějaké hormony? A jak souvisela jeho transidentita s existencí nedovyvinutých vaječníků? Možná jsem hnidopich, ale tyhle informace mi vzhledem k tématu připadají zásadní. Škoda, že se jimi autor víc nezabýval.

Imor
09.05.2016 4 z 5

Silný příběh silné ženy...to co všechno musela Greta vydržet při pohledu na svého muže, kterého tolik milovala, jeho chování, jeho bezohlednost ... kniha tentokrát horší než film.

Márinka
05.05.2016 3 z 5

Silné téma, ale literární zpracování je trochu kostrbaté.

lapagerie
02.05.2016 4 z 5

Zpocatku jsem se nudila a nemohla se zacist, Greta i Einar mi prisli takovi nemastni, neslani. Dotex nevim, co si myslet o Grete. Ale co me hodně zaujalo, bylo střídání Einara/Lili v jednom tele. Jejich myslenky, zcela odlisne vnimani. Nejvíc znat to bylo videt v situaci kdy se Lili v satne plovarny prevlekala z plavek a v jednom momentu se zmenila v Einara, kteremu bylo v teto situaci trapne.... Nedokazu se vzit do pocitu transsexuala, ale pribeh hodne osvetluje. Musi to byt hodne tezke.

Adele02
30.04.2016 3 z 5

3,5*
Já vůbec nevím. Příběh byl hrozně složitý a Gretu bych kolikrát bez mrknutí oka vyhodila oknem, Lili a hlavně Einar byli zvláštní, což vlastně všechny postavy. Konec mi stále nejde na rozum a Ebershoffův dodatek a rozhovor mi v hlavě udělal ještě větší guláš.
Ale jo. Čekala jsem něco jiného, ale bylo to čtivé.