Dánská dívka

Dánská dívka https://www.databazeknih.cz/img/books/60_/60156/danska-divka-60156.jpg 4 1083 274

Románové zpracování skutečného příběhu malíře Einara Wegenera a jeho manželky Grety začíná nevinnou prosbou o pomoc, aby se na dalších stranách rozvinulo ve strhující vyprávění o neobvyklé lásce, osobní svobodě a odvaze vzepřít se obecnému mínění. „Uděláš pro mě něco?“ zeptala se Greta a netušila, co tím rozpoutá. Potřebovala dokončit obraz, a protože jí nepřišla na závěrečné sezení modelka, neviděla jinou možnost, než použít jako náhradní model svého muže. Sotva si však Einar oblékne punčochy, dámské šaty a střevíce, v jeho nitru se cosi změní: uvědomí si, že je ve skutečnosti ženou, nikoli mužem, a zatouží po změně pohlaví. Není to však snadné. Einarův příběh se odehrává ve dvacátých letech, kdy lidé jako on často končí v ústavech pro choromyslné. V pařížských salonech možná dekadence dostupuje vrcholu, ale ve většinové společnosti stále převládá názor, že cítit se jako zajatec ve vlastním těle může jen psychopat, a toho je nutné razantně léčit. Einar už ale sní svůj velký sen a nechce se jeho splnění vzdát. Kolik osobní odvahy, pochopení a podpory bude potřebovat, aby se mohl vnitřně osvobodit? Jak silná musí být láska ženy, která je ochotna vyhovět tak nevšednímu přání svého muže? Jaké jsou pocity člověka, který by rád unikl své předem dané identitě?... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Domino

The Danish Girl , 2000

alkazemka
13.04.2024 4 z 5

Jsem "stará škola" a přes všechny genderové uragány současnosti jsem přesvědčená, že pohlaví vždy byla, jsou a budou jen dvě. Občas se to však přírodě zvrtne a to je pak pěkná šlamastyka. Co se odehrává v duši a mysli někoho, kdo se narodí do nesprávného těla, to si vůbec neumím představit. Tenhle příběh podle skutečných událostí je z uměleckého světa první poloviny dvacátého století. Bohémské prostředí může dle mého v tomto případě jak pomoct, tak přitížit a chaos v duši jak umocnit, tak od něj ulevit. Nicméně doba, ve které se odehrál, jinakost rozhodně neusnadňovala. Uf, těžké téma....

"Uvědomila si, že vlastně nikdy nebude vědět, co přesně má udělat, aby to bylo správné."

Thalin
12.02.2024 4 z 5

Jako první jsem viděla film a tak jsem vcelku věděla, co od knihy čekat a zajímalo mne právě to knižní zpracování a odchylky od filmu. Uchopit správně takové téma rozhodně nebylo snadné. Zvlášť, když se přilehne k tomu, v jaké době se to odehrávalo a kdy to rozhodně nebylo tak v povědomí, jako dnes. Kniha je napsaná opravdu hezky, mile, ale taky vcelku smutně. Po celou dobu čtení mě překvapovalo, s jakou lehkostí to celé Greta bere, aspoň po většinu času. Opravdu hezky jsou tu popsané hlavně myšlenkové pochod Lily i Einara a jak jsou tu odlišné.
Některé odbočky mě tu ale lehce nudily, hlavně ty z minulosti. Třeba začátek vztahu Gret a Einara, ke kterému se tu několikrát příběh vrací bych ocenila víc rozepsaný a raději bych se o tom dočetla víc než třeba o jiných skocích do minulosti, které mě tolik nezajímaly.
Jinak to ale bylo hezké čtení a jsem ráda, že jsem si mohla porovnat film s knihou, která je, jak už to většinou bývá, samozřejmě lepší a procítěnější.

Belanna
28.01.2024 4 z 5

Zajímavý příběh z počátku minulého století. Téma, které vůbec nebylo jednoduché zpracovat.
Poutavě a citlivě napsané, přeměna Einara v Lili bylo dlouhou a těžkou cestou nejen pro něj (ni) samotného, ale také pro jeho ženu Gretu a ostatní blízké.
Dokonale jsou tu popsány myšlenky, pocity, doba, společnost a hlavně malířské umění, vše je to to dokonalejší, že je tu mnoho přídavných jmen. Také odskoky do minulosti jsou plynule propojeny se současností.
Knížka se velmi dobře čte. Jen jediné, co mě trochu zarazilo, nebyl tu uveden žádný negativní postoj, vše je tak trochu pohádkové.

Melanka
18.01.2024 4 z 5

Hned po dočtení téhle krásné a zajímavé knížky jsem si pustila film, a ten pro mě byl zklamáním. Představitel Lili sice byl dokonalý, ale jinak to byl jiný příběh. Doporučuji najít si obrazy obou hrdinů, stojí to za to.

krakonos.kraken
24.11.2023 5 z 5

Nádherná kniha. Oproti filmu je to mnohem víc o jeho manželce než o něm.

Kromě popisů duševních stavů a odboček do minulosti jednotlivých postav se mi v knize líbily popisy všeho. Tolik přídavných jmen jsem snad v knize neviděl. V knize nejsou skříně ale jasanové namořené skříně, nejsou tu podlahy ale tmavé dubové navoskované podlahy, není tu řezník ale kudrnatý mladý řezník. A takhle je to úplně se vším. Popisy prostředí a lidí dodávají knize krásnou plynulost, příběh je díky tomu sjednocen a plyne jako jeden proud i když často odbočuje do minulosti.

Přes melancholii hlavní postavy, tvrdý úděl manželky a celkovou vážnost tématu ve mě kniha nechává příjemný pocit. Určitě stojí za přečtení.

Doubravka1975
17.11.2023 5 z 5

Skvělé románové zpracování skutečného příběhu o první trans ženě, z roku 1929.
Téma pro mě těžké a silné a smutné. Nedokážu si vůbec představit, že bych tohle měla prožívat jak z pohledu Einara, tak z pohledu Grety a to máme rok 2023.
I když místo těch dlouhých odboček do minulosti, by si tohle téma zasloužilo rozebrat víc emočně do hloubky, protože mi vůbec hlava nebere, že oblečení silonek, spustí tohle všechno. A chování Grety, to maximální pochopení a tolerance a ještě v té době, před 100 lety....
Jinak přeji úplně všem ať se cítí ve svých tělech maximálně spokojeně a šťastně a k takovým omylům přírody nedochází, nebo zcela výjimečně.
Na tohle téma si určitě ještě něco vyhledám a přečtu

janina66
27.10.2023 4 z 5

Audiokniha výborně načtena, takže i poslech mě bavil.
Děj se někdy táhl, ale celkově se mi kniha líbila. Obětavá Greta a velmi odvážná Lili na tehdy ještě nevyzkoušené a náročné operace. Konec se tak trochu dal čekat, ale byl smutný.

Sukdolakus7
18.07.2023 3 z 5

Pokud se někdy k Dánské dívce vrátím, jednoznačně dám před knižní předlohou přednost filmovému zpracování. V oceánu nadmíru květnatých popisných pasáží se bohužel utápí to, co by si Gretin a Liliin příběh zasloužil ze všeho nejvíce, a to jest hloubka. David Ebershoff zcela bez pochyby dokáže čtenáři obratně zprostředkovat vše, co lze člověk vnímat skrze smysly, avšak při snaze přenést jej do nitra jednotlivých postav jednoznačně selhává. Domnívám se, že Dánská dívka mohla být vynikajícím psychologickým románem. Oproti tomu se ale jedná o knihu s velmi plochým vyprávěním, na jejíž stránkách se potenciálně krásný, dojemný a emocionálně vypjatý příběh ztrácí pod nánosem povrchnosti.

Radimka
03.07.2023 5 z 5

Pro mne velký překvapení. Moc se mi do ní nechtělo, asi ta blbá obálka. Ale bylo to kultivovaný čtení. Moc sice nechápu bezvýhradně chápavý přístup manželky, když se jí manžel měnil na slečnu, ale každej jsme nějakej.

TessieB
06.07.2022 3 z 5

Kniha mě trošku zklamala, čekala jsem asi něco... více šokujícího a emočního. Ale jsem ráda, že jsem se ke knize konečně dokopala, nicméně mě zas tak moc neoslovila. Na film se podívám jen kvůli Eddiemu :)))

Síma97
22.02.2022 5 z 5

Dánská dívka byla pro mě první audiokniha jakou jsem zatím poslouchala. Příběh četla Dana Černá a musím říct, že její hlas se na tuto knihu hodil úplně perfektně.
Před pár lety jsem viděla film a rozhodně jsem si chtěla přečíst i knihu. Musím říct, že mě velmi překvapila. Autorovi se neskutečně dobře povedlo oddělit pocity Einara a Lili a zároveň mi bylo jasné, že se tyto pocity odehrávají v jedné osobě. Obdivovala jsem Gretu jak se s pochopením na tu dobu postavila k dané situaci a podporovala manžela v jeho rozhodnutí i když to pro ni muselo být velmi těžké.
Knihu hodnotím jen a jen pozitivně a rozhodně mám v plánu pokračovat i v poslechu dalších audioknih.

Lenka2533
17.01.2022 4 z 5

Moc pěkná knížka. Fakt se mi líbila. Jediný, co mi trochu vadilo, byly dlouhé popisy z minulosti a občas jsem se v tom ztrácela. Jinak skvělý. Dávám 4 hvězdičky :) Rozhodně se chci podívat i na film.

VeruMalfoy
02.01.2022 4 z 5

Příběh samotný je úžasně čtivě napsaný. Co mi ale vadí, je fakt, že je napsaný takovým bezstarostným, až pohádkovým dojmem. Autor se zde naprosto vyhýbá těžkým emocím a situacím, které by v tomto příběhu měly nastat.

IvetaZ
06.12.2021 4 z 5

Na Dánskou dívku jsem byla moc zvědavá, příběh bylo snadné číst a o to víc má člověk prostor na přemýšlení. Je pravda, že by si kniha zasloužila hlubší vykreslení pocitů Einara i jeho ženy. Taky mě překvapovalo, jak snadno okolí přijalo Lily a že se Einarovo sebevnímání projevilo až jedním nevinným převlečením do dámských šatů, no tak asi jo...

karol.cadex
25.11.2021 5 z 5

Původně jsem chtěla číst Dámský gambit, ale potom, co se tam začal producírovat Einar v šatech a střevíčkách mi došlo, že tady se asi šachy hrát nebudou. K Dánské dívce jsem se tedy dostala díky ukliknutí se, ale nelituji!
Nečekala jsem, že to bude až takhle silné a autentické. Autorovi se perfektně povedlo odhalit Einarovo i Liliiny pocity, Greta by měla dostat medaili za statečnost a obětavost.
Retrospektiva mě velmi bavila, posunula příběh ještě dál a díky ní se daly lépe pochopit pohnutky postav. Válečná doba do příběhu úplně nezasahovala, což mi přišlo fajn vzhledem k tomu, že tam o válku apriori nešlo. Na druhou stranu opět dokreslila dobu, ve které se Einar plácal mezi sebou a Lili.
Na konci jsem se brutálně dojala a měla jsem i vlhké oko.

Parwana
18.11.2021 4 z 5

Unikátní historický román, poměrně čtivý, i když některé pasáže byly rozvleklé a autor hodně skákal v čase.

Jessybelle
04.10.2021 3 z 5

Pro mě je hlavní hrdinkou Greta ( ve skutečnosti je také Dánka - Autor sám sice upozorňuje, že příběh je fikcí.), poprala se svou rolí bravurně. Ani Einar/Lili nebyl marný.
Jediné, co mi trochu vadilo, bylo přeskakování v čase, jakože na to vzpomínají...
Nicméně to na mě neudělalo zas až tak velký dojem.

IVANA0123
26.08.2021 3 z 5

Přestože má tato kniha velmi zajímavý námět, musím přiznat, že jsem se s ní docela trápila. Minimálně první půlka se mi nečetla dobře. Chvílemi jsem se ztrácela mezi vlastním příběhem, myšlenkami a vzpomínkami postav. Některé zbytečně zdlouhavé pasáže a popisy a jakoby mdlé vyprávění bez výrazných mezníků mě uspávaly.
Na druhou stranu jsem ráda, že jsem knihu přečetla, protože má svůj význam, i když v dnešní době již není toto téma natolik kontroverzní, jako v době, kdy žily Lili a Gréta. Největší hrdinkou knihy, i když není přímo hlavní postavou, je pro mě Gréta, která dokázala milovat natolik, že vytvořila podmínky a prostředí, aby se Lili mohla stát takovou, jak se vnímala. Láska a neuvěřitelná tolerance jsou to nejdůležitější, co je v jakémkoli vztahu potřeba a Lili se toho všeho dostalo v maximální míře. Takže za mě tak napůl a svým způsobem je mi to líto, protože si myslím, že z námětu šlo dostat víc. 3,5*
(8/21)

Juvka
28.07.2021 3 z 5

Při čtení této knihy jsem měla smíšené pocity. Ze začátku jsem se do knihy nemohla vůbec začíst ale nakonec jsem si řekla, že jí dočtu. Na jednu stranu obdivuji, že v té době ukázat světu, že se necítím být tím kdo jsem a jsem ochotná to změnit, bylo hrozně odvážné. Na druhou stranu mi to přišlo takový hodně přehnaně napsaný. Při shlédnutí filmového zpracování, které přišlo ihned po přečtení, jsem byla mile překvapená jak se v některých pasážích o hodně liší, ale oboje má svoje kouzlo.

marrie5227
04.07.2021 5 z 5

Po shlédnutí filmové adaptace s Eddiem Redmaynem jsem s koupí knihy neváhala. Byla jsem příjemně překvapená, dojatá a občas zaskočená, když se od filmu příběh lišil.
Krásná adaptace deníků silné ženy, která se stala hrdinkou své doby i té dnešní.