Zbabělci

Zbabělci https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13051/danny-smiricky-zbabe-13051.jpg 4 1082 135

Danny Smiřický série

Nové, v jednotlivostech částečně přepracované vydání románu, který se při svém prvním vyjití stal terčem ostré kritiky. Vylíčením průběhu květnových dní r. 1945 ve východočeském městě chce být – říká autor sám – analýzou životního pocitu přislušníka zlaté mládeže v době převratných historických událostí. Vydání 2.... celý text

skořice
12.02.2019 5 z 5

Za mě úžasná a geniální knížka z konce druhé světové války. Jsem ráda, že jsem knihu přečetla. Doporučuji...

JoeSurikata
29.01.2019 4 z 5

Obdivuhodná kniha. Syrová, otevřená zpověď ze zběsilé doby. Nikdo z nás si nic takového nedovede představit.

KlariN
10.01.2019 5 z 5

Skvělý román a jeden z velkých dluhů evropské kinematografie české literatuře. Pořád doufám, že ze Zbabělců jednou bude krásnej film. Těším se na něj!

CleoXandra
05.01.2019 4 z 5

Debut jako hrom. Napsat takovouhle věc v tak mladém věku, klobouk dolů. Škvorecký si tím sám nastavil laťku sakra vysoko, leč posléze dokázal, že má kam pokračovat.
Nadchla mě otevřenost a syrovost výpovědi, skvěle vybroušené tempo vyprávění a promyšlená stavba příběhu.

gubesh
30.11.2018 5 z 5

Upřímné prozaické dílo, které mě ze začátku nijak moc neoslovilo (kvůli až moc hovorovému jazyku), ale dočítal jsem ho s dojetím a slzami v očích. Škvorecký demonstruje život za protektorátu a události osvobozování roku 1945 v maloměstském prostředí očima dospívajícího kluka, který je učarovaný jen pro holky a jazz.
Atmosféra doby na vás dýchá z každé strany, i přes nadčasovost motivů románu. Střídají se pasáže úvahové a vypravování. Kniha má spád a příběh graduje. Závěr mě velmi dojal, i když jsem ho takový očekával.
Příběh o hrdinství a nešťastných láskách Dannyho byl pro mě jedním z největších čtenářských překvapení a vřele doporučuji knížku dočíst.

sgjoli
03.11.2018 5 z 5

Zpočátku se mi do knihy začítalo trochu obtížněji, ale pak to nabere na neskutečném spádu, že jsem se od knihy nedokázala odtrhnout. Skvělý kontrast válečných událostí v kombinaci s tím, jak to prožívá mladý člověk – v řadě ohledů ještě naivní či nezkušený. O to víc ty absurdity války bijí do očí. Skvělé, moc se mi to líbilo.

Ronnie68
18.10.2018 4 z 5

Kniha se nečetla špatně, jako první od Škvoreckého. Ale osobně se mi nejvíce líbila kapitola 9.5., kde byla nějaká akce .. jinak ve většině hlavní postava neustále přemýšlela nad holkama ...

Co se mi na knize nelíbilo jak rozhovor mezi kamarády měl spíše fonetický charakter (jak se to čte). A chyběly mi překlady německých textů.

Jinak to nebyla zas tak špatná povinná literatura

Chajda69
11.10.2018 4 z 5

Můj první Škvorecký.

Silnější pasáže střídaly slabší, úvahy Dannyho o holkách a jazzu byly pořád stejné, pořád dokola, pořád a pořád. Kdo koho miluje a kdy? Rozumím tomu, v Dannyho věku je tohle alfa a omega života, ale přesto... kdyby aspoň nebyly tak dlouhé!

Příběh samotný je rozhodně zajímavý a má spád. Popis toho, jak se dělala revoluce na koleni na malém městě, kde si hlavouni chtěli hrát na armádu. Naznačený konflikt s komunisty. Vidění Němců rozhodně ne jen černobílé, za což jsem byl rád. Převlékání kabátů, typické asi nejen pro Čechy, ale obecně pro lidi, prospěchářství a snaha vymáčknout z konkrétní situace co nejvíc pro sebe. V tomhle unikátní.

Jak mě chvílemi Danny a jeho úvahy nudily a těšil jsem se na konec knihy, tak musím říct, že po dočtení se mi po Dannym přece jen trochu zastesklo.

"To všechno, co jsem prožil, bylo hezké a šťastné. To, co jsem zrovna žil, ta lítost a zoufalství, v němž jsem vězel, bylo blbé. Ale sotva jsem to prožil, už to bylo krásné. Takové to bylo vždycky. Věděl jsem to."

Rozhodně stojí za přečtení jako určitá sonda do české povahy na pozadí velkých historických událostí.

SSTknihy
27.09.2018 4 z 5

Holky a swing – víc nás nezajímá! Zdánlivě drsný a cynický postoj k životu je jen přirozenou obranou proti době, válce, nebezpečí, nejistotě a strachu z budoucnosti. Generační střet lidí na malém městě, jejichž charaktery vystupují na povrch během několika dnů květnového povstání. Vždyť všichni mohou být zbabělci nebo hrdinové, záleží na charakteru, okolnostech a příležitosti.

Cusco
15.08.2018

"Květnové povstání českého lidu bylo ozbrojené povstání českého lidu proti německým okupantům během druhé světové války na území Česka, které proběhlo 1. - 11. květen 1945." (Wikipedie)

------------- Když tuto historickou skutečnost zjistil přítel, který se narodil v Jižní Americe, tak řekl: "Vy jste nebojovali od začátku války, jako Poláci? Bojovali jste nečestným způsobem jen posledních 8. dnů války?!"

Vzpomínala jsem na příslušníky československého letectva v jednotkách britské RAF, na československé výsadkáře (atentát na R. Heydricha), na všechny vojáky, partyzány a hrdiny bojující proti německému nacismu.
Cizinci to ale šlo těžko vysvětlit..

Péťa1950
18.06.2018 5 z 5

Zkrátka Škvorecký. Není co dodat.

1amu
28.03.2018 4 z 5

Má první kniha od autora. Nedivím se, že se soudruhům, zejména ideologům nelíbila. Vždyť ukázat konfidenty gestapa jako později uvědomělé soudruhy vedoucí Kostelec k socialismu - to byl výkon ! Snad vůbec poprvé u nás. Líbila se mi nejvíce ta poslední třetina knihy, kdy Danny pomáhá Přemovi konečně něco pořádného udělat. Nedostižné lásky našeho "hrdiny" jsou popsány zejména v Prima sezóně.
Opakované "omílání" fantasmagorií o dívce jeho snů- Ireně, bylo pro mě spíše utrpením. Méně by bylo více. Ale i autor byl mladý a tento poklesek v jeho prvotině (ve 24 létech) toleruji.
A ještě něco:
Je dobré podívat se na knihu PUTOVÁNÍ K PORT ARTHURU od Tomáše Mazala. On +2 se vydali po stopách knihy. Je to objevné. A nejzajímavější ? Když třem výzkumníkům podávají přímé svědectví o skutečném Dannym ony jeho dvě tolik milované nymfy . Kdo jste ktuto knihu doposud nečetli, dopídíte se k novým poznáním.

Aerine
16.03.2018 4 z 5

Danny je pořád stejný jako v Prima sezóně. Jeho myšlenky, které občas vydají na dvě stránky jednou větou, jsou pro něj typické. Přesto se i tyto vnitřní monology čtou lehce a čtenář se do nich dokáže jednoduše vžít. Souzním s Dannym v jeho nadšení pro angličtinu, chápu jeho nadšení pro hudbu i jeho posedlost Irenou, často se člověk upíná na něco, co nemůže mít. Hvězdička dolů za to, že mě chvílemi nebavilo se stále točit v kruhu. Nejzásadnější je pro mě ve Zbabělcích pohled na maloměstské povstání...

MadamC
06.03.2018 5 z 5

Tato kniha je moje srdcová záležitost. Danny, který je za všech okolností okouzlující a zároveň krásně naivní "lovec" dívčích srdcí, tomuto příběhu dodává jiskru. Příběh z konce války je velmi poutavý a každý si ho zamiluje. Navíc Dannyho vyprávění o holkách a jiných "blbostech" tíhu příběhu zlehčí a je tím stravitelnější. Tuto knihu by měl mít každý doma v knihovně a povinně ji číst alespoň jednou za pár let. Stejně tak, jako ostatní Škvoreckého knihy.

Annieren
19.02.2018 4 z 5

Přestože Danny je často popisován jako "frajírek" (však on se tak i v knížce povětšinou chová), stejně tam byly záblesky momentů, kdy v něm člověk vidí i něco víc; například na konci, když odjíždí Angličani. Celkově ten konec na mě zapůsobil asi nejvíc. Knížka mě příjemně překvapila (začala jsem to číst akorát po Švejkovi a nějak jsem si nemohla pomoci a tu českou švejkovštinu tam nevidět, pak se to ale přeci jen zlepšilo).

evelinka
16.12.2017 5 z 5

Skvělá kniha, popisuje atmosféru konce války očima nedospělého mladíka. Připadá mi krutě pravdivá, ale vyvážená...

yanoya
05.11.2017

V knize mě nejvíc zaujal popis, vystižení vnitřních myšlenkových pochodů hlavního hrdiny Dannyho; na které lze nahlížet i s vědomím kontextu doby.
Hrdina ve svých myšlenkách není rozhodně puritánský nebo morální, ale je upřímný. Jeho touhy a sklony nejsou jen podvědomé, ale uvědomuje si je, přiznává si je. Někdy své myšlenky zdá se nemá pod kontrolou, jindy si je podle potřeby spíš 'ordinuje'. Jakoby se na maloměstě v protektorátu zas až tak moc většinu času nedělo, přitom si svou mysl potřebuje nějak zaměstnat. Skrze své fantazie si navozuje pocity, pocit, že pořád žije. Kdyby nebyla válka, asi by byl již v Praze, kde by studoval a mohl více rozvíjet své zájmy.
Když fabuluje, někdy snad ani nevěří, že by se to stalo skutečností (když se Ireny Zdenek nevrací). I přes své 'kontroverzní' myšlenky a sklony, motivace, když přijde na věc v reálném životě, zachová se tak, že se za to nemusí stydět. I když, někdy tak vytrvale hučí do holky, že nevím, zda dnes by to někdo nepovažoval za harašení.
Z jeho myšlenek to vypadá, že žena, s kterou by mohl sdílet své zájmy, a která by pro něj byla dostupná, se na tom maloměstě nevyskytovala. A tak jsou pro něj ženy spíš objektem jeho (nenaplněných) tužeb. Možná se to pak stane určitou dispozicí i do budoucna.
Myslím, že to maloměsto popsal autor velmi dobře, a odhaduji, že v něčem to ani dnes není čistě minulost.
Co také zaujme, že surové okamžiky, kterých je Danny svědkem (s Němci v pivovaru), poté, co se staly, už jeho mysl tolik nezaměstnávají.
Když je účastníkem nebezpečné akce, vzápětí ji hluboce prociťuje, jako jakýsi předěl. Ale protiví se mu představa být za hrdinu; důležití jsou pro něj kamarádi z kapely.
Po návratu do města a uklidnění situace, se znovu na chvíli vrací do svých 'zaběhaných myšlenkových pochodů', ale už je to nejspíš jiné, a zanedlouho se jeho život změní, opustí město, kde mu bylo docela dobře, ale kde mu asi i něco chybělo.

de_baques
30.10.2017 5 z 5

První román (po novele a detektivkách) od pana Škvoreckého a nebudu šetřit chválou. Autor je mistr ve vytváření atmosféry doby, naprosto jsem se dokázal vcítit do Dannyho jednání, celý děj, který bych označil za čistý realismus, byl velmi živý a logický, naprosto nešustil papírem.
Kniha není obžalobou krutosti, pomstychtivosti a dalších negativ, kterých se Češi dopustí, když už mají pocit, že nic nehrozí (to je zcela normální a přirozený důsledek 6-letého permanentního stresu a strachu), je to zrcadlo nastavené nekritickému hrdinství a bájesloví, které si rádi malujeme o předválečné mobilizaci, válečném odboji a poválečné spravedlnosti (mistři jsou v tomto oboru Francouzi s jejich každoročními oslavavami jednoho z nejkrvavějších běsnění dějin - 1789-1815). Lidé jsou individualisté a vždy jde v první řadě o život vlastní, blízkých a pak majetek.

aktijnov
25.10.2017 4 z 5

Po Prima sezóně se mi Zbabělci četli dost těžko. Danny sice trochu dospěl, ale pořád to byl klučina, který měl v hlavě především ženský. Dost mi s tím lezl na nervy.

BobanHo
17.08.2017 5 z 5

Ke Zbabělcům jsem se nyní po letech vrátil a je zvláštní, jak stejné události, myšlenky a pohnutky vnímá člověk rozdílně ve dvaceti, třiceti a čtyřiceti letech.
Pro mě je tato kniha jednoznačně jedním ze základních kamenů české literatury 20. století - takže plný počet hvězd.
Pokud chcete vědět jak to se Zbabělci bylo doopravdy, doporučuji přečíst skvělou práci Václava Sádla Běloveská tragédie: https://www.databazeknih.cz/knihy/beloveska-tragedie-108910