Prima sezóna

Prima sezóna https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/401550/bmid_prima-sezona-MWn-401550.jpg 4 852 119

Danny Smiřický série

„Strašně smutná krásná muzika mě vzala do svého utěšlivého náručí, přede mnou se otáčeli holky a kluci, Venca Štern se rozezněl jako zvon, jako hrana lásky… nebo čeho… mládí…“ Prima sezóna je vzpomínka a stesk, sentimentální pokus se aspoň na pár hodin přenést do jiného času – do času báječného mládí a prvních lásek, který je prostoupen humorem a prolnut jazzovou muzikou. Kdykoliv sem ale může vtrhnout hrůza a strach, když vystoupí z nevlídné atmosféry provinčního města v době protektorátu. Jak kouzelně zní pod tím dusivým příkrovem geniální, nenapodobitelná povrchnost a neodolatelná banálnost milostných rozhovorů! „…flexaton toužebně zvolal do krásné noci mládí… where is the bird of Paradise?… brumendem převzali kluci měkký, něžný chórus, jako hučení lesa… hey-doo-dey… hay-doo-da… otočil jsem se a šel jsem k městu dolů… where is the bird of Paradise…? dolů, dolů, k půlnočnímu krásnému, smutnému městu Kostelci…“... celý text

timelady
05.08.2016 5 z 5

A jak jsem se u knihy nasmála :D Už dlouho jsem nečetla nic tak humorného. Odhodlání, naivita a euforické nadšení Dannyho je zkrátka něco, co vám musí vykouzlit úsměv na tváři. (A mezi námi - co si ten chudák kvůli všem slečnám musel vytrpět!)

AlbinaBina
20.07.2016 4 z 5

Knihu jsem četla, když mi bylo -náct několikrát. Zbožnovala jsem ji (samozřejmě Danny Smiřický byl mou platonickou knižní láskou) a zbožňuji ji dodnes. AVE Josef Škvorecký!

TerezD
28.06.2016 4 z 5

Čtení mi mě v žádném případě neuspávalo, právě naopak Škvorecký dokázal vtipně a výstižně popsat duši vyčůraného a nepoučitelného Dannyho. Nezkušený milovník třiadvaceti kosteleckých dívek mi byl svým způsobem docela sympatický. Za mě zasloužené 4*.

Ankavi
14.03.2016 5 z 5

Poprvé jsem tuto knihu četla v 17 letech - a báječně se už tedhy pobavila. Danny je skvělý. seriál nebyl špatný, ale na knihu zdaleka nemá. Ráda jsem se k ní po letech vrátila a nezklamala mě.

regulax
04.03.2016 3 z 5

Naivně nevinný příběh o pubertálních láskách. Šťastná doba mládí, školních lásek a k tomu si zahrát jazz či blues. Nenáročné pohodové čtení, prostě PRIMA.

Metcheque
11.02.2016 5 z 5

Dle mého názoru nejlepší knížka Josefa Škvoreckého. Ač o prvenství oprávněně bojuje se Zbabělci, Prima sezóna je ještě o kapku jazzovější, humornější a autorsky autentičtější. Opět se ukazuje, že český čtenář miluje zejména švejkovsky laděné antihrdiny, kteří bourají svět autorit prostřednictvím doslovného plnění povinností - což mnohdy narušuje panující řád mnohem více, než neohrožený odbojář se samopalem v ruce.

Mrnda
02.02.2016 5 z 5

Snad každý chlapec, který zažil pubertu se musí bavit nad tím, jak Danny Smiřický prožívá ty stejné strasti, kterých jsme měli (máme) plnou hlavu i my.

Pánská puberta se prostě nikdy nezmění...

Sorrow
28.12.2015 4 z 5

Prima sezóna je prima. Dá vám přesně to, co od ní očekáváte a na nic víc si nehraje. A to je sympatické :)

iluliacross
14.12.2015 4 z 5

Nemůžu říct, že bych si čtení vyloženě užívala. Rozhovory mezi hlavními postavami mi neskutečně drásaly nervy, žádná hloubka, žádný smyml, jen tlachání psané v hovorové podobě našeho jazyka. Na druhou stranu to bylo skvělé vystihnutí mluvy mladých lidí, takové lehkíé flirtování, které má takové jemné zamlžené hranice, jež se občas překroří letmým dotykem či zakázanou pusou. Vlastnosti hlavního hrdiny mně drásaly nervy taky, takový nepoučitelný záletník a milovník všeho, co má sukni. Na druhou stranu, je v tom určitá syrovost mladých lidí. Do dalších dílů od Škvoreckého se pouštět nebudu, nicméně kniha to není špatná, každý si v ní jistě najde to své.

maple34
10.09.2015 5 z 5

Výborné! Zoufálek, který se otočí za každou sukní a pod každou se chce dostat, avšak jeho snahy jsou marné a obecně známé. Putování chlapeckou, pubertální, "nezkaženou" myslí, které prostě pobaví a tak trochu chytne u srdce.

jadran
25.07.2015 5 z 5

Z půvabné, zábavné a pohodové knihy (přes dobu děje) jakoby čišela autorova snaha udělat si prostě radost a podělit se o ni se svými čtenáři. Povídkoromán (což Škvoreckému nějak tak nejlíp sedí) není sice žádné přelomové dílo, ale zase možná (když se nad tím člověk zamyslí) je to daleko přesnější a objektivnější popis doby a především lidí, kteří v ní žili. Těch, kteří byli odvlečeni, zavřeni a třeba i zabiti byla menšina, i ta většina nějak žila. A představa mladičkého gymnazisty Josefa Škvoreckého - pardon - Danny Smiřického, jak každý večer sedí s rodiči u rádia a poslouchá Moskvu a těší se, jak přijedou sovětské tanky je zcela, ale zcela mimo, zatímco jeho loudění u Irenky a ostatních, hraní jazzu, protože to bylo in a zase to mohlo přitáhnout pozornost oněch náchodských krásek je zcela uvěřitelné, stejně jako "odboj" spočívající v přepisování matriky.....

kristleko
14.06.2015 5 z 5

„Text o nejdůležitějších věcech života,“ hlásá podtitul a rozhodně nelže! Nikdy nekončící hon septimána Dannyho za kosteleckými i přespolními děvčaty je tak odlehčený, snový a proložený swingovými a jazzovými rytmy, že příběhem jen tu a tam probleskne, že vlastně probíhá druhá světová válka – někdy komicky, někdy smrtelně vážně. Ostatně jak při falšování matriky na faře říká sám Danny: „Mrazivý fakt, na který jsem většinu času nemyslel, protože nearijského původu jsem nebyl, že žijeme v Protektoratu Böhmen und Mähren, mě zašimral ve vědomí.“ Hlavně je to ale stylisticky vytříbená, čtivá a zábavná kniha se spoustou nezapomenutelných scén, postav, dialogů a hlášek. Dozvíte se, jak ošidné může být nestáhnout roletu, kterak kouzlí holky z Lince a vychutnáte si určitě nejhorší překlad Vítězslava Nezvala do němčiny!

martinka_d
07.02.2015 4 z 5

Mně se kniha líbila, je to taková oddechovka:-)

Simona99
25.10.2014 3 z 5

Pěkné čtení, ale místy moc zdlouhavé. Dávám 3 hvězdičky :)

DejnaDee
21.09.2014 4 z 5

Má první knížka od Škvoreckého, kterou jsem četla se zaujetím a moc mě bavila. Bylo to nenáročné a oddechové čtení, které jsem si skutečně užívala. Seriál mě však tolik nenadchl.

Sandik
27.08.2014 4 z 5

Upřímně, Smiřický mě nesmírně štval svojí ukecaností, povrchností a prolhaností, ale literatura to tedy je jak víno. A čím blíž k závěru, tím lepší.

KikiZ
24.04.2014 4 z 5

Můj úplně první Škvorecký a bavil mě. Je to odlehčené, nenáročné čtivo, byť odehrávající se v těžké době. Vždyť i tehdy měli kluci v hlavě holky, a ne jen válku. Jo a taky v té hlavě měli ještě Jazz, na ten bych úplně zapomněla!!!

Moňa69
03.04.2014 4 z 5

Jestlipak by mě Daníček miloval stejně jako všech těch třiadvacet dívek a hlavně Al-irenu nebo teda Ir-alenu?:D Nevědět, že se osa příběhu odehrává v období protektorátu, vůbec bych to netipla. Nejvíce se mi líbí to přepisování matriční knihy, ušlechtilý skutek:) Doporučuju také seriál, Vilhelmová je jako Alena s blejkavým nosem a nejhezčím zadkem v Kostelci fakt boží:D

ZdivocelaReny
23.03.2014 4 z 5

Odlehčenější než Zbabělci, možná proto, že Danny je tu o něco mladší, možná, že se odehrává v sice značně nelehké - ale pro hrdiny knížky již "zajeté" a zažité protektorátní realitě - zatímco údálosti během květnového povstání 1945 ve Zbabělcích byly konkrétně pro obyvatele Kostelce přeci jen výrazně dramatičtější. Je to trochu paradox.
Při knížce se člověk člověk pobaví a pousměje, Dannyho eskapády s opačným pohlavím nepřestávají bavit - ať už jde o jeho staronovou lásku Irenu, její mladší sestru Alenu, pro změnu zamilovanou do Dannyho, vynalézavá dvojčata Marii-Karlu a Karlu-Marii, nebo třeba pohlednou zpevačku ze školního představení. Vždy se najde nějaký háček.
Nicméně, musím říct, že Danny ze Zbabělců je mi milejší. Snad, že je dospělejší....

Pistácie
27.02.2014

Skvělé čtení, zasazené do krutého období druhé světové války, které je zde vykreslené jen okrajově. Líbí se mi, že hlavní příběh je celkem zábavný, mladý chlapec, snažící se uspět u kterékoliv holky z Kostelce, neváhá, a svádí každou, která mu přijde do cesty. Nenáročné, oddechové čtení, Škvoreckého vyprávění o svádění holek Dannym Smiřickým skutečně pobaví od začátku až do konce četby.