Prima sezóna

Prima sezóna https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/16463/bmid_prima-sezona-mWd-16463.jpg 4 852 119

Danny Smiřický série

Povídky o životě středoškoláka, prožívajícího první lásky, opojení jazzovou hudbou – to vše je zasazeno do dramatických událostí 2. světové války.

Terezka17
06.02.2024 2 z 5

Tak tento rok bude čtenářská výzva asi dost zajímavá, ale od toho je to výzva. Oproti Zbabělcům je Prima sezóna nic moc a Danny mi přišel nesnesitelný, asi stejně jako těm 23 děvčatům, které uháněl.

Nejlépe hodnotím povídky Zimní příhoda a Vyhlídka z věže. V každé další povídce se našlo něco, co mě pobavilo, ale neskutečně se to táhlo a nemohla jsem se dočkat konce.

Ticiana
16.01.2024 4 z 5

Kniha mela spad, libilo se mi to :) Chudak Danny ale nemel moc stesti. Pohodova knizka.

JanaHB061
05.12.2023

Se Škvoreckým se vracím na střední školu, k prožívání prvních lásek. Ale hlavně u něj obdivuji a užívám si humor, se kterým dokáže popisovat i vážnou dobu. Prostě pan spisovatel, vzácný člověk.

Forestwalker
21.09.2023 5 z 5

Dokonalý příklad toho, že mladí lidé jsou pořád stejní, i když žijí v dobách, kdy musí pít řídké pivo a žaludovou kávu, případně bojovat s německou cenzurou a zákazy tance. Představa, že nadšeně poslouchají cizí rozhlas a pak si zapichují do mapy vlaječky, příliš neobstojí.
Vždycky jsem měl pocit, že se na střední škole můj život nějak zpomalil a zintenzivněl. A připadá mi, jako kdyby Škvorecký měl stejný pocit, každopádně době svého dospívání věnuje ve svém díle nemalý prostor. Při čtení jsem si říkal, které ze slečen bych asi dal přednost já; Ireny bych si dneska asi ani nevšiml, ale v sedmnácti bych po ní nejspíš taky šílel.
Kniha se mi líbí víc než stejnojmenný seriál, i když Kachyňa knihu převedl velmi věrně. Ale knížka má lepší feeling a představitel hlavní role je sice výborný muzikant, ale není zkrátka herec, takže Danny v seriálu vypadá spíš jako zoufalec a loudil.

freejazz
23.07.2023 5 z 5

k prečítaniu knižky ma kedysi inšpiroval seriál ČT. a zasa len môžem konštatovať, že kniha je oveľa lepšia, ako film. filmu jednoducho chýbajú výrazové prostriedky na hnutí mysli. a pretože som Prima sezonu čítal viackrát, patrí k mojim obľúbeným knihám. to však pri tvorbe Josefa Škvoreckého nie je problém, pán spisovateľ si čitateľa získa ľahko.

kde mohla byť naša kultúra nebyť komančov?!

Slepýš24
02.07.2023 5 z 5

První setkání s tvorbou Josefa Škvoreckého pro mě bylo milým překvapením, které ve mně vzbudilo touhu přečíst si v budoucnu další autorovy knihy.

Prima sezóna je soubor šesti povídek zachycujících milostné patálie hlavního hrdiny Dannyho Smiřického. Většinou se jedná o příběhy humorné (spojené s holkami a hudbou, jazzem), v nichž se ale občas o slovo přihlásí i nelehká doba 40. let 20. století.

Kniha mi učarovala především proto, že je na ní krásně vidět, že se mládež vůbec nemění. Kolikrát jsem si při čtení říkala, že přesně to samé jsem prožívala (nebo spíše prožívám, protože jsem jenom o rok starší než hlavní hrdina) i já, ale o několik desítek let později. Taky jsem potkala nějaké Danny Smiřické, kteří rozhazovali sítě na všechny strany a zkoušeli, která slečna (z těch několika) se chytne. Viděla jsem páry, které se rozcházely a zase scházely, jak to bylo vylíčené v povídce Smutné podzimní blues. Myslím si, že ke každé postavě z knihy bych dokázala přiřadit člověka ze svého okolí. A to je zřejmě přesně ten důvod, proč mi tato kniha utkvěla v hlavě, byť už uplynulo několik měsíců od doby, co jsem ji četla. Je to příběh ze života, je upřímný, autentický. Ukazuje lidi takové, jací opravdu jsou, postavy se nesnaží za každou cenu čtenáři zalíbit, jsou to svébytné osobnosti, jsou jako my.

Taktéž mě bavil způsob, jakým je kniha napsána. Čtivě, svižně, svěže. Objevují se zde slova nespisovná či záměrně špatně napsaná (např. rači). Věty bývají krátké, ale kolikrát i výstižné, úderné. Vypravěč si zde hraje s detaily, které dokážou postavu vystihnout lépe než sáhodlouhý popis. Dialogy jsou bravurně napsané, jsou o ničem, ale nikdy nenudí. A to všechno tvoří celek, který působí věrohodně a přenáší nás do dob prima sezóny...

ninano
30.04.2023 5 z 5

Krásná kniha od jednoho z nejvýznamnějších českých autorů. Danny Smiřický je sympatický hrdina a člověk mu musí fandit. V knize je dokonale popsána doba, ve které se děj odehrává.

Artemis886
27.04.2023 4 z 5

Pochybuju, že se mi kdy stalo, že jsem někdy tak moc neměla ráda hlavního hrdinu... ale to bylo ze začátku. Postupem času jsem mu začala mnohem víc rozumět a fandit mu. Upřímně, pokud bych z toho nemusela psát písemku, tak to zahodím už v začátku. To by byla taková chyba! Ta kniha mě opravdu překvapila. Opravdu doporučuju přečíst stojí to za to. :D

Jajus
19.04.2023 5 z 5

Moc hezky jsem si početla, velice poutavě napsáno. Doporučuji.

soupik2012
20.12.2022 5 z 5

Pan Škvorecký v této knize dokázal naprosto dokonale vystihnout pubertu bezstarostného mládí. Hledání první studentské lásky je vlastně o tom, že je skoro jedno kdo to bude. Záleží pouze na příznivých okolnostech a využití nabídnuté příležitosti. Příběhy v této knize jsou povětšinou velmi úsměvné, ale co jsem ocenila především, je způsob jakým je tato kniha napsána. Takto nějak si představuji oddechovou literaturu. I když pozadí na kterém se tyto příběhy odehrávají, vlastně vzbuzují hrůzu. Moc se těším na další pokračování této série se sympaťákem Dannym. Audiokniha je pomyslnou třešničkou na dortu. Pan Martin Zahálka ji načetl naprosto dokonale, ale nejenom to, je také velice vkusně ozvučená. Což velmi výrazně pomohlo dokreslit atmosféru tehdejší nelehké doby.

Corso
10.11.2022 4 z 5

Nech je vojna, alebo mier, sucho, hladomor, zlate roky, revolucia, v obdobi dorastajuceho junocha nastane obdobie... ked je najdolezitejsie v jeho zivote... konecne zasunut.
A tak to ako Danny,
rozohras na vsetky strany.

niknikita
15.10.2022 4 z 5

Neustále hledáme a málokdy nalézáme...tahle realita se táhne napříč generacemi a Danny Smiřický je toho jasným příkladem.

jan.para
14.09.2022 5 z 5

Úžasná kniha. Naprosto jsem se v ní našel.

n.ezn.amy
13.09.2022 4 z 5

První díl série knih s Dannym Smiřickým, kdy jako středoškolák se trápí ve škole, hraje v kapele a prožívá první lásky. Snaží se neustále neúspěšně nahánět spolužačky, ovšem jeho snahy často končí nezdarem. Krásně popsané mládí, studenský život v době protektorátu, jazzu a touhy po dívkách.

palka452
22.07.2022 5 z 5

Kniha se mi líbila ale seriál byl geniální ,ten prostě miluji

Venny345
28.06.2022 4 z 5

Před maturitou mi kniha hodně pomohla na relaxaci a odreagování, tato kniha je prostě a jednoduše boží!
Ještě teď slyším v hlavě tóny jazzu…
A Danny… to je moje nová oblíbená literární postava :)

Kabuky
21.06.2022 5 z 5

Přečetl jsem na SŠ během velmi krátké doby.

Péťa Z.
19.05.2022 5 z 5

Moje první knížka od Škvoreckého - nemohla jsem si vybrat líp! Četla jsem na základce a fakt se mi to hrozně líbilo. Jméno Daniel jsem si zamilovala. Češtinářka se mi divila, že mě tohle baví. Inu, bavilo. :-) Holky, muzika, kamarádi... Prima čtení. :-)

Hobo
29.04.2022 5 z 5

Milá _Blackie_, Danny je prostě puberťák, jehož nejsilnější hodnotou je konečně mít holku, jedno jakou; to se nám klukům v tomto věku holt děje. A většinou z toho vyrosteme, jenže tato kniha se zabývá právě pubertou. Nemáme to fakt lehký, víte?

CranyCrane
19.02.2022 5 z 5

Jedna z povinných knih k maturitě. Zhltal jsem ji za 3 dny. Postava Dannyho a jeho zážitky ve mně vzbuzovaly jakousi nostalgii z dob, kdy mi bylo 16 a tak nějak podobně blbnul. Dokonce několik situací popsaných v knize se mi doopravdy i stalo. Rozhodně doporučuju, moc jsem se bavil a ztratil ponětí o čase při každém čtení.

zfilmováno dospívání Protektorát Čechy a Morava povídkové romány

Josef Škvorecký