Dámský gambit

Dámský gambit https://www.databazeknih.cz/img/books/46_/462604/bmid_damsky-gambit-IdO-462604.jpg 4 559 147

Dámsky gambit je literárnou predlohou jedného z najúspešnejších seriálov posledných rokov spoločnosti Netflix. Román o živote fiktívnej nesmierne talentovanej mladej šachistky nás zavedie do päťdesiatych rokov minulého storočia. Osemročná sirota Beth Harmonová je mĺkve nenápadné dievča, ktoré z letargie prebudí až jej prvá šachová partia. Už ako šestnásťročná súperí so špičkou a stáva sa z nej najlepšia americká šachistka. Čím vyššie sa však dostáva, tým osamelejšia je. Únik hľadá v alkohole a tabletkách na upokojenie. Veľmi rýchlo zisťuje, že musí čeliť nielen súperom, ale aj svojim démonom.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Premedia

The Queen's Gambit , 1983

jopp
27.10.2022 4 z 5

Přečteno za dva večery. Není to žádný literární skvost, ale pěkně napsaná a taky napínavá kniha o světě šachu, zvláštní mentalitě šachistů a jednom splněném americkém snu, ke kterému se hlavní hrdinka propracovává přes nepřízeň osudu a nástrahy života.
Ráda bych věřila tomu, že je někdo schopen dostat se ze závislosti na lécích a alkoholu bez cílené léčby nebo aspoň nějaké vnější relevantní pomoci, ale bohužel tomu nevěřím.

uzivatel6305
21.10.2022 4 z 5

Tak to je knížka! Perfektně napsaná a audiokniha, načtená skvělou Janou Plodkovou, je opravdový zážitek. Vcelku bych řekla, že se jedná o motivační literaturu, protože já už po této knížce prostě musím ty šachy pochopit! A i když člověk zrovna není odborník, šachové hry a turnaje jsou pekelně napínavé. Krásně popsané různobarevné postavy, chování lidí v problematických situacích, přátelství, ale i fanatismus, tedy ten šachový. Doporučuji. Užijte si to taky!

SteveP1
19.10.2022 5 z 5

Moc hezky napsané.

Chesterton
14.10.2022 5 z 5

[audiokniha]
Přívětivá pohádka prokreslená moudrostí, kořeněná realitou v konturách šachových fines a zákoutí.
Rizika ústavní výchovy, adopcí i vrcholových sportů.
Obrovská šance hlubin lidskosti vše zlé překonat na základech ranného dětství a silou přátelství?

"Riskovat, že zešílíte jen kvůli samolibosti je hloupost!"

Dokonalé řemeslo autora, který rozhodně ani trochu neplýtvá slovy a nakonec řekl daleko víc tím, co nenapsal :) Trevis je znalec života a vyrovnanosti, zkušený v popisu vnitřního světa introverta, soubojů šachu i života s různým druhem překážek. Nejde za hranu, dává naději.

Šachy jsou mi zcela volné a asi už to tak zůstane, ale nebylo to ani malinko na překážku. Šach není v příběhu stěžejní. Autor na šachové prostředí a souboje jako korálky na nit navléká život, co zůstává po staletí skoro stejný. Třeba v tom, jak někteří z neznalosti, lenosti či sobectví bereme dětem dětství a konec konců i možnosti dobrého života.
Jana Plodková byla skvělá i její zásluhou jsem se ani chvilku nenudila.
Teď už mohu zkouknout i seriál, ale tolik mu nedávám:)
6/6

Lucienka
13.10.2022 5 z 5

Už se těším, až si zase pustím i seriál. Brilantní zábava a inspirace pro všechny.

Disease
10.10.2022 4 z 5

Walter Tevis je můj oblíbený autor, přestože mu tady zatím moc knih nevyšlo. Seriál se mi líbil, tak proč si nepřečíst i knihu. Občas mi to přišlo trochu zkratkovité, ale celkový dojem velmi dobrý.

deniha
02.10.2022 5 z 5

Po shlédnutí seriálové verze, jsem si dala dostatek času než jsem se pustila do knižní předlohy, jenž předčila moje očekávání. Když pominu části týkající se šachových partií, jedná se o nádherné zobrazení vnitřního světa hlavní hrdinky. Líbilo se mi zobrazení jak okolí může vnímat jednotlivce, kdy jeden tah šachovou figurkou skrývá milión myšlenek či pocitů, které jsou skryté okolnímu světu. Zkrátka výborné čtivo o boji s vlastními démony nejen pro introverty.

lady.erin
30.09.2022 3 z 5

Nevěřila bych, že mne bude tolik bavit číst šachové partie. Svižný oddychový příběh o nadání pro šach a jak může jedna událost zásadně ovlivnit budoucnost malého děvčátka.

esma
24.09.2022 4 z 5

Přečteno jako audiokniha.
Boje na šachovnicích, přestože kruté, probíhají bez emocí : dáma nepláče, střelec se nebojí, jezdec nepochybuje. Hra má jasná pravidla. Brilantní logické myšlení kreativně tvoří taktický a strategický plán...
Prostředí vrcholového sportu vyžaduje soustředění, sebedůvěru a sebekázeň.
Ale v životě na hráče číhají touhy, osamělost a pochybnosti. Těžko předpovíš, co se stane zítra.
Někdy život hraje gambit a Ty se musíš rozhodnout, jestli přijmeš nebo odmítneš.

Ermeston009
19.09.2022 5 z 5

Nemám slov prostě neuvěřitelné. Úplně jsem se do Beth vcítila, prožívala jsem její výhry i prohry a konfrontovala s ní každé její překážky.
Už se těším až se ke knize znovu vrátím.

linhi22
17.09.2022 5 z 5

Možná i vzhledem k tomu, že jsou pro mě šachy něco zcela cizího (pohříchu znám snad jen barvy, názvy a počty figur :D), působil na mě "Dámský gambit" jako moderní pohádka, odehrávající se v tísnivých kulisách hrdinčiny vnitřní nejistoty a studené války. A nutno říct, že pohádka parádní: čtivá, napínavá, místy drsná, leckdy úsměvná a s koncem, jaký jí náramně slušel...

Sorrow
14.09.2022 4 z 5

Dámský gambit snad všichni zaznamenali minimálně díky adaptaci na Netflixu. Já se minisérii a vlastně i knižní předloze docela dlouho vyhýbala, protože jestli je pro mě něco španělská vesnice, jsou to šachy. Jediné, co jsem pochytila je, že jezdec se na šachovnici pohybuje do elka . Když jsem ale měla možnost poslechnout si audioknihu, rozhodla jsem se jí dát šanci. A páni, dobře jsem udělala. Jako takhle, na té knize vlastně není nic až tak nic výjimečného. Je to celkem obyčejný příběh jedné dívky, která si jde za svým cílem a nehledí při tom doleva doprava, takže nic objevného, ale... Je to napsané tak čtivě, zábavně a vlastně i napínavě, že přestože jsem si v hlavě neuměla představit jedinou partii, ty popisy jezdce na E3 a střelce na D5 mě neskutečně vtáhly. Postava Beth možná působí trochu prvoplánově, ve skutečnosti má ale docela hloubku a velkou přidanou hodnotu spatřuji v jejích závislostech (a nemluvím tu rozhodně jen o závislosti na pilulkách a alkoholu) a v tom, jak s nimi bojuje. Kromě šachu a zmíněných závislostí, je pro mě Dámský gambit i příběhem o přátelství, které mnohdy vznikne a přetrvá navzdory neshodám a uplynulému času. Zkrátka a dobře - tuhle (audio)knihu moc doporučuji, o naraci se postarala Jana Plodková, se kterou jsem měla tu čest poprvé a moc moc doufám, že ne naposled, protože mi její hlas neskutečně sednul. Střihla jsem si pak i tu seriálovou adaptaci a jo, je to dobrý, to můžu taky doporučit.

Aivinka
24.08.2022 5 z 5

Opět musím hodnotit kladně. Moc čtivá a hezká kniha, i seriál se moc povedl. Mám pocit, že poslední dobou se mi do rukou dostávají jen dobrá knihy.

ozzak
22.08.2022 5 z 5

Moc pěkná knížka ze šachového prostředí oceňuji jako sachysta velmi šachové objetívni

lexikon_tf
19.08.2022 5 z 5

Škoda, že nehraju šachy. Pro někoho, kdo tuhle hru ovládá, může možná být knížka ještě větší paráda. Ale nebojte, na příběh to nemá vliv.
Hlavní hrdinku Beth Harmonovou poznáváme v osmi letech, kdy se dostane do sirotčince. Tam se seznamuje se zajímavou hrou s černými a bílými kameny na kostkovaném hracím poli.
Beth je moc chytrá a šachy postupně ovládá natolik perfektně, že pro ni představují jak psychický, tak i fyzický únik ze sirotčince. Kromě šachu má ale malá Beth ještě jednu závislost, a to jsou uklidňující pilulky.
Stejnojmenný seriál na Netflixu, jemuž byla kniha předlohou, jsem zatím neviděla. Raději si vždy nejdřív přečtu knihu. A tahle se mi moc líbila, příběh má spád a je plný napětí. Docela jsem po přečtení knihy zatoužila naučit se šachy. Knížku vřele doporučuji!

Thalin
16.08.2022 4 z 5

Knihu jsem si chtěla přečíst, protože jsem viděla seriál a chtěla jsem porovnání. Šachy jsou pro mě veliká neznámá, ale protože jsem první viděla seriál, uměla jsem si ty partie trošku představit a tak jsem nebyla tak ztracená, jak by tomu asi jinak bylo. Seriál je víceméně skoro stejný, nic moc mě tudíž v knize nepřekvapilo a bavilo mě to. Jen Beth byla v knize ještě o kapku více robotická a bez emocí než tomu bylo ve zpracování od Netflixu. Také na mě působila lehce autisticky a šachy, léky a alkohol byl zkrátka její způsob úniku z běžného života. Asi bych to popsala stejně jako Anasa, všichni zkrátka měli svou bublinu, z které moc nevystupovali. Ale nevadilo mi to, nepůsobilo to rušivě a knihu jsem za jedno odpoledne přečetla.

Anasa
08.08.2022 4 z 5

Váhám... tři a půl? Netflix nemám, četla jsem jen knihu a těšila jsem se na ni. Byla pro mne hodně zvláštní. Ačkoli nejsem šachistka, popis šachových partií působil jak detektivka, napětí, puzení číst a přečíst na jeden zátah. Vynikající. v polovině knihy bych možná dala pět. Postupně jsem začala něco postrádat. I když pro Beth jsou šachy středobodem všeho, žije i jiný život, a ne jednoduchý, tady se ale klouže po povrchu. Sem emoce nepronikly. Nejen Beth, ale i další postavy byly uzavřené jen ve svém, řekla bych snovém, světě. Takže velmi dobrá kniha, ale vracet se k ní nebudu.

Bustedka
04.08.2022 5 z 5

Tohle bylo bravurní. Vždycky radši sáhnu po knize, než abych zapla TV. Seriál tak u nás doma viděl jen můj muž, který z něj byl nadšený. Recenze hrály taky pro, tak jsem si v knihovně Gambit zapůjčila.

První překvapení přišlo, když jsem zjistila, že je kniha stará 39 let a není to tak žádná horká novinka z pera netflixových tvůrců.

Druhé překvapení pak byla kniha samotná. Měla jsem trochu obavy, protože svět šachů je mi velmi vzdálen, ale je to tak dobře napsané, že mě to chytlo od první strany a bavilo až do konce.

Astonius
01.08.2022 4 z 5

Nikdy bych nevěřila, že mě bude tolik bavit kniha o šachu. Bylo to geniálně napsané, tak, že člověk, který nemá o této hře ani potuchy, naprosto rozumí, o co v těch partiích běží, popisované vývoje událostí chápe a děj prožívá chvílemi jak napínavý thriller :-) Byla to kniha, které podobnou jsem ještě nečetla a byl to pro mě nový zážitek. Trochu mi chybělo občas nějaké hlubší zamyšlení, něco, co by dobrý příběh pozvedlo ještě o tu jednu hvězdičku výš, abych si neříkala jen, jak dobré to bylo, ale abych z toho byla úplně paf :-)

Viky007
31.07.2022 5 z 5

Tak tohle mě hodně bavilo. Možná je to stylem psaní, možná tím, že jsem nejdříve viděla seriál. Při čtení máte pocit, jako byste sami hráli šachy. Fascinovali mě hráči a jejich neuvěřitelné mozky - jak dokonale ovládali strategii, předvídali, vedli bitvy,... Umět hrát šachy musí být úžasné.

Beth byla zvláštní. Deprimované dítě, v něčem možná trochu autistka. Uzavřená, geniální, toužící po jistotě. Těžko říct, jak by se její život odvíjel po závěrečném šachovém turnaji v Rusku. Zvládala by to, nebo by šla nakonec ke dnu? Těch otázek je víc než dost. Ale fandila jsem jí.
Jenom mě trochu mrzí, že se na konci nevrátil Townes a vlastně jeho linka vyšla tak nějak do ztracena. To už asi autor nechal na naší představivosti.

Knihu každopádně doporučuju, opravdu se dobře četla. Od Waltera Tevise to byla má první kniha, ale určitě ne poslední.