Dáma s kaméliemi

Dáma s kaméliemi https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/199191/bmid_dama-s-kameliemi-6MK-199191.JPG 4 1242 191

Slavný romantický příběh o lásce mladíka z dobré rodiny k mladičké venkovské dívce, která se v Paříži proslavila jako kurtizána. Mladý právník s ní odjíždí na venkov a dívka, která chce žít jen pro něho, zcela změní svůj život. Láska milenců se ale střetne s vůlí mladíkova otce, který se obává, že tento poměr ohrozí dceřin sňatek a dobré jméno rodiny. Dívka přinese svému milenci tu největší oběť: předstírá, že ho již nemiluje a vrací se do Paříže k dřívějšímu životu. Milenec se domnívá, že ho zradila a teprve u jejího smrtelného lože se dozvídá pravdu.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Ikar (ČR)

La Dame aux camélias , 1848

HŠ
18.03.2020 5 z 5

Kde jsem skoro 40 let byla, že jsem o téhle knize nevěděla vůbec nic, snad kromě toho, že existuje a kdo ji napsal? Krásná klasika, líbil se mi styl psaní, doba, ve které se děj odehrával, prostě všechno.

evask
19.02.2020 4 z 5

Dojem z první poloviny knížky - Armando by mohl své vypravování trochu zestručnit a zrychlit. Pak děj nabral obrátek a dočetla jsem na jeden zátah.
Až tolik ho milovala, že se obětovala a ani si nepostěžovala, nevyčítala, až na smrtelné posteli. Takové se dřív psaly romány. Nebo se tak dřív žilo?

Evina.Cetba
17.02.2020 5 z 5

S touto autobiografickou knihou se nemanželský syn A. Dumase zapsal do krásné literatury. Příběh je o koketní Markétě, která každý večer chodila do pařížských divadel, většinou se svými milenci, ozdobená kaméliemi. Tam se do ní zamiloval mladý muž Armand a ona záhy do něho. Do příběhu podstatně zasahla její nemoc, tuberkulóza, a otec, který nepřál jejich lásce. Četla jsem již před čtyřiceti lety!, nemocné dívky mi bylo líto a konec jsem obrečela. Knížka se mi moc líbila.

rozina351
06.02.2020 5 z 5

Taková krásná klasika kvalitní romantické četby pro všechny citlivé duše!

Ardilka
28.01.2020 5 z 5

Nádherná klasika... dojemný příběh lásky , ke kterému jsem se vrátila po 30 letech a za 30 let se k němu zase ráda vrátím

Jumpova
02.12.2019 5 z 5

Skvělá kniha o mladé metrese, kterou by chtěl mít pro sebe každý muž. Ale ne všichni snesou fakt, že se o svou dívku musí dělit... doporučuju k přečtení.

katka134
08.10.2019 5 z 5

K této knížce se moc ráda vracím, i když je příběh strašně smutný a beznadějný.
Není z našeho století, ale bude přitahovat čtenáře i ve století příštím.

Hanka_Bohmova
16.06.2019 3 z 5

Pro mě to prostě příliš exaltované. Četla jsem překlad z r. 1924, ale nevím nevím, jestli byl problém v něm (kromě frustrace z chybějících čárek za vloženými vedlejšími větami).

Podstata je samozřejmě krásná a není těžské aktualizovat si ji pro dnešek. Neudržitelnost štěstí ve společnosti, pro niž dojem je vše a vše je dojem. Přesný popis nezralé lásky, která se považuje za úžasnou a nadzemskou, a přitom je bez sebereflexe a sebeovládání vláčena okamžitými emocemi. ("V tomto okamžiku jsem pochopil, jakou bolest jí způsobuji svým smíchem a pět minut jsem ji miloval takovým způsobem, jakým ještě nikdo ženu nemiloval." - "Nikdy se mi nezdál život tak krásným a účelným. Byl jsem schopen vykonati nejlepší skutky." - "Dopis jsem nemohl ukončiti bez urážlivého výsměchu. Dokazuje to, že jsem ještě Markétu miloval. Nejméně desetkrát jsem četl tento dopis a myšlenka, že způsobuji Markétě bolest mne poněkud uklidňovala." - "Vždyť víte, co je to milovati ženu. Vše ostatní, co stojí mimo, ztrácí se, pouze milovaná žena ovládá všechny naše myšlenky. Náš život je pouze vyplňováním touhy, duše je pouze vílou, udržující svatý oheň lásky." - "Trpěl jsem velice, že Markéta odpovídala klidem a důstojností na podlé útoky a tím mne převyšovala.")
A konečně to hlavní - žena, která má sice chyb až nad hlavu, ale dokáže být pokorná, dokáže ustoupit z lásky k druhému a zcela se v lásce obětuje. To je příběh, který by měl být vyprávěn v každé době. Jenom by se mě mnohem víc dotkl ve střízlivější formě.

Atanone
16.06.2019 5 z 5

Další z knih, která mě v mládí zasáhla tak hluboce, že dodnes balancuji mezi touhou přečíst si to znova a obavami z toho, jak mě to rozhodí.

antonin0999
11.06.2019 4 z 5

Kamélie jsou květiny, které nemají žádnou specifickou vůni, dokud nepřičichneme k této knize. Jsou naivní, vzácně krásné a přes svou moc oslnit, prakticky bezmocné. Je složité hodnotit romance, ale v případě Dumase ml. je nutné přiznat emoční zásah.

PhoebePollard
19.05.2019 5 z 5

Opět, láska až za hrob, ale moc hezky zpracované. Asi lepší číst v -nácti letech, kdy je člověk podobným tématům otevřen, ale stejně... doporučuji.

Jana283
11.03.2019 4 z 5

Přečteno v tom správném věku - nácti, kdy byla duše otevřena velkým bouřlivým vášním a láskám až za hrob. A taková zůstane Dáma s Kaméliemi v mém čtenářském srdci navždy.

SladkaK
03.03.2019 4 z 5

Mé rande s Markétou a Armandem proběhlo již dříve u opery La Traviata a už tehdy bylo úspěšné.

endyelis
10.02.2019 5 z 5

Romantické drama, velmi dobře se čte...

intelektuálka
02.01.2019 5 z 5

Nový rok jsem chtěla zahájit světovou literaturou - a tak jsem sáhla po této knize - slavný romantický příběh lásky...

"Margueritin příběh je vyjímečný. Kdyby byl obyčejný, nemělo by smysl jej psát."

Nerovná láska se smutným koncem - již předem odsouzená k zániku...

Nezištná láska Marguerite, která dává svému milenci volnost , protože morálka tehdejší společnosti by nepřála jejich budoucnosti ...

"Může mě potkat jediné štěstí : že poznám muže, jenž bude natolik velkorysý, že nebude chtít, abych mu skládala účty ze svého života, a který mě bude milovat spíš kvůli mé duši než kvůli mému tělu."

Ale to štěstí bylo krátké ...

"Bůh k ní byl milostivý, protože ji ušetřil obvyklého trestu a nechal ji zemřít v přepychu a kráse dřív, než by ji zastihlo stáří, první ze smrtí kurtizán. "

Kvalitně sepsaný autobiografický román s nadčasovým dozvukem.
Doporučím.

sgjoli
15.12.2018 4 z 5

Na této knize se mi líbil autorův styl psaní - velmi čtivý, místy překrásně poetický. Postavy mi byly sympatické, děj byl pak velmi silný, ale zároveň děsně smutný, bylo mi hlavních postav hodně líto. Nicméně se mi kniha četla moc dobře a ráda na ni vzpomínám.

JP
01.11.2018 3 z 5

Jelikož to bylo o šlapce a katolickou církví zapovězeno jako dílo Satanovo, logicky jsem si 'Dámu s kaméliemi' (stejně jako Stifler) nemohl nechat ujít. Samozřejmě jsem nečekal žádnej extrém, ve stylu bukkake na každý (slepený) stránce, jenže ono na to nedošlo prakticky vůbec, což mě přivádí k problému, kniha se příliš moc (prakticky celý text), zabírá vztahovou politikou, kdo koho jak trápí a vydírá a bylo to napsané v duchu francouzské školy, naštěstí ne tradičně tak zdlouhavě, je to vcelku krátké. Kniha, co mě ohledně tohohle naopak moc bavila byla Vaszaryho 'Monpti', která je minimálně o dvě třídy inteligentnější a zajímavější a právě proto zdejšíma dutohlavama poslaná do vod průměrných čísel. Dumas sepisuje standartní francouzský oplétačky, kdo komu jak křivdí, kdo se urazí a už s kým nemluví, víceméně jsem čekal, že když už okolo toho byl takovej humbuk, tak že to přeci jen bude mít něco do sebe, ale myslím si, že kniha jako tahle hodně ztratila časem, jako dílo své doby fungovala jinak, fungovala lépe, provokovala, něco spustila, žila svým životem, své doby, ale dnes už prakticky nedokáže naplnit očekávání, nehledě na to, že motiv zamilování se do šlapky je už děsně otřepanej. Ale jako jo, proč ne, takovej čistej průměr.

angloumene
08.09.2018 3 z 5

Ikona červené knihovny. Nejedná se o žánr, který běžně čtu a i přes určité kvality tohoto díla asi ani nezačnu. Dáma s kaméliemi nabízí pohled na prodejnou dívku, která i přes své povolání patří mezi jedny z nejušlechtilejších žen. Její pravou povahu vytuší mladík ze zajištěné, ale nijak zvlášť movité rodiny a začne se ucházet nejen o její tělo, ale i o její srdce. Jejich láska nemůže být a není šťastná a právě neustálé omílání tohoto utrpení začne být časem trochu únavné. Přesto se jedná o klasiku, která určitě neurazí.

Forest66
24.07.2018 5 z 5

Tak strašně smutné :( Nečekal jsem Happy end, to je od začátku jasné, ale když se člověk zamyslí nad důvody, proč vlastně to skončilo tak, jak to skončilo, je to ještě smutnější

ZNellyZ
17.07.2018 5 z 5

Knihu jsem si půjčila naprostou náhodou a musím říct, že jsem byla mile překvapena. Děj byl zajímavý a kniha hodně čtivá. Celkový příběh mě chvílemi dojímal k slzám.