Dáma s kaméliemi

Dáma s kaméliemi https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/194678/mid_dama-s-kameliemi-gMq-194678.png 4 1242 191

Jsme v Paříži devatenáctého století. Krásná a něžná kurtizána Markéta Gautierova se seznámí s Armandem Duvalem, který se do ní beznadějně zamiluje. S postupem času i kněžka lásky otevře své srdce, jenže jejich vztah je pro tehdejší společnost a obzvlášť pro Duvalovu rodinu naprosto nepřijatelný. Dáma s kaméliemi patří mezi nejvýznamnější romantické romány. Příběh nešťastné lásky je částečnou autobiografií Alexandra Dumase mladšího, jenž se s čtenářem podělil o krásu i šílenou bolest, kterou prožil ve vztahu se slavnou hetérou Marií Duplessis.... celý text

Literatura světová Romány Historické romány
Vydáno: , Omega

La Dame aux camélias , 1848

lucik2773
11.07.2018 3 z 5

Co dodat k této knize. Silný příběh, smutný příběh, zajímavý příběh.

Leanne
22.06.2018 5 z 5

Tahle kniha mě provází zhruba od mých patnácti let a v různých živnotních obdobích jsem ji četla už několikrát. Pokaždé se na ni dívám trochu jinak, ale znovu a znovu si ráda čtu ten krásný a smutný příběh.

archandelka
22.06.2018 5 z 5

"Jsem prostě přesvědčen o této zásadě: ženě, které nevštípila dobro výchova, otvírá Bůh téměř vždy dvě cesty, které ji k němu dovedou, a těmi cestami jsou bolest a láska. Jsou obtížné a poutnice si na nich zkrvaví nohy a rozedřou ruce, ale zároveň na okrajích této cesty ztratí všechny své nedokonalosti a dojdou svého cíle zcela nahé - ale za takovou nahotu se před Bohem nerdíme."
Krásná a smutná kniha, přečetla jsem ji jedním dechem. Zas a znovu ukazuje to, že nikdy dokonale neznáme motivy druhých lidí, a to, co na venek může vypadat povrchně, může ve skutečností být obrovskou obětí.
"Proč bychom měli být přísnější než Kristus? Proč bychom měli tvrdošíjně lpět na mínění tohoto světa, který předstírá tvrdost, aby si dodal zdání síly, a proč bychom s ním měli zavrhovat krvácející duše, z jejichž ran odtéká zlo minulosti jako špatná krev nemocného, a které čekají na přátelskou ruku, aby je podepřela a uzdravila jejich srdce?"

PeťkaW.
21.06.2018 4 z 5

Kniha, která je snad o každém odstínu lásky co jen existuje. Příběh nás provádí od zoufalé touhy, přes ignoraci, výsměch, pohrdání, skutečnou lásku, až po bolestnou nenávist a výsledné odpuštění a pochopení. A přesně všechny tyhle emoce, a ještě víc, dokáže kniha vyvolat i v čtenáři. Začátek se nečetl snadno, je to trochu zmatek a na někoho možná dlouhé citové rozbory můžou působit nudně. Ale ten celkový obraz, který dostanete po dočtení... ten za to prostě stojí, i když vás emočně zničí. Dáma s kaméliemi je neuvěřitelná romantika, která se člověku dostane pod kůži a zůstane tam.

Petra8619
29.05.2018

Kniha, která se mi dobře četla. Konec mi však přišel zdlouhavý. Hezký smutný příběh.

bukiet
03.05.2018 4 z 5

Co napsat o jednom z nejslavnějších románů o lásce?

Láska a peníze.
Láska a postavení.
Láska a žárlivost, podmanění, vlastnění.

Příběh jsem dosud znal jen z operní verze a vždy jsem s ním měl velký problém. Koneckonců jako s Manon Lescaut (miluji Nezvalovu češtinu a nesnáším jeho a Prévostovu hrdinku). Po dnešním dočtení a k dnešní premiéře La Traviaty, musím dodat ještě:

Láska a upřímnost.
Láska a míjení.
Láska a opravdovost, opojení, spojení.

Back
18.04.2018 5 z 5

Kniha, která dokáže v člověku oprášit pocity, na které už dávno zapomněl.. Přečetl jsem za dva dny a s oběma hrdiny plně soucítil, žádné zbytečné vypisování, jen surová realita velké lásky a velkého zklamání.

maca114
04.04.2018

Neposkvrněná a čistá láska.
Nejvýstižnější popis této knihy.

kajunka333
02.04.2018

Kniha se mi velmi líbila. Přišla mi spíše jako oddechovější čtení, četla se moc hezky, žádné slovo nebylo nazbyt, autor se vyhnul obvyklé omáčce která mnohdy provází starší díla a snižuje jejich čtivost. Motiv mi přišel nadmíru zajímavý, byla to moje úplně první kniha o vydržovaných ženách a kurtizánách. Vycítila jsem z ní Dumasovu kritiku, i když chápu, proč a jakým způsobem si společnost ke kurtizánám předsudky vytvořila a proč se jich nechce jen tak vzdát. V tomto spočívá nadčasovost tohoto díla: stejné předsudky, s jakými se setkala Marguerita s Armandem, provází prostitutky a jejich případné partnery dodnes. Jen jejich poměry se změnily — tehdy kurtizána žila v přepychu, byla vydržovaná svými milenci. Nyní nic takového neplatí. Ovšem i přes tuto kritiku, Dáma s kaméliemi je podle mého románem především o lásce a obětech, které jsou s ní spojeny. Marguerita se pro Armanda vzdala všeho, a nakonec i jeho samého. Projevila neskutečnou vnitřní sílu a vůli, a to všechno pro jediné šťastné chvíle, které kdy prožila. A když v bolestech umírala, myslela jen na něj. Jedná se skutečně o příběh hluboké, opravdové, odsuzované a nešťastné lásky.

Marekh
01.04.2018 5 z 5

Kniha se mi líbila a určitě si zaslouží nejvyšší hodnocení.

Styl psaní a námět knihy je výborný. Kniha je spíše určená pro ženy, nicméně knihu si může přečíst i muž. Knihu jsem přečetl během jednoho dne, byla velmi čtivá. :)

V knize se vyskytuje láska, žárlivost, pomsta aj. V knize se mi také líbily dopisy, které napsala Markéta Armandovi (Armand věnuje Markétě knihu Manon Lescaut, kterou jsem četl v minulosti, tato kniha byla výborná :). V knize nalezneme také řadu myšlenek. Závěr knihy byl velmi smutný.

Citát z knihy, který mne oslovil:

Víte, co znamená milovat ženu, víte, jak plynou dny a v jakém zahálčivém snění se dáváme unášet k zítřku. Jistě vám není neznámé ono zapomenutí všeho, jež pramení z vášnivé, důvěřivé a opětované lásky. Všechno, kromě milované ženy, se zdá zbytečné a nepotřebné. Litujeme, že jsme už dávali své srdce jiným ženám, a připadá nám nemožné, že bychom někdy mohli stisknout jinou ruku než tu, kterou právě držíme. Mozek není schopen ani práce, ani vzpomínky, a vůbec čehokoli, co by ho odvádělo od jediné myšlenky, která ho neustále zaplavuje. Každý den objevuje u své milenky nový půvab a dosud neznámou rozkoš. Život je jen neustálým naplňováním věčné touhy, duše je vestálka, pečující o posvátný oheň lásky.

Szekynka
05.03.2018 5 z 5

Opět bezkonkurenční ztvárnění p. Dumase. Krásně napsaný příběh se smutným koncem. V knize se mi líbí zachycení surové reality. Příběh, který chytne za srce.

Katchee
15.02.2018 5 z 5

... Krásné, křehké, smutné... (a velmi čtivé)

ChristineDaee
31.01.2018 5 z 5

Túto knihu ma dosť dlho odrádzala čítať predstava, že viem, ako sa končí, pretože záver (smrť hrdinky) je známy od začiatku. Bola to chyba, pretože práve vedomie neodvratného konca dodáva všetkým sporom medzi zaľúbencami celkom inú príchuť. Mierne mi pripomína knihy Remarqua. Autor je a nie je postavou v príbehu a ustavične zasahuje svojimi komentármi ako to bolo v tomto období bežné, ale musím sa priznať, že to rozhodne nie je nepríjemné a zdá sa, akoby tento srdcervúci príbeh rozprával starý priateľ, ktorý vás veľmi dobre pozná. Postavy sú veľmi skutočné a autor pichol do témy, ktorá bola v tom období priam neslýchaná. Škoda, že nenapísal viac kníh, lebo by som ich čítala hádam s väčším potešením ako diela jeho otca.

Katulik86
02.01.2018 5 z 5

Prectena jako posledni v ramci lonske ctenarske vyzvy jakozto oblibena knizka babicky za hodinu dvanact ;) A svete div se, porad jsem chtela vedet, jak to tedy vlastne bylo,i kdyz jsem to trosku odhadla. Prekvapilo me, jak moc to bylo ctive,jemne a mile, ackoliv Marketa "nepracovala" zrovna v nejneznejsim prostredi. Vrele doporucuji.

KateTheBlogger
26.12.2017 5 z 5

Knihu jsem četla jedním dechem. Byla krásná, byla opravdová, byla smutná...zkrátka byla nádherná!

hroneczek
30.10.2017 4 z 5

Příběh opravdové, hluboké a zároveň nešťastné lásky. Pro toho, koho milujete, chce za každé situace jen to nejlepší.

Space.Junkienka
27.10.2017 4 z 5

V meziobdobí (chápejte jako dobu, kdy mí oblíbení severští autoři píší) jsem se rozhodla, že by nebylo na škodu vytáhnout taky něco z 'povinné četby'. Z tohoto odvětví jsem knížek moc nepřečetla, a ty, co jsem dočetla se vždy dělily na dvě kategorie - nádhera a oblíbená kniha nebo hrůza a nenuťte mě to číst znova. A ani tentorkát to není jiné - nádherná knížka, s krásným příběhem (ano, i člověka milujícího detektivky to zaujme) a ... prostě perfektní.

FreckledCathy
20.10.2017 5 z 5

Ty pocity jsou popsaný naprosto bravurně, i když možná mne to zasáhlo více, jelikož jsem v rozpoložení, kdy se s nimi sama ztotožňuji. Proto ta plná pátá hvězda..jinak 4-5*

evelýny
07.10.2017 5 z 5

Poprvé jsem tento bezesporu nejslavnější román z pera francouzského spisovatele, dramatika a v neposlední řadě nemanželského syna stejně slavného otce četla ve svých sedmnácti letech.
Stále znovu mě bude dojímat slavný romantický příběh nešťastné, všemi odsuzované lásky zhýčkané pařížské kurtizány k citlivému a o to více žárlivému mladíkovi.
Stále znovu budu překvapena jeho historickým základem.
Stále znovu budu vděčna autorovi, že se s námi o epizodní životní příběh jedné svojí lásky podělil.
A stále znovu mě bude jímat představa veliké nehynoucí lásky, která čtenáře ohromuje již sto šedesát devět let.
Marguerite - Armande - Alexandře, děkuji Vám ...

Camellia je rod rostlin z čeledi čajovníkovitých. Její květy člověka okouzlovaly již před tisíci lety. Její domovinou je Japonsko. Zatímco pro samuraje znamená její květ symbol smrti a znovuzrození, na evropských dvorech byly květy ozdobou plesových šatů. Je velmi citlivá na jakoukoli změnu teploty i vlhkosti vzduchu. Právem se jí přezdívá ,,Královna pokojových květin".

P.S: A jakým symbolem byla květina Tobě, Marguerite Gautierová - Marie Duplessiová?
P.P.S: Operu La traviata Guuseppe Verdiho jsem neviděla. Budu to muset napravit.

gigi77
05.10.2017 5 z 5

Absolutní citová exploze ...

Jsem nadšená ze stylu jakým je romantika psaná perem muže - nerozvláčně a přitom plně ... má spád, nevyzrazuje pointu, nepostrádá napětí.

Jde o vyprávění jednoho slušného mladíka zamilovaného do dobře vydržované kurtizány. V pravém slova smyslu analýza myšlenkových postupů hluboce zamilovaného muže, milence, žárlivce a neskutečného ješity.

Měla jsem možnost porovnat její dva překlady a daleko více sedí překlad starších vydání od paní Věry Kopecké.

Na pařížském hřbitově Père Lachaise leží nejnavštěvovanější hrob. Stojí na něm: Marie Duplessis. Tuto miloval jistý A.D., syn autora Tří mušketýrů.
Poslední věta románu zní: "... příběh je výjimečný, neboť kdyby byl obvyklý, nestálo by za to o něm psát."