Dáma s kaméliemi

Dáma s kaméliemi https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/194678/mid_dama-s-kameliemi-gMq-194678.png 4 1242 191

Jsme v Paříži devatenáctého století. Krásná a něžná kurtizána Markéta Gautierova se seznámí s Armandem Duvalem, který se do ní beznadějně zamiluje. S postupem času i kněžka lásky otevře své srdce, jenže jejich vztah je pro tehdejší společnost a obzvlášť pro Duvalovu rodinu naprosto nepřijatelný. Dáma s kaméliemi patří mezi nejvýznamnější romantické romány. Příběh nešťastné lásky je částečnou autobiografií Alexandra Dumase mladšího, jenž se s čtenářem podělil o krásu i šílenou bolest, kterou prožil ve vztahu se slavnou hetérou Marií Duplessis.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Omega

La Dame aux camélias , 1848

sikope
12.04.2021 5 z 5

Strhující příběh velké lásky.

ludek.n
01.04.2021 4 z 5

Alexandre Dumas mladší se ve své době Dámou s kaméliemi přihlásil k úspěchu, který provázel díla jeho slavného otce. Romantické vzývání velké lásky a oběti v jejím jméně prošlo staletími a i přes jistou sentimentalitu a naivitu dokáže stále probouzet silné emoce. Dumas, vzdávaje se svého autorství, se pasuje do role tlumočníka příběhu, který mu vypráví jedna z hlavních postav - Armand Duval, mladík ctnostný, čestný, útlocitný a bezhlavě zamilovaný do pařížské metresy. Jeho pozdější proměna v mstící se bestii je kuriózně daleko méně sympatická než například lehkomyslné chování hraběte de G. či ostatních statistů. Na druhou stranu je jeho účast na popisovaných událostech hnacím motorem děje a přináší prvek dramatičnosti, který Markéta Gautierová ani se všemi svými milenci nikdy nemůže probudit. Dumas píše lehce a svižně, takže knihu proletíte na jeden nádech. Jeho vznešený styl není nabubřelý ani se nehonosí přemírou patosu a plně chápu jeho oblibu mezi divadelníky. Koneckonců, co jiného je Verdiho La Traviata, když ne Dáma s kaméliemi po italsku.

capricorn__
01.02.2021 5 z 5

Nádherná knížka, která mě chytla už od prvních řádků. Líbí se mi, že během četby jsem tak trochu zapomněl, že čtu román, ale připadalo mi, že hlavní postavy skutečně existují a já čtu o jejich životech - to poukazuje na velice kvalitní vypravěčské schopnosti autora. Co mě taky velice zaujalo, je ponurá atmosféra: jde o poměrně jednoduchý příběh, ono už na začátku víte, co se stalo, ale i tak mi z knížky bylo opravdu smutno (tak, jako mi dlouho z žádné nebylo). I když jsem měl k oběma postavám výhrady (Marguerite mi vadila marnivostí, Armand svým chováním), dokázal jsem si k nim vytvořit cestu a jejich osudy mi nebyly lhostejné, bylo mi jich obou líto. Nakonec mě zaujalo i to, jak mi jsou svým způsobem nesympatické: tyto postavy jsou mnohotvárné, je těžké je zaškatulkovat, mají osobnost, jsou lidské a podle toho se chovají, musíte o nich přemýšlet, zaryjí se vám do paměti (vypichuju to, protože tohle například u spousty moderních knih nevidím). Líbí se mi i historický přesah: při čtení jsem pořád přemýšlel nad tím, jak moc jsou pro dnešního člověka určité scénky a vůbec překážky, které se stavěly lásce do cesty, vzdálené a absurdní, ale pak mi došlo, jak spousta věcí zůstala stejných, což trochu umocňuje ten smutný pocit z knížky, o kterém jsem psal výše.

Bája89
27.01.2021 5 z 5

Dojemné čtení. Na konci jsem si poplakala jako malá. Krásné, smutné a silné. Co víc k tomu dodat? Dáma s kaméliemi se musí přečíst, aby člověk pochopil tu směs emocí, kterou vyvolává.

misatrix
20.01.2021 4 z 5

Nízký počet stránek příběhu svědčí. Čtenář se postupně seznamuje s hlavními postavami a vytváří si k nim silnější pouto. Při čtení jsem se neubranila slzám.

Ayen
03.01.2021 4 z 5

Pokaždé když si chci přečíst knihu, nejprve se podívám na anotaci. Bůh ví, proč jsem u této udělala výjimku a dala se do čtení, aniž bych věděla, co mě čeká. V druhé polovině se kniha pro mne stala emočně tak náročnou, že jsem ji musela číst s častými pauzami. Myslím, že tento příběh si budu pamatovat do konce života.

Jaruš7
19.11.2020 4 z 5

Touha být kráse na blízku v srdci zažne lásku, žárlivost a bolest.
Citace:" Trnul jsem, abych nezjistil, že Markéta není hodna mých citů."
Byl bych rád pro tuto dívku trpěl, a byl bych rád, kdyby mě nechala čekat."
Touha po změně v životě nemocné Markéty je nereálná, je zadlužená a žít jinak než jako kurtizána nemůže.
Přijmout roli je mučením, neboť přání požádat o lhostejnost ve vztahu je podivným důkazem lásky, za kterým je skrytý cit oběti.
Nevyřčený slib je náhrobním kamenem,
Audiokniha v cituplném přednesu.

jitrnic
03.11.2020 3 z 5

Je to pěkný příběh, pěkně napsaný. Já osobně s postojem autora nesouhlasím. Hlavní dvě postavy pro mě nepřestanou být ničím jiným než sobeckými nedospělými dětmi (a kdo z nás nebyl, ale většina z nás se dokáže sebekriticky ohlédnout), byť Dumas ml. do závěru našrouboval jakési sebeobětování. No jo, holt jsem starý.

miša63
13.09.2020 3 z 5

Dojemný romantický příběh vydržované dívky a mladého muže.

Magrata15
16.08.2020 5 z 5

(SPOILER) Příběh začíná dražbou v bytě zemřelé Markéty Gautiérové, kde si náš vypravěč ze zvědavosti a nostalgie koupí knihu v níž je věnování jakéhosi Armanda Duvala. Posléze ho pan Duval navštíví a požádá o prodej knihy. Spřátelí se a Armand mu vypráví svůj příběh.
Tragický příběh Armanda a Markéty, čili "dámy s kaméliemi" je všeobecně znám.
Mám moc ráda operu La Traviata a proto jsem neodolala ani této knize

Artep071
15.08.2020 4 z 5

Né každý milostná romance má šťastný konec ... velmi pěkný příběh .

Rebelka134
05.08.2020

Krásné čtení. Knihu jsem přečetla jedním dechem.

Lenka339
05.08.2020 4 z 5

Krásný, ale velmi smutný příběh. Kniha se mi dostala po mnoha letech opět do ruky a ráda jsem si ji znovu přečetla.

Erizzani
29.07.2020 5 z 5

Všeobecně nemám ráda zamilované příběhy. Dáma s kaméliemi se ke mě dostala z veřejné knihovničky, kde ji někdo odložil. Dobře udělal. Musím uznat, že mě příběh bavil a četla jsem ho ráda.

m_martina
05.06.2020 5 z 5

Čtivá kniha se smutným příběhem. Hned od začátku je jasné, že tohle dobře dopadnout nemohlo.

Worbitka89
29.05.2020 4 z 5

Moje první e-kniha, vybrala jsem si ji podle názvu a jména autora, nikdy jsem o ní neslyšela - ani ve škole, ani od známých, což je škoda, kniha je čtivá a příběh pěkný - zejména druhá polovina knihy mě nutila číst a číst, celkově ale je vhodnější pro větší romantiky, než jsem já.

Sabča817
24.05.2020 5 z 5

Pěkný, ale moc smutný příběh. Armand mi někdy přišel na chlapa moc ukňouraný...

Jamira
27.04.2020 3 z 5

Milostny pribeh s nestastnym koncem. Nijak me ale za srdce nechytl.

Tichaholka
17.04.2020 5 z 5

Čítala som to dlho, pretože príliš dlho sa tam vykecával mladík zamilovaný do dievčiny istých mravov. Do úplného konca som netušila, či ho naozaj dievčina miluje alebo nie. Trochu mi jej bolo ľúto, že lásku našla v zvláštnom čase svojho života. Pekná obeta a pekný príbeh o láske.

Petass
21.03.2020

Nedotčeno, hluboce se omlouvám autorovi, ale hrozně mě to nebaví, jsem v půlce knihy a dál to nedám... Čtu jednu větu 5x. Žádný děj, výlevy mladého gentlemana, který nemá na práci nic jiného než vzdychat po rozmarné dívce. Teď opravdu ne... Ač jsem si myslela, že v době koronaviru to bude to pravé, tak nebude... Nedotčeno, hvězdy neudílím.