Dáma s kaméliemi

Dáma s kaméliemi https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/194678/mid_dama-s-kameliemi-gMq-194678.png 4 1242 191

Jsme v Paříži devatenáctého století. Krásná a něžná kurtizána Markéta Gautierova se seznámí s Armandem Duvalem, který se do ní beznadějně zamiluje. S postupem času i kněžka lásky otevře své srdce, jenže jejich vztah je pro tehdejší společnost a obzvlášť pro Duvalovu rodinu naprosto nepřijatelný. Dáma s kaméliemi patří mezi nejvýznamnější romantické romány. Příběh nešťastné lásky je částečnou autobiografií Alexandra Dumase mladšího, jenž se s čtenářem podělil o krásu i šílenou bolest, kterou prožil ve vztahu se slavnou hetérou Marií Duplessis.... celý text

Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , Omega

La Dame aux camélias , 1848

lernami
14.06.2022 4 z 5

Asi nemohu říct, že by mě dílo v něčem zásadně překvapilo, ale napsané je moc hezky a jako příběh, který vás bude provázet pár dní, dostačující.

peeetta
13.05.2022 5 z 5

Knihu jsem četla již na gymnáziu, během četby se mi děj postupně vybavoval. Odpočinková četba.

Luigi1
04.05.2022 5 z 5

Tak tato kniha je velice pěkně napsaná,první polovina je dobrá,ale druhá je super..Konec se trochu vlekl,ale to byl asi spisovatelův záměr.Doporučuji.

kristyna.havlov
19.04.2022 5 z 5

Četla jsem knihu díky čtenářské výzvě a ptám se ... proč jsem jí nečetla dřív? Na to, v jakém roce byla psaná, se mi četla opravdu dobře. Jedním slovem bych jí popsala "wau". Ke konci i ukápla slza, přiznávám :) Přečtená za jeden jediný den, nemohla jsem z ní odtrhnout zrak. Je opravdu dojemné, jak kurtizána chtěla (a změnila) život kvůli muži, do kterého se zamilovala. Občas mě rozčilovala Armandova podezíravost vůči ní. Ale i on jí bezmězně miloval, stejně jako ona milovala jeho..a ty její dopisy na konci knihy, které byly určené pro něj ... dokonalý. 10 z 10ti.

Iveta Černá
24.03.2022 5 z 5

Pocity zamilovanosti s dopodrobna popsanou euforií štěstí i neštěstí, žárlivostí, bezmocností, ješitností, radostí i velkou bolestí, popsáno tak, že jsem s hlavním hrdinou, ač jsem žena, cítila vše, až do morku kostí. Prostě láska se vším všudy, kterou budeme my, co nejsme z kamene, cítit naprosto stejně, ať žijeme v jakémkoli století, a dokud bude existovat život na téhle zemi. A stejně, jako před cca 40 ti lety, i tentokrát skropily poslední stránku knížky slzy.

Kája95
20.03.2022 5 z 5

V dnešní době obtížně čtitelné, nezaujme tolik lidí jako moderní romány ,ALE .... autor knihu napsal, bezmála, před 200 lety. Je stále krásná, smutná, v jedné větě nemůžete Markétu ani vystát a v té druhé ji už litujete. Zkusme se na příběh nedívat povrchně....

jana0724
20.03.2022

(SPOILER) Krásný a smutný příběh jedné lásky která skončí tragicky.Přesto se dobře četla a opět se k ní ráda vrátim.

kikies
18.01.2022 4 z 5

Příjemně čtivé, zamilované, smutné, dojemné i tragické nastínění doby minulé. Děj ničím nepřekvapí, ale některé myšlenky jsou evidentně věčné. Uražená ješitnost a zamilovaná kurtizána - sladké klišé, ale posmrtně doručené dopisy pohnou kdekým...

niki-chan
09.01.2022 4 z 5

Krásný a smutný příběh, který mě přiměl Markétu i litovat. Zároveň si říkám, jak nadčasový příběh to vlastně je.

trudoš
14.12.2021 4 z 5

Zpočátku jsem byl okouzlen atmosférou zapomenutých časů, kdy smetánka pobírala rentu, a samozřejmostí bylo, že si muž na úrovni – třebaže ženatý – vydržoval metresu. Jakmile však došlo na klíčový motiv celého románu, začala mě zápletka notně nudit, protože její vývoj nepřekvapil prakticky ničím, přičemž závěr je navíc znám od prvních stran. Přesto mě Alexandre Dumas ml. dokázal dojmout a to i přes určitou povrchnost vztahů, svázaných společenskými konvencemi či nepochopitelné jednání ústředních postav, které namísto toho aby problém řešily, jej buď ignorují, nebo schválně nechávají vyhrotit. Ale jak je to jednoduché, tak je to krásné a závěrečné dopisy od Markéty se neobejdou bez slz. Upřímně, čekal jsem od knihy něco úplně jiného než životní příběh ženy, která se obětovala mužům, ať už pracovně, nebo osobně. Ale zklamán jsem nebyl, minimálně po literární stránce jde o velmi lehký a svěží text. Což s ohledem na sto sedmdesát roků, jež uplynuly od prvního vydání v originále, je co říct.

Dámaskloboukem
29.11.2021 5 z 5

Autorem nejproslulejšího komentáře k Dámě s kaméliemi je bezpochyby Vivian.
????
No, Vivian Wardová.
?????
Přeci ta od Edwarda Lewise.
???????
Tuto dvojici zná určitě každý…

Pamatujete si tu scénu, kdy se Vivian Wardová ( Julia Roberts) bojí, že nebude rozumět, když ji chce Edward Lewis ( Richard Gere) vzít na La Traviatu do divadla v San Francisku? A on ji ujišťuje, že bude stržena příběhem a děj určitě pochopí.
Při závěrečném obrovském potlesku stojí dojatá Pretty Woman v loži a po tvářích se jí koulí slzy dojetí… a její partner se při pohledu na ni potutelně usmívá.
Měl pravdu.
Tento hluboký příběh nestačí pouze přečíst nebo vidět, je potřeba nechat se strhnout dějem a prožít jej spolu s hlavní hrdinkou.

Hethera
18.11.2021 5 z 5

Můj oblíbený i když tragický příběh. Kniha je nádherná a mám moc ráda i operu La Traviata, která z ní vychází.

KatkaLas
24.10.2021 5 z 5

Ten příběh je skvělý a moc mě bavil, na svou dobu to je hodně pokrokové téma, pojednávající o věcech, o kterých se ve společnosti tolik nemluví. Proto je potřeba to číst alespoň trochu optikou tehdejší doby.

evineckY
21.10.2021 5 z 5

Tuto knihu jsem četla u dávno.
Tentokrát jsem poslouchala nádherné zpracování rozhlasové hry česky. Moc krásný, ale tragický romantický příběh . V hlavní roli paní Alena Vránová. Ten konec na mně tak zapůsobil, že mi ukápla slza. Opravdu doporučuji poslechnout těm, kteří nechtějí číst knihu.
PS : Je to tak správně, nebo mi komentář znovu vymažete ?

georginaa
10.09.2021 5 z 5

Nádherný i když smutný příběh lásky. Tato doba mě vždy fascinovala, měla neskutečnou atmosféru a film byl též též dobře natočený. Romány tohoto druhu byly vždy úspěšné a Dumas to prostě uměl napsat.

martin8550
21.08.2021 5 z 5

Neuvěřitelně dobrý

andrii24
28.07.2021

(SPOILER) "Běda mužům, kterým žena vládne." Zkrášlení kabátců urozených. Plaché okouzlení sličné kurtizány muži na úrovni. Markýza v lůně poupat neřesti, jež si vydláždila cestičku do vyšších pater honorace dějstvími nezávaznými. "Dekolt" přání a snů rajských jest určen exkluzivní smetánce. Pánský klub padá k nohám syté rozkoše. Portrét duše, která provokuje, která si stýská po lásce. Lesk a bída kurtizány, jež zahořela touhou opájet se křiklavým pokušením svobody, nepatřit nikomu. Půvab zlaté klícky omámil mravy dvora prostopášného. Tělo chřadne pod sešněrovaností korzetu churavého, nemoc jako kat života v nemilost uvrženého, pohlcen jest žalářem záhuby smrtelné.

Bája89
18.07.2021 5 z 5

Vyslechnuto jako audiokniha v jedinečném podání Pavla Soukupa. Nejen čtenáře, ale i posluchače tento dojemný příběh Dámy s kaméliemi emočně rozerve. O to víc na nás celý příběh dolehne neb pan Soukup dal do přednesu nepředstavitelnou něhu a lásku. A i když víte, jak to celé dopadne, tak je vám na konci nesmírně líto nebohé Markéty, Armanda a jejich tragické lásky.

anna492
22.06.2021 4 z 5

Krásný avšak bolestný výlet do Paříže devatenáctého století se vším co k tomu patří - kurtizány, vévodové, kočáry, garderóby, klobouky, plesy a divadla... V závěru knihy je plně rozvinuta otázka společeských konvencí, která probublává celou knihou. Pro současného čtenáře jsou tato morální dilemata jen těžko pochopitelná, avšak o to zajímavější, neboť servírují exotickou chuť dob dávno minulých.

Amy27
26.05.2021 5 z 5

Maturitní četba se vždy jevila jako nudná, a pak jsem z každé knihy byla naprosto nadšená. Dáma s kaméliemi byla první volba v rámci výzvy (kniha starší 100 let), neboť jsem ji měla v knihovně a dlouho jsem se do ní nechtěla pouštět...

Zni to neuvěřitelně, ale od první strany si mě získala. Byla jsem z ní doslova paf! Celou dobu víte, jakým směrem se bude děj ubírat a jak to dopadne, ale stejně hltáte každou stranu jako nejnapínavější thriller.

Postavy božsky vykreslené, děj odsýpá, prostředí 19. století kouzelné, milostný příběh nenahraditelný... Jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla. :)