Dám ti slunce

Dám ti slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/285262/bmid_dam-ti-slunce-3eW-285262.png 4 874 246

Jude a její dvojče Noah jsou si neuvěřitelně blízcí. Když je jim třináct, Jude pochopí, že je krásná a Noah zas, že je gay. Třináctiletý Noah má kromě své sestry už jen jedinou lásku: kreslení. A dělá všechno pro to, aby se dostal na prestižní uměleckou školu. Jude naproti tomu víc řeší kluky. O tři roky později je všechno jinak. Na školu snů se dostala Jude, ale je z ní zakřiknutá šedivá myška, co se schovává za své výtvory. Z Noaha se stal pařmen a lamač dívčích srdcí. A jejich máma je mrtvá. Dvojčata spolu skoro nemluví a ani jeden nedokáže říct proč vlastně. A jejich příběhy jsou bez toho druhého jen z poloviny kompletní. Podaří se jim najít k sobě zase cestu, poskládat svůj svět a získat tak šanci na šťastný život? Brilantní příběh první lásky, rodiny, ztráty a zrady pro fanoušky Johna Greena, Davida Levithana a Rainbow Rowellové.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: ekniha , CooBoo

I'll give you the sun , 2014

Bettybook
01.12.2019 5 z 5

Jandy Nelson píše tak zvláštně... Ale v dobrém. Někomu se tenhle styl psaní nemusí líbit, ale mně tak sedl, že jsem se do knihy a hlavních postav zamilovala od první stránky. Dostala jsem silný příběh, na který jen tak nezapomenu.

Kaja01
26.11.2019 5 z 5

Knížka o životě dospívajících a jejich problémech ve vztazích, s rodinou, kamarády, školou, hledání sebe sama. Skvělé čtení, rozhodně můžu doporučit!

bari_be
11.11.2019 5 z 5

Knihu jsem dlouho odkládala, kdoví proč? Přitom jen málo z nich dokáže takhle zasáhnout. Přiznám se, že mi chvíli trvalo se začíst, možná to bylo líným rozjezdem nebo jazykem knihy, na který jsem si musela zvyknout. Pak mě ale naprosto uchvátil. Příběh je protkaný uměním, nádhernými citáty a vaší vlastí představivostí, protože prostě chcete vidět svět v Noahových barvách. Je to upřímné, procítěné, kouzelné, ale i bolavé. Takové pohlazení po duši. Snad poprvé mi nebylo líto, že je příběh u konce. Všechno bylo přesně tak, jak být mělo.

Kacennnka
03.11.2019 4 z 5

Jandy umí. Nenásilně našroubovaný magický realismus, lgbt tematika, hluboké myšlenky a jedinečný styl vyprávění, který má jen ona.

-LaraRead-
31.10.2019 5 z 5

Když jsem knihu otevírala, měla jsem jednoduchý požadavek. Chtěla jsem oddechovku, takovou "sluníčkárnu".
Tak nic. Tohle nevyšlo.
Místo toho jsem dostala překvapivě silný příběh, který mě něčím nekonkrétně specifikovatelným okouzlil.
Konec byl šťastný jako z reklama na půjčku, jen asi předposlední dvě strany jsem si musela přiznat, že už je to trochu moc.
Ale i tak doporučuju. V téhle knize je víc než se zdá.

Analady
30.09.2019 3 z 5

Tato kniha se mi nečetla úplně dobře. Myslela jsem, že ji ani nedočtu. Styl, jakým je psaná, je takový zvláštní, jakoby snový. Proto na mě působil zvláštně celý příběh. Na druhou stranu musím právě tento styl ocenit, protože byl opravdu jedinečný. Noah i Jude mi byli sympatičtí. Na to kolik jim bylo let, působili spíš dospěle. Nejvíc se mi líbil závěr knihy, kdy do sebe konečně všechno zapadlo, všechna "tajemství" se odkryla a všichni byli konečně šťastní. I když to působilo trochu nereálně. Ale po té depresi, která tomu předcházela, jsem jim to moc přála.

Lenny33
11.09.2019 5 z 5

Tváří se to jako romantický příběh pro náctileté, ale děj má mnohem větší hloubku. Strašně mě bavilo postupně odkrývat, co se vlastně stalo a kam to naše hrdiny dovedlo. 4,5*

Aterianna
09.09.2019 4 z 5

Ani nemuselo vysvitnout slunce a mít sluníčkovou náladu, aby tím spíše Dám ti slunce opravdu dokázalo namalovat úsměv na tváři. Svět byl barevnější, a barvy se jen míchaly tak rychle, jak jsem přetáčela stránky. Osudem promotaný příběh mě chytl a alespoň na chvíli obalil cukrem volné chvíle, ve kterých se, tak jako v příběhu, naskytli i hořké a šedivé praskliny. Ke konci jsem měla trochu toho slazení dost, ale teď si říkám, proč ne?

Lu_books
08.09.2019 4 z 5

Tahle knížka rozhodně předčila má očekávání. Řeknu k tomu snad jen to, že jsem při čtení úplně cítila, jak ze mě odlétávají knoflíky...

Dadula118
04.09.2019 5 z 5

Tak tahle knížka mě hodně chytlavou srdíčka.Tolik emocí,tolik citu. Že začátku jsem se nemohla začíst, ale pak mě to chytlo a nepustilo.Moc krásná kniha

mekkejla
03.09.2019 4 z 5

Opravdu hodně příjemné překvapení. Strašně moc se mi líbil poetický styl vyprávění a celkově příběhy z uměleckého prostředí mám moc ráda. Zápletka možná byla až překombinovaná, ale tady mi to ani nijak nevadilo. A říkala jsem si, že je celkem škoda, že kniha nemá ilustrace. Takhle jsem si musela vystačit jen s barvitými popisy a svojí fantazií.

Linda02
01.09.2019 4 z 5

Pro mě naprosto skvělá kniha. Sedla mi, příběh se z počátku vlekl, ale nenechte se tím odradit. Buď si knihu zamilujete, nebo ji budete proklínat.

MayaBu
23.08.2019 5 z 5

Jsem až překvapená, jak moc se mi to líbilo, brala jsem ji do ruky s takřka nulovým očekáváním. Bylo to místy opravdu smutné a hořké, ale napsané tak bravurně, poeticky a zároveň s příjemnou ironií, že jsem otáčela stránku za stránkou. Noah i Jude si mě získali velice rychle a já jim oběma tolik fandila.
Jak psali přede mnou jiní, tahle knížka vás zahřeje u srdce. Dokázala jsem se jí vyhýbat velice dlouho a jsem opravdu ráda, že jsme se nakonec přece jen neminuly, protože Dám ti slunce patří mezi ty YA knihy, které se v žádném případě nedají označit za hloupé nebo povrchní.

Cometka
10.07.2019 5 z 5

Právě jsem dočetla a došly mi slova. Knížka je nádherná, rozhodně stojí za přečtení a stojí za to ji mít v knihovně. Člověk má po dočtení pocit, že by měl o spoustě věcí přemýšlet a tak to má být. Doporučuji!

Kniholic
03.07.2019 3 z 5

Tato kniha mě nějak extra neoslovila, ale je poté co si přečtete, tak vás mile zahřeje u srdce.

velmi_zajimava
01.07.2019 5 z 5

Srdcová záležitost.

any37
29.06.2019 4 z 5

Na 150 stránce jsem se upřímně nudila, nechápala co na té knížce všichni mají. Postupně mě ale začala vtahovat do děje a já jsem hltala stránku za stránkou.

Autorka psala tak zvláštně a mě se to hrozně líbilo. Sice nechápu, co přesně se mi na tom líbilo, ale líbilo se mi to.

Bylo super vymyšlené, že každá postava měla jedno časové období. Jediné mínus: příliš, příliš dlouhé kapitoly.

pampelišinka
07.06.2019 5 z 5

Jestli hledáte knížku, do který si chcete lepit lepíky a zatrhávat zvýrazňovačem a přepisovat si z ní citáty na nástěnku, tak tahle je pro vás.

lucy-livvy7095
06.05.2019 5 z 5

Tahle knížka je prostě můj själsfrände❤️

Nemůžu jinak, než hodnotit plným počtem, protože to bych této knize neskutečně krivdila. Proto me také velmi překvapuje, ze dosáhla průměrného hodnocení jen 87% protože by si tutove zasloužila více. Jako potterovsky fanda už od mala, si Vězeň z Azkabanu po dlouhou dobu drzel své místo me nejoblíbenější knihy. Ovsem i přes to, ze se tyto dvě knihy žánrově poměrně dost liší, nemůžu jinak než přiznat, ze už mám nejoblíbenější knihy dvě.

Osobně mám radši (ale jsou samozřejmě i výjimky), když je kniha vyprávěná v -ich formě, takže jsem u Dám ti slunce byla příjemně překvapena, když se mi dostalo přesně takového vyprávění. A to hned z pohledu dvou dvojčat, Noaha a Jude, kteří si oba získali moje srdce, i když pokud mám být upřímná a říct, ke kterému z dvojčat jsem měla blíže, jednoznačně musím říct, ze jim byl Noah. Tak moc jsem se v něm viděla a cítila, až to bylo děsivé, i když jsem tedy v době, kdy jsem tuto knihu četla poprvé, byla téměř o tři roky starší, než Noah. I přes to mě dokázal okouzlit. Abych se ale věnovala také Jude, která na rozdíl od citlivého a zamlklého Noaha, měla ovsem také neco do sebe, její pasáže vyprávění byly převážně humorně a sympaticky podané, což jsem velmi ocenila.

Je to také jedna z těch knih, u kterých nezáleží na věku. Můžete ji číst prakticky kdykoliv a stejně vás vždy okouzlí a dojme.

Dej má spád (i když by jste se tu logicky žádných extra akčních scén nedočkali, jelikož je to spíše umělecká dávka o životě, která si na nic nehraje), ubýhá tak rychle až se nestačíte divit a najednou jste na konci a zjistíte, ze jste poslední čtvrtinu knihy probrečeli jako želva :,)

Co se stylu psaní týče, nejradši bych Jandy zlíbala. MILUJU její styl. Její schopnost skvělého používání metafor je mým absolutně oblíbeným prvkem, který využívá (nejen v této knize;)) obzvlášť tedy, pokud se jedná o knihu s uměleckým zaměřením. Tím autorka krásně reprezentuje umělecké nadání Noaha a Jude a tvoří tak z knihy ABSOLUTNĚ nádherný a poetický příběh, který pohladí na duši a na srdci

Za jeden rok jsem ji stihla přelouskat už 3x (i přes to, že si říkám, kolik je knih, které jsem ještě nečetla a mám v plánu si je přečíst a stejně dám zase přednost této), což svědčí o tom, jak moc ji mám ráda a kolik pro mě znamená. I za ty tři jízdy, které jsem opětovně s Jude a Noahem strávila, stále nemohu s jistotou říci, že bych znala každý citát, každou krásnou myšlenku, či průběh děje nazpaměť, vždycky, když po ní znovu sáhnu, překvapí mě něčím novým, dosud nejobjeveným.

Příběh Noaha a Jude, obyčejných smrtelníků, kteří chybují jako my všichni ostatní, ale neobyčejně nadaných fantazií a uměleckými schopnostmi a hlavně lidskostí a láskou, mě vždycky bude provázet životem a nikdy na ně nezapomenu, vždycky se k nim budu vracet, protože jsem jednoduše s nikým tolik nesoucítila a necítila se tolik kouzelně, jako právě s nimi.

Melcrovka
24.04.2019 5 z 5

Hodně podnětů k přemýšlení, hodně poetiky a povznesení.
Popis niterných pocitů postav se mi dostal až pod kůži. Vyrovnávají se s dospíváním, s křivdou, s pocitem vlastní viny, se smrtí blízké osoby. Každé z dvojčat se s tragédií vyrovnává úplně jinak. Vyprávění má pro mě nesmírně krásný umělecký podtext. Jude prokládá své prožitky citáty o životě, konzultuje vše se svými již zemřelými nejbližšími. Noah zase vidí svět s obrovskou představivostí, v barvách, které málokdo vidí. Povznášející!