Dám ti slunce

Dám ti slunce https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/260443/bmid_dam-ti-slunce-4j7-260443.png 4 871 245

Jude a její dvojče Noah jsou si neuvěřitelně blízcí. Když je jim třináct, Jude pochopí, že je krásná, a Noah zas, že je gay. Třináctiletý Noah má kromě své sestry už jen jedinou lásku: kreslení. A dělá všechno pro to, aby se dostal na prestižní uměleckou školu. Jude naproti tomu víc řeší kluky. O tři roky později je všechno jinak. Na školu snů se dostala Jude, ale je z ní zakřiknutá šedá myška, co se schovává za své výtvory. Z Noaha se stal pařmen a lamač dívčích srdcí. A jejich máma je mrtvá.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , CooBoo

I'll give you the sun , 2014

Ivka14
Ivka14
04.08.2023 3 z 5

Moc jsem si tuto knihu přála milovat, ale psaní mě moc nezaujalo a zjistila jsem, že v některých oblastech nevím o čem čtu i přesto jsem četla dál, protože mě zajímalo, proč sourozenci přestali mluvit.

Tento příběh je vyprávěn prostřednictvím duálního pohledu, které mám ráda. Všechny Noahovy kapitoly jsou vyprávěny v minulosti, když mu bylo třináct, a všechny Jude kapitoly jsou vyprávěny ze současnosti, kde jí je šestnáct letech. Stane se něco, z čeho jsou dvojčata zraněná a rozzlobená. Hádají se a dělají si věci navzájem. Oba žijí s lítostí a smutkem.

Viděla jsem spoustu pěti hvězdičkových recenzí, ale já patřím mezi menšinu, které se kniha moc nelíbila.

E.T.007
E.T.007
03.08.2023 4 z 5

Kniha má pomerne vysoké hodnotenie. Mňa síce neohúrila, na päť hviezdičiek to u mňa nie je, ale čítalo sa to dobre.

simca9342
simca9342
07.07.2023 5 z 5

Přečtená před lety.

Původně jsem o téhle knize nechtěla psát žádný komentář. Nevěděla jsem co, ze začátku mi přišlo, že čtu příběh obyčejných dvojčat, která mají nastoupit na prestižní výtvarnou školu, ale později se vše změní... tím pádem i můj názor na tenhle YA román. Na školu se dostane jen jedno dvojče (důvod je skrytý mezi řádky...) - sestra Jude, calamity Jane jak ji někdy přezdívají kvůli její neobratnosti, ale částečně proto, že je trochu outsider, tichá a samotářská. Nosí s sebou bibli po babičce, kam si nejen zapisuje osobní rady ,ale čte si příspěvky ostatních z dob, kdy babička ještě žila. Máma o ní často mluvila spolu s jejich bratrem Noahem (pro změnu gayem) rok předtím než se zabije v autě...
Co by si čtenáři příběhu měli odnést?
1) nesuď knihu podle obalu , příběh může být zajímavý
2) Také nezajímavý děj dokáže ovlivnit

SoňkaSoník
SoňkaSoník
27.06.2023 5 z 5

Ke knize jsem se dostala díky naší didaktičce na fakultě v rámci jejího předmětu Literatura Young Adult, kam jsem zavítala vyloženě náhodou. Půjčila mi ji a já jsem za to moc ráda, asi to tak mělo být :-) Příběh je nádherný, četla jsem ho jedním dechem, chytil mě za pačesy a už nepustil. A asi jsem se zamilovala do Oscara.
U spousty dějových linek mě překvapilo, kudy se vůbec linuly a celkově příběh úžasně a nečekaně zapadl do sebe.

Kuxka
Kuxka
04.06.2023 5 z 5

Četla jsem již podruhé, tentokrát anglicky, a líbilo se mi to snad ještě víc. Všechno je tak krásně, barevně a umělecky popisované. Přiměje vás to se prostě podívat na list a žasnout, přemýšlet o tom, jaké jste zvíře a jakou barvu má vaše duše a to stejné i u ostatních lidí. Všechno kolem vás dostane zářivější barvy. Příběhy jsou hezké a milé, anglické vydání je nádherné v Noahových částech jsou jakože prokreslené stránky, u Jude občas strana vypadá jako vytrhnutá z bible. Skvělé čtení na léto, můžu jen a pouze doporučit!

Gaabii
Gaabii
08.05.2023 5 z 5

Knihu jsem přečetla jedním dechem. Slyšela jsem na ní chválu a doporučení z více stran. A musím říct, že je opravdu úžasna, celý ten příběh lásky, zrady, nadpřirozena, osudu, umění, smíření a usmíření a jeste dalšího mě úplně pohltil. Kniha je plná nádherných slovních spojení.

Bětuu
Bětuu
21.04.2023 5 z 5

Knihu jsem četla dvakrát a miluju ji. Jestli je nějaká kniha dokonalá, tak TAHLE.

Luskal
Luskal
28.03.2023 5 z 5

Krásný příběh o první lásce, dospívání, ale také vypořádávání se smrtí blízké osoby.

Poprvé jsem knihu četla v roce 2017, kdy jsem si ji zamilovala. NoahJude jsem si zamilovala. Babičku Sweetwinovou a její bibli jsem si zamilovala. Každý citát a každé moudro mi stále znělo v hlavě a pořád jsem nad příběhem přemýšlela.

Po 5 letech jsem vzala knihu do ruky podruhé a s nadšením se vrhla do čtení. A... pořád tu knihu miluju. I když jsem věděla, jak dopadne, hltala jsem každou stránku.

"Potkat toho pravého je jako vstoupit do domu, kde už jsi byl - poznáváš nábytek, obrázky na zdi, knihy v poličkách, obsah zásuvek.
Kdyby to bylo nutné, našel bys cestu i potmě"

"Některým lidem je prostě souzeno potkat se ve stejném příběhu."

KláraH.
KláraH.
29.11.2022 5 z 5

Tak tohle bylo velké překvapení! Jakože fakt velké. Hlubokomyslné, nutící k zamyšlení, místy zajímavě lyrické. Nerozumím jen jediné věci - a to klasifikaci YA - za sebe (matku 13letého dítěte) bych řekla, že to je plně vyspělá, artová, nádherným jazykem oplývající kniha, kde jsem se až zajíkala nad inteligentními přirovnáními, ale i humorem a nemohla přestat číst na úkor spánku. Normálně mi ezo-věci vadí, ale tady, tady mělo všechno svůj důvod (nevěřila bych, že tohle někdy já-skeptik napíšu), a vlastně by se dalo říct, že ten důvod je i racionální. Krása. Fakt. Tahle kniha ulpí.

Jarka_rybář
Jarka_rybář
05.11.2022 5 z 5

Vážně dobrá kniha.

ZNellyZ
ZNellyZ
15.10.2022 5 z 5

Kniha, která byla jedním z velkých hitů, když jsem studovala střední školu. Já se k ní sice dostala, až teď, ale naprosto chápu, proč jí všichni vychvalovali. Z počátku jsem si nemohla zvyknout na délku kapitol a střídání dvou pohledů s velkým časovým rozdílem, ale jakmile jsem se do kniha začetla, nemohla jsem přestat. Nečtu knihy s homosexuálními hrdiny, protože mám problém se do jeho příběhu vžít, ale Noahův příběh byl tak pomalý a křehký, že jsem se nemohla dočkat momentu, kdy se stane něco víc. Možná právě díky tomu, že jeho příběh byl více o hledání své podstaty a vypořádání se s emocemi než o sexu, jsem se mohla do knihy vžít a užít si každou stránku. Více mě asi bavila linka Jude, kde jsem (asi jako všichni) čekala na TU romantickou linku, kterou prostě v YA chcete. Sice to znovu není ta milostná linka, jak jsme zvyklý, ale stejně z vás vymačká emoce.

Během celé knihy dostanete střípky, které se vám slepí, až na konci a pro mě osobně to bylo jedno velké wau. Škoda, že od této autorky máme jen dvě knihy, protože bych rozhodně chtěla víc.

Veveruška320
Veveruška320
07.09.2022 5 z 5

Pro mě to byla krásná knížka....nevím co dodat na chvilku jsem utekla do fantazie písečných soch,spousty barev na plátně i papíře....a ke dvoum dětem,kteří k sobě našli tu správnou cestu...:o))

ardeas
ardeas
31.07.2022 3 z 5

(SPOILER) Artova kniha!
Velmi umelecké spracovanie, ktoré neskusne každý. Ja tam nepatrím. Jude mi isla často hore krkom, ale Noaha som mala rada. Opisy umeleckého razu pre mna vekmi brzdili dej. Ak vam to nesadne po prvých 2 kapitolách, tak cely dej knihy je v podstate na posledných 30 stranach v rozuzleni.
Plus dosť mi vadil pocit, ze autorka sa snazila napchat do 1 knihy snad všetky problémy sveta.

Mišák240
Mišák240
18.05.2022 5 z 5

Zpočátku mi trvalo se do knihy začíst, ale nakonec se mi moc líbila. V knize je snad vše, co se od ní očekává, láska, spousta myšlenek, plno zvratů, pro mě zajímavé i vtipné rozhovory postav, obrazy Noaha, amulety Jude... Zkrátka pěkné čtení.

mirinda973
mirinda973
05.05.2022 5 z 5

To byla ta nejzvláštnější knížka, co jsem četla. Jedna z těch, u kterých Vám na chvíli utečou myšlenky a musíte se vrátit zpět.
Začátek mě úplně neuchvátil a chvíli mi trvalo si zvyknout na časté závorky (u Noaha obrazy u Jude myšlenky a hovory s mrtvými), ale pak.....krásný.
Některé myšlenky se mi tak líbily, že jsem si je hodila i na papír :o)
Za mě super

Marcela_Hrubá
Marcela_Hrubá
16.04.2022 5 z 5

Četla jsem v období základní školy a knížku jsem si užila

daria44
daria44
10.04.2022

nejak me to nechytlo. ale asi jsem jen na jiny typ knizek..

BlueTer
BlueTer
28.03.2022 3 z 5

(SPOILER) Na začátku jsem se do knihy vůbec nemohla začíst. Postupně mě dej začal více zajímat, ale mám několik věcí, co mě na knize nebavily: umělecká hatmatilka (např. Obraz chlapce nohama dolů), docela složité myšlenky a monology na to, jak jsou dvojčata stará, trošku neuvěřitelný příběh (že ten který ji učí, je milenec její matky, kluk z obrazu bratra je první láska), dlouhé popisy a myšlenky na úkor děje. Více bych taky uvítala, kdyby kniha neskončila happyendem. Všichni skončili šťastní, Jude zase byla normální a vyřešilo se to za den.
Pokud vám ale tyto věci nevadí, určitě se vám kniha bude líbit. Byla milá, děj vás za chvíli vcucne.
A ještě si myslím, že by si kniha zasloužila hezčí obálku.

Patro
Patro
28.01.2022 5 z 5

Začínala jsem četbu s nízkým očekáváním, asi jsem myslela, že to bude něco podobného knihám jako je Muffin a čaj, ale není tomu tak.
Dokonce i teď, když už je kniha zavřená, ve mně stále rezonují některé věty a fráze.
Myšlenky knihy a příběh ke mně hluboce promlouvaly a chvílemi jsem nevěděla, jestli se smát nebo plakat nebo oboje zároveň, konec knihy naštěstí vše spravil.
Určitě stojí za přečtení! Pokud ale hledáte jenom nějakou oddechovku, doporučuji spíše sáhnout po něčem jiném.

NikolaJ.
NikolaJ.
16.12.2021 5 z 5

Nádherně napsaná knížka plná skvělých myšlenek, ke které se určitě ráda budu vracet