Dalo sa tak vôbec žiť?

Dalo sa tak vôbec žiť? https://www.databazeknih.cz/img/books/19_/194165/bmid_dalo-sa-tak-v-bec-zit-storocie-rusk-X3T-194165.jpg 5 4 2

Storočie Ruska v príbehu nevšednej ženy Larisy Bogorazovej. Kniha francúzskej politologičky Cécile Vaissié je záznam rozprávania Larisy Bogorazovej, na západe veľmi známej a ctenej účastníčky manifestácie ôsmich protestujúcich proti vstupu vojsk Varšavskej zmluvy do Československa roku 1968 na Červenom námestí v Moskve. Je to predovšetkým kniha o miere osobnej odvahy a zodpovednosti, o svedomí, etike, o psychickom terore a jeho mechanizmoch, o stálej prítomnosti strachu, o manipulovaní s vedomím ľudí i perfídnej morálnej korupcii. Rozprávanie Larisy je strhujúcim, ale zároveň takmer neuveriteľným svedectvom o krajine, akou bol Sovietsky zväz, a zriadení, ktoré v 20. storočí vzniklo i zaniklo. Pre nášho čitateľa bude nielen zdrojom nových šokujúcich informácií, ale i podnetom vracať sa a hodnotiť problémy, ktoré kniha nastoľuje, a pred ktorými často akosi cudne zatvárame oči.... celý text

Literatura naučná , Biografie a memoáry , Historie

Vydáno: , Q111

Russie: une femme en dissidence , 2000

Arcticus
24.10.2019 5 z 5

K Bogorazovej som sa dostal až cez jej manžela Anatolija Marčenka a jeho biografické dielo Žij jako všichni. Podobne ako u Marčenka aj Bogorazova nám predstaví hrozivé svedectvo o tom ako sovietsky režim zaobchádzal s tými, ktorí sa rozhodli nemlčať a aj napriek tvrdým represiám a s malou nádejou na to, že budú vypočutí a nebodaj niečo zmenia sa postavili na odpor.

Koka
04.08.2016 5 z 5

Myslela som si, že keď som už toho toľko prečítala od Solženicyna, Šalamova, Ginzburgovej, Rybakova atď., tak ma už nič zo sovietskej absurdnej reality nemôže prekvapiť, vykolajiť, dojať ani zaskočiť. Táto kniha to však dokázala. Je to autentický záznam hrozného života, nie beletria, tak ju ani nebudem posudzovať ako literatúru. Len poznamenám, že tým, že ide o preklad francúzskeho prepisu Bogorazovej rozprávania, slovenský preklad niektorých ruských reálií cez francúzštinu dosť utrpel.

české dějiny okupace Československa 21. srpen 1968

Autorovy knížky

Cécile Vaissié
francouzská
2001  100%Dalo sa tak vôbec žiť?

Kniha Dalo sa tak vôbec žiť? je v