Dallas 63

Dallas 63 https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140275/bmid_dallas-63-sNm-140275.jpg 5 1753 424

Dne 22. listopadu 1963 otřásly Dallasem tři výstřely. Prezident Kennedy zemřel a svět se změnil. Kdybyste měli možnost změnit dějiny, udělali byste to? Stephen King zve čtenáře na cestu časem do 50. let minulého století až ke dni, kdy bude JFK zastřelen, ledaže... Hlavní hrdina knihy se vydá zpět časem, aby se pokusil vraždě zabránit. Jake Epping, pětatřicetiletý učitel angličtiny, dostane od studenta Harryho slohovou práci pochmurný drásavý příběh o jisté noci před padesáti lety, kdy se jeho otec vrátil domů a kladivem zabil matku, sestru a bratra... Jake se vydá na šílenou misi, při níž se má pokusit změnit běh událostí. A tak začne Jakeův nový život, porušující všechna běžná pravidla času.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Beta-Dobrovský

11/22/63 , 2011

heavy66
06.06.2021 5 z 5

Honky Tonk Woman tohle je nejzajímavější, nejdelší a nejsložitější román o cestování časem, co znám! Stephen King zkoušel různá ožehavá témata, ale až v Dallasu v roce 1963 se dostal na tenký led. Který život je důležitější? Prezidentův, váš, vaší snoubenky nebo motýla, kterého zašlapou nohy davu běžícího po hlavní ulici? A skvělý epilog, pro který stálo za to prolézt králičí norou sedmi stovek stránek textu.
"Kdo vlastně jste, Georgi? Někdo, koho jste znala v jiném životě, drahoušku."

kramlinka88
26.05.2021 5 z 5

Děkuji "Alef" za naprosto úžasné hodnocení, nevystihla bych to lépe je tam naprosto vše.

Přečetla jsem už v životě spoustu knih, ale jen málokterá ve mě zanechá aspoň podobný pocit, jako knihy S.Kinga. Nedokážu to vysvětlit, ale s jeho vyprávěním postavy ožívají a vtáhnou vás do děje ani nevíte jak. Popis a chování jednotlivých postav, vykreslení prostředí, ve kterém se nachází, vůbec myšlenka na to, jak by mohl svět vypadat, kdyby JFK přežil....upřímně vždy jsem atentát na JFK brala jako součást historie USA, nijak jsem nad tím nepřemýšlela, vlastně jsem ani netušila detaily...a už během čtení knihy jsem si vyhledala nějaké podrobnější články a musím říct, že jsem vůbec netušila, že opravdu byla a je spousta konspiračních teorií. Jak to bylo ve skutečnosti můžeme jen hádat, Amerika stejně jako i další země má svá temná tajemství, která se na povrch nikdy nedostanou ;)
Mě tahle kniha naprosto dostala a pohltila a ostatně i závěr příběhu byl prostě ten nejlepší co mohl být....s minulostí a budoucností by si člověk neměl zahrávat jak jsme se přesvědčili :D
Minulost se brání změnám a ve výsledku člověk zjistí, že kdyby se určité věci odehrály jinak, mohla by být budoucnost mnohem horší.....Motýl roztahuje svá křídla ;)

oblakaknih
25.05.2021 5 z 5

Knížka Dallas 63 se stala horkým adeptem na nejlepší knihu roku. A to hned po pár stránkách!

Již před nějakou dobou jsem viděla seriál 11.22.63 a byl to neskutečný zážitek, díky tomu se kniha ihned dostala na můj seznam. Hodně mě zklamalo, že nebyla nikde k dostání, takže jsem ještě teď moc ráda za nové vydání.

Námět je prostě pecka. Už v průběhu čtení je jasně vidět, kolik práce bylo na knihu vyvinuto a doslov to jen potvrzuje. Kniha je propracovaná do nejmenších detailů, plná nejrůznějších odkazů, které nijak nevyvracejí dobu, ve které se příběh odehrává a taky spousty historických zápletek.

Ano, příběh může působit poněkud zdlouhavě, ale já za to v tomto případě byla spíše vděčná, protože jsem ho nechtěla snad nikdy dočíst. Užila jsem si každé písmeno!

Hlavního hrdinu jsem si oblíbila téměř okamžitě, záleželo mi na něm, zajímal mě jeho příběh, a přestože jsem již věděla, jak to dopadne, byla jsem velmi často napjatá.

Postav v knize určitě není málo a já tady nemůžu zmínit všechny. Co se mi ale líbilo, bylo, jak autor dokázal propojit minulost s budoucností, jak se nebál navyšovat počet postav a proplétat jejich vztahy.

Oblíbila jsem si také Ala, hlavně potom jeho upřímnost a Harryho.

Stephen King se již definitivně řadí mezi mé nejoblíbenější autory, přestože jsem od něj zas tak moc knih nepřečetla. Jeho styl psaní je osobitý a mně moc sedl. To, že se kniha nečetla nijak rychle, dodávalo příběhu zvláštní, ale správnou atmosféru.

Co bych vyzdvihla spíše z osobního hlediska, jsou zmínky o Derry, které má v mém srdci prostě zvláštní místo a taky některé postavy, které se v Derry vyskytovaly (nechci spoilerovat).

Mně osobně asi více sedla první půlka knihy, ale to neznamená, že by se mi ta druhá líbila méně.

Nenašla jsem ani jedno negativum, nic bych knize nevytkla.

Romantická linka je skvěle zasazená do příběhu, nijak ho nezastiňuje, naopak mi přijde, že mu přidává.

Při čtení jsem byla překvapená, napjatá, šťastná a dokonce i dojatá. Pro mě to byl jeden z nejlepších čtenářských zážitků a myslím si, že si budu muset knihu přečíst znova.

Moc doporučuji!

jaja1989
15.05.2021 odpad!

(SPOILER) Moje 2.kniha od S .Kinga a myslím,že i poslední ,tento autor mi prostě nesedl
Zachránit JFK je krásná myšlenka,ale zažil tolik dejavu a ten nejhlavnější neposlechne ??
A ten konec ...
Od Kinga- krále hororu jsem čekal víc, nuda a trapnost jako celá kniha.Velky zklamání.

LuckaLO
13.05.2021 5 z 5

Právě jsem knihu dočetla a musím říct WOW! Příběh mě vtáhl hned na prvních stránkách a nepustil až do konce. Zajímavá myšlenka, kdyby člověk mohl vrátit čas, jestli by změnil běh událostí a jak by pak vypadala budoucnost... Dallas řadím mezi mé nejoblíbenější knihy a určitě si ji za čas rada přečtu znovu.

Pitbullka
09.05.2021 4 z 5

Námět skvělý, ale pro mě na čtení trošku dřina, dost zdlouhavé. A chyběl mi ten klasický krutý hororový King.

Humr
06.05.2021 4 z 5

Skvělé. Mohlo by to být ještě lepší, ale to by to nesměla překládat (jako spoustu Kingových knih) Linda bartošková. Ta se nenamáhá zjišťovat, co myslel utor tímto nebo támhletím, ignoruje zažité názvy a někdy je její překlad úplně mimo mísu. Takže kdy se Jake potřebuje vymočit, odchází do koupelny, přestože by měl jít na záchod. Automatický překladač ale má bathroom. Prostě je to škoda. Když si vzpomenu na překlady Kořána, Nenadála nebo Šenkyříka...

bookcase
21.04.2021 5 z 5

No prostě pecka. Ukecaná pecka. Jake/George je dalším z mých oblíbených Kingohrdinů. A efekt motýlích křídel... jojo, nechme věci, tak jak jsou, i když je to sebevíc bolestnější.

smudlajs
21.03.2021 5 z 5

Pominu klasické horory jako je třeba TO. Když jsem četla Svědectví, byla jsem naprosto okouzlená a myslela si, že lepší knihu King nemůže napsat, potom jsem objevila Pod kupolí a obdivovala ho za to jak se překonal, ale Dallas 63 je pro mě zatím jedním z jeho nejlepších počinů. Při čtení máte pocit jako když vám příběh opravdu někdo vypráví a to vyprávění je tak přirozené, že by se dalo považovat za reálné. Když se k tomu přidá ještě cestování časem a jedna z největších záhad 20. století jako je atentát na JFK, tak je úspěch zaručen. Myslím, že tahle kniha by mohla bavit i takové, kteří Kingovi obvykle úplně nefandí.

intelektuálka
10.03.2021 5 z 5

Tato kniha pro mne byla překvapením - i když americká literatura často zpracovává téma atentátu na Kennedyho....

Fikce a pobyt v časoprostoru na podkladě historických fakt ... a otázka zvratu v minulosti .....
Ovšem minulost - to je "zvuk, který vydává příliš mnoho rozkmitaných strun ...."

" Když natáhnete na nástroj času dostatek strun, můžete roztříštit realitu .... ale také musíte uzavřít kruh ...."

Autor představuje sympatického hrdinu, ale ani pozadí konspirační teorie nám neodpoví na otázky, které ještě nebyly zodpovězeny ....
A zajímavá byla i vize toho, co by nastalo, kdyby Kennedy nezemřel ....

capricorn__
22.01.2021 5 z 5

Od Stephena Kinga je "Dallas 63" nejspíš mojí nejoblíbenější knihou. (Ale opravdu těsně za ní stojí "Zelená míle".) A to především kvůli tomu, jak moc si s ní dal King práci. On sice nápad možná vypadá jednoduše: zvrátit minulost, aby nedošlo k zastřelení prezidenta, ale co provedení? King musel vynaložit opravdu velké úsilí, aby dohledal nejrůznější historické prameny, aby jeho (smyšlený) příběh dával smysl. Také oceňuji, že to, jak popisuje minulost, zní přirozeně - ne jako knížka dějepisu. Hlavní postavy se mi líbily, připadaly mi opravdové a vůbec mi tedy nevadilo s Jakem strávit přes 700 stránek. Sice si myslím, že King někdy mohl být stručnější, ale myslím, že už jsme všichni zvyklí na jeho styl psaní. Je docela škoda, že jsem tuto knížku četl dávno před "To", takže na mě reference na tuto knihu nepůsobily tak (nostalgicky?), jako na jiné čtenáře. Jsem s knihou moc spokojený, hlavní myšlenka je podaná skvěle. Ačkoliv je kniha takhle dlouhá, stejně si dovedu představit, že bych se do ní ještě někdy začetl, protože mě doopravdy bavila.

Warty
28.12.2020 4 z 5

Velmi zajímavá kniha o tom, že s minulostí by si člověk neměl zahrávat. Musím přiznat, že některé pasáže byly zbytečně zdlouhavé a klidně bych se bez nich obešla, ale celkový dojem není špatný.

Morton
19.12.2020 5 z 5

Právě jsem knihu dočetl a musím říct, že to byla ohromná jízda. Když jsem knihu uviděl v knihovně byl jsem skeptický. Proč ? Abych se přiznal už ani nevím, ale i tak jsem si knihu nakonec vybral. Začal jsem tedy knihu číst a už po přečtení prvních třiceti stran jsem se do té knihy zamiloval. Strašně se mi líbilo, že začátek knihy se odehrával v Derry a že Jake potkal postavy z knihy To. Hlavní téma - záchrana Kennedyho mě až tak moc nezajímalo. Nejvíce se mi líbil popis Jakeova života v šedesátých letech. Konec mě šokoval, protože jsem si myslel, že to vše dopadne lépe, ale pravdou je, že konec je spíše smutný. Kniha si určitě zaslouží plný počet hvězd!

Agatha84
05.12.2020 4 z 5

Má první "kingovka". Úplně přesně takto jsem si to nepředstavovala, přesto je finální dojem pozitivní. Autor je úžasný vypravěč a navnadil mě pro další společná setkání. Jedinou výtkou zůstává přílišná obsáhlost jeho románu, která je spíše rušivá, děj ztrácí na atraktivnosti a zapříčiňuje příliš dlouhou dobu, po kterou kniha setrvává na nočním stolku :-)

ddkk
24.10.2020 5 z 5

A ještě doplnění: seriál natočený podle knihy je výborný. Taky doporučuji. A je jedno, jestli nejdříve čtete knihu nebo zkouknete seriál.Anebo to dáte třeba souběžně.

ddkk
23.10.2020 5 z 5

Je toho tolik, co by chtěl člověk zpětně změnit, koho a co by chtěl dodatečně zachránit a které okamžiky v životě by rád napravil...Naštěstí to není možné (aspoň tomu pevně věřím!), kdyby to chtěl a mohl udělat každý, vznikne nepředstavitelný chaos. A ano - platí přece efekt mávnutí motýlích křídel! A taky by se mohl zjevit někdo, kdo na vás křikne: ...Ty tady nemáš být!

Tahle Kingova kniha se mi moc líbila. Kingovo vyprávění mě dokonale pohltilo, cestování časem je navíc téma silně přitažlivé. A když to vezmu kolem dokola, o atentát na Kennedyho šlo tak nějak až v druhé řadě. Což ovšem vůbec není na úkor napínavosti a zajímavosti celého obsáhlého příběhu učitele Eppinga.

U mne skvělé, plný počet a doporučuji.

Pozde
22.10.2020 5 z 5

"Na okamžik bylo vše jasné, a když se tohle stane, vidíte, že svět existuje jen taktak. Copak to všichni v hloubi duše nevíme? Svět je jen dokonale vybalancovaný mechanismus výkřiků a ozvěn, které předstírají, že jsou kolečka a pastorky, snový orloj cinkající pod malovaným sklíčkem, jemuž říkáme život. A co je za ním? Pod ním a kolem něj? Chaos, bouře. Muži s kladivy, muži s noži, muži s puškami. Ženy, které pokřiví to, co nemohou ovládat, a znevažují to, čemu nerozumějí. Univerzum hrůzy a ztrát obklopující jediné osvětlené pódium, kde smrtelníci tančí na obranu proti temnotě."
Pane Kingu, dostal jste mě. Tuto knížku jsem kdysi dávno koupila manželovi k Vánocům a od té doby ležela na poličce. A čekala. Pak jsem si ji vzala já, aby mě zavalila jak lavina. Nevím, kde začít. Jestli dobrým a skvěle zpracovaným tématem, hlubokou a podrobnou znalostí reálií, skvělým slohem, nádherným lidstvím, jiskřící erotikou nebo nadáním krotit slova a poskládat je do uměleckého díla. Bylo tam všeho ve správném množství a už dlouho mě přes sedm set stran neudrželo po celou dobu ve stavu napětí, soustředění a zájmu. Gratuluji a děkuji. Máte dalšího věrného čtenáře.

Páájinka
16.08.2020 5 z 5

Tento příběh mě absolutně fascinoval. Je to skvělá fikce a pan King je opravdu borec. Jeho názory mi nevadí, spíš se mi líbilo se zamyslet nad "co by kdyby". Kdyby nezemřel Kennedy byl by svět úplně jiný a možná by byl lepší ale možná taky ne. Každopádně mi Jake bude dlouho ležet v hlavě.

kyssling
16.08.2020 4 z 5

Souhlasím s předchozím komentářem, konec je zbytečně "zrychlený". Celý příběh by si zasloužil nějaké pomalejší zakončení, třeba trochu podojit ten nápad s "mužem s kartou" ... Ale celkově skvělá myšlenka i příběh a v závěru jsem zatlačil slzu ...

RHorse
21.07.2020 5 z 5

Další King, který prostě nezklame. Skvěle propracované, dobrá psychologie postav, dobrý nápad. Konec byl možná trochu uspěchaný vzhledem k předchozímu množství stran, ale na druhou stranu, proč se rozepisovat. Doporučuji.