Dallas 63

Dallas 63 https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140275/bmid_dallas-63-sNm-140275.jpg 5 1753 424

Dne 22. listopadu 1963 otřásly Dallasem tři výstřely. Prezident Kennedy zemřel a svět se změnil. Kdybyste měli možnost změnit dějiny, udělali byste to? Stephen King zve čtenáře na cestu časem do 50. let minulého století až ke dni, kdy bude JFK zastřelen, ledaže... Hlavní hrdina knihy se vydá zpět časem, aby se pokusil vraždě zabránit. Jake Epping, pětatřicetiletý učitel angličtiny, dostane od studenta Harryho slohovou práci pochmurný drásavý příběh o jisté noci před padesáti lety, kdy se jeho otec vrátil domů a kladivem zabil matku, sestru a bratra... Jake se vydá na šílenou misi, při níž se má pokusit změnit běh událostí. A tak začne Jakeův nový život, porušující všechna běžná pravidla času.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Beta-Dobrovský

11/22/63 , 2011

kobejn
22.11.2021 5 z 5

Z knihy plyne jasné ponaučení: necestujte v čase, protože nemá cenu chtít měnit minulost, co se stalo, stalo se. Smysl má jen žít v přítomnosti. Každopádně cestování časem je neobyčejně lákává myšlenka, ale zaplaťpámbu, že to nejde. King to napsal skvěle.

BroDan
20.11.2021 5 z 5

Knihu som schytil z police spontánne a pustil sa do čítania. Ako som však prichádzal ku koncu, uvedomil som si jeden malý detail. Dátum 22.11. sa približoval čoraz bližšie a ja som začal prepadať úvahám, že minulosť je zanovitá a nastáva istá harmónia. Nakoniec som však zvíťazil a knihu zhltol už 2 dni pred oným dátumom, ktorý zostane v histórii USA, ale aj celého sveta, zapísaný navždy.

Aj keď samotná téma atentátu ma najprv nijako významne nepriťahovala, do knihy som sa po chvíľke ponoril naplno. Efekt motýlích krídel ma vždy fascinoval. A Jakeov život v Amerike 50. a 60. rokov som hltal stranu za stranou. Keď sa však príbeh presunul k Jakeovmu pôsobeniu na škole a k prvému stretnutiu s plavovlasou knihovníčkou, Kennedy mi bol ukradnutý. Jake (George) a Sadie mi prirástli k srdcu, vychutnával som si každú ich spoločnú chvíľu a ich neuveriteľne prirodzenú a úprimnú lásku, ktorou mi King (btw kráľ hororu a nie romantiky) brnkal na city. Začalo mi na nich záležať. Finále, samozrejme nervy drásajúce, som zhltol na jeden záťah až do konca. A aj keď nemôžem povedať, že som s koncom naplno stotožnený, nemôžem hodnotiť inak ako 5*. Záverečná scéna vo mne zanechala silnú emočnú stopu a túto knihu nedostanem z hlavy ešte veľmi dlho.

Lila94
14.11.2021 5 z 5

Takto to umí pouze spisovatel, který má ve jméně slovo král. Komplexně vystavěný příběh s hloubkou pořádné králičí nory, která vede až kam. Časté popisné odstavce nepřekážejí, protože King umí tak pracovat s jazykem, že čtenáře zkrátka přesnese do děje, na dané místo a čas. Dnes již dobře známý alternativní konec, "jak by kdyby Kennedy žil" se mi zamlouval. Podobně jako myšlenka v Řbitově zviřátek - ikdyby to šlo, minulost se nemá měnit. Proč? Co se stane, když motýl roztáhne křídla..?
Mile mě překvapilo vyústění hlavní dvojice. Dojemné, ale bez patosu. Spisovatel, označovaný jako král hororu, je zároveň i romantik. Ale vlastně by mě to nemělo překvapovat, protože přece sarkastičtí lidé bývají pod tvrdou slupkou hrozné měkkoty. A on určite nebude jiný :-)

marrie5227
13.11.2021 5 z 5

První kniha, kterou jsem od Kinga četla, hlavně na základě seriálu. Chvílemi mi přišla kniha zbytečně obsáhlá, kdy byla popsána do detailů řada scén, která určitě nebyla třeba. Avšak konec byl příjemný, napínavý i dojemný a moc jsem si knihu užila.

Řadím ji mezi své velmi oblíbené.

kirkpatrick
01.11.2021

Asi budu ostuda, že tuhle knihu zařadím do nedočtených. Nepochybuji o tom, že to jistě bude skvělá kniha, ale pro mě dost nepříjemně obsáhlá. Od Kinga se mi to stalo i u knihy Pod kupolí, ale tehdy ještě nebyla složka nedočtených knih. Tak se fanouškům Kinga omlouvám.

cori
25.10.2021 4 z 5

Kingovi se kniha o cestování časem moc povedla. Časové paradoxy a resety byly moc napínavé. Držela jsem Jakeovi palce, aby své dilema zachránit budoucnost nebo svou lásku vyřešil bez výčitek. Chtěla bych vidět jak osmdesátiletá babička tancuje lindy hop. To musela být pecka.

Anasa
21.10.2021 3 z 5

Jejda, tolik superlativů a ode mne jen tři hvězdy. Vzpomínám si na termín moment zklamaného očekávání. Tak bych popsala, co jsem při četbě cítila. Nápad výborný, taky jsem si kvůli námětu knihu vybrala. Pak ovšem nic, kniha mi připadala zdlouhavá, některé epizody zbytečné. Místo nadšení jsem si říkala: Tak už to tedy dočtu. Až v závěru jsem pocítila nějaké zaujetí a hrdinu politovala. Po Zelené míli zklamání.

evaval
06.10.2021

King prostě nezklame. Četla jsem každou volnou chvilku a nemohla se odtrhnout. Skvěle napsané, parádně propracované postavy, prostě zážitek.

Hall3006
03.10.2021

Druhá kniha od autora, který tím u mě udělal reparat. Pořádná porce stránek nabytá akcí a zápletky cestování časem. Občas jsem musel číst pomaleji abych pobral děj, ale to díky komplexní vykreslené realitě. Mohu jen doporučit

vaclav5335
28.09.2021 5 z 5

Klasický King. Jedna z jeho nejlepších knížek. Určitě doporučuji přečíst.

Erutan
23.08.2021 5 z 5

U Kinga čím delší tím lepší. Skvělá zápletka a vše se dobře četlo (například i scény s divadelními představeními). No a ten závěr, nádherná ukázka toho že King má v duši i kousek romantika, až trošku sentimentálního. Četl jsem to při nemocenské a stačilo mi 6dni.)

Lenka.Vílka
20.08.2021 5 z 5

Mistr mě pobavil hned na začátku. "Po Dni práce stojí deseticentové pivo úplný pakatel." Hned jsem si vzpomněla na povídku Letní hosté. A hele, to bylo překvapení, o čem se potom vedla řeč. (V knize jako Letní lidé, asi se překladatelka nekoukla, zda u nás vyšlo nebo ne, aby to sladila, stejně jako v případě dalších zmiňovaných reálných děl, bylo tam toho víc, co nevědělo). Asi jsme s Kingem už kompletně na stejné frekvenci.

A potom Al řekne, co vlastně po Jakeovi chce. A on souhlasí. Ale předtím, než přejde do "hlubokého utajení agenta vylepšovače minulosti", nejdřív je třeba provést malý test. A mě to vůbec nevadilo. Co to bylo za test a kde se odehrával. A jaké postavy tam potkáme. Vyčítat to autorovi je ujetý. Je to prostě King. To on prostě dělá! Jasně, kdo nečetl To, si bude říkat: "Proč se s těma frackama tak vykecává? A co je mu do nějakýho Derry?" No, ten ať v ten moment knihu raději zavře a veme do ruky něco jiného...

Jenže onen test a jeho následky, které vidí Jake v přítomnosti, způsobí mnohem větší akci. A je pravda, že jsem byla překvapená, že na to měl. Fakt, jo..

A teď to řeknu upřímně. Cestování v čase je pro mě náročná věc. Moc se v pravidlech toho všeho nevyznám. A je pravda, že každý autor k tomu přistupuje trochu jinak. A třeba si i něco svého vymyslí. King si zvolil cestu, že když se provede zásah a třeba jenom "posunutí židle", ovlivní to přítomnost. Člověk se už nemůže znovu vrátit, aby ji posunul ještě o trochu. Musí se vrátit, aby ji posunul a zároveň ji posunul ještě trochu víc, protože návrat všechny změny smaže. Ale jak dlouho může zkoušet, jak má ta židle být daleko?

Takže mě zajímalo, co se všechno v knize stane. Protože podle mě nejde udělat jenom to, že tam přijde a někoho zabije. Přeci jen...konspirační teorie, že?

Kniha ukázala, že je sice King králem hororu, ale zároveň potvrdila, ještě tu druhou věc. King je králem charakterů, které často zasazuje do kulis hororu, to jo, ale on to umí i jinde  ;)

Protože mi přijde, že jenom on si může dovolit (a lidi mu za to poděkují) napsat na tolik stran tenhle příběh. Přeci jen příběh začíná dost let před tou velkou akcí. A do té doby musí Jake něco dělat. Nejde jenom zabít Leea během prvního setkání. A překvapivě čtvrtá část je z jednoho úhlu pohledu vata. Ale z toho druhého pohledu, je ta vata tak strašně dobře napsaná a na konci je jasný, proč tam musela být. A protože konec už tady přede mnou bez označení spoileru vykecali jiní, já to sem tedy nebudu psát. Přečtěte si buď knihu nebo ony komentáře. Napíšu sem jenom jedno. Král hororu? Vždyť místama to byl doják jako vod Sparkse!

"Sarkastičtí lidé bývají pod tvrdou slupkou hrozné měkkoty. Já nejsem jiná."

Pouze jsem trochu zmatená z názoru, že tahle kniha je "Kingův vlhký sen". A já to prostě nechápu. Protože je to tak trochu napůl. Buď jako výčitka nebo klobouček (podle toho, zda se čtenáři líbilo nebo ne, nejspíš).
Spisovatelé (rozdíl mezi spisovatelem a autorem knihy jsme si vysvětlili minule) mají dvě cesty své kariéry:
- psát o tom, co oni chtějí a protože jsou tak dobrý, vždycky se to prodá. Případně, co by chtěli sami zažít nebo trochu tak nastrkat, co sami zažili...
- psát o tom, co chtějí čtenáři, převážně v rámci módních vln, absolutně nereálné, ale dobře se prodávající též...

Když máte něco v sobě, díky čemuž zvládnete napsat příběh poté, co v popelnici na papír najdete plechovku, celou historii rodiny, která ji tam odhodila a proč to udělala, jste dobrej spisovatel. Když chcete o něčem napsat, tak to prostě napíšete.

A potom je tady ta druhá skupina. U které si říkám: "Vážně? Tohle by chtěla autorka zažít? Tohle chtějí zažít čtenáři a čtenářky? Nebo to chtějí zažít pouze v knize, protože ví, že to není reálné?"

No, na to mám jenom jednu jedinou větu:
"Víc příběhů jako je Dallas 63, protože tam bych si klidně s Jakem místo vyměnila, protože to je lepší fantazie než to, že mě na dovolený unese mafianský prase a má to jako bejt romantika."

(Mě se ta milostná linka v knize vážně líbila. Epická láska časem i prostorem, která rozhodne, co je důležitější. Proto byla ta prostřední část knihy tak dlouhá a důležitá. Aby se na jejím konci jasně ukázalo, co je na světě nejdůležitější. Akční červená knihovna, děkuji za nalezení slov...)

Můj třetí kulturní skok na tohle téma dopadl dobře. Děkuji  :)

Eicherik
20.08.2021 5 z 5

Stephen King byl můj nejoblíbenější autor let devadesátých. Díla jako To a Nespavost mám doposud nejraději. V další dekádě jsem už tohoto autora nesledoval a tudíž jsem se k Dallasu 63 dostal až se značným zpožděním. Román je to dobrý, téma cestování časem a alternativní historie mám docela rád. Také mám rád tlusté knihy, tady bych ale pár stovek stran ubral. Je vidět, že se autor rád rochní v době svého dětství. To co ale může být zajímavé pro Američana, může být nudné pro Evropana. Nebylo by špatné, kdyby někdo zpracoval podobnou cestu časem do české minulosti. Uvítal jsem lehkou návaznost na můj oblíbený román To. Díky povedenému konci dávám knize plný počet hvězd. Pokud máš čtenáři chuť se do minulosti podívat, tak prosím, ale pozor na změny. Protože, jak říká hlavní hrdina tohoto příběhu: "Minulost se změnám vzpírá. Minulost je zatvrzelá."

gladya
17.08.2021 4 z 5

King je king, o tom netřeba debatovat. Tohle sice není klasický horor, ale je to skvělá knížka. Cestování v čase je tady vymyšlené velmi zdařile. Co se mi líbilo nejvíc? Dilema mezi záchranou jedné osoby a zásahem "do dějin" a pak, že náprava jednoho zla nemusí vést vždy k dobru.
S Kingem mám jeden malý problém, jak je King plný nápadů, je toho v jeho "tlustých" knížkách někdy až moc. Třeba v Dalasu 63, je nutný motiv Derry? Uznávám, že zrovna tohle se může někomu líbit.

Clara_C
02.08.2021 5 z 5

To mi zase King nasadil do hlavy brouka. O cestování v čase nic nevím, nikdy jsem to nezkoušela a ani toto téma nijak nevyhledávám. Nejsem člověk, který by se nějak výrazně zabýval myšlenkami Co by, kdyby. Ale v podání Stephena Kinga se mi rozvířily myšlenky všemi směry. Možná byl prostředek knihy moc popisný a zdlouhavý, ale díky němu jsem se ocitla přesně v tom čase a místě, kde se děj odehrává. Už už jsem si přála, aby to zamilovanému párečku dobře dopadlo, když jsem si uvědomila,kdo tu knihu napsal! :-) Každopádně skvěle napsáno, konec vynikající, ještě mi bude všechno dlouho rezonovat v hlavě. A to přece jde, ne?

" Hloupost je jedna ze dvou věcí, které vidíme nejjasněji až při zpětném pohledu. Tou druhou je propásnutá šance.

Život je příliš krásný na to, než aby se ho člověk vzdával bez boje, nemyslíte?

Sarkastičtí lidé bývají pod tvrdou slupkou hrozné měkkoty. Já nejsem jiná.

Čas je strom s mnoha větvemi. "

jan37
11.07.2021 5 z 5

Jedna z nej od Kinga. Miluju téma cestování v čase, zde mistrovsky uchopeno. O něco kratší mohla být prostřední část (život v 60kách) o dost delší mohl být konec (apokalyptická verze 2011). 99%

Okoslav
07.07.2021 4 z 5

Mezi top knihy Stephena Kinga Dallas 63 určitě neřadím – zaprvý se Stephen tentokrát fakt nechal unést svými grafomanskými sklony a prostřední část knihy víc než cokoliv jinýho připomíná vatu a zadruhý je jeho vize alternativní americké historie...jak to říct... dejme tomu, že hodně prvoplánová (ale jako jo, chápu ty příběhový důvody).

Pokud se ale oprostím od srovnání s jinými kingovkami, je Dallas 63 zábavné čtení, které by si žádný fanda cestování časem neměl nechat ujít. Konec je super dojemnej.

Martin.Truman
04.07.2021 5 z 5

Jeden z nejlepších Kingů. Využívá vše ze svého silného repertoáru v kombinaci s Americkou historií, což je podmanivá kombinace. V rámci žánru alternativní historie se jedná bezesporu u klenot. Seriálová adaptace mě příliš neuchvátila, ale to není chybou její knižní předlohy. 100 %

Gustik5
24.06.2021 4 z 5

V této knize ukročil Stephen King tak trochu bokem od pro něj tolik signifikantního hororu k sci-fi alternativní historii s prvkem cestování časem. V thrilleru s politickým tématem se tak čtenáři dostává příběhu, který má v sobě vše, co od dramatického románu očekáváte, a nádavkem ještě něco navíc.

Ne nadarmo patří autor mezi nejčtenější romanopisce. V knize překvapivě funguje i aspekt, který je zrovna Kingovi pravidelně vyčítán nejvíce, a tím je neuspokojivý konec. Zde však velmi překvapivě kniha končí takřka dojemně a hřeje u srdce. Možná to bude tím, že autor původně zamýšlel knihu uzavřít docela jinak, nakonec ale závěr přepsal. A to – sluší se dodat, na popud jeho syna, rovněž spisovatele, který vystupuje pod pseudonymem Joe Hill. Ten si totiž otcův rukopis přečetl a poradil mu, jak by příběh zakončil on.

Dallas 63 je krásný, romantický, hořký a nesmírně hluboký příběh s výtečně a empaticky (jak je u Kinga zvykem) vykreslenými postavami. Je jednoduše výborný a byť místy dochází k jisté rozvláčnosti, většinu času se čte jedním dechem. Až je jednomu vlastně ke konci líto, že některé věci se prostě nedají změnit. A mnohdy by se ani měnit neměly…

TomTomis
15.06.2021 5 z 5

Do téhle knihy se mi nechtělo opravdu dlouho, ležela mi tu zaprášená a osamocená. Až jakási nálada na další kingovku ji dostala z police na stůl přede mě. Nelituji. Sice nemám moc rád cestování v čase (přijde mi to už jako klišé- i když- jde vymýšlet stále něco nového? ), ale tady mi to nakonec nevadilo. Dozvěděl jsem se kupu věcí, kniha mě přiměla si zjistit hromadu faktů, nahlédnout do historie.
Konec knihy jsem tam nějak čekal. Nepřekvapil. Ale i tak jsem si tu knihu vychutnal. Časem snad sáhnu po další knize od autora, ale musím si ho dávkovat po troškách.