Dallas 63

Dallas 63 https://www.databazeknih.cz/img/books/14_/140275/bmid_dallas-63-sNm-140275.jpg 5 1757 424

Dne 22. listopadu 1963 otřásly Dallasem tři výstřely. Prezident Kennedy zemřel a svět se změnil. Kdybyste měli možnost změnit dějiny, udělali byste to? Stephen King zve čtenáře na cestu časem do 50. let minulého století až ke dni, kdy bude JFK zastřelen, ledaže... Hlavní hrdina knihy se vydá zpět časem, aby se pokusil vraždě zabránit. Jake Epping, pětatřicetiletý učitel angličtiny, dostane od studenta Harryho slohovou práci pochmurný drásavý příběh o jisté noci před padesáti lety, kdy se jeho otec vrátil domů a kladivem zabil matku, sestru a bratra... Jake se vydá na šílenou misi, při níž se má pokusit změnit běh událostí. A tak začne Jakeův nový život, porušující všechna běžná pravidla času.... celý text

Literatura světová , Romány , Thrillery

Vydáno: , Beta-Dobrovský

11/22/63 , 2011

JerryDexter
04.09.2022 5 z 5

Tohle je ten asi nejlepší román o cestování časem, co jsem četl. Nevím, co k tomu víc napsat. A doslov autora ve mně rezonoval ještě hodně dlouho.

Maki21
02.09.2022 5 z 5

Tak jo kde začít, opět je to King a opět je to bomba. Kniha může být pro někoho nesmírně dlouhá (přes 700 stránek), ale ono to opravdu nejde zkrátit. Ačkoliv sci-fi typu cestování časem není obvykle moje gusto tak tady to bylo bezva. Nejenže miluju období 50.-60-let v USA, ale taky ta autentičnost. Autor v závěru píše že si sháněl mnoho informací o lokacích kde se kniha odehrává a jak to tam vypadalo tenkrát, a je to opravdu vidět. Pokud chcete vidět jak se žilo v 50. letech tato kniha je ideální.

BrooksWasHere
15.08.2022 5 z 5

Najkomplexnejší a najlepší román o cestovaní v čase, aký som kedy čítal a zároveň asi aj najväčšie dobrodružstvo, aké som s knihou Stephena Kinga prežil.

Námet je perfektne originálny a počas celého príbehu som Jakeovi/Georgovi neskutočne držal palce. Dúfal som, že sa mu jeho cieľ v minulosti podarí splniť a bol som aj veľmi zvedavý, aké následky budú mať jeho činy v budúcnosti, pretože s minulosťou je neradno si zahrávať...

"Minulost se změnám vzpírá. Minulost je zatvrzelá."

Dallas 63 má takmer 800 strán, no pre mňa to ubehlo veľmi rýchlo a s istotou by som zvládol týmto štýlom prečítať aj ďalších tisíc. (Miestami mi Dallas pripomínal Mŕtvu zónu, ale to je len môj názor.)
Veľmi ma prekvapilo, že pri toľkých stranách, ani jedna nie je zbytočná. Parádne vymyslené je napríklad to, že o záchrane prezidenta Kennedyho sa hovorí hneď na začiatku, no kým sa k finálnemu dňu dostaneme, ubehne 680 strán. Medzitým ma potešili prepojenia na "TO", v podobe Bev a Richieho, tiež som bol veľmi zvedavý, ako prebehne záchrana rodiny Dunningovcov, alebo ako Jake vlastne prežije päť rokov v minulosti, ale nakoniec mi Stephen poskytol všetky odpovede na moje otázky. Klobúk dole.

Náramne sa mi páčil aj Jakeov vzťah so Sadie, do ktorej som sa viac-menej zamiloval aj ja, vďaka tomu, ako realisticky bola jej postava, ale aj celá kniha napísaná.

"Ale to by vám muselo být patnáct, aby z náhodného doteku na záhradní párty byla láska na první pohled."

Ak by som to mal zhrnúť, v Dallase 63 je prakticky všetko - láska, humor a dokonca aj napätie, pri ktorom som som svoju čítačku držal tak pevne, že skoro začala praskať :)
Rozhodne odporúčam, ak ste toto ešte nečítali, tak neváhajte a určite sa nenechajte odradiť počtom strán...

"Tohle byl závod, který jsem hodlal vyhrát. Byl jsem Jake Epping, středoškolský učitel. Byl jsem George Amberson, budoucí romanopisec. Byl jsem Jimla, který každým krokem, jejž dělal, ohrožoval celý svět."

Fantastický zážitok.
100%

Mikik
13.08.2022 5 z 5

Jedno z mých nejlepších setkání s autorem. Hlavní postava mi byla od začátku sympatická a čím déle jsem s ním v minulosti trávila čas, tím víc jsem mu fandila. Opravdu hodně se mi tento příběh líbil. I když byl plný co by kdyby, a právě o tom to je. Umět vykreslit příběh tak poutavě, že i když je delší, vůbec vás nenudí. A to se u mě Kingovi opět povedlo, vždycky jsem se ke knize ráda vracela a zažívala další dny na pouti za záchranou Kennedyho.

Arev122
08.08.2022 5 z 5

Moc hezké čtení, mě vtáhlo do děje od začátku do konce.Je o cestování v čase, a byly by změny v histoii opravdu přínosné?

tarasnica
03.08.2022 4 z 5

Hezký příběh, který vás zavede do minulosti. Při čtení si člověk klade spoustu otázek, "jak by, kdyby", a to je podle mě dobře. Občas mi přišly některé pasáže zbytečně dlouhé, např. popis různých vystoupení, ale celkově super kniha s kusem zajímavé historie. Doporučuji.

Nomia
13.05.2022 5 z 5

Stoprocentní uspokojení mých čtenářských chuťových buněk. Třaskavá kombinace Kinga, cestování časem a 50./60. let USA, to snad ani nemohlo dopadnout blbě. :)

Kulervoucí bichle, která vás bude bavit od první stránky. Mělo to hlavu a patu, skvělý nápad, chytlavou atmosféru i sympatického hrdinu. Někoho možná rozčilovala "červená knihovna" se Sadie, mě naopak. Myslím, že King dokázal, že se umí chopit i milostné linky.

vosje
11.05.2022 5 z 5

Asi nikoho nepřekvapí, když napíšu, že to bylo napínavé od začátku do konce. Natahovat na skřipec zvědavosti umí King velmi dobře. Byla jsem velmi zvědavá, jak toto téma pojedná a nezklamal mne. Není to jen "co by, kdyby", ale je to opět spousta převapivých zvratů a situací, kdy se už už zdá, že ... a zase se něco zvrtne atd. Mistr si s tématem pohrál s péčí a láskou a moc se mi to líbilo.

hurwajz
02.05.2022 5 z 5

Po dlouhé době "bichle" od Kinga, moc pěkné počtení, pro americké čtenáře nebo průzkumníky téhle světové události má určitě přidanou hodnotu.
.......Otočila se. Měla vážný pohled. "Můžu se zeptat ještě na něco?"
Vzdychl jsem. "Do toho."
"Mám nejméně čtyřicet minut, než se budu muset oblékat do školy. Nemáš náhodou ještě jeden kondom? Myslím, že jsem objevila lék na bolest hlavy"........

boruf
24.04.2022 5 z 5

Opravdu, ale opravdu skvělé počtení. Konečně po dlouhé době mohu dát 5*. Knihy Stephena Kinga jsou na mém seznamu oblíbených knih velmi vysoko.

Blaufik
03.04.2022 5 z 5

Věřím, že po dočtení budete nad příběhem ještě dlouho hloubat a kniha se pro vás stane nezapomenutelnou, stejně, jako pro mě.
Rozhodně se jedná o, zatím, nejlepší knihu, co jsem od autora četla a věřím, že i v celkovém součtu všech jeho románů, bude rozhodně na špici a to díky pečlivosti, s jakou nám svůj návrat do minulosti, předkládá.

Amalberga
29.03.2022 4 z 5

King si dal velkou práci s rešerší a je to vidět. Kniha se čte dobře, krátké kapitoly jsou úderné a skvěle fungují. Po letech jsem si zase od Kinga něco přečetla a rozpomněla se, proč mě jeho knížky tolik bavily a zároveň mi vadily. King je skvělý spisovatel, umí dobře zachytit ctnosti a nectnosti hlavního hrdiny a proniknout do jeho největších obav a strachů. Nicméně mi vadí, jak King píše ženské postavy. Sadie je tu v podstatě jen pro Jakeovu motivaci, není postavou sama o sobě, vždy jen ke vztahu k mužům v knize.

nai.ivka
22.03.2022 5 z 5

Sice si myslím, že JFK zabil někdo jiný než si myslí King, ale to mi nebránilo si to pořádně užít. Knížka je prošpikovaná fakty, okořeněná milostnou linkou a o level výš poslaná cestováním v čase s úkolem změnit osudy. A jako obvykle nechybí známá místa a odkazy na další knížky, oblíbenou muziku, filmy. Musela jsem se kouknout jak se tančil Lindy Hop. I když bych si přála, kdyby se nestalo to a ono, přece jen si také myslím, že je dobře, že to neumíme a doufám nikdy nebudeme umět.

jordys
18.03.2022 5 z 5

King trochu jinak, myšleno v dobrém! Horor to není, takže nedoporučuji jako první knížku od Kinga. Konspirace mě nezajímají, ale v tomto případě to rozhodně nebylo překážkou a knihu jsem si užil od začátku až do konce - ano, až do konce, překvapivě pro Kinga i ten konec se velmi povedl a to rozhodně nemohlo být snadné. Velmi jsem ocenil výlet do Derry v první části knihy, jako number one fan by mi i tohle stačilo a už bych automaticky hodnotil 5/5. Seriál taky stojí za to, je tam pár změn a méně easter eggs pro fanoušky, ale jde o jednu z těch lepších adaptací.

DomYell
08.02.2022 5 z 5

Ja ty velke knihy od Kinga mam rad. Je to proste komplektni menu, aby se tim clovek musel prokousat a i kdyz uz je plny a dobre najedeny, furt kouse dal blize k pomyslnemu zakusku na konci.

denib
02.02.2022 5 z 5

Přišlo mi, že je v knize pár logických pokulhání, takže jsem váhala, jestli nemám dát jen čtyři hvězdy. Ale je to výborně napsané, zajímavé v celém rozsahu a hlavně se fakt povedl konec. Takže to má mistr King zase za pět :-)

petra5588
31.01.2022 4 z 5

(SPOILER) Tak na tenhle kus jsem se těšila hodně dlouho a rozhodně jsem nebyla zklamaná! Škoda, že se v závěru trochu víc nerozepsal o alternativní současnosti (budoucnosti? To cestování časem občas dělá ve větné skladbě fakt zmatky :D), ale jinak fakt super jízda! Doporučuju všem fanouškům Červeného trpaslíka a konkrétně dílu Pekelně ostrý výlet :D

mareksevc
18.01.2022 5 z 5

wau , myslím že namiesto hodnotenia knihy odporučim každému aby sa posadil a užil si tuto jazdu v čase , klobuk dole pred autorom

konicekbily
24.12.2021 5 z 5

Světoznámý a oblíbený autor se tentokrát pustil do science fiction - do cestování časem. Záminku si vybral: změnit svět k lepšímu tím, že se podaří zabránit atentátu na prezidenta USA v Dallasu v listopadu 1963. Vypravěčem se stává hlavní hrdina románu a ten přináší své zážitky ze současného života a i z cest do historie. To umožňuje autorovi nastolovat otázky, zda by bylo vhodné měnit dějiny a jaké by to mohlo mít důsledky. Asi je dobře, že cestovat lidé neumí - nebo se to mají naučit? Skvělé čtení!

PeterBahn
26.11.2021 4 z 5

Od páně Kinga jsem chtěl něco přečíst již před časem. Kamarádka z DBK doporučila jako iniciační knihu právě Dallas což mě trošku vyděsilo, jelikož téma, atentát na JFK mě nikdá nějak nebral… Autorovi se však povedlo rozehrát tolik mini příběhů, zápletek a situací, že téma atentátu bylo sympaticky upozaděno…:-).
Milé bylo, že přelom 50 a 60-tých let autor slepě neglorifikoval. Autor je mistrným „generátorem i popisovačem“ dějů, ale někdy by se žádalo něco jen naznačit…
Každopádně moc hezky vymyšleno a sepsáno! S autorem se dá leda souhlasit, že to, čím si země a společnost prošla, jakkoliv byly mnohé momenty kruté a krvavé, tak „poučený zásah“ do časové osy by nemusel přinést lepší život dneška…