Dalimilova kronika

Podnázev: Pařížský zlomek latinského překladu. Dalimilova kronika je nejstarší česky psaná veršovaná kronika, jedno ze stěžejních děl českého písemnictví. Pochází z počátku 14. století, záznamy končí rokem 1314, existuje několik pozdějších dodatků. Podle svého nejdůležitějšího zdroje bývá označována též jako Kronika Boleslavská. Označení přívlastkem „Dalimilova“ se objevuje až v 17. století. Již ve 14. a 15. století bylo vytvořeno mnoho jejích opisů a překladů. Pro své silně vlastenecké ladění byla předmětem zvýšeného zájmu vždy v dobách národního útisku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/31622/dalimilova-kronika-31622.jpg 3.788
Literatura česká
Vydáno:, Gloriet, Národní knihovna ČR

los

jak mě nudí Jiráskovy pověsti, tak do tzv. Dalimila jsem se začetl - varování: stačí pár stránek a celý den budete mluvit i myslet "rytmicky"

Madelisi

V jednom románu má Ludmila Vaňková epizodní postavu Dalimila a zmiňuje tvorbu této kroniky.
Tak když tam byla zmíněná, přečetla jsem si ji.
Mé dojmy:
- stará čeština je nádherný jazyk, sice je otázka, jak vyslovit kombinace různých samohlásek a co přesně některá slova znamenají, ale nezapomenutelná je česká verze jména Lothar - Lotr
- hodně prostoru se věnuje dívčím válkám - to by si zasloužilo moderní interpretaci
- tak často se pobíjí Němci a řežou se jim nosy, až se divím, že jich vůbec zůstalo dost, aby pokračovali ve svých neplechách
- Přemyslovců v 11./12. století bylo tolik a s podobnými jmény, až jsem se trochu ztrácela v ději
- zaujalo mě, že se mluví pouze o Richenze a ne o Gutě

Jsem moc ráda, že jsem si kroniku přecetla, velmi živá interpretace našich dějin.

Adelajda_4
07.05.2017

Příjemné překvapení. Knihu jsem zařadila do seznamu literatury ke zkoušce, nic moc jsem od ní nečekala, ale četla se skvěle, ovšem není to úplně jednoduché čtivo, pro pochopení musí mít čtenář alespoň elementární základy českých dějin.

KejmlP
09.04.2017

S nadsázkou bych poznamenal, že jde o první nacionalistické dílo našich dějin. "Tak řečený Dalimil" by byl dnešní společností asi posouzen (a možná i odsouzen) jako nenávistný xenofob, jelikož jeho hodnocení českých dějin a panovníků se nachází striktně na jednoduché linii "bavíš se s Němci: jsi nepřítel a zrádce, ignoruješ Němce: nic moc, řežeš Němcům nosy a další údy: jsi dobrý Čech a vzor panovníka". Nicméně jde o velmi zajímavý historický dokument, krásná rýmovaná čeština dodává knize své kouzlo, a za sebe mohu říct, že mě její čtení bavilo asi nejvíce ze všech našich dávných kronik. Doporučuji si k ní přečíst i některou z publikací, která se kronikou zabývá z odborného hlediska, například knihu Tomáše Edela.

Stolda
24.06.2015

Objevila se doma na nočním stolku, jen tak jsem si ji chtěl prolistovat a musím zkonstatovat, že nám škola nalila do hlavy povinnost o knihu mít zájem-proto mě nenapadlo ji v době školní docházky číst- ale opravdu stojí za přečtení.

Damato
08.06.2015

Četla se moc hezky a jsem ráda, že ji díky bazaru v Databázi mám doma v knihovně - vlastně nemám, pořád si ji někdo půjčuje a pro spoustu mých kamarádů bylo příjemným překvapením, jaká je to čtivá a milá kniha. Určitě si zaslouží plný počet hvězdiček, podle mě je v této knize zdůrazněno
" češství" a o to lépe se kniha čte. Chápu, že mladým lidem, kteří milují napětí a fantastické filmy a knihy to moc neoslovuje, ale myslím, že až přijde jejich věk, tak je kniha osloví.

fruitbueno
13.05.2015

Když mi se líbí, jak xenofobní Dalimil byl... :)

ELMA
09.05.2015

Kdybych ji nezdědila, asi bych si ji ani nepřečetla

Hanyuu-hime
09.10.2013

Chápu, že v rámci české literatury má tahle kniha určitě obrovskou hodnotu, ale sama od sebe bych si ji určitě ke čtení nikdy nevybrala. Kdybych ji přečíst vyloženě nemusela, ani bych o ni nezakopla a šťastně bych si žila dál.
Když už jsem se do toho čtení ale dala, musím říct, že to zas až taková hrůza, která by se nedala překousnout, nebyla. Čte se to dost rychle, takže se to dá mít hned z krku. Nebavilo mě to, ale ať se přihlásí ten, kdo do toho byl zažraný jako ještě do ničeho :D Zároveň ale nikomu neberu, jestli se mu to vážně líbilo.

ZuzanaMrh
21.04.2013

Trochu těžší na čtení (veršovaná, stará čeština...), ale celkově super požitek... Rozhodně doporučuji si přečíst.

AnnaSk
10.12.2012

Dalimil rozhodně není tak zábavný jako Kosmas :-)

VendyM
22.04.2012

Z této Kroniky jsem přečetla pouze vyprávění "Oldřich a Božena". Jelikož je tato kronika psaná staročeštinou, nečetlo se to moc dobře, mnoha slovům jsem nerozumněla a pouze jsem si domýšlela jejich význam. Celkově má kronika vlastenecký ráz a jejím zdrojem jsou pověsti, takže je na skutečnosti pouze založená.

kroniky

Autor knihy