Ďaleko od hlučného davu / Návrat do rodiska

Ďaleko od hlučného davu / Návrat do rodiska https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/226215/bmid_daleko-od-hlucneho-davu-navrat-do-r-oi7-226215.jpg 5 6 2

V nijakom inom svojom románe Hardy nevenoval toľko miesta scénam z vidieckeho života a zamestnaniam, ako práve v diele Ďaleko od hlučného davu. Pritom nie sú samoúčelné, lebo Hardy má vždy na pamäti hlavný príbeh a osudy hlavných postáv. Napríklad vzťah medzi pastierom Oakom, farmárkou Bathshebou a Bolwoodom je oveľa živšie vyjadrený prostredníctvom náhodnej príhody, keď Gabriel nechtiac pricvikne ovci kožu, ako keby na to bol použil uvravený dialóg. Ani rozhovory vidiečanov - aj keď doširoka rozvádzané - nikdy neodbočujú ďaleko od hlavnej línie záujmu.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Far from the Madding Crowd / The Return of the Native , 1874

Ďumbierka
03.08.2019 5 z 5

Nádherná kniha. Sama som nečakala, že vo mne “nejaká tá klasika” vyvolá také pocity a vášne. Veľmi sa mi páči autorov štýl písania. Myšlienky v knihe aj medzi riadkami, potešili moju romantickú dušu. Čítala som teda zatiaľ len knihu - Ďaleko od hlučného davu, ale teda nezostane to len pri jednej jedinej od Hardyho ❤️. Gabriel Oak, ako jeden z hrdinov knihy, si ma získal a verila som mu všetko. Veľmi pekné čítanie. Nemám viac čo dodať :)

Denny45
18.03.2019 4 z 5

Anglický vidiek, akoby ste ho obdivovali na vyblednutom plátne na stene v kamennej dedinskej krčmičke uprostred vysnívaného Wessexu. Ešte aj nejednotné ťahy štetcom, časom splývajúce, akoby sa pretavili do jednoduchého a príjemne plynúceho štýlu, ktorý sa tak dobre, ľahko a plynule číta. A ten presne reflektuje život na dedine - pokojný, jednoduchý, čarovný. A predsa v ňom Hardy dokázal nájsť prostredie pre milostnú tragédiu.
Pravdupovediac, po zazretí ukážky na film Ďaleko od hlučného davu som musel skontrolovať svoj zoznam "Chystám sa čítať" tu na Databázi - naozaj takáto červená knižnica vyšla v edícii Zlatý fond? Nešlo mi to do hlavy a priam som v sebe živil nádej, že kniha taká nie je. Ale povedal som si: nech je to akokoľvek, za skúšku nič nedám.
Teraz vidím, že JE to romantika. Nepovažujte to za pejoratívum, práveže si knihu dovolím zaradiť k svetlejším príkladom tejto kategórie a navyše napísať dobrú romantiku, aj na to treba talent. Ani tie zápletky neboli prvoplánové, nepripomínali gýč pani Pilcherovej a jej podobným. Tragédia lásky je pre jednoduchých ľudí (akým je aj farmár Oak) predsa len tým najvyšším možným citovým zážitkom.
Ak mám porovnať diela - obidve boli pekné, také príjemné oddychovky. Ďaleko od hlučného davu je jednoduhšie, menej komplikovanejšie, ale celkom nenáročné. Návrat do rodiska prináša komplikovanejšie ľudské charaktery a zápletku, ktorá mi pripomínala dvojzávitnicu. Tá sa po každom strete a náhode čoraz viac odchyľovala, až došlo k tragickému rozuzleniu. Všetko do bodky bolo vykreslené tak realisticky a tak vhodne, že sa nedalo nezačítať - posledné strany som priam hltal.
Thomas Hardy je autor, ktorý nesklame a jeho hlavnou zbraňou je jeho štýl. Som rád, že môj prvý kontakt s "uvzdychanou" literatúrou bol vcelku príjemný.

Thomas Hardy
britská, 1840 - 1928