Daleko do nebe

Daleko do nebe https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/27757/daleko-do-nebe-27757.jpg 5 6 2

Román o francouzském vězni z koncentračního tábora v Hradišťku u Prahy.

Veronika248
29.05.2017 5 z 5

Ja ji precetla na doporuceni kamaradky... Uzasna ... Opomijena knizka o druhe svetove valce u nas... Mela by byt ve skole v povinne cetbe...

regi1
16.10.2013 5 z 5

Tato kniha mi v knihovně ležela dlouho zapadlá,ani nevím,kde jsem ji koupila,kdybych tušila,jaký poklad doma mám,jistě by už byla dávno přečtená.Autorku jsem do té doby neznala,ale chystám se nyní číst i její další historické romány.
Podotýkám,že válečná a poválečná literatura je má oblíbená,kniha jistě neosloví ty,kteří toto období nevyhledávají.
Jedná se o válečný román s dokumentárními prvky z konce druhé světové války,přesné místo děje je koncentrační tábor Hradištko u Prahy,kde bylo vězněno hlavně mnoho Francouzů,Poláků,Rusů,Belgičanů,Španělů.Přežilo jich jenom minimum.Hlavní postavou je fr. vězeň Marc,který přežil a po 40 letech se setkal se svým trýznitelem essesmanem Langem.Nyní má Marc možnost odplaty,ale využije ji?Langeho,který si po válce změnil jméno a má novou rodinu,zná své okolí po celých 40 let,jako velmi ochotného,hodného,mírumilovného a obětavého spoluobčana i otce.Nikdo netuší jeho dávnou minulost.A co Lange,unese po 40 letech bezstarostného života vinu,kterou pocítí ,když shlédne Marcem natočený dokumentární film o koncentračním táboře Hradištko?
Nebudu úmyslně psát jak vše skončí,ať si každý přečte:-)
Hlavním tématem knihy není jen život vězňů v Hradištku a chod tábora,je to i situace v protektorátu na konci druhé světové války,život totálně nasazených čechů,životy obyčejných lidí v okolí koncentračního tábora,psychologie vězňů,transporty smrti.
Pro mě skvělá kniha,která je sice děsivá,ale nelze zapomenout.Kniha vyvolává mnoho otázek,na které si musí každý odpovědět sám-co může za chování essesmanů,více jejich povaha nebo systém?Má pomsta smysl? Poučí se lidstvo?