Daleká cesta za domovem

Daleká cesta za domovem https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/622/bmid_daleka-cesta-za-domovem-NQ4-622.jpg 5 377 92

Daleká cesta za domovem série

Příběh skupinky králíků, kteří se vydávají na dalekou cestu za novým domovem a za svobodou. Celý příběh je o skupince odvážlivců, kteří vytuší smrtelné nebezpečí a opustí svůj domov. Vydají se na dalekou cestu do neznáma. Spousty nepřátel, mnoho nebezpečných situací a jejich vlastní bezbrannost v nelítostném a drsném světě jim nedodá ani chvilky klidu. Když se přátelé dostanou na místo, které by mohlo být jejich novým domovem, zjistí, že i přes zdánlivé bezpečí se jedná o smrtelnou past. Když se jim podaří uprchnout a vybudovat nový domov, čekají je další obtíže, jaké si jen stěží dovedeme představit. Ale hrdinové příběhu i přes vlastní bezbrannost vítězí díky své prohnanosti nad každým nebezpečím a nepřítelem.... celý text

Literatura světová Dobrodružné Romány
Vydáno: , Mladá fronta

Watership Down , 1972

Kristýna91
17.10.2020 4 z 5

Člověk by se neubránil dojetí, o čem hloupej králík nemá ponětí...

Přiznám se, že jsem očekávala něco více na styl Zvířecí farmy od Orwella, se surovějšími a ještě více polidštěnými králíky. Před lety jsem na Youtube shlédla sestříhané video z animáku na motivy právě této knihy, kde se králíci za doprovdu chóru z filmu Ďábel přichází navzájem trhají zakrvácenými pysky a drceni hrozným tlakem hynou v norách pod zemí. Znepokojivé vjemy zakořenily v mé paměti a léta později přinesly ovoce, když jsem literární předlohu spatřila v knihkupectví

Sama kniha mi však přišla v zobrazování hrůz, jež na králích páchají lidé i jež si králičí tlupy provádějí mezi sebou mnohem mírnější. Králíci bojují o přežití v rozlehlém a nepřátelském světe a přicházejí přitom do styku i s nepochopitelným elil zvaným člověk a jeho smrtonosným hrududu (to jsem se musela zasmát), ale užívají si též své jednoduché radosti, obdivují jeden druhého, mají se rádi a trousí hraka (to jsem se zasmála podruhé). Celkový příběh nebyl zdaleka tak temný, jak jsem očekávala.

Více než surovost zachycená v animovaném filmu na mě tenktokrát zapůsobilo násilí neviděné, a to když se setkáme s kolonií polodomestikovaných králíků. Jejich trpná odevzdanost, pokrytectví a neochota pohlédnout pravdě do očí podle mě byly mnohem znepokojivější než brutalita a diktátorské manýry generála Čistce.

Jarka_rybář
30.09.2020 5 z 5

Jedna z nejkrásnějších knih, které jsem kdy četla. Boj králíků o přežití a vlastní domov je tu popsaný úžasně. Metafory, popisy života zvířat, přírody, charaktery králíků... Prostě super.

meluzena
11.08.2020 5 z 5

Krásný příběh, v kterém najdete tolik metafor, kolik jen budete chtít.
Pan Adams jej napsal jako příběh o králících, což bylo velmi mazané, protože jej můžeme číst jako „pohádku“ a udržovat si odstup nebo jako příběh o sobě/o nás a nahlížet do něj jako do zrcadla. Ti chundelatí ušáci nás navíc a priori více či méně rozněžňují, takže jim fandíme od první stránky - ještě trochu víc, než fandíme všem jiným chrabrým hrdinům. A ten báječný králičí slovník! Jak již zmínily mnohé komentáře, člověk tak nějak automaticky začne místo „auto“ říkat „hrudu“, nepřátelé jsou najednou „elil“, hodně je „hrér“ a už v tom jedete :).

Jakýmsi bonusem je to, že se mimoděk dozvíme dost o životě králíků, neboť autor čerpal z odborné knihy welšského přírodovědce R. M. Lockleyho Soukromý život králíka.
---
„Volně žijící býložravá zvířata, jejichž cílem je především přežít, jsou odolná jako tráva.“
---
„Lidé říkávají všeho do třetice. Není to zrovna nejpřesněji vyjádřeno, protože série událostí nemusí být vždycky po třech. Králičí úsloví to vyjadřuje lépe. Říká: „Jednomu oblaku se stýská,“ a je skutečně pravda, že sotva se na nebi zjeví jediný mráček, znamená to zpravidla, že se obloha co nevidět zatáhne.“
---
„Připadám si vyschlý a prázdný jako podzimní chmýří pampelišky - mám pocit, že kdyby do mne někdo zafoukal, odvane mi všechny chlupy.“
---
„Poučil jsem se, že když někdo někoho miluje, nemusí s ním mít soucit jen tehdy, když trpí. Králík, který si nedovede vážit daru bezpečí, je ubožejší než slimák, i když jemu samotnému to třeba ani nepřijde.“

Paulus.1987
16.05.2020 5 z 5

Ke králíkům jsem vždycky měl velmi pozitivní vztah, ale o existenci románu o těchto roztomilých zvířatech jsem se dozvěděl až zde, na Databázi knih. Nikdy dříve jsem o této knize neslyšel.

Nakladatel v anotaci uvádí, že „dobrodružství čtyřnohých, ušatých chlupáčů by jim mohly závidět i postavy z Tolkienových knih“. Naprosto souhlasím, s trochou nadsázky se dá tento román přiřadit např. k Pánovi prstenů, především svojí rozmáchlostí. Jedná se o skutečný hrdinský epos. Z tohoto důvodu nesouhlasím se zařazením románu mezi dětské knihy. Pokud mám mluvit za sebe, myslím, že kdybych knihu četl v dětském věku, např. ve 12 letech, nejspíš by mi přišla kromě závěrečné části zdlouhavá a nezáživná. Za sebe bych ji doporučil spíš starším dětem a dospělým.

V knize jsem nacházel mnoho alegorických prvků. Nejen v různorodosti charakterů hlavních postav, ale i v jiných věcech – např. ve vzájemné pomoci králíků a jiných zvířat (před poštolkou zachráněný hraboš, racek Kehár) jsem viděl náznak spolupráce mezi lidskými národy, v postavě generála Čistce a jeho kolonii Efrafa zase Adolfa Hitlera a nacistické Německo. Možná se ale mýlím…

Roztomilé mi přišly i králičí výrazy, termíny jako „trousit hraka“ nebo „hrududu“ teď občas také používám. :-) Jedinou vadou na kráse pro mě byly občasné překlepy v nejnovějším vydání nakladatelství Argo. Jinak jsem byl s knihou maximálně spokojen, jednalo se o příjemné čtení. Bylo mi potěšením.

Inugoya
16.05.2020 5 z 5

Na téhle knize jsem vyrostla a dodnes ji nejspíš nic nepřekonalo. I když mi první stránky přišly trochu nudné a zdlouhavé (kde nic, tu nic, sem tam blatouch), pak už to byla až do konce jedna velká jízda.
I když je to celé o králících, rozhodně to není žádná pohádka, a i smutné nebo špatné momenty jsou popsány čtivě a citlivě.
Králičí řeč a zkazky příjemně dotvářely důvěryhodnost celého světa.
Je to krásná, neprávem opomíjená kniha a moje celoživotní srdeční záležitost.

Shimmir
13.05.2020 5 z 5

Tuhle knihu jsem dostal před lety k vánocům. Je psána čtivě, snad i díky překladateli, který vždy dílku vtiskne i kousek sebe sama a často právě na něm záleží, zda zaujme čtenáře! Kniha má své kouzlo, vracel jsem se k ní mockrát...
Je to pohádka a zároveň jako by i příběh ze života, takže vůbec nevadilo, že jsem už dospělý chlap...
Teď mám na mobilu staženo volné pokračování: Příběhy z kamenitého vrchu. Tak jsem zvědav...☺

Scathia
26.04.2020 4 z 5

Překvapivě dobrá kniha. Musím říct, že vyprávění o putování králíků za snem založení vlastní kolonie by moc dobrý a chytlavý. Člověk by neřekl, jak těžký život mohou divocí králíci mít, a to jen proto, že mají tak rozdílný a přitom tak stejný život, jako lidé. Kvituji prokládání příběhu citacemi z různých knih a také se mi moc líbily králičí legendy.

XbookwormX
11.03.2020 2 z 5

Protože tohle četlo hodně lidí kolem mě a pěli na to ódy, a mimochodem se kolem toho motá koncept jedný dobrý kapely, tak jsem do toho skočil. No, mělo mě trknout už to, že mě v knihkupectví odkázali do echt dětský sekce a bylo to tam mezi Bořkem stavitelem a Dášenkou. Ale abych to nenatahoval, pokud jste malý dítě nebo emo hipsterka s permanentním pocitem, že jí křivdí celej svět a nejvíc její ex, tak to bude knížka pro vás. Pro mě to byla knížka na hraka.

cyb0y
03.03.2020 5 z 5

Tohle v žádném případě není jen dětská kniha. Tohle je krásná literatura, která neurazí v každém věku.

Shashlick
29.08.2019 4 z 5

Příběh ukazuje krásu i krutost králičího života. Králičí chování je poněkud polidštěné, ale jen částečně, takže pořád věříte, že je to hlavně králičí příběh.
Těším se, až knihu budu číst svým dětem. Neznamená to ovšem, že by šlo o dětskou knihu. Jen si myslím, že jim tento příběh dá víc, než leckterá kniha pro ně určená.

Morsie
05.08.2019 5 z 5

Když se chcete něco dozvědět o lidech, přečtěte si o králících!

Samozřejmě, vypadá to, jako bych objedvila Ameriku. Nikdo si přece nemyslí, že je příběh doopravdy o králících. Jenže on je o králících - o lidech.
Těžko se mi hledají slova, kterými bych vyjádřila svoje pocity z téhle knihy. V každém případě je to výborná metafora, alegorie, která bude funkční asi v každé době. Vždycky bude mít čtenáři co nabídnou a věřím, že každý si tam najde kus sebe.
Adams vytvořil něco nadčasového, s velkou hloubkou. Zároveň ale také napínavého a roztomilého.

Jsem ráda, že mě Donnie Darko přivedl k téhle jedinečné knížce.

magdalena0650
19.06.2019 5 z 5

Výjimečný, nadčasový příběh. Vlastně patří mezi nejlepší příběhy, jaké jsem kdy četla. Ačkoli hlavními hrdiny jsou divocí králíci hledající bezpečný domov, což na první pohled nevypadá jako extra zajímavé téma, které by šlo nějak víc vytěžit, opak je pravdou. A i když poprvé byl vydán v 70.letech minulého století, neztratil nic na aktuálnosti.

LaCucaracha
04.05.2019 5 z 5

Příběh skupinky králíků, kteří nejdřív hledají vhodné místo pro založení nové kolonie a pak shánějí ramlice. Dokud jsem knížku neměla v ruce, nebyla jsem si jistá, jestli není spíš pro děti. Ale není. Je to tlustá bichle s malými písmenky, pro děti by to bylo dost zdlouhavé a nudné, občas i násilné, a asi by zcela nepochopily některé věci, některá témata jsou přece jen závažnější. Jako rodič bych jim myslím nechtěla vysvětlovat, co to znamená, že "ramlice už jsou připraveny být mámou a jestli s tím některý z králíků něco dělá". Ale spíš jsou tam méně úsměvné věci - vyhubení králíků plynem, diktátorský model společnosti aj.
K dětské literatuře ale odkazuje způsob vyprávění, takže to působí trochu nudně. Prostě jako když dospělý čte dětskou knížku, třeba Alenku nebo medvídka Pú - ví, že je to dobré, ale opravdu strhnout ho to nedokáže. Ale rozhodně nejde o jednoduché jazykové vyjadřování, to naopak, jazyk je plný, košatý. Mírně podivně působí výrazy z domnělé králičí řeči, zvlášť infantilně třeba slovo hrududu pro auto, ale moc se tam tyto výrazy nepoužívají, takže to jde snést. A spojení "utrousit hraka" se mi naopak docela vmísilo do běžné řeči. :-)
Příběh prostě plyne a ze začátku to čtenáře moc nevtáhne, ale asi v půlce už je to napínavé, a konec jsem doslova hltala. Knížka očekává pokorné čtení, ostatně je několik desítek let stará, takže způsob psaní tomu odpovídá, to ještě nebylo všechno tak uspěchané. Atmosféra je povětšinou spíš neutěšená, ale nakonec i tak skoro vše dobře dopadne. A úplný závěr knížky je moc hezky dojemný, skoro vžene slzy do očí, ale tak příjemně. Právě po dočtení úplného závěru se to u mě vše přelilo do pocitu, že knížka je super a jsem ráda, že jsem si ji koupila. I když uznávám, že není pro každého.
Co už je horší, je editorské zpracování. Zvlášť u knížky, která je označena jako kultovní, patřící do zlatého fondu světové literatury, to zamrzí. Vydání je hezké, obálka, font... ale ty chyby. Bohužel pro nakladatelství Argo je to už zdá se standard, jejich knihy patří k těm, kde je chyb opravdu hodně - alespoň podle mé zkušenosti. Nejspíš by měli vyměnit korektory, protože desítky chyb, to se prostě korektorovi stát nemůže.

evask
30.04.2019

Nemohla jsem se začíst. Po měsíci jsem zkusila zvovu, nejde to, odkládám.

katerina5544
13.04.2019 5 z 5

Hezká knížká o králících :) nevěřila bych, že bude tak napínavá :) doporučuji :)

Yaromil
09.02.2019 5 z 5

Krásné vyprávění ze života a putování králíků, kteří hledají nový domov. Čtenář s nimi zažije každodenní radosti i starosti a několik až epických momentů (v očích králíků samosebou - nenechte se prosím zmást přirovnáním k dobrodružství postav z tolkienových románů z popisu výše), kdy celé té chlupaté tlupě doslova drží pěsti, aby vše dobře dopadlo... Snad se na mne nebude nikdo zlobit, když prozradím, že to nakonec vše dobře dopadne, ale ti králíci to nemají vůbec jednoduché a nejednom během svého putování klopýtnou, ba co víc, jsou dokonce mnohdy ohroženi na životě! ;-). Autor čtenáři odkrývá mnoho zajímavého ze života těchto savců a to i přesto, že jsou vykresleni s lidskými vlastnostmi. Králíci mají dokonce své pojmenování pro věci z lidského světa, jako např. hrududu pro auta, což mi vytvářelo jakýsi pocit autentičnosti.

Po přečtení knihy jsem byl hodně "důležitý", když jsem se v rodině a známých ptal, jestli ví, co je to ramlice? :-). Nikdo nevěděl, a pokud nevíte ani vy, doporučuji přečíst Dalekou cestu za domovem a to nejen kvůli tomu, abyste na to přišli, ale ať také prožijete to velké králičí dobrodružství!

PS: Mimo hodnocení - mám a četl jsem vydání od Arga z roku 2018 a byl jsem lehce zklamán větším množstvím překlepů a typografických chyb, než jsem u tohoto renomovaného jména zvyklý. Formát knihy je také trochu prapodivný, kdy by kniha mohla být klidně menší na výšku, protože na konci každé stránky je poměrně dost prázdného místa, ale nevím možná to byla nějaká (záměrná) umělecká finesa ;-).

colada1
12.01.2019 5 z 5

Nádhera!!!

1bublina
30.12.2018 5 z 5

Knihu jsem četla jako náctiletá na doporučení mého dospělého bratra. Z knihy jsem byla nadšená. Miluju zvířata a tenhle příběh je opravdu pěkný. Moc hezky vymyšlený děj, na konci to bylo napínavé. Dávám 5 hvězdiček, i když je možné, že moje hodnocení je zkreslené, protože už je to hezkých pár let, kdy jsem knihu četla.

maja2712
13.12.2018 5 z 5

Knihu jsem dostala od mé chmelové lásky. Jako kniha o králícich? ... byla úžasná. Celý příběh jsem prožívala se všemi emocemi. Po přečtení knihy mám ryze kamarádský vztah ke králíkům :-)

mulderka
23.11.2018 5 z 5

V životě by mě nenapadlo, jak moc mě dokáže zaujmout, napnout a emocionálně /v dobrém slova smyslu/ rozhodit dobrodružná historka o partě králíků!!! Počáteční lehká nedůvěra mi vydržela ani ne 4 stránky, a pak už to frčelo a četla jsem a četla a fandila a občas i brečela. Njn, když oni se ti chlupatí tvorečkové, co si je občas rádi dáme k obědu na paprice, zničeho nic stali mými kamarády! A jejich "králictví" a všechny zvyky s tím spojené jsem brala jako samozřejmost. Chvála a obrovské uznání autorovi za jeho vhled do králičího chování a "myšlení".
A i když je Daleká cesta považovaná za literaturu pro mládež, ani nám dospělým neuškodí podívat se na sebe a své jednání, jak píše kdosi o pár řádků níže, z výšky 15 cm nad zemí. Třeba bychom taky nad sebou zastříhali ouškama ;-)