Dalajlamova kočka

Dalajlamova kočka https://www.databazeknih.cz/img/books/16_/169700/bmid_dalajlamova-kocka-Yzg-169700.png 4 1376 380

Dalajlamova kočka série

Maličkého kotěte, kterému hrozí nešťastný osud, se ujme samotný dalajlama. Kočička líčí svůj každodenní život v jeho těsné blízkosti. Stává se svědkem rozhovorů mezi dalajlamou a jeho hosty. Postupně poznává, v čem spočívá štěstí, a jak ho na cestě životem najít, což není pro žádnou živou bytost snadné. V laskavém příběhu často nechybějí humorné situace, kočka se tře o nohy hollywoodských hvězd a dělí se s námi o poznání, které získává v klášteře buddhistických mnichů. „Chci, aby i díky této knize lidé dospěli k tomu, že nejdůležitější je láska v různých podobách. Šťastní jste, když se staráte o druhé a dáváte jim lásku. To je jedna z nejúčinnějších cest ke štěstí,“ říká o Dalajlámově kočce její autor David Michie.... celý text

Literatura světová Romány Duchovní literatura
Vydáno: , Synergie

The Dalai Lama’s Cat , 2012

ViolettaCh.
12.07.2020 3 z 5

Příjemně poslouchatelný příběh (měla jsem to jako audioknihu), ale takový boom, který kolem toho svého času byl, si ta kniha nezaslouží. A to říkám i jako velký milovník koček.

Clair16
09.07.2020 3 z 5

Několik recenzentů níž napsalo, že měli knížku nějaký čas doma, ale její čtení zprvu odkládali, ani nevěděli proč. U sebe to vím: bála jsem se, že přes výpravné zpracování a pozitivní anotaci bude příběh něco jako zjednodušená četba nebo Slepičí polévka pro duši. Po přečtení si nejsem jistá, co vlastně napsat – a nechci hlavně zkazit příjemné dojmy a zdejší vysoké hodnocení. Příběh začíná mile a musím říct, že mě víc bavila zhruba první polovina vyprávění. Ano, různé nesrovnalosti, alogismy a oslí můstky (za které kočky nemohou :-)) tam jsou. Jednotlivé kapitoly vždy na účastnících (lidských či zvířecích) demonstrují určité nešvary, které se poměrně záhy daří napravovat – a pokud ne, alespoň je ke zlepšení nakročeno... Ale na druhou stranu si říkám, že forma možná není tak důležitá a pokud obsah přiměje čtenáře k zamyšlení a usnadní mu cestu k vnitřnímu klidu, je vlastně taková knížka prospěšná. Sama raději sáhnu k jiným zdrojům, ale škodlivé čtení to rozhodně není :-).

Ashi
07.07.2020 5 z 5

Tuhle serii knih naprosto miluji. No řeknete cítili jste někdy při čtení knihy tak naplnující, uklidňující a úžasný pocit? Opravdu jsem cítila všeobjímající klid Dalajlamy. Přečetla jsem ji i přesto, že se mi do meditace nechtělo, myslela jsem si, že jde jen o to mít prázdnou hlavu a to mi přišlo "zbytečné". Uvědomila jsme si však, že je lepší se na meditaci dívat jako na relaxační techniku a použít ji ve chvíli, kdy mám v hlavě moc myšlenek a nedokážu se soustředit.
A vlastně asi neexistuje jiná serie knih podobná této.

Lily101
17.06.2020 3 z 5

Z počátku to je takové rozpačité, v průběhu to trošku nabere na síle a stane se to zajímavým, aby to skončilo tak nějak otřepaně běžně až kýčovitě.

Líbil se mi příběh na str. 142-143, přičemž je škoda, že takových příběhů nedisponuje kniha víc. Líbilo se mi zajímavé zamyšlení nad vegetariánstvím na str. 176-178 a bylo fajn, že se autor zaměřil na určité aspekty a neduhy (přejídání, jak ovládnout hněv,...) a tak nějak svým textem poskytl čtenářům radu, jak se jejich problému zbavit. Je to takové meditativní, pomalejší čtení (resp. můžete číst stejným tempem, jako čtete jiné knihy, ale čas jakoby se zastavil či zpomalil).

Kniha je poměrně dost kýčovitá(hlavně závěr-str.247-253), což mi vcelku vadilo. Na konci se opakuje (str. 244 odst. 4/=poslední odstavec na stránce/-str. 245 odst. 1-opakování toho, co již v knize bylo dříve zmíněno/SPOILER=Franc a jeho nemluvení o dalajlámovi, nenošení šnůrek na zápěstí a náušnic se zlatým Om-KONEC SPOILERU/, dále str. 245-247), což pro čtenáře, kterou knihu čte den až dva (nikoli třeba týden po částech), může být lehce otravné. Navíc, pokud má pocit jako já, že je kniha poměrně dost "rozplizlá"(šlo by ji zkrátit co do počtu stran). Obsahuje dvě drobné chybičky (1) str. 17 odst. 3 věta první- "O tom jsem slyšela mluvit dalajlámu už mnohokrát předtím..."-mělo by být "potom", protože se jedná o moment, kdy se ocitne zachráněná právě u dalajlámy a nikdy předtím u něj nebyla, ani jej neslyšela s někým rozprávat na to téma, 2) str. 130 odst. 1, 4 věta čtvrtá a odst. 4 věta pátá-tak je kočka v krabici či v kleci?). Jediné, co mi u postavy kočky nesedělo je to, že uměla číst (str. 230 odst. 4). Vždyť člověk nad učením se číst stráví poměrně hodně času, musí si osvojit znalosti slabikovat, tedy číst napřed písmenka, pak je postupně propojovat a teprve pak umí číst. U kočky, i kdyby nečetla nahlas, tak musí znát všechna písmena abecedy, umět je propojit do slov, jejichž obsah musí znát a následně je pospojovat do vět, čímž celý text nabyde patřičného významu (číst po slovech nepřinese takový požitek, jako číst věty plné myšlenek, poznání, vědomostí atd.). Zde mohl klidně autor zůstat u toho, že kočce někdo čte nebo ji říká, co právě přečetl a text by byl autentičtějším, leč samozřejmě je to čistě autorova záležitost, neb on napsal tuto knihu, je to jeho text a jeho svobodná možnost psát si, co chce (=samozřejmě i to má nějaké mantinely, avšak volný tvůrčí prostor je nejspíš poměrně široký).

kamolka
14.06.2020 5 z 5

Skvělá knížka. Buddhismus z pohledu kočky Jeho Svatosti a to nejen po té obecné stránce věci, ale hlavně praktické využití v normálním životě. Každá kniha z této trilogie se zaměřuje malinko na něco jiného. Tato kniha se zaměřuje na takový úvod do buddhismu (a začátek života Jesky). Všechny tři knihy jsem četla už dvakrát a určitě ne naposledy. Troufla bych si říct, že v této knize (i zbylých dvou) si každý najde nějakou myšlenku, která se ho dotkne, i když se o buddhismus nezajímá.

Verpax
11.06.2020 5 z 5

Moc pěkná a ctiva kniha. Potesila na dusi a poucila.

Rav3n
08.06.2020 5 z 5

Základní pilíře budhismu /a snad i obecných morálních hodnot/ vysvětlené kočkou Jeho Svatosti. Krásná práce!

Aleen
04.06.2020 4 z 5

Někdy v minulosti jsem omylem zařadila do přečtených, ale jen jsem začala...teď jsem si ji vyslechla na CD a moc pěkně jsem si ji užila. Tomu říkám příjemné motivační počteníčko. Vyprávění kočičky o moudrosti Dalajlámy...super nápad. Plné vlídnosti, ale i zdravého rozumu a souvislostí, které každého hned netrknou. No, co jsem asi tak mohla čekat od Dalajlámy... Hezké.

Janík61
02.06.2020 2 z 5

Zajímavá knížka, stojí za zamyšlení, ale více se mě líbila Pes jejího Veličenstva.

ReadMore

13.05.2020

hezké, pohodové čtení

ctenarka881
06.05.2020 5 z 5

Strasne krasna kniha! Moc jsem u ni premyslela a urcite si ji za cas rada prectu znovu.. uz mam doma druhy dil a jsem na nej zvedava!

Popko
23.04.2020 4 z 5

Pěkná, milá knížka. Nenásilnou formou nutí čtenáře k zamyšlení. :-)

Gejitka
09.04.2020 4 z 5

Inspirativní knížečka na nedělní odpoledne. Neurazí, ale ani nenadchne. Čekala jsem od ní více. Milý příběh o kočičce, která se dílem osudu ocitla až u samotného dalajlamy.

VeruB
08.04.2020 5 z 5

Kniha o nejpožehnanější kočce Jeho Svatosti s duchovním přesahem a taky o tajemných záhadách ukrytých v hebounkých kožíšcích. Co mi kniha dala a já chci ve zkratce předat jako doporučení dál je: Projevuj laskavost, štědrost, chovej se eticky, buď trpělivý, uvědomuj si přítomný okamžik, hodně naslouchej, přemýšlej a medituj.

terimila
23.03.2020 5 z 5

Překrásná a užitečná knížka. Stála mi v knihovničce snad sedm let a pořád jsem čekala, až přijde její chvíle... Teď v karanténě na ni došlo. A dobře, že jsem si počkala. Krásně mi zapadla do současného rozpoložení, zarezonovala, měla jsem na ni dost času a vychutnala si ji od začátku do konce.
Nádherná věc. I ne-buddhistovi a člověku, který nehledá novou víru, má co říct, může na některé věci poukázat a může je připomenout. A mně jakožto kočkomilovi a spolubydlící kočky také poskytla pěkný vhled do kočičí duše a vnímání. O prosté radosti ze čtení o krásné, vtipné a originální kočce ani nemluvě.

ajasin
20.03.2020 5 z 5

Téhle knížce bych dala bez rozmýšlení přívlastek milá. Milé, na sebe navazující jednotlivé příběhy s životním poselstvím. Některé i mně, téměř výhradně pragmatické a duchovnem se nijak zvlášť zabývající osobě, pomohli si ujasnit životní priority.

DreamerX9
11.03.2020 5 z 5

Krásná, moudrá a zajímavá z pohledu kočky. Doporučuji na každý čas:)

Nikol117
10.03.2020 3 z 5

Oddechova knizka, ktera mi sice v par vecech dost otevrela oci, ale jinak me nicim zvlast nenadchla. Bohuzel.

Enxinka
06.03.2020 5 z 5

Na Dalajmovu kocku se da nahlednout povrchne - plynule ubihajici oddechovka, ktera dovede vykouzlit usmev na tvari. Pri delsim zamysleni se zde ale jedna o mnohem vic. O nenapadne vysvetleni zakladnich principu buddhismu. Je fajn si toto pripomenout. Ted uz jen zacit s uzivanim v praktickem zivote :)