Daemon

Daemon https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/26947/mid_daemon-wQb-26947.jpg 4 80 20

Technothriller, který si vysloužil uznání technických odborníků i běžných čtenářů. Příběh začíná předčasným úmrtím Matthewa Sobola, designéra počítačových her, který po sobě zanechal program, jenž sleduje nekrology na internetu. Ten po Sobolově smrti uvede do pohybu sérii dalších programů, které přesunují peníze, najímají pomocníky a dokonce i zabíjejí. Detektiv Peter Sebec má za úkol zastavit vraha ze záhrobí v nebývale složitém a propojeném světě. Sebeck musí Sobolovi zabránit v dosažení jeho cíle, nejdříve však musí zjistit, co jím vlastně je. Daemon je technicky přesný román ve svižném tempu, při jehož četbě běhá mráz po zádech. Ukazuje, jak složité je rozhraní mezi lidmi a počítači a jaká potenciální rizika nás možná jednoho dne čekají.... celý text

Ládja
03.07.2023 5 z 5

(SPOILER) Dlouho jsem kolem knihy chodil a nechtěl jsem se do ni pustit. Taková škoda, že jsem ji nečetl dřív...překvapení, milé překvapení. Akčni, zábavné a promyšlené. Takové hodně drsnější Ready player one, které se ničeho nebojí. Po dlouhé době kniha, která mohla mít klidně tisíc stránek a stejně by se vše nevysvětlilo. Takhle? Fantazie jede naplno a jen si mohu domýšlet jak to vše dopadlo.
4,5* za rychlý konec pul * dolů a klidně bych si dovedl představit pokračování, nebo film.
Skutečně velké překvapeni poslední doby

Boby17
16.11.2022 5 z 5

Zajímavé čtení z možná ne až tak vzdálené budoucnosti. Z krádeží identit a manipulativních schopností umělé inteligence až mrazí. Snad se takové situace nedožiju, byť masáž mozků hromadnými sdělovacími prostředky zažíváme už nyní. Dávám všechny hvědy, ale současně konstatuji, že obálka knihy je více než příšerná a téměř mě od čtení odradila. Činí dojem raných amatérských devadesátek. Raději jsem si do čtečky přidal pěkný obal z německého vydání.

LuccBizon
30.09.2021 5 z 5

Vynikající kniha, která má údernost cyberpunk technothrilleru, kterým je formálně, a hloubku sociologické až politologické sondy, kterou je obsahově. Nechci moc spoilovat, ale přece jen si dávejte pozor.

2006 vydaná, čili psaná 2005 a dříve. Suarez předvedl dobrou předvídavost vývoje IT a dalších technologií, i když se vzhledem k jeho povolání není co divit. Přivedl na stránky literatury opravdu uvěřitelnou verzi umělé inteligence designované jako hra. Krutibrko, vždyť ona to hra je! A nejedná se v ní o nic méně než o nové uspořádání světa pomocí revoluce.
Daemonovi nemám co vytknout. Snad jen obtížnou uvěřitelnost některých prvků (přece jen přílišná složitost určitých procesů, které Daemon používá), celkem zbytečnou romantickou linku, přespříliš akční poslední čtvrtinu a podivně nedotažený až otevřený závěr, ale celkově jde o neskutečně nadupanou knihu, která trestuhodně skončila na pultech Levných knih. Jde o autorovu prvotinu a po tomto prodejním propadáku se od něj dalších knih v češtině asi jen tak nedočkáme. A to vydal už další 4. Škoda. Čtěte a pochopíte.

a.r.nick
17.04.2021 4 z 5

(SPOILER) Napínavé, mrazivé, čtivé, svým způsobem i varující - před tím, co všechno je nebo by v blízké budoucnosti mohlo být možné. Přiznám se, že mě rozčilovalo, že je počítačový program vytvořený již mrtvým géniem Daemon tak neporazitelný, že se na něj nedařilo žijícím inteligentním lidem nějak "vyzrát" ;-). Konec mě čímsi zklamal, nebo jsem ho možná tak úplně nepochopil, nevím, ale podruhé se mi to číst nechtělo. Zbytek románu byl ale opravdu nadprůměrný.

baroo
15.07.2020 5 z 5

Výborná kniha, četla se sama a počítačová tematika je super. Knížku jsem našla přes autorovu novinku Gravitace, která ale za touto myslím zaostává. Jen proboha ta obálka!

Solverino
29.08.2019 5 z 5

Tak tuhle knihu by si měl přečíst každý kdo aspoň trochu rozumí počítačům... ne BFU, ale každý POWERUSER. Až do 80% naprosto skvostná záležitost, konec trochu přifouklej, ale taky to šlo. Jinak super záležitost. Hodně zajímavé... a to je to z roku 2006, co teprve o 13 let později, to by bylo ještě zajímavější....

olga8832
22.04.2019 5 z 5

myslím, že hodné dobrý. A všichni si dejme pozor na svá data a hesla...

wlado
13.06.2018 3 z 5

Určite nie zlá kniha, aj keď miestami pripomínala manuál k LAN sieťam. Veľmi dobre napísané pasáže boli o prostredí samotnej hry. Zaradenie medzi horory je trochu odvážne, zaradil by som ho medzi sci-fi trilery.

Šetčet
05.05.2018 2 z 5

Knihu jsem našel v odkladišti zleveněných titulů, tak jsem si říkal, že aspoň tolik neprodělám. A od začátku mě to chytlo. Daemon se čte úplně sám a první dvě třetiny jsou výborné. Ale pak se mi vrátilo logické myšlení. Geniální programátor a jeho AI volí jako nejefektivnější způsob likvidace svých oponentů rozjíždění samořiditelnými auty a motorkami se zabudovanými mačetami, to jako fakt? Obzvláště v porovnání s vystavěnými úmrtími v úvodu jde o obrovské zklamání. K téhle pasáži jsem se dostal ve tři ráno, čehož doteď lituju, že jsem se raději na to nevybod a nešel spát, protože mi nic nedokáže znechutit příběh víc než nelogické lapsy v kontinuitě děje a jednání postav. Dvě hvězdy jsou možná nezaslouženě málo, ale tak debilní konec aby člověk pohledal. Věčná škoda.

pafčaodřeky
20.04.2018 5 z 5

Sakra dobrý a to počítači rozumím jak koza petrželi.
A jako ostatní lituji, že není přeloženo pokračování....

Kikimora
15.03.2018 5 z 5

Ehm, takhle kniha se prodává (nebo už byla vyprodána) v antikvariátech?? Pro samotnou knihu bych udělal knihkupectví !

Právě když jsem odcházel z antikvariátu, tak jsem si stihl všimnout strhujícího názvu. Říkám si "Jo, název dobrý, ale aby to za těch pár peněz stálo". Ještě, že jsem si jí koupil, byla nejspíš "ošahaná" ostatními, protože na ní byla cedulka a pokladní mi říkala, že tam mezi dalšími knihami jsou ještě 2 další. Po 20 minutách jsem se na to vykašlal, nechtěli mi tam pomoci s hledáním, tak jsem strhl cedulku s cenou a šel jí zaplatit. Ještě, že jsem to udělal :)

Příběh je od začátku takový podlouhlý, táhne se, částmi jsem se ve vlaku přistihl, že usínám. Ale najednou se rozjela, přesně jak píše Kraah, v půlce se to rozjelo a jelo to až do konce..BOMBA !!! Musím si sehnat originál druhého dílu, protože chci vědět, jak to všechno nakonec dopadlo. Nechci nic psát ohledně příběhu, ale až budete jako já stát v antikvariátu a rozhodovat se, jestli tuhle "malou" knihu koupit, tak do toho jděte, opravdu napínavé !!

kraah
30.01.2018 5 z 5

Knihu bych rozdělil na čtvrtiny. První byla na můj vkus příliš "detektivní", ve druhé čtvrtině se příběh začal rozjíždět a pak už to bylo jenom lepší a lepší.

B4LU
13.12.2017 5 z 5

Neznal jsem to. Nikdy jsem neslyšel ani o autorovi, natož o jeho knize - náhodou jsem ji našel v antikvariátu.
Je to strhující, je to důmyslné, je to velmi čtivé a poutavé. A je to docela mrazivé, protože to není příliš vzdálené realitě. Důvod, proč nedám všech pět hvězd, je jisté rozčarování z poněkud useknutého konce. Přesto rozhodně doporučuji k přečtení.
EDIT: Á, ano. Useknutý konec je zde zjevně proto, že Suarez k tomuto napsal i druhý díl jménem Freedom. S ohledem na to, jak známá (a tudíž patrně i prodávaná) je tato kniha, asi nezbývá nic jiného, než si ji (opět) opatřit v originále.

danny_21
12.07.2016 4 z 5

Hodně zajímavé počteníčko z prostředí cyber světa, tématicky a stylem mi Suaréz připoměl mého oblíbence Crichtona. Hodně jsem se v prostředí toho umělého Sobolova světa bavil, v popisech situací, kdy Gragg a ostatní postavy byly konfrontovány postavou strážce systému ve hře ( nácka, kouzelníka .. ) jsem se od stránek nemohl odtrhnout. Ke konci sice autor zbytečně zrychlil a nechal si otevřená dvířka se Sebeckem, ale pokud vyjde pokračování, budu se těšít - příjemné překvapení - 80 %

Phorbo
10.06.2016 5 z 5

Dlouho, hodně dlouho jsem odolával skvěle recenzovanému technothrilleru Daemon a vlastně nevím proč... A přitom jsem tenhle kousek přečetl tento rok nejrychleji ze všech knih, co jsem letos četl.
Těžko povědět, co se mi líbilo a nelíbilo. Líbilo se mi asi všechno, co si budu zapírat, sakra. Elektronika, internet, kybernetika, kvanta smrti, krve a rychlých Automatů. Suarez se nebojí ani zabít hlavní postavy, což je taky docela solidní pecka a jen tak prostě zabíjí na počkání (nenechal on se inspirovat u Martina?:)).
Jen je velká škoda, že je konec hodně otevřený, nebylo odhaleno nic ze Sobolova motivu (no, možná trošku), a další vývoj Daemona... To jistě bude v sequelu Freedom/Svoboda, jenomže na českém trhu není přeloženo... taková škoda...
Další do sbírky prvních dílů, jejichž sequely se nejspíš nikdy nepřeloží....
95%

mautina7
07.02.2015 4 z 5

Knížka je až děsivě realistická. Hvězdička dolů za přílišné zabíhání do IT detailů, kterým jsem moc nerozuměla, a proto pro mě byly tyto části trochu nezáživné.

cendar
08.12.2014 5 z 5

Jedna z mých nejoblíbenějších knih, opravdu propracovaný děj, kdy jsem musel číst dlouho do noci. Asi přepálená obálka jinak si nedokážu představit, že to skončilo v levných knihách.

petr9732
14.10.2014 5 z 5

Velmi dobrá kniha, snad přeloží do ČJ i druhý díl Freedom...

scr00chy
24.06.2014 4 z 5

Velmi kvalitní čtení. A pokračování s názvem Freedom mě bavilo ještě víc. Doporučuji.

beanstk
09.09.2013 5 z 5

Jedna z nejlepších cyberpunkových knih, kterou jsem kdy četl. Knížku můžete brát jako jednoduchý thriller, ale je tam i spousta "spodních" dějů k zamylšení...

tajné služby umělá inteligence počítačové hry sci-fi

Daniel Suarez
americká, 1964