Dôstojník a špión

Píše sa rok 1895, je mrazivé januárové ráno a major Georges Picquart dozerá na verejnú degradáciu kapitána Alfreda Dreyfusa, usvedčeného zo špionáže. Zhromaždený dav žiada zradcovu smrť. Ctižiadostivého majora za odmenu povýšia, a tak sa stane najmladším plukovníkom francúzskej armády a šéfom „štatistického oddelenia" - tajnej služby, ktorá „odhalila" špióna. Dreyfusa odsúdia na doživotný pobyt na Diabolskom ostrove, kde sa nesmie s nikým zhovárať. Zdá sa, že jeho prípad je definitívne uzavretý. No Picquart postupne zisťuje, že v srdci francúzskej tajnej služby niečo hnije. V radoch armády odhalí ďalšieho špióna, ale jeho nadriadení akoby to nechceli vziať na vedomie. Picquart napriek hrozbám pokračuje vo vyšetrovaní a čoskoro podstúpi takmer rovnakú tŕnistú cestu ako ten, koho sám dostal do väzenia....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/22_/221090/big_d-stojnik-a-spion-JYW-221090.jpg 4.270
Literatura světová, Historické romány

Vydáno: , Slovart (SK)

An Officer and a Spy, 2013

Kniha Dôstojník a špión

martin_aston
26.09.2020

Zahoďte učebnice histórie a učte sa ju v románoch od Harrisa :). Po trilógii Impérium o Cicerovi opäť vynikajúci historický román. Historický verný, zaujímavý, napínavý, o škandále, ktorý otriasol francúzskou treťou republikou.
A aby som trochu aj pohejtil :), Harris píše o Picquartovi ako o plukovníkovi, pričom v tom čase bol podplukovník.
Ale to je fakt drobnosť, kniha ako taká je skvelá, určite ju odporúčam.

Bolomsson
18.07.2020

Docela bizarní a doslova hrůzostrašný příběh. Zpočátku mě trochu nudil, nutil jsem se do čtení a výraznější koncentrace na jednotlivé osobnosti v knize. Byl místy až moc popisný, ale v druhé půlce knihy to nabralo nebývalé grády a opravdu toto čtení stálo zato! Více prozrazovat nebudu, ať neinformované čtenáře o něco neochudím. Každopádně klobouk dolů před čistými a zdravými úmysly podplukovníka Georgese Picquarta! Jeho odvaze postavit se spravedlnosti čelem i za cenu toho, že bude muset jít proti své milované armádě Francie a jeho nejvyšších členech představenstva, aby skutečná pravda nakonec vyšla najevo. A neprávem odsouzený kapitán Alfred Dreyfus mohl zase žít svobodně a nečekat na smrt v izolovaném pekle Ďáblova ostrova.

Bája89
04.05.2020

Devadesátá léta devatenáctého století se nesla ve znamení jednoho z největších justičních omylů, ten vešel do dějin jako Dreyfusova aféra, kterou mimo jiné ovlivnily silné antisemitistické nálady tehdejší Francie. Důstojník a špeh je rozhodně zajímavá knížka o neutuchajícím boji za spravedlnost. Harris nám přibližuje Alfréda Dreyfuse a dělá z něj skutečného člověka, ale k velké škodě je někdy až moc popisný. Celý příběh pozorujeme očima starého mládence, plukovníka Georgese Picquarta, který nově vede tajnou službu a má ještě tajnější milostné pletky. Celý příběh je zabarven jeho emocemi, pohnutkami, ale i hodnotami. Kniha je příběhem o tom, jak obviní důstojníka ze špionáže jen proto, že je Žid. Postupně se nám tak rozkrývá působivý boj s okolním světem, který se změní ve zběsilý běh za pravdou. Na straně 331 se dokonce dočtete o tom, jak vznešená francouzská společnost pálila Zolovy knížky jen proto, že se otevřeně zastával Dreyfuse. Slavná žabožroutská demokracie byla od začátku pofidérní. „Volnost, rovnost, bratrství“ jsou jen prázdná slova, která měla přesvědčit nižší vrstvy, že jsou si všichni Francouzi rovni. Co mě opravdu bavilo, byly odkazy na skutečné osobnosti francouzské společnosti. Od božské Sarah Bernhardtové, Alexandra Dumase až po záhadnému muže se železnou maskou. Kniha sama o sobě byla velmi čtivá a ke konci i dost napínavá. Události vám vířily hlavou, i když jste ji zavřeli a chtěli se věnovat něčemu jinému. Od atentátu na právníka máte napnuté nervy až skoro do konce, kdy slepá spravedlnost otevře oči. Důstojník a špeh nebyl ztrátou času, ale není to ani nic, k čemu by se člověk po letech s nostalgií vracel.

Vlaďkaa4
29.04.2020

Do pulky jsem se musela do cteni nutit. Druha cast uz je mazec. Politika je proste svinstvo.

Inka063
11.10.2019

Výborná kniha! Nadchla mě síla a odvaha Picquarta, který i přes své počáteční předsudky a přesvědčení bojoval za spravedlnost. I za cenu osobního strádání, ztráty zaměstnání, ponižování a osočování. Kéž by takových Picquartů bylo víc! Závěr stejně vynikající jako celá kniha. Ten Dreyfusův až autistický projev! Žádné emoce. Však se dá předpokládat, že se každý člověk bude chovat stejně, když je to v zájmu pravdy, že? Super.

Endy17
28.06.2019

Jakkoli jsem velkým příznivcem autora, tenhle příběh mě nijak nepohltil.

katka134
25.06.2019

Úžasný skvělý román. V předešlých komentářích je napsáno vše. Nemám co dodat.
Kdybych mohla, tak jsem knihu vůbec neodkládala.

broskev28
01.04.2019

Přečetla jsem výstižné a vesměs nadšené komentáře a ztotožňuju se s nimi. Řeklo by se, že Dreyfusova aféra je nezajímavé, stokrát proprané téma, jenže pan Spisovatel dokáže divy a my čtenáři málem nedýcháme. Skvělé popisy armádního prostředí a především nejvyšších armádních činitelů; platilo a stále platí, že všechno je v lidech. Výborně vystižené charaktery i těch postav, které se příběhem jen mihnou (Leclerc). Osobnosti té doby a jejich boj za spravedlivý soud.
Myslím si, že epilog skvěle dokládá, jakým typem člověka byl Alfred Dreyfus: každým coulem voják, jemuž je - i po všech hrůzných zkušenostech - armáda a povinnost nade vše. A že přesně v tomto duchu oceňoval i Picquartovo angažmá v tomto soudním procesu.
Úžasná a velmi čtivá kniha!