Dědic

Dědic https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/31840/atevi-dedic-31840.jpg 4 21 4

Atevi série

Třetí kniha série Atevi. Uplynulo půl roku od doby, kdy paidhi Bren Cameron na planetě atevů po více než dvou staletích slavnostně přivítal první návštěvníky – vyslance lidské hvězdné lodě. Díky jejich technice se atevská ekonomika začíná rozvíjet nebývalou rychlostí. Objevují se ale i problémy – s mosfeirskou vládou, s protiatevskými fanatiky i se samotnou lodí, která má svá tajemství. Proč opravdu přiletěla? Kde byla celá ta staletí? A co tam našla? -- zdroj: legie.info --... celý text

Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Triton

Inheritor , 1996

Luigi1
31.01.2024 4 z 5

Je velká záhada kde se ta loď celá staletí skrývala a co tam našla

ludek.n
09.04.2018 3 z 5

Třetí kniha cyklu Atevi nepřináší mnoho nového, byť je přece jen o poznání dramatičtější než předchozí díl. Do rovnice lidští kolonisté versus atevi přibyla navrátivší se hvězdná loď Phoenix. Tato nová proměnná dala vzniknout trojúhelníku vztahů, kde si vlastně nikdo není jistý naprosto ničím. Autorka to navíc svým čtenářům nijak neusnadňuje a všechny asociace, spojení, vlivy a intriky splétá do nepřehledného klubka náznaků, nápověd, utajených symbolů a polopravd, které si musí každý rozmotat sám. Stačí na chvíli polevit v soustředění a člověk se v tom labyrintu dokonale ztratí. Tahle kniha rozhodně není čtení na dovolenou pod slunečník, tahle intelektuální mozaika si od čtenářů žádá plnou pozornost od první do poslední stránky, ovšem odvděčí se za ni jen napůl. Zvláště, když se k tomu připočte ještě nebývale mnoho překlepů a chyb, které unikly odpovědným redaktorům.

tsal
10.02.2016 4 z 5

Každý díl série Atevi se zatím drží stejné šablony. Polovinu knihy Bren řeší krizi z komorního prostředí své kanceláře/svého bytu, načež ho Illisidi pod záminkou odpočinku vytáhne někam na venkov a celý výlet se zakončí zběsilou jízdou plnou střelby, výbuchů a boje o život. Na konci pak uzavřeme současnou krizi a dozvíme se, jaká bude krize nová. I přes tuto předvídatelnost si však autorka ponechává dost prostoru pro změny, posun děje a vývoj postav.

Hybatelem v jejích příbězích totiž není akce, ale dialog. Krize, zvraty, i převážná část jejich řešení se odbývá u jednacího stolu, v soukromí za zavřenými dveřmi, v politických diskuzích a osobních rozhovorech. Přestože tedy předem víte kdy a kde se asi tak Bren bude nacházet, stále nebudete vědět to zásadní – co tam bude dělat, proč se tam dostal a k čemu to dospěje. V tomto ohledu mě Cherryhová fascinuje, překvapuje a strhává stále stejně. A přestože můj názor na poněkud nemastného neslaného Brena zůstává stále na neutrálu, osoby kolem něj zbožňuji s každým dílem více a více.

Závěrem musím opět pochválit skvělý překlad a opět zkritizovat korektury. Překlepy, opakovaná (nejspíš) wordovská oprava Tabiniho na Babiniho, chyby… Zbytečná vada na kráse.

yerry
04.01.2012 4 z 5

Osudy Brena Camerona medzi Ateviami pokračujú. Kniha sa nesie v duchu predošlých dvoch. Psychologický príbeh spojený s politickými machináciami odvíjajúci sa na jednej planéte vo vesmíre. Táto časť prináša konečne rozuzlenie, vyjasní niektoré aspekty a aj pre suchopárneho Camerona dopadne dobre. Dej sa nesie presne v duchu predošlých dielov, keď príbeh akceleruje až k akčnému záveru.

Preklad do češtiny je veľmi kvalitný, musím však knihe ubrať opäť jednu hviezdičku, prvý diel ma totiž zaujal najviac, keďže to bol pre mňa nový prístup k sci-fi zo strany autorky, u pokračovaní som už vedel, čo môžem očakávať..

Carolyn Janice Cherryh
americká, 1942