Spousta času na smrt

Spousta času na smrt https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/35147/bmid_spousta-casu-na-smrt-65c8ccdc32632.jpg 4 56 12

Cybrain série

Cybrain je napůl biologický obří počítač. Připojení lidského mozku formou jeho dočasného pronájmu z něj pak dělá superpočítač. Všechno funguje, než se mezi „napojenými" nedobrovolně objeví hlavní hrdina. A zemře-li v kyberprostoru, zemře i v reálném světě. Nezbývá mu než se pokusit dostat zpět do normálního života. Na cestě za svobodou ale číhají zbytky zmutovaných softwarových řetězců personifikovaných do zabijáckých kyborgů, krvelačných monster a smrtících antivirových policistů... celý text

myskakarel
09.01.2024 5 z 5

Po přečtení komentářů jsem nevěděl co čekat, ale po otevření a přečtení první části mohu jen říci, je to Hetesa. Takže super, zajímavá zápletka, super dialogy, ... hned jdu na další díl ...

borufka
12.08.2022 3 z 5

Chytrá, šikovný, silná a ... Greg :-D Střílečky super, útěky super, svět počítače "zevnitř" super, ale ty dialogy - jako kdyby to psal někdo jiný, někdo kdo zná jazyk jen ze slovníku nebo z novin... Když mě knížka baví, představuji si ty jednotlivé scény jako ve filmu včetně dialogů, a tady mi běží před očima scéna, ale slova úplně jiná. Ale zase je to takové správně klukovsky ulítlé, a já jsem fakt zvědavá, jakou paseku v Cybrainu Greg ještě stihne napáchat, takže jdu na další díly.

kap66
18.01.2022 4 z 5

Počítačové střílečky jsem svým příchodem na normální svět o dost předběhla, tak to doháním četbou podobných knížek. Ale jak tak koukám, kam se hrabu na další, ještě zasloužilejší čtenářky – skvělý a dost přesný komentář, babystar! Koneckonců, věkově se autor napasoval mezi nás dvě (= žádný mladík). Přesto si očividně tuhle klukovskou střílečku užívá. Hlavy se rozprskávají, údy poletují, ale nikomu se nic nestane (až na výjimky – a u nich ne brutálně). Zápletka založená na prodírání se virtuálním světem mi přijde bezvadná a nabízí spoustu možností; těším se na další díly a nové nápady.
Stejně si ale myslím, že by si autor mohl víc pohrávat se slovy. U dialogů jsem občas nespokojeně zažbrblala; to když postavy, sprosťáren se běžně nebojíce, začnou používat tvary „stylisticky vyšší“ - tento, tedy, pohybuji se, my tam byli objednáni. (A já se po několika knížkách od Jihomoraváků začínám bát, že oni opravdu asi normálně řeknou „jsem nasraný“ a „jsem ve stejné prdeli“ a že jim svými výčitkami možná křivdím. Mě, holku od Pardubic, to ale tahá za uši; když sprostě, tak nespisovně, tak se mluví u nás! :-)).

babystar
31.07.2021 4 z 5

Tak v tomto díle se potvrdila moje teorie počítačového negramota, že v těch computerech se pohybují trpaslíci, kteří dělají ty všelijak podivné věci, nad kterými mi rozum zůstává stát ;-). Jen doufám, že je (ty trpaslíky) jednou nenaštvu tak, aby se neinspirovali Gregem a spol. a nepřišli se mi pomstít. Četba to ale byla napínavá, plná softwaru a hardwaru, milých i nebezpečných příšerek, nebezpečných zbraní a samozřejmě i alkoholu. Někdy jsem však té počítačové "hatmatilce" nerozuměla.

Maud22
12.05.2021 5 z 5

Prostředí biologického počítače a obyčejných kompů a propojení sítí je velmi různorodé, kyberfauna jen kypí a kyberflóra jen bují, o střílečky taky není nouze. Trošku mě vyděsilo, že v kyberprostoru je jen jeden alkohol. Uklidnila jsem se až poté, co vyšlo najevo, že každému alkohol chutná podle jeho volby. Pro znalce díla pana Heteši nemusím dodávat, co asi pije Greg… :-) A představa "zpumelíkovaného" souboru dat je zábavná, přičemž se nejedná o komprimaci...

Terva
25.04.2021 5 z 5

„Po třetím panáku jsem se konečně
zase začínal cítit tak nějak normálně,
přirozeně, jako bych nebyl nikde
v pitomém počítačovém systému,
ale v reálném světě“.

Vzhledem k tomu, že Cybrain je rozdělen do čtyř knih, je název „Spousta času na smrt“, celkem výstižný. Po přečtení několika příběhů od pana Heteši jsem si tak nějak zvykl, že střední pasáže bývají nejslabší. Je v nich prostě moc slov, které vás nikam nezavedou a někdy mám pocit, že se prostě jedná jen o zdržování před finální jízdou. Toto je kniha první a tak se zatím „hluchých“ pasáží nemusíte obávat. Hlavní hrdina si na nic nehraje, naopak je závislí na třech dalších postavách a je mu jasné, že bez nich do svého cíle nedojde.

Citát: Po pampeliškách zbytečně nešlapejte. Jsou živé a děsně potom piští.

Jenže cesta počítačovou sítí není jednoduchá a na každém kroku se objevuje nějaká překážka. Postavy jsou evidovány jako virus a cestou je neustále něco napadá. Chce to spousty improvizace a také trochu toho štěstí. Není tu moc humoru, ani toho ironického, ale je to šíleně akční a zemře spousta bitů, virů a další havěti, která se vám potuluje v počítači. Je to vlastně zvláštní pohled do nitra internetové sítě. Možná bude mít někdo problémy se s tím vypořádat a furt to bude „přenášet“ do normálního světa (mě se to také na začátku příběhu stávalo), ale nakonec to poberete, zkomprimujete a adaptujete na svůj mozek.

Malá ochutnávka:
Sestra byla příjemná a před takovými šedesáti lety mohla být možná i hezká. Teď ale měla šedivé naondulované vlasy, vrásčité ruce a zapadlé oči, a vůbec bych se nedivil, kdyby někde v rohu místnosti měla odloženou kosu. Nemocniční pokoj neměl žádná okna a silně připomínal interiér kosmické lodi z Červeného trpaslíka.

Je fakt, že absence sexu v příběhu jej trochu tlumí. Pokud to bude chtít někdo natočit, chce to opravdu přidat ten sex. Pár hezkých holek se tam v té síti najde. Jen je trochu popostrčit, přeformátovat, možná sem tam něco přidat a … jo, to by šlo. Určitě to nebude problém a mistr se s tím v dalších kapitolách vypořádá po svém. Určité náznaky tu jsou. Například taková Katalyn, velice svérázná podivná „žena“ by po vstupu do jiného síťového patra mohla být adeptkou na … no, ne zrovna na sex, ale na příjemné posezení. Rozhodně se mi to četlo rychle, bavilo mě to a už se těším na další dobrodružství.
( Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ Ƹ̵̡ )

Citát: Svět se najednou smrsknul na vlak do stanice DELETE.

NemmamSlov
15.03.2020 4 z 5

„Tak berete to?“
„Jasně že jo. Jak vypadá?“
„Co?“
„Ta ruka. Kdybychom jich třeba našli víc, abychom vzali tu správnou.“
Podíval se na mě, jako by mě chtěl zabít a pak zvedl svou pravou ruku.
„Stejně jako tahle,“řekl otráveně.
„Tak tu si snad zapamatuju.“
„Navíc je na ní tetování.“
„Tetování?“
„Jo...“
„Jaké tetování?“
„No prostě obrázek....“
„Znázorňuje něco?“ zeptal jsem se.
„Jo znázorňuje. Znázorňuje to, co má tady madam medzi nohama.“
„Myslíš pí**,“ řekl Ron bezelstně.
„Tak jo, to bych snad mohl ještě poznat“ řekl jsem pobaveně.

Za mňa ano. Dlho som sa tak nezabavil pri čítaní. Hlavný hrdina, Greg, strašný pako, ale v tom dobrom zmysle slova. Kyberpunk nie je pre každého, to vôbec nevadí, lebo Greg je menší hlupák, ktorému všetko treba jednoduchšie vysvetlovať, tak že sa čitateľ nestratí a niekedy vznikajú celkom zábavné situácie, hlavne keď sedia v nejakej kyber hospode. Príbeh jednoduchý, plný akcie a humoru. Hrdia sa dostáva do Cybrainu. Netuší ako, a to je problém ktorý sa rieši v tejto časti. No som zvedavý čo prinesie pokračovanie, lebo záver prekvapil, jednu hviezdu si ešte nechávam v rezerve.

Drowned
02.05.2019 5 z 5

Hodně zajímavý příběh vojáka Grega Honberga, který se po jedné vojenské misi probere ve světě uvnitř počítače z vygumovanou pamětí čtyři měsíce zpět. Je ve skupince průzkumníků, kteří pronajali svůj mozek společnosti Cybrain a probíhá jejich výcvik. Greg se snaží zjistit proč se zde objevil a ostatní mu to pomáhají zjistit což se mu podaří v závěru prvního dílu. Celý se mi to moc líbí jak je to načichlý cyberpunkem a jak skupinka s Gregem si celý svět Cybrainu podrobuje ke svému obrazu. A ta akce.... Paráda.

davidurban1973
13.02.2019 4 z 5

Docela ctivy cyberpunk, zajímavě vytvořeny svět uvnitř počítače a datových síti. Jsem zvědav na další díly.

G.i.r.a
30.01.2015 5 z 5

Krásný začátek série, přečteno během chvilky. Autor se přesně trefil do mého stylu, takže já prostě nemám co vytknout. :)

Allebith
24.08.2013 2 z 5

K sérii Cybrain jsem se dostala od třetího dílu.. Pořídila jsem si tedy i první dva, abych věděla, jak to všechno začalo, ale co mě překvapilo.. Třetí jsem si užila daleko víc! Děj má sice jakoby spád, ale na mě je to trochu příliš "umělé". Nevím, jak jinak to popsat. U trojky jsem se skvěle bavila... A vážně nevím v čem vlastně spočívá háček.

Neo1tex
09.07.2013

No.... dočetl jsem se asi do třetiny a pak jsem toho nechal. Nemá to ani hlavu, ani patu, ani logiku, ale promyšlenou nelogiku. Nehodnotím, protože jsem nedočetl, ale kdybych dočetl a pokračovalo by to stejně, jako první část knihy, musel bych dát jedinou hvězdu, ne-li odpad.