Cukrová panenka

Cukrová panenka https://www.databazeknih.cz/img/books/33_/337017/bmid_cukrova-panenka-veP-337017.jpg 4 118 40

Působivý debut s atmosférou oblíbeného románu Černobílý svět. Malou Liberty zavane osud z Washingtonu do jižanského New Orleans, kde ji u babičky na čas zanechává matka Vidrine po smrti Libertina otce Grahama Bella. Krátké prázdniny se však nepředpokládaně prodlouží a prostředí amerického Jihu šedesátých let dává dívence poznat černošskou mentalitu a kulturu a otevírá jí úplně jiný svět. Po vzoru svého jména, znamenající svobodu, a pod vedením svérázné babičky Fannie zde Ibby, jak jí všichni říkají, dospívá. V domě babičky pracuje také černošská hospodyně Queenie, dcera Dollbaby a její dcerka Birdelia, se kterou se Ibby hned skamarádí. V domě se dodržují jistá pravidla, a to především zásadně se neptat na minulost – ta totiž skrývá nepříjemné rodinné tajemství…... celý text

Literatura světová Romány Pro ženy
Vydáno: , Ikar (ČR)

Dollbaby , 2014

Mermaida
21.08.2018 4 z 5

Příběh z "bílo - černošského" prostředí, kdy se dvanáctiletá Ibby dostane do domu své babičky Fannie, ve kterém jsou dvě černošky služebné.
Za mě ano, četlo se to pěkně, nenudilo. Krásná kniha.

Mojepočteníčko
04.07.2018 3 z 5

Červen je měsícem, ve kterém dozrává sladké,šťavnaté ovoce, sluníčko už notně připaluje a spousta z nás tráví svůj volný čas venku. V batohu nebo jakékoli jiné tašce knihomolům zpravidla nechybí ani nějaké to čtivo. Léto vybízí k přečtení nenáročných literárních kousků, ale vkus každého z nás je jiný.
Tentokrát jsem sáhla po Cukrové panence, debutu spisovatelky Laury Lane Mc.Nealové z nakladatelství Ikar. Slibovala závažnou tematiku a velké rodinné tajemství. Ideální kombinace…

Děj příběhu se odehrává v období 60. let 20. století v Americe. Liberty je dvanáctiletá dívka, která shodou nešťastných okolností ztratí svého milovaného otce. Její matka Vidrine jí záhy převeze do New Orleans k babičce, kterou doposud neměla možnost poznat. V jejím domě navíc pracují velmi svérázné hospodyně - Queenie a Doll, díky nimž začne Ibby poznávat černošskou mentalitu a kulturu.
Babička Fannie je svéhlavá a mnohdy se chová velmi podivínsky. Je však jisté, že svou vnučku miluje, a proto si "Ibby" postupem času na její chování víceméně zvykne. Obě hospodyně ji však předem varují. Je nutné dodržovat určitá pravidla. A tím nejdůležitějším z nich je, neptat se za žádnou cenu na babiččinu minulost…

Tématika rasové segregace v Americe je pro mne dosud neprobádanou záležitostí. Na knížku jsem se moc těšila, protože anotace zněla velmi lákavě. Ve finále už jsem ale zas tak nadšená nebyla. Jsem si vědoma toho, že jde o autorčin debut. Téma bylo zajímavé, jazyk a styl vyprávění příjemný, postavy sympatické, to všechno ano, ALE…
Něco mi v příběhu zkrátka chybělo. Prostě jsem ho jen tak přečetla. Bez emocí, bez touhy dozvídat se s každou přibývající stránkou víc. A nepohnul se mnou ani samotný závěr.

Pokud máte tuto knížku doma, určitě se jí po přečtení článku nezbavujte. Čtení stojí na jednom konkrétním pilíři a tím je otázka osobního vkusu. To, že jsem nebyla spokojená já, neznamená, že byste nemuseli být spokojeni vy. Měla jsem očekávání, která se nevyplnila, což rozhodně není chybou autorky nebo knihy samotné. Vyzkoušejte ji a uvidíte sami. Ať se vám líbí.

rosalindaaa
21.04.2018 5 z 5

Knížka z prostředí kde se rozlišují černí a bílí

Zitka.V
07.03.2018 5 z 5

Super příběh a na každém kroku nějaké překvapení, obzvláště na konci. Jen ten název knihy mi moc nesedí.....

cérka
16.02.2018 2 z 5

U této knihy mi bohužel nesedlo spoustu věcí.
Neodsuzuji v žádném případě téma. Soužití lidí na americkém jihu, "bílých a černých", má své problémy a konflikty stále. Pořád bude o čem psát. Mně však vadil styl vyprávění, jazyk příběhu, slovosled, forma dialogů, popis situací.... Název - proč proboha Cukrová panenka a ten konec ? Nekonečné. Pro mě byla celá kniha nekonečně nekonečná :-(.

Knižní střípky
29.12.2017 5 z 5

Toto byl pro mě jeden z nejkrásnějších knižních zážitků letošního roku. Na pozadí běžného života na americkém jihu úplně nenápadně odhalujeme obrovské drama jedné rodiny. Kniha se četla sama a jen jakoby mimochodem, jakoby jen tak mezi řádky byl zmíněn vždy nějaký osudový okamžik, který naprosto změnil vše ostatní, co následovalo. Miluji Černobílý svět, proto jsem byla na tuto knihu zvědavá a jsem moc ráda, že byla napsána. Zařazuje se k mým srdcovým knihám.

alnahu
13.11.2017 3 z 5

Příběh malé Ibby ,které při nehodě zemře otec a matka ji odloží, se četl dobře. O dívku se stará její babička Fannie ,ale hlavně černošská kuchařka Quennie s dcerou Dollaby, které Ibby připraví do života a formují její dospívání. Kniha má krásnou obálku.

PeM
18.10.2017 5 z 5

Ke konci knihy už jsem měla oči navrch hlavy...téda, takový propletenec. Kniha mě hrozně bavila, pustila jsem si k tomu Irmu Thomas a poslechla i The Moody Blues, rázem jsem prožívala celý příběh, jako bych tam byla s nimi, byť neviditelný pozorovatel. Kniha nabízí něco z humoru, něco lítostivého, něco překvapivého...prostě velmi čtivé..a navíc - nádherná obálka :-)

Šánka
21.09.2017 4 z 5

Hezký, čtivý román z 60. let minulého století z amerického Jihu.
V příběhu se odvíjí osudy členů rodiny i jejich služebných, odkrývají stará tajemství i propletené vztahy. Ta rasová stránka příběh jen podbarvuje a vytváří dobovou atmosféru rasové segregace, místy až úsměvné okamžiky se střídají s dojemnými.
K Černobílému světu bych ale opravdu nepřirovnávala, i když je to pěkně napsaná prvotina, ale ne nezapomenutelná.

putpuda
07.09.2017 4 z 5

K Černobílému světu bych nepřirovnávala...to by této knize spíše uškodilo. Libilo se mi to, četlo dobře, téma rasové nesnášenlivosti je velice zajímavé (a smutné),rodinná tajemství vyplouvající na povrch.....pěkné to bylo ;)

josska
06.09.2017 4 z 5

Knížka se mě moc líbila,pěkně se četla a moc překvapivý a čtivý konec

Moncele
05.09.2017 5 z 5

Tyto řádky píšu téměř bezprostředně po přečtení této luxusní záležitosti. Anotace nelhala - tajemství, lásky i vášně, zajímavé prostředí... kniha se mi jednoznačně líbila, měla jsem ji půjčenou z knihovny, ale pokud budu mít možnost, pořídím si ji do své knihovny. Těžko říct, co se mi líbilo nejvíc, a to je to, co je na tom nejzajímavější - příběh byl celistvý, situace vyplývaly jedna z druhé, vše do sebe zapadalo. Pokud je tohle knižní debut, klobouk dolů...

tatafa
12.08.2017 5 z 5

Cukrovou panenku jsem objevila před časem v knihkupectví, když jsem se chtěla odměnit po náročné zkoušce. Na první pohled mne zaujala hlavně zajímavá a možná i tajemná obálka s domem zakrytým listy. Když o tom tak přemýšlím, naprosto netuším, jaký racionální důvod mne vedl k této knížce, protože jsem zjistila, že se nejedná tak úplně o žánr, který bych obvykle četla.

Z tohoto důvodu jsou také mé pocity po přečtení značně rozporuplné. Příběh je nádherný, propracovaný a natolik realistický, že jsem kolem sebe cítila zatuchlinu domu i náladu té doby. Knížku jsem přečetla dá se říci na jeden zátah a nebylo mi z ní psychicky nijak dobře, což rozhodně svědčí o její kvalitě. A možná právě proto se asi nikdy nezařadí na místo mých "top" knížek, protože mi v ní chyběla lehkost a romantika, kterou mám u příběhů moc ráda. Ale jsem vděčná, že jsem si ji mohla přečíst, protože do jejího přečtení jsem neměla představu, jak velký a bolestivý byl rasový konflikt a nesnášenlivost na jihu Spojených států, takže mi knížka značně otevřela oči, což se myslím obzvláště dnes, kdy jsou vztahy mezi rasami a náboženstvími čím dál více vyhrocené.

Imor
25.07.2017 4 z 5

Černo-bílý-hořko-krutě-dojemný příběh.

iška
25.07.2017 4 z 5

Po přečtení textu na přebalu knihy, že se rovná "Černobílému světu", jsem si nasadila očekávání příliš vysoko. Musela jsem trochu slevit. Ale jinak příjemné čtení s pěkně zamotanými osudy jednotlivých postav.

amelie.m
15.07.2017 5 z 5

"Působivý debut s atmosférou oblíbeného románu Černobílý svět." To byla věta, která mne přiměla ke koupi Cukrové panenky. Atmosféra knihy, přestože povětšinou vážná, nepůsobí tak tísnivě, jako v Černobílém světě, kde je děj výrazněji zaměřený na společenské nerovnosti mezi černošským a bílým obyvatelstvem. V Cukrové panence jde především o příběh jedné rodiny a jejího věrného služebnictva. Autorka dokáže čtenáře do děje vtáhnout s neočekávanou lehkostí. Ten nenásilně plyne a postupně graduje až ke skvělému finále. Až do poslední stránky je kniha plná překvapení a odhalování dávných tajemství.

Úžasná kniha se skvělou atmosférou, plná různých chutí a vůní, u které mi bylo líto jediného - že nemá dalších tisíc stran.

perpe2a
11.07.2017 4 z 5

Kniha se mi líbila. Doporučuji. Krásné vztahové spletence a rasová otázka. Za mě ano.

Ditules
22.06.2017 4 z 5

Skvělá knížka, která se dotýká otázky segregace v USA.

Alchemilla75
22.06.2017 4 z 5

Na jednu rodinu až moc dramatických osudů a nenadálých úmrtí, přesto nelituji, že jsem se začetla. Příjemná odpočinková kniha, tak akorát na léto. 3,5*

Illaa
20.06.2017 3 z 5

Příjemný a čtivý příběh, který jsem si postupně více a více oblíbila. Všichni hrdinové mi byli už od začátku sympatičtí, závěr byl místy hodně dojemný. Za přečtení to určitě stálo.

dětství rodinné vztahy rasová diskriminace psychické problémy babička úmrtí v rodině

Autorovy knížky

2017  79%Cukrová panenka