Čuk a Gek

Popis knihy zde zatím bohužel není.

https://www.databazeknih.cz/images_books/25_/252863/cuk-a-gek-252863.jpg 3.4112
Dobrodružné, Pro děti a mládež, Příběhy
Vydáno:, Albatros (ČR)

Kniha Čuk a Gek

meluzena

Dva malí bratři z velkoměsta jedou s mámou navštívit tátu, který pracuje na Výzkumné geologické stanici číslo tři tak hluboko v tajze, že tam lišky dávají dobrou noc. Jedou za ním tisíc kilometrů vlakem a dalších sto na koňmi tažených saních. Kluci na vlastní kůži zjišťují, že "celý svět" nevypadá jako (jejich) město, jak si doteď mysleli, ale že je to i hluboký les a nebe plné hvězd.

Knížečku jsem si schválně přečetla dnešníma očima a musím říct, že i po 80 letech od prvního vydání má svoje kouzlo. Ideologie je tam úplné minimum - ty dvě "povinné" zmínky o rudoarmějcích a rudých hvězdách, co září nad městem, příběh nijak neopanují. A že je tím velkoměstem zrovna Moskva, asi není nic divného - nad Prahou, Londýnem či Washingtonem bychom se ani nepozastavili.
Bodří cestující ve vlaku i to, že vám v odlehlých končinách někdo bez řečí pomůže (a tyká), nemá nic společného s ideologií, ale s ruskou náturou, potažmo náturou horalů - lidí, pro které je sousedská výpomoc mnohdy otázkou přežití, což můžete zažít třeba v nedalekých Alpách. (Rusové, co žijí mimo velká města, sice nejsou žádni svatouškové, ale je to úplně jiný "živočišný druh" než ti, které potkáváte v turistických destinacích).

Po pár drobných škrtech by zůstal čistý a poutavý dobrodružný příběh.

Zdeniczka

Pět hvězdiček, částečně i z nostalgie. Coby dítko školou povinné částečně ještě za minulého režimu mě tato povinná četba neminula. Pak jsem si ji ještě jednou přečetla už coby plnoletá, kdy jsem si ji půjčila z knihovny.

Hani77

Coby dítěti se mi kniha líbila, ale s našimi dětmi jsem ji nikdy nečetla.

Vůbec nechápu, že jsem zapomněla na Čuka a Geka. V dětství jsem knížku četla několikrát a líbilo se mi to moc. Za mého dětství až tolik knížek pro děti nebylo, a nebylo z čeho vybírat jako dneska. Vím ale určitě, že bych to v žádném případě nyní nečetla. ( Asi bych vypadala jako blázen, kdybych si ji šla do knihovny půjčit ). Nechám si raději vzpomínku na dobu dávno minulou, jak se mi to tenkrát líbilo. Proto z nostalgie plný počet *.

Zdenekvdf
19.12.2018

Od útlého věku je pro mě četba knih jednou z nejoblíbenějších způsobů trávení volného času. Právě proto jsem už v dětství pravidelně dostával knížky na Vánoce pod stromeček. Bylo jich za tu řadu let požehnaně. Samozřejmě se mi dnes už všechny tituly nevybaví. Nevím čím to, ale právě (ještě mimo několik dalších) kniha od A.Gajdara mi uvízla v paměti dodnes. Obsah jsem vnímal svým dětským rozumem, bez vedlejšího ideologického kontextu, pokud tam byl. Vím, že se mi příběh kluků, jejich nevšední dobrodružství líbilo. A to, že si ji vybavuji i po mnoha letech je důkazem toho, že na čtení této knihy, na formě i obsahu něco je.

ewinn
08.12.2018

Kniha mého dětství. Prožívala jsem všechno, co ti dva kluci a záviděla jim. Myslím, že v knize byly fotografie a ne ilustrace, ale nevím to jistě. Moc se mi líbila obálka a ten kluk s krátkými tmavými vlasy.

MartinaMartina
30.10.2018

Pěkná, plná poutavých příběhů.Četla jsem ji ráda.

Marekh
06.07.2018

Kniha se mi líbila včetně ilustrací.