Cujo

Cujo https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/321750/bmid_cujo-kvt-321750.jpg 4 2235 319

Přichází to úplně nevinně, jako vždycky. Veliký přátelský pes pronásleduje divokého králíka, který spadne do skryté podzemní jeskyně a probudí spící zlo krutější než sama smrt. Zděšený čtyřletý chlapec vidí, jak se samovolně otvírají dveře jeho šatníku a ze tmy na něho svítí démonické oči. V Castle Rocku ve státě Maine se má stát něco nečekaného, strašného a nezapomenutelného, nad městečkem visí neodvratná hrozba.... celý text

Literatura světová , Horory

Vydáno: ekniha , Beta-Dobrovský

Cujo , 1981

PetraBery
09.04.2023 4 z 5

Autor je mistrem svého řemesla. Ač jsem milovnice psů, tak byly chvíle, kdy jsem se Cuja bála i na druhé strany knihy. Skvělá psychologie postav, jen ten konec jsem si přála jiný. Nenechte se odradit pozvolnějším začátkem, stojí to za to.

klempy2
03.04.2023 5 z 5

Jeden z nejlepších Kingových hororů. Pro mně se tato kniha dělí o první místo s osvícením.

Přitom jsem od toho moc nečekal. Tento Kingův horor jsem si vždy nechával na později, protože jsem si nemyslel, že horor se psem mě bude bavit. Opak byl pravdou - Stránky jsem hltal jednu za druhou a nemohl jsem přestat.

Kniha se děli na dvě části: Rodinné drama a potom vzteklý pes Cujo. Jestli vás tato kniha bude bavit, záleží právě na tom, jestli vás bude bavit číst to rodinné drama. Podle mně to rodinné drama zvládl King geniálně. Opět to stojí na postavách, které má King prostě v malíku. Opravdu mi přijde, že ty postavy jsou skutečné a že tyto osoby i po dočtení knihy dále žijí svůj život.

Druhá část je právě ta část s Cujem a tady ani nejde o to, jak Cujo trhá lidi na kusy ale jde o napětí, že se schyluje k něčemu hroznému a nic tomu nedokáže zabránit. Cujo je sakra děsivej a ke konci knihy jsem toho čokla nenáviděl.

SPOILER!!!: Kinga nenávidím a zároveň miluju ze stejného důvodu: Nenávidím ho proto, že vždycky hraje na city prostřednictvím dětského utrpení. A jelikož mám syna ve zhruba stejném věku jako Tad, tak mě to vždycky dostane a to dost. Ale ze stejného důvodu jeho horory miluji, právě proto, že ve mě vyvolávají silné pocity. Ale sakra, tady jsem si hodně přál aby to mělo šťastný konec. Z toho konce mi je ještě teď těžko.

Cujo je kniha, kterou jsem nejenom četl ale zároveň i prožil s hlavními postavami. 5 hvězd je málo.

VlezlejSpratek
28.03.2023 5 z 5

Čoklík, co tyranizuje Kingovo oblíbený městečko Castle Rock v americkým Maine. Takovej skoro až banální nápad, co člověku přijde na mysl v drogovým opojení. A těch si King v tý době dopřával tolik, že už si ani nepamatuje, jak tenhle román vznikal.

Prej je mu to líto. Další už si naštěstí (díky jeho manželce) pamatuje.

Potkáme se, jako u Kinga ať už pod parou nebo střízlivýho vždycky s fantasticky promyšlenejma postavama. Některejm fandíme, jiný nesnášíme a se zadostiučiněním přihlížíme jejich smrti. Cujo vraždí. Je to pes, co byl v nesprávnej čas na nesprávným místě a jeho původní povaha se naprosto změní.

O Kingovi se říká, že je to mistr hororu a takový ty věci. Jako kdyby někdo potřeboval olíznout a nalepit člověku na čelo nálepku, aby nezapomněl. Aby jedním dvěma slovama shrnul celou podstatu autora. Dost divný. Tady se King pokoušel o hororový prvky z jakýhosi nadpřirozenýho, předem avizovanýho světa. A působí to - červené oči v Tadově skříni - dost prkenně. Samotnej Cujo - ten reálnej a nemocnej - je děsivej dost.

Knihomolka506
23.03.2023 5 z 5

KV : databáze knih, téma č. 3- kniha od J. Austen nebo S. Kinga.
Jako milovnice hororů je asi jasné, kam jsem sáhla ...
Autor opět uměl, skvělé vyvedený příběh s děsivým dějem.
Zvíře nakaženo nemocí bohužel přenosnou na člověka dokáže někdy lidem v okolí způsobit pořádnou "paseku" . Hodný bernardýn, kterého by určitě každý pohladil se během pár desítek minut proměnil na krvelačnou bestii ohrožující životy. Donna, která byla na cestě do opravny se synem Tadem zůstala uvězněná v porouchanem autě s útočným psem. Tadovi se udělá špatně, tak se Donna rozhodne situaci vzít do svých rukou.

SadUnicorn
21.03.2023 5 z 5

Takhle dokonale vyprávěný a napínavě podaný horor jsem dlouho nečetla a vlastně jsem sama na sebe naštvaná, že jsem tu knihu dlouho odkládala. Děj skvěle ubíhá, od začátku se buduje silná psychologie postav, která je čtenáři tak přiblíží, že nikomu nemohou být lhostejné. Příběh je vyprávěn z mnoha pohledů včetně psího a dětského, což jen napomáhá vše vykreslit do detailu. Oceňuji i absenci nadpřirozena, se kterým King velmi rád pracuje. Je vidět, že umí vybudovat mrazivý (ve spalujícím horku) horor pouze s pomocí věcí reálných a dobře známých, jako je vzteklina. Celou zápletku tvoří pouze souhra spousty špatných náhod a vyloženě definice toho "být ve špatnou dobu na špatném místě". Nakonec mě psychologie dvou venkovských rodin bavila ze všeho nejvíc. Rozhodně doporučuji a chápu, proč je to jedno z Kingovo nejznámějších děl.

okeey
12.03.2023 5 z 5

Děj je samozřejmě dalekosáhlejší než anotace, pohltil mě od první stránky. Neznalce Kinga by možná mohl odradit jeho, téměř vždy, pomalejší počátek knihy, kdy se postupně seznamujeme s postavami a zdánlivě se toho v knize moc neděje. Kniha se točí hlavně kolem rodiny Trentových a několika dalších postav. Děj byl reálný, uvěřitelný a tentokrát se zde nevyskytuje žádné nadpřirozeno, ale všichni víme, že v Castle rocku se toho děje daleko víc (mrk, mrk). Další plus vidím, že tu bylo i pár scén z pohledu Cuja a jeho přemýšlení. Nicméně musím hodnotit opět skvěle vydařenou a gradující atmosféru, kdy jsem ke konci téměř ani nedýchala. Shrnout by se to dalo tak, že se svět a celý vesmír spikl proti vám, kdy jste ve špatném čase na špatném místě.

krakonos.kraken
19.02.2023 5 z 5

(SPOILER) Doteď jsem Kinga nikdy nečetl, protože jsem ho měl za overhyped chlápka, co solí jednej "horor" za druhym. Obrovská chyba.

Skvěle popsaný duševní stavy, pochody a motivace, od psa k dítěti (a ostatních). Plno blbejch náhod, ale ne nerealistickejch. Závěr mě jako rodiče úplně zničil, takhle na nic mi dlouho nebylo. Skvělá kniha, ke který se pravděpodobně už nikdy nevrátím.

roman9276
13.02.2023 4 z 5

Neznalce Kinga by možná mohl odradit jeho téměř vždy pomalejší počátek knihy, kdy se postupně seznamujeme s postavami a zdánlivě se toho v knize moc neděje. Kniha se točí hlavně kolem rodiny Trentových a několika dalších postav. Děj byl reálný, uvěřitelný a tentokrát se zde nevyskytuje žádné nadpřirozeno, ale všichni víme, že v Castle rocku se toho děje daleko víc (mrk, mrk). Další plus vidím, že zde bylo i pár scén z pohledu Cuja a jeho přemýšlení. Nicméně musím hodnotit opět skvěle vydařenou a gradující atmosféru, kdy ke konci jsem téměř ani nedýchal. Shrnout by se to dalo tak, že se svět a celý vesmír spikl proti vám, kdy jste ve špatném čase na špatném místě.

Nofar197
01.02.2023 4 z 5

Přátelský bernardyn Cujo je během své lesní potulky skrabnuty netpyrem prenasejicim vzteklinu - a nikdo si nevšimne, ze se pomalu mění v pominutou bestii. Děj vygraduje uvězněním matky a jejího malého syna v porouchaném autě na dvoře farmy majitelů psa. Úplně mi ta atmosféra zoufalství a beznaděje i po letech ožívá před očima - opuštěná farma, nikde nikdo, horko, auto, které se pomalu mění ve smrtící past, telefon vzdálený čtyři metry od něj...... Mobily byly v sedmdesátých letech hudbou vzdálené budoucnosti. Výborně napsaný thriller.

Lolila
30.01.2023 5 z 5

Ako rýchlo sa dokáže zmeniť milý "psík" (bernardín) na zabijáka. Začiatok bol pomalý, autor dokonale vykreslil charaktery postáv. Atmosféra postupne hustne a potom to už ide a nemôžete prestať čítať. King ma jednoducho baví.

Janadvorackova
26.01.2023 4 z 5

Milý a přítulný pejsek je devadesátikilový bernardýn s trochu hravou povahou. Právě ta ho jednou zavede k jakési prohlubni ve skále, zaječí noře, prostě díře v zemi, kde merčí nějaké malé zvíře. Jenomže hafík se tam zaklíní a mezi tím ho do čumáku kousne netopýr nakažený vzteklinou. Blouznící okřídlené zviřátko po setkání se psem vyletí z úkrytu do jasného dne a zjistí, že to zrovna nebyl dobrý nápad…

Mezi tím, malý čtyřletý kluk, právě ten, který bude posléze terorizován psem, řeší příšeru ve skříni, jeho táta nepovedenou reklamní kampaň a jeho máma zase poněkud choulostivější záležitost.

A majitel psa, násilnický opravář aut, který má také ženu a syna, si nevšimne, že pes onemocněl a v alkoholovém opojení přežívá jeden den za druhým.

Autor, jak je jeho zvykem, si i do tak jednoduchého příběhu neodpustí přimíchat trochu mystiky. Pes působí jako nějaké mýtické stvoření. Bytost ve skříni chlapce je jako by skutečná. A nad městem, krom letního vedra visí něco zlého.

Maki21
26.01.2023 4 z 5

Od Kinga sem měla tu čest číst mnoho knih a tahle nebyla špatná ale vadil mi rozvláčný začátek, a hodně popisu osob a prostředí. Ale závěr byl strhující jako vždy.

Merlin_CZ
17.01.2023 5 z 5

výborně napsaný spíš thriller než horror. každopádně mi Kingův styl sedí jak zadecek na hrnecek (at tu nepisu sproste) :)

EvikU.
11.01.2023 5 z 5

Byla to jízda plná adrenalinu. První půlka mne tolik nebavila, ale byla důležitá pro seznámení se s postavami. Ale druhá půlka knihy byla smršť. Jsem z ní hotová, neumím si představit, že bych byla na místě Donny. Psi miluju, ale z cizích velkých zlých psů jsem úplně paralyzovaná. To ještě chování Donny bylo super. Chování Teddyho také. Jak si dětská hlavička spojí dvě různé věci, sen a skutečnost dohromady.

Líto mi bylo i Brada a jeho matky. Psychologie postav byla opravdu krásně vykreslená. Na knize je vidět, že autor je mistr svého oboru. Vše promyšlené do nejmenšího detailu.

Líbilo se mi, že tam bylo i myšlení psa, jak se změní jeho myšlení po působení nemoci. Z hodného, klidného psa se díky nemoci stane krvelačná bestie. A to platí i když pes zestárne. Jak by nikdy nekousnul, ve stáří kdy mají různé bolesti se to může stát. Jednou je to šelma.

V knize se mi také líbí jak i zdánlivé maličkosti ovlivňují naše a druhých život. Kdyby, kdyby, kdyby...

Nádherný čtenářský zážitek, čteno jako audiokniha do čtenářské výzvy.

FerryTaz
22.12.2022 4 z 5

Autora mám v hledáčku již delší dobu. A když jsem se někde dočetl, že King byl při psaní tohoto románu na tom se svou závislostí tak špatně, že ani nevěděl, že tuto knihu napsal, tak to mě přitáhlo ještě víc. Kniha se četla sama, sice jsem měl problémy se sžít s hrdinkou uvězněnou v autě, ale po přečtení a hloubání, jak bych jednal já v podobné situaci přišlo prozření, že bych se choval asi stejně. Když je člověk ve stresu, tak jde logické myšlení někdy stranou.

Cojekomupotom
07.12.2022 5 z 5

Nedělejte stejnou chybu jako já, nečtěte Nezbytné věci dřív, než Cuja. Jinak to bylo opět skvělé. I ty pasáže o vločkách. To k tomu prostě patří. Jestli vás nebaví to číst, tak to nečtěte, a počkejte si na nějakou zmrvenou filmovou adaptaci, kde to nebude. Nebo nečtěte vůbec, když jste dementi. Boha jeho.

Petkona
13.11.2022 4 z 5

Další skvělá Kingova kniha, nápad má opravdu velký potenciál jen si myslím, že mohl být využitý trošinku lépe. V knize bylo podle mého názoru sposutu zbytečných částí, které jen příběhu ubíraly na tempu. Atmosféra v knize byla ale skvělá, úplně jsem cítila tu úzkost a strach. To se autorovi opravdu povedlo a až na těch pár moc nezajímavých častí to bylo skvělé.

Timkim
08.10.2022 5 z 5

Netuším, proč jsem knihu tak dlouho odkládal. První třetina je vyloženě " na vykecani" se. Téma vloček je absolutně zbytečné, nepodstatné a pouze natahující děj. Ale potom perfektní jízda. Skvělé vykreslení atmosféry. Jen mi ty osoby v příběhu přišly takové tupé, hloupé, jednoduché. No ale asi americký standard...dát si pár burgerů a nalít se pivem....z velkých psů mám vždy respekt, bernardýna tady v okolí nemáme, ale i takový Bernský salašnický, kterého mají sousedi, i když je to moula, vzbuzuje respekt....no, nechtěl bych to zažít.

berry1009
28.09.2022 5 z 5

Po přečtení novějších Kingovo děl jsem se díky výzvě dostal k jeho starším knihám. Cujo je jedna z nich. A tedy, atmosféru opravdu dokáže tento mistr nastínit perfektně. Po spíše nehororovém úvodu přichází to správné drama, které k osmdesátkám (době bez mobilů) sedí jako Cujo na silnici.

bookcase
22.09.2022 5 z 5

Cujo není jen hororem, ale taky skvělým psychologickým románem, drží vás v šachu od začátku do konce, přestože je King opět trochu víc vykecávací, hlavně v první třetině. :)