Cudný lokaj / Slavný mizera

Cudný lokaj / Slavný mizera https://www.databazeknih.cz/img/books/62_/62588/bmid_cudny-lokaj-a-slavny-mizera-WMh-62588.jpg 4 1 1

Dva proslulé romány jednoho ze zakladatelů anglického realistického románu Henry Fieldinga (1707–1754), řadící se přímo vedle jeho nejslavnějšího románu o Tom Jonesovi. Cudný lokaj (1742; anglicky také známý zkráceně jako Joseph Andrews) je vynikající humoristické dílo světové literatury a zároveň první realistický anglický román. Terčem autorova smíchu jsou tu hlavně příslušníci tehdejší všemocné šlechty a její měšťáčtí přisluhovači. Jediní, kdož tu zůstávají ušetřeni autorovy útočné satiry, jsou poctiví chudáci, jako je lokaj Andrews, jeho milá-komorná Fanynka a dobrácký farář Adams. Slavný mizera (1743; též známo jako Jonathan Wild) je satirický obraz mravní bídy a zlotřilosti Fieldingovy doby, založený na skutečných událostech. Hrdina tohoto románu Jonathan Wild je vylíčen nejen jako zločinec, ale i jako krutý vykořisťovatel svých pomocníků.... celý text

Literatura světová , Romány

Vydáno: , Práce

Joseph Andrews / The Life and Death of Jonathan Wild, the Great

Kozel
13.11.2017 4 z 5

Protože na Cudného lokaje, čili Josefa Andrewse, jsem reagoval dříve, zastavím se jen u Jonathana Wilda. Ze tří Fieldingových knih, které jsem četl, je pro mě Jonathan nejhůře čitelný. Patrně mi chyběla druhá hlavní postava, jakou je třeba famózní farář Adams. V této knize k tomu hrají větší prim paradoxy než satira, což na mě chvílemi působilo až nepřirozeně. Přes menší mínuska jsou tu ovšem výborné pasáže - hádky mezi Wildem a jeho ženou podle scénáře, který všichni dobře známe; Wildova schopnost obrat každého a všechny; scény v Newgateském vězení a pak samozřejmě Fieldingova obecná moudra.

Tenhle pán měl totiž neuvěřitelný talent vidět do lidských povah i typů a schopnost svou satirou mířit naprosto přesně. Proto jeho knihy pobaví a po více než 250 letech jsou vlastně stále aktuální. Vemte do ruky Jonathana Wilda a zjistěte, jestli je nějaký rozdíl mezi malým zlodějíčkem a politiky. A vizte, že lidé se za tu dobu nezměnili. Změnily se akorát propriety=o)

Anglie 18. století anglická literatura pikareskní romány

Henry Fielding
britská, 1707 - 1754
1987  80%Tom Jones
1959  80%Amelie
1954  80%Tom Jones. Příběh nalezence I.
1951  80%Cudný lokaj / Slavný mizera
1956  67%Josef Andrews