Čudná príhoda so psom uprostred noci

Čudná príhoda so psom uprostred noci https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128017/bmid_cudna-prihoda-so-psom-uprostred-noc-jQB-128017.jpg 4 1300 262

Čudná príhoda so psom uprostred noci je úplne iná detektívka ako ostatné. Detektívom a zároveň rozprávačom príbehu je Christopher Boone, pätnásťročný chlapec s Aspergerovým syndrómom, čo je druh autizmu. Vyzná sa dobre v matematike, pozná všetky krajiny sveta a ich hlavné mestá a vie všetky prvočísla až po 7057, ale o ľuďoch nevie takmer nič. Miluje zoznamy, vzory a pravdu. Nenávidí žltú a hnedú farbu a dotyky. Nikdy nešiel sám ďalej ako na koniec ulice, no keď nájde na dvore zavraždeného susedkinho psa, vydáva sa na hrôzostrašnú cestu, ktorá mu prevráti celý život naruby.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time , 2003

ještěrka38
27.03.2020 3 z 5

Zajímavý příběh, ale čekala jsem asi něco jiného. Každopádně doporučuji těm, které zajímá problematila autismu..;-)

Ťapulka
22.03.2020 5 z 5

Kniha mě hodně dostala! Dalo by se říct, že jsem si k ní a ke Christopherovi vytvořila až vztah. Moc dojemné a přitom hezké a zajímavé. Četla jsem ji, protože ji syn má za povinnou četbu a zaujala mě. Jsem ráda, že učitelka opět vybrala tak zajímavou knihu a myslím si, že by měla být doporučenou knihou pro všechny - náctileté.

kika 13
25.02.2020 4 z 5

Já jsem ráda, že jsem knížku potřebovala do výzvy.Za mě silný příběh.Chrisovi jsem držela palce hlavně v Londýně.

hapac
19.02.2020 4 z 5

Zajímavě napsaná kniha z pohledu chlapce - autisty - vážně hodně dobré. Kdyby nebylo výzvy, tak bych si ji asi nikdy nepůjčila a to by byla škoda.

PetrCepek
15.01.2020 5 z 5

Moc chytře napsaný čtivý "prequel Rainmana". Umožnil mi (samozřejmě v rámci možností) alespoň chvilkový vhled do myšlení autisty. Doporučuji.

Ksyu
12.01.2020 4 z 5

Zajímavá knížka. Krásně vysvětlený pohled autisty na svět. Za mě doporučuju.

babicka_amalka
04.01.2020 2 z 5

půjdu proti proudu, ale - dočetla jsem jen s velkým přemáháním;

zazvorka
26.12.2019 5 z 5

Knížka předčila má očekávání, vřele doporučuji. Dala mi nahlédnout do světa složitějšího, než je ten běžný. Obzvlášť jsem ocenila, že způsob vyprávění dokázal působivě přiblížit problémy autisty i jeho okolí, současně však na čtenáře nepůsobil depresivně. Nevím, co dalšího říci - prostě si to přečtěte, je to skvělé!

essene
08.12.2019

opravdu podivný, divně psané

Kopretina
17.10.2019 4 z 5

Knihu jsem si ráda přečetla, téma je mi blízké. Stejně si ale říkám, že když - tedy aspoň podle knihy - se dokáže autista naučit jednat společensky přijatelně, když je schopen se naučit hovořit tak, aby se domluvil, proč by se aspoň částečně nemohl naučit to, že nemusí vše skákat, jak on píská. Naučit se ohleduplnosti alespoň těch nejbližších - i když jí nerozumí. Tolik za mě, v praxi to vyzkouším.

nika_seven_seve
27.09.2019

Kniha je psaná jednoduchou formou, díky které nám dá snadno nahlédnout do mysli autistického kluka. Pokouší se přiblížit jeho vnímání světa a sugestivně popisuje realitu, kterou on sám prožívá. Jde o krátký příběh, u kterého se smějete i pláčete zároveň. Pro mě jedna z TOP knížek ever!

kristeen
30.08.2019 4 z 5

Ze začátku mi přišel takový pomalejší rozjezd a nemohla jsem se úplně naladit. Pak ale věci ( i knížka) nabraly spád a ke konci už jsem doslova hltala stránky :) Příběh je dobře vystavěný, a vždy, když máte pocit, že už víte, jak to bude dál, nabere zase jiný směr. Určitě mám pocit, že jejím přečtením lze jen získat...minimálně lekci trpělivosti, pochopení a tolerance.

petbrab
03.08.2019 5 z 5

Skvělý námět. Alespoň si člověk vžije do pocitu autisty. To je pro mě hlavní poselství knihy. I když se mi líbil i děj.

7944
31.07.2019 4 z 5

Sice máme všichni oči na tom stejném místě, v podobném počtu, různých kvalit. Ne každý si přitom ale uvědomí, jak rozdílně vnímáme každý realitu. Svou realitu.

Zdeniczka
25.07.2019 5 z 5

Zjevně tomu osud chtěl, aby se mi tato kniha dostala do rukou. :) Před měsícem jsme si pozvali do třídy na besedu již dospělého mladého muže, taktéž autistu. Často jsem tak při čtení knihy vybavila jeho chování a reakce. Něco mi potvrdila, řadu dalšího osvětlila. Doporučuji všem, kdo chtějí aspoň trochu nahlédnout do jiného světa, složitějšího, než je ten náš.

Skřítek77
08.07.2019 4 z 5

Zajímavý vhled "do hlavy" autistického mladíka. Líbilo se mi prokládání děje pro nás zdánlivě zcela nepodstatnými podrobnostmi (např. matematické příklady), které odráží odlišnost vnímání světa hlavním hrdinou.

Mateo67
05.07.2019 5 z 5

Výborná knížka, kterou si můžete užívat “jen” jako detektivku, nebo se více zaměřit na problematiku autismu. Obojí očekávání plně naplňuje. Skvěle vykreslen je nejen Christoferův “svět”, ale takě chování a prožívání jeho rodičů. A ten konec! Mám ráda nepřikrášlené konce, ale tady jsem byla šťastná za všechny zúčastněné.

malazluta
06.06.2019 4 z 5

Zajímavá exkurze do světa o kterém vím velmi málo.

freejazz
27.05.2019 5 z 5

exkurzia do sveta, o ktorom poriadne nič nevieme.

Peyka
25.05.2019 4 z 5

Příběh autistického chlapce, který si hraje na detektiva a snaží se vypátrat, kdo zabil vidlemi sousedčina psa. Vcelku absurdní příběh, ale kniha nabízí mnohem víc. Kniha se čte velmi snadno (čteno v originále), autor používá krátké věty a píše z pohledu hlavního hrdiny, autisty. Autor výborně vystihl znaky této poruchy a jednání hlavního hrdiny. Tady se perfektně uplatňuje pravidlo čtení mezi řádky. Christopher zmíní úplně obyčejnou věc, ale pro čtenáře je to něco k zamyšlení, v textu je spousta metafor a dvojsmyslů. Fascinovaly mě pasáže matematických rovnic, kdy normální smrtelník nemá šanci se chytat :D přeci jen se ukazuje, že autisté jsou nadměrně chytří lidé.

Postupem děje s dozvídáme více o hlavním hrdinovi a jeho životě a konec je nejoptimističtější , který jsem za poslední dobu v knihách viděla. Hlavní hrdina je spokojený a šťastný a z jeho optimismu a odhodlání by se měl člověk poučit. Každý by měl vidět svět aspoň trošku pozitivně, občas vám to usnadní rozhodování a život je hned veselejší. ;)