Čudná príhoda so psom uprostred noci

Čudná príhoda so psom uprostred noci https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/128017/bmid_cudna-prihoda-so-psom-uprostred-noc-jQB-128017.jpg 4 1300 262

Čudná príhoda so psom uprostred noci je úplne iná detektívka ako ostatné. Detektívom a zároveň rozprávačom príbehu je Christopher Boone, pätnásťročný chlapec s Aspergerovým syndrómom, čo je druh autizmu. Vyzná sa dobre v matematike, pozná všetky krajiny sveta a ich hlavné mestá a vie všetky prvočísla až po 7057, ale o ľuďoch nevie takmer nič. Miluje zoznamy, vzory a pravdu. Nenávidí žltú a hnedú farbu a dotyky. Nikdy nešiel sám ďalej ako na koniec ulice, no keď nájde na dvore zavraždeného susedkinho psa, vydáva sa na hrôzostrašnú cestu, ktorá mu prevráti celý život naruby.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Ikar (SK)

The Curious Incident of the Dog in the Night-Time , 2003

Ronnie68
11.08.2021 4 z 5

zajímavý příběh ...

motovidlo
06.08.2021 5 z 5

Túto knihu som kúpila ešte pred narodením syna (ktorému neskôr diagnostikovali Aspergerov syndróm). Určite nie sú všetci autisti rovnakí, veľa vecí má syn inak, avšak veľa vecí mi aj táto kniha pomohla pochopiť. Okrem Christophera je pre mňa aj postava otca veľmi silná - milujúci svojho syna, ale občas veľmi unavený a vzdialený synovmu chápaniu sveta. A napriek snahe ochrániť ho pred realitou jedným klamstvom, mu vlastne týmto najviac ublíži. Ale koniec naštastie dopadne dobrw

Knihomolka506
05.05.2021 5 z 5

život pro Christopera není a nebyl nikdy moc jednoduchý. Stejně jako Jacob z knihy Nejsem jako vy má autismus a podle mě má Aspergerův syndrom anebo aspoň jeho znaky . Ten asi nemusím nějak více definovat. Je geniální na matiku a miluje detektivky hlavně Sherlocka Holmese. Taky jako Jacob se snaží vyřešit vraždu, ale ne osoby . Tady jde o zvíře- psa. Kromě tohoto manželskou krizi mezi rodiči. A opět je stejně jako Jacob obviněný z vraždy, kterou neudělal. Autisté neumí lhát proto mluví vždy pravdu a jsou až moc upřímní, ale někdy si neuvědomují, že tím můžou druhého člověka naštvat nebo moc urazit . To jestli mu ostatní uvěří a jestli si získá důvěru rodiny si přečtete v téhle, ale citově silné knize.

soupik2012
30.04.2021 4 z 5

Kniha se nám snaží přiblížit nelehký život lidí trpících autismem. Neznala jsem autora a tak jsem si z počátku myslela, že se nejspíš jedná o autobiografii. Tak dobré to z počátku bylo. Bohužel si příběh svou vysokou laťku neudržel a ke konci mi připadal vyloženě vyumělkovaný. Christopherova cesta za matkou mi nepřipadala ani trochu věrohodná. Především tedy vzhledem k chování lidí, kteří ho na cestě potkají. Hlavně policistů a lidí v metru. Nicméně jsem ráda, že jsem se s touto knihou seznámila. Audiokniha je velice vydařená a přispěla k celkové spokojenosti. Načetl jí pan Matouš Ruml.

Pavlina50
20.04.2021 5 z 5

Je to výborně napsaná kniha, která velice zajímavým a poutavým způsobem nahlíží do hlavy a duše autistického člověka.
Hlavní hrdina – mladý chlapec Christopher žije ve svém vlastním, zvláštním a uzavřeném světě s absurdními pravidly, ale kde mají všechny životní situace jednoduše logické vysvětlení a téměř každý problém má originální a jednoduché řešení. Ovšem zároveň je to také svět s absencí citů a emocí, kde vůbec neexistují naprosto obyčejné a pro většinu lidí naprosto přirozené věci, jako je například lidský dotyk.
Celý příběh je proto, zejména s ohledem na „logické“ myšlenkové pochody hlavního hrdiny, trochu úsměvný, ale současně také dost smutný, nicméně Christophera si prostě každý musí oblíbit.
Kniha je dost útlá, taková jednohubka a styl, jakým byla psána, se mi hodně líbil, takže nebylo problém ji přečíst na jeden zátah. Dává hodně příležitostí k zamyšlení, jak odlišně někteří takto narození lidé vnímají svět, jak je lépe chápat a jakým způsobem a s jakou tolerancí je třeba k nim přistupovat. Určitě si na tuto knihu vzpomenu, až zase kdekoliv potkám nějaké „podivné“ dítě, které třeba odmítá nastoupit do vlaku nebo křičí při pohledu na žlutou barvu. Kniha mě pobavila, poučila a rozhodně i trochu emočně vykolejila. Jsem ráda, že jsem na ni díky databázi knih narazila.

MadamC
07.03.2021 5 z 5

Velmi citlivě napsaný příběh o autistickém chlapci. Dokáže vás nejen vtáhnout, ale především otevře okno do duše dítěte, které vnímá úplně jinak. Na chvíli si tak zkusíte, jaké to je, jak je obtížná každá povinnost, která se nám, zdá samozřejmá a nemusíme nad ní přemýšlet. Najednou jsou každodenní záležitosti nesmírně složité, protože začnete vnímat mnohem více věcí najednou, než normálně. Pokud se alespoň vzdáleně chcete přiblížit pocitům lidí s autismem, pak je tato kniha velice vhodná. Avšak není to vždy veselé čtení. A pokud máte rádi detektivní příběhy a Sherlocka Holmese, rozhodně neváhejte. Navíc se zde dozvíte spoustu zajímavostí.
Četla jsem jako audioknihu a Matouš Ruml dodá příběhu duši.
Opravdu moc doporučuji. Tato kniha rozhodně zanechá stopu...

Allla9
16.02.2021 5 z 5

Příběh Christophera, chlapce trpícího vážnou poruchou osobnosti (autismem), si právem zaslouží pět hvězdiček.

evineckY
12.02.2021 4 z 5

Připadá vám život těžký? Přečtěte si tuto knihu. Sice si vůbec neumím představit, že bych opustila své dítě, ale nikdy jsem v takové situaci nebyla a žádnou ženu bych neodsuzovala. Je paradox, že postižené dítě je tak geniální, ale mozek nepracuje, jak má.

Sarah01
22.01.2021 5 z 5

Moc zajímavá knížka, dosud jsem neměla možnost něco takového přečíst. Zpočátku jsem měla problém se stylem, postupně jsem si zvykla, některé úvahy Christophera byly opravdu trefné. Jen ty matematické úlohy a úvahy mně nic moc neříkaly, matematika není můj koníček.

begonie226
20.01.2021 5 z 5

Poutavý příběh psaný pohledem autistického chlapce Christophera, který nás nechává nahlédnout do jeho komplikovaného světa, kde i obyčejné věci jako třeba jízda vlakem, mají hodnotu zdolání osmitisícovky.

Lizard
11.01.2021 4 z 5

Další z knih, která se mi špatně hodnotí.... Ačkoliv jde o krátký příběh ze života autistického chlapce a jeho myšlení, jde také o značný počin v osvětě týkající se autismu. Myslím, že snad každý by si měl tuto (nebo podobnou) knihu přečíst, aby se pak lépe dokázal zamyslet nad svým životem a životem druhých. Vše vždy není na první pohled takové jaké se zdá.... a Haddon se opravdu velmi empaticky a s humorem vcítil do života autisty.... Některé beletrické knihy nám mnohdy dají více než knihy odborné - a o této knize to bezesporu platí také.

Gabi13
10.01.2021 5 z 5

Je to zvláštní svět autistů. Moc ráda do něho pronikám a ráda bych je pochopila. Vnímám je jako velmi zajímavé a výjimečné lidi. Je dobře, že nejsme všichni stejní.
Tento příběh je zajímavý především tím, že ho Christopher vypráví sám za sebe. Své pocity, postoje a stav který v různých situacích prožívá.

Dimas
27.12.2020 4 z 5

Hluboce obdivuji všechny rodiče...

Kerberos
14.12.2020 5 z 5

Skvělý příběh,svět očima patnáctiletého autisty Christofera.Poslouchala jsem audio namluvené Matoušem Rumlem,které by mělo být povinnou četbou pro širokou veřelnost kvůli pochopení těchto dětí.

Evina74
14.12.2020 5 z 5

Tentokrát jsem poslouchala audioknihu bravurně namluvenou Matoušem Rumlem, kterému jsem věřila každé slovo. Napůl úsměvné a napůl vážné vyprávění 15letého autisty o pátrání po vrahovi sousedčina psa nutí k zamyšlení. Život Christophera kvůli jeho handicapu není jednoduchý, obzvlášťě k přihlédnutí k jeho disfunkční rodině, ale ani jeho nejbližší to nemají lehké. Zkrátka každá mince má dvě strany.

Lessana
03.12.2020 4 z 5

Veľmi zaujímavo napísaná kniha. Z pohľadu 15-ročného Christophera s Aspergerovým syndrómom. Poznám troch takýchto ľudí, takže zodpovedne prehlasujem, že to autor zvládol skvelo, úplne to vystihol. Tú racionalitu, logiku, chýbajúcu empatiu a schopnosť dešifrovať reakcie a pocity druhých, strach a bezradnosť pri narušení istoty, stratu dôvery... a to všetko v (podstate, žiaľ, bežnom) príbehu jednej nefungujúcej rodiny.
Jediné, čo ma rušilo, boli často prítomné hrúbky v texte (psi/psy a pod.) v slovenskom vydaní z r. 2004 (IKAR).

ddkk
01.12.2020 5 z 5

Napohled jen nedlouhá epizoda ze života hocha, trpícího Aspergerovým syndromem, a jeho rodičů, ale kolik toho sděluje! Jak dokáže Christopher, který nerozumí emocím, dotekům a nejednoznačným větám ostatních lidí, ve svém "deníku" otevřít svůj vlastní podivuhodný svět! Jak odvážně se pustí sám a vlastně úplně bezbranný do splnění svého cíle ...

Velmi jsem ho obdivovala, jak si nakonec se vším poradil, jak pokaždé našel řešení na pohled bezvýchodné situace ... A díky jeho příběhu jsem se leccos dověděla o tajemství aspergerem porušené mysli, o tom, jak se pokusit ji pochopit a jak s ní navázat kontakt...

Výborná kniha Marka Haddona, který nikdy neměl v úmyslu ji psát pro děti. Doporučuji.

terimila
30.11.2020 3 z 5

Strašně zvláštní knížka. Hraniční mezi 3 a 4 hvězdičkami a může se stát, že to s odstupem ještě změním. Perfektní vhled do světa lidí, kteří vnímají a myslí úplně jinak než většina z nás. Zajímavá zápletka, drama a nakonec dobrý konec. Jenže... postavy. Snad všichni v té knížce mě štvali. Hlavní hrdina mě jako by stahoval k sobě do jinýho světa, což se mi pravůbec nelíbilo (mimo jiné i proto, že ho v některých věcech naprosto chápu a cítím je podobně)? Ostatní byli více či méně zoufalí, a já jejich zoufalství naprosto chápala a obávala se, že bych na jejich místě jednala úplně stejně... ale sympatické mi to nebylo. Ta knížka je dobrá a vtahující... ale mně moc neseděla. Někdy se vám kniha nemůže líbit už jen proto, že vám ťukne na struny, které nechcete slyšet znít. Ale rozhodně ji doporučuju, už jen proto, že vám může hodně říct nejen o jiných lidech, ale i o vás samých.

š.m.i.k
19.11.2020 5 z 5

Taková ta správná kniha k zamyšlení. Na pozadí je detektivní případ, o který vlastně vůbec nejde, jen se prostřednictvím něho rozvíjí celý příběh. Hrozně se mi to líbilo.

Jirok
08.11.2020 5 z 5

Skvělý detektivní román, který nám umožňuje nahlédnout do života, s prominutím, autistů