Cuba - Záštita japonského meče / Tsuba - Japanese Sword Guard

Publikace Cuba, záštita japonského meče vydávané společností Bušidó: Ojedinělá publikace, popisující z historického, technologického kunsthistorického úhlu pohledu záštitu na japonský meč (cuba), jejíž námět je jakýmsi oknem do duchovního a estetického světa dávných Japonců. Rozsáhlé zpracování námětů seznamuje čtenáře s japonskou i čínskou historií, mytologií, literaturou, poezií, a vytváří tím náhled do duchovního světa starého Japonska. Přírodní náměty často nesou kulturně ukotvený význam, stejně jako stylizovaný zdánlivě abstraktní dezén, nesoucí ve většině případů konkrétní, většinou pozitivní a blahopřejnou symboliku. Ostatně se zpodobňovanými náměty se nesetkáváme toliko na mečovém příslušenství, ale i v malbě, na pracích v laku, necuke či na nepřeberných dalších projevech kreativity japonského umění či užitého umění, proto může být zpracování k užitku i badatelům a sběratelům jiných typů asiatik než pouze popisovaných mečových záštit. Přínosným je i rozsáhlé zpracování technologické, popisující nepřebernou škálu materiálů, speciálních slitin a výzdobných technik, v mnoha případech mimo Japonsko opublikovaných vůbec poprvé a leckdy korespondující s technikami, nově objevenými v moderním šperku. Publikace obsahuje dosud nepublikované záštity včetně několika mistrovských děl nejvyšší úrovně z předních českých soukromých sbírek včetně bývalé kolekce profesora L.Jisla. Autorem textu je japanolog Jakub Zeman, který se problematikou zabýval řadu let jako kurátor mimoevropských sbírek Národní galerie, fotografkou je Mgr. Ivana Matějková - Havlíková, mezinárodně respektovaná tvůrkyně, která se navýsost mistrně zhostila nafotografování municiózních exponátů také pro své bohaté zkušenosti s fotografií šperku. Příloha obsahuje historii školy Kinai z Ečizenu od R. Banerta a mimo japonštinu v tomto rozsahu poprvé opublikovaný ucelený slovník technických termínů se vztahem k mečovému příslušenství. Kromě mečových záštit prezentuje i několik příkladů japonských mečů vysoké sběratelské úrovně. Znamenitá úroveň fotografií a zdařilá grafická úprava na křídovém papíře....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/99748/cuba-zastita-japonskeho-mece-tsuba-japanese-sword-guard-99748.jpg 4.67
Literatura naučná, Historie
Vydáno, Bušidó

Kniha Cuba - Záštita japonského meče / Tsuba - Japanese Sword Guard

jirka_karas

Opravdu, moc pěkná kniha.

kung-filosof

Výborná kniha. Opravdu moc zajímavá. Autor musí mít úžasnou sbírku a znalosti.

Shepard001
21.12.2019

Pěkná kniha. Úzce se specializuje na jedno konkrétní téma, ale to by snad nemělo vadit. Problém je samozřejmě trošku v ceně, ale beru to tak, že autor do toho dal hodně peněz a musí se mu nějak vrátit. Pěkné dílko, kéž by bylo více takových na našem trhu.

lucky_luciano
14.10.2019

Knížka je krásná, autor je špičkový odborník na dané téma. Do tvorby knihy musel zjevně investovat spoustu času a peněz. A to se cení. Bohužel se to trochu odráží na poněkud vyšší ceně knihy. Maličko mi vadily chyby a překlepy v knize. AUtor asi chtěl ušetřit na korektuře a to se většinou nevyplácí. Nicméně i tak knihu doporučuji, jinak toho na podobné tém u nás opravdu nevychází.

Tatsume
27.05.2016

Velmi krásně zpracovaná kniha, která dovolí jak odborníkovi, tak laikovi nahlédnout do světa záštit japonského meče, přiblíží jejich filozofii a seznámí čtenáře s užitou symbolikou. Dojem z jinak úžasné knihy kazí ale časté jazykové chyby v textu - překlepy, hrubky, atd. Jinak vřele doporučuji, kniha to je výborná a listovat v ní je zážitek.

Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstva
Sapiens - Úchvatný i úděsný příběh lidstva