Čtyři vznešené pravdy

Čtyři vznešené pravdy https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32691/ctyri-vznesene-pravdy-32691.jpg 4 43 8

Čtyři vznešené pravdy - pravda o strasti, pravda o původu strasti, pravda o zániku strasti a pravda o cestě vedoucí k zániku - byly prvním kázáním, které Buddha vyslovil po jeho osvícení. Jeho Svatost Dalajlama nejen že objasňuje hlavní teze tohoto učení, zabývá se rovněž vztahem mezi relativním a absolutním soucitem.

Duchovní literatura , Náboženství

Vydáno: , Pragma

The Four Noble Truths , 1935

drakamena
drakamena
01.03.2024 3 z 5

Kniha mi přišla zbytečně složitá. Myslím, že není určena lidem, kteří už o buddhismu něco nevědí. Dalajlama zachází podle mého názoru zbytečně do detailů o učeních jednotlivých škol, o kterých laik stejně nic neví, a používá tituly knih and hovoří o osobnostech, které laik stejně nezná. Takže jestli někomu chybí základy, tak v téhle knize bude asi dost plavat.

MagdaFish
MagdaFish
07.01.2022 5 z 5

Jak se už zmiňují komentáře níže, jedná se o přepis poměrně odborné přednášky ohledně Čtyř vznešených pravd. Pokud se o buddhismus zajímáte jen povrchně, nebo se s ním teprve seznamujete, tak tuhle knížku určitě ne. Je určena spíše pro pokročilejší adepty, kteří jsou schopni sledovat tok myšlenek různých buddhistických škol a jejich odborných termínů, dost často v sanskrtu.
Jeho Svatost mi trochu svým stylem a argumentací připomínal Tomáše Akvinského. Věřím, že ti dva by si výborně rozuměli. :)

czechbuddhist
czechbuddhist
05.05.2020 5 z 5

Každému vyhovuje jiný typ textu. Tato kniha není vyprávění o čtyřech vznešených, ale přímá ukázka filosofie tibetského buddhismu. Někdo očekává vyprávění, ale pozor je to možná až příliš odborné.

jakub2199
jakub2199
25.01.2019 4 z 5

Musím se přiznat, že jsem od knihy čekal něco jiného. Co že jsem to čekal? Komentář či možná převyprávění kázání o čtyřech vznešených pravdách. Moje očekávání ovšem naplněno nebylo. Nechápejme to kriticky, pouze jako konstatování - kniha je úplně jiný typ textu, než jaký jsem čekal. V podstatě jde o filosfický rozbor čtyřech vznešených pravd. Jeho Svátost v nich komentuje a polemizuje o různých implikacích učení. Vyjadřuje se k připomínkám či odlišnostem mezi školami výkladu. Tím pádem by šlo o skvělý text pro někoho obeznámeného s učením o čtyřech vznešených pravdách a hledajícího výklad nebo vysvětlení otázek, které mohly vyvstat. Ale rozhodně ji nelze doporučit jako úvodní pro čtenáře s problematikou neseznámeného.
Co bylo překvapivé je nakolik různé filosofické koncepce buddhistických škol připomínaly spory o universálie středověkých křesťanských škol či pozdější spory mezi empiriky a racionalisty.

SilviaKovacikov
SilviaKovacikov
17.05.2018 3 z 5

Malá knižka do ktorej toho autor vložil pomerne dosť, mne ale veľmi prekážalo porovnávanie budhizmu rôznych budhistických škôl, ktoré sú tam úplne zbytočne. Pre život sú mi takéto informácie nanič. V takejto malej knihe by som chcela mať zdôraznené najdôležitejšie body štyroch vznešených právd a nie opis toho, čo ako ktorá škola vníma, pomenúva či učí. Inak, čítanie ako ktorékoľvek od Dalajlamu.

Richie1
Richie1
18.01.2015 4 z 5

Malá, útlá knížečka - ale plná moudrých myšlenek. Čtyři vznešené pravdy patří k základům budhistického učení a nepochybně jejich porozumění je velmi důležité pro porozumění celého učení. Přiznám se, že nebylo pro mě jednoduché porozumět všem myšlenkám dalajlamy. Tato knížka vyžaduje podrobnější studium a věřím, že ji ještě mnohokrát přečtu a pokaždé objevím něco nového, co obohatí můj duševní svět.
Velmi mě také oslovila kapitola o soucitu. Dalajlamův výklad o soucitu bych doporučil všem lidem bez rozdílu vyznání - a možná by na světě bylo méně hněvu a nenávisti a více porozumění a tolerance.

edysy
edysy
24.04.2014 4 z 5

Pokus na sto padesáti stránkách vysvětlit podstatu buddhismu. Nečekejte ale učebnicové výklady. Spíš je to úvod do myšlení tohoto náboženství. Zde poznámky k textu:
Nic neexistuje absolutně, bez příčiny a tedy zcela reálně. Buddhisté tomu říkají prázdnota a uvědomění si prázdnoty jim pomáhá osvobodit se od negativních myšlenek a pocitů. Příčiny negativních emocí a myšlenek jsou totiž prázdné, bez vlastní reality a toto vědomí samotné negativní emoce a myšlenky oslabuje. Dále, negativní myšlenky a emoce jsou rozdílné od vnitřní podstaty našeho vědomí: „podstatou naší mysli je čirá zářnost, tedy potenciál vědění.“ Cílem je odstranit nečistoty z vědomí a dosáhnout osvobození. To je mír, duševní klid, spokojenost a definitivní opuštění neosvícené existence.

BooksLucyKing
BooksLucyKing
16.06.2013 4 z 5

Je to opravdu maličká knížka, ale přitom je tak plná. Myslím, že rozhodně nestačí jedno přečtení, aby člověk pochopil vše, co v ní je. Musí se o tom hodně přemýšlet, vracet se, ale stojí za to. Až je mi líto, že jí mám jen půjčenou, nejspíš si seženu vlastní, rozhodně bych se k ní chtěla vracet.