Čtyři vznešené pravdy

Čtyři vznešené pravdy - pravda o strasti, pravda o původu strasti, pravda o zániku strasti a pravda o cestě vedoucí k zániku - byly prvním kázáním, které Buddha vyslovil po jeho osvícení. Jeho Svatost Dalajlama nejen že objasňuje hlavní teze tohoto učení, zabývá se rovněž vztahem mezi relativním a absolutním soucitem.

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/32691/ctyri-vznesene-pravdy-32691.jpg 4.330

The Four Noble Truths (2001)

Duchovní literatura, Náboženství
Vydáno:, Pragma
Počet stran:160
Vazba knihy:měkká / brožovaná
ISBN:80-7205-857-6

SilviaKovacikov

Malá knižka do ktorej toho autor vložil pomerne dosť, mne ale veľmi prekážalo porovnávanie budhizmu rôznych budhistických škôl, ktoré sú tam úplne zbytočne. Pre život sú mi takéto informácie nanič. V takejto malej knihe by som chcela mať zdôraznené najdôležitejšie body štyroch vznešených právd a nie opis toho, čo ako ktorá škola vníma, pomenúva či učí. Inak, čítanie ako ktorékoľvek od Dalajlamu.

Richie1
18.01.2015

Malá, útlá knížečka - ale plná moudrých myšlenek. Čtyři vznešené pravdy patří k základům budhistického učení a nepochybně jejich porozumění je velmi důležité pro porozumění celého učení. Přiznám se, že nebylo pro mě jednoduché porozumět všem myšlenkám dalajlamy. Tato knížka vyžaduje podrobnější studium a věřím, že ji ještě mnohokrát přečtu a pokaždé objevím něco nového, co obohatí můj duševní svět.
Velmi mě také oslovila kapitola o soucitu. Dalajlamův výklad o soucitu bych doporučil všem lidem bez rozdílu vyznání - a možná by na světě bylo méně hněvu a nenávisti a více porozumění a tolerance.

edysy
24.04.2014

Pokus na sto padesáti stránkách vysvětlit podstatu buddhismu. Nečekejte ale učebnicové výklady. Spíš je to úvod do myšlení tohoto náboženství. Zde poznámky k textu:
Nic neexistuje absolutně, bez příčiny a tedy zcela reálně. Buddhisté tomu říkají prázdnota a uvědomění si prázdnoty jim pomáhá osvobodit se od negativních myšlenek a pocitů. Příčiny negativních emocí a myšlenek jsou totiž prázdné, bez vlastní reality a toto vědomí samotné negativní emoce a myšlenky oslabuje. Dále, negativní myšlenky a emoce jsou rozdílné od vnitřní podstaty našeho vědomí: „podstatou naší mysli je čirá zářnost, tedy potenciál vědění.“ Cílem je odstranit nečistoty z vědomí a dosáhnout osvobození. To je mír, duševní klid, spokojenost a definitivní opuštění neosvícené existence.

LucieRej
16.06.2013

Je to opravdu maličká knížka, ale přitom je tak plná. Myslím, že rozhodně nestačí jedno přečtení, aby člověk pochopil vše, co v ní je. Musí se o tom hodně přemýšlet, vracet se, ale stojí za to. Až je mi líto, že jí mám jen půjčenou, nejspíš si seženu vlastní, rozhodně bych se k ní chtěla vracet.