Čtyři roční doby

Čtyři roční doby

To nejlepší, co letos čeká české fandy Stephena Kinga. Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří nejsou zrovna příznivci Mistra hororu.... Sám King je označuje za "přirozeně šťastnou knihu" a uvádí, že "tři z nich nejsou horory." Se dvěma novelami Nadaný žák a Tělo se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec (Práce, 1991); tři jsou u nás známy také ve filmové podobě pod názvy Stůj při mně, Nadaný žák a Vykoupení z věznice Shawshank. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v nezměněné podobě tak, jak ji původně koncipoval Stephen King. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/88_/881/ctyri-rocni-doby-r5a-881.jpg 4.5860

Different Seasons (1982)

Literatura světová, Novely
Vydáno:, Beta - Pavel Dobrovský

Vesmich

Jakmile se chci něco pěkného a poučného dozvědět o dětské duši, případně o formující síle dětského kolektivu, s důvěrou se obrátím na Stephena Kinga. Ten nikdy nezklame a navíc píše lehounce, jako vánek, až to nutně vypadá, jak snadné to musí být. Asi jako když se Erika Hess (ová) spouštěla dolů po zavázatých svazích. Jako nic. To už je ovšem dávno, stejně jako příběhy, které S.K. vypráví ve Čtyřech ročních dobách. Nadaný žák je tak brilantní popis vkrádání se zla do zvídavé mysli, že by se mohl poučit i Phil Zimbardo. Tělo nemilosrdně rozdělí skupinu kluků na ty, kteří šanci mají a kteří ji nemají a to vzápětí, co vypadnou z hnízda a Rita Hayworthová (etc.) je ódou na trpělivost, vytrvalost a důslednost. Prostě celé je to parádní čtení a vynechat ho, je mezerou, kterou se nemůže podařit zacelit.

simona5r

Posloucháno jako audiokniha, ale bohužel nedoposloucháno. Po 2. příběhu jsem již neměla chuť poslouchat dál, přišlo mi to jen mrhání časem. Bylo to první seznámení s Kingem a vůbec mě to teda neoslovilo.

toni-az

Jak moc nemusím horrory, tak jsem se s Kingem zatím skoro nesetkal. Loni v rámci Výzvy jsem zkusil 1963, což bylo velmi povedené dílo, tak jsem na doporučení kamarádky opět rozšířil svůj rozhled, tedy alespoň ohledně Kinga.

Kniha obsahuje 4 novely (nenašel jsem souvislost s ročními obdobími) z různých prostředí. Za mě 3 naprosto skvělé příběhy, třetí v pořadí (Tělo) mi připadal zbytečně rozvláčný, vůbec jsem nechápal motivace a jednání postav, a to nejen hlavních postav, což byli 13letí kluci, ale ani těch ostatních. Nebýt této novely, bylo by za mě 5*, takto jsem musel být jako obvykle trochu skoupější a dát pouze 4. I tak nicméně doporučuji přečíst - kdyby nic jiného, tak podle knihy vzniklo několik hodně povedených filmů.

Danilla

Nebudu knihu hodnotit jako celek ale každý příběh zvlášť.
Vykoupení z věznice Shawshank je prostě klasika. Film byl perfektně udělaný a u příběhu bych ocenila, kdyby vyšel jako samostatná kniha a byl obsáhlejší. I tak dávám příběhu plný počet hvězd.
Nadaný žák - tento příběh se mi také dobře četl. Když pominu tu brutalitu ( pořád je to jen Kingův smyšlený příběh, narozdíl od jiných autentických příběhu ze života, od jiných autorů), tak to byl děj, který mě od zacatku chytl. Také bych dala pět hvězd.
Tělo - tady o tom příběhu nevím, co si myslet. Asi mi unikla pointa toho všeho, protože někdo někam šel, něco našel a i když chtěli kluci udělat něco jiného, nakonec to vlastně neudělali. Za mě nejslabší příběh, dala bych dvě hvězdy.
Dýchací metoda - příběh nebyl úplně špatný ale pasáže z klubu mě nudili a více by mě zajímal život těhotné ženy, než porodila, čím vším si musela projít atd. Tady bych dala čtyři hvězdy.

embi

Moje druhá kniha, kterou jsem od Kinga četla. Nejsem úplně hororový fanda a tohle mi naprosto sedlo. Nadaného žáka s parádním McKellenem jsem kdysi viděla, ale povídka je nesrovnatelně lepší. Stejně tak Shawsank (doporučuji mp3 verzi v podání skvostného Oldřicha Kaisera!), i když filmu se dá těžko něco vytknout:) Tělo mě bavilo moc a moc. Nabité emocemi, příběh nejen o dětském přátelství. Dýchací metoda se trochu vymykala, opředená tajemnem, slupla jsem ji naráz.

Rudla333

Vybrat nejlepší knihu od Mistra je těžké, ale kdybych to udělat musel, bude to asi právě tahle.
A to hlavně kvůli Vykoupení z věznice Shawshank. Nezáleží na tom, kolikrát tuhle povídku přečtu, pokaždé zahřeje. Čímž nechci shazovat zbývající povídky, které jsou také vynikající a dohromady vytvářejí mistrovské dílo.

Heisenberg

Je ironií, že zrovna spisovatel, kterému se také říká Mistr hororu, píše lépe zrovna ty nehororové příběhy (viz tato kniha nebo Zelená míle). Musím se přiznat že jsem povídky četl odzadu, což, podle mého názoru, jsem udělal dobře. Shawshank byla prostě a jednoduše třešnička na dortu. Stephen King je mistrpán spisovatel. Kniha je důkazem.
Shawshank Redemption - 100% (díky Darabonte, že jsi ji zfilmoval, nejlepší film vůbec). Apt Pupil - 100% (kurva, ten konec byl perfektní). The Body - 100% (krásná procházka životem) . Breathing Methode - 80%

Viviana-Mori

Nejsem zrovna laděna do povídkových knih, radši mám jeden příběh, ale tyto povídky se mi všechny moc líbily. Oproti Hodině děsu - mnohem lepší, toto byly pořádné příběhy. Nadaný žák je pro mne zcela nejšílenější věc z celé knihy. Jímal mne děs i hrůza, jako dělané na úzkost!
Tělo je zase celkově dojemně a krásně napsáno.
O Vykoupení z věznice Shawshank ani nemluvím :)
A Dýchací metoda také není špatná, taková děsivě smutná.
Za mne velmi dobré čtení od začátku do konce.

Pajan28

King opět nezklamal!!! Tato kniha mě utvrzuje v tom, že King je pravý King!!! Bravurně napsané novely.

kní

k povídce Rita Hayworthová:

"Když jde do tuhého, jsou jenom dva typy lidí," odpověděl Andy, zakryl si rozškrtnutou sirku dlaněma a zapálil si cigaretu. "Představ si dům plný vzácných obrazů a soch a starožitností, Rede. A představ si majitele domu, který se právě doslechl, že se na něj žene ničivý hurikán. Jeden ten typ lidí doufá v to nejlepší. Hurikán změní směr, říká si. Žádný rozumně uvažující hurikán by se neodvážil zničit všechny tyhle Rembrandty, mé dva Degasovy koně, mé Granty Woody a mé Bentony. A navíc by to Bůh nedopustil. A když dojde k nejhoršímu, mám je pojištěné. To je jeden typ lidí. Ten druhý předpokládá, že hurikán se přežene přímo prostředkem domu. Když meteorologové ohlásí, že hurikán změnil směr, tenhle člověk usoudí, že ho změní znovu, jen aby mohl srovnat dům se zemí. Tenhle druhý typ ví, že není od věci doufat v nejlepší, když jsi připravený na nejhorší."

- z tohoto úryvku si do života odnáším tuto skvělou filozofii: BÝT PŘIPRAVEN NA NEJHORŠÍ A DOUFAT V NEJLEPŠÍ

- je úžasné, jak nádherný film podle této 97-stránkové povídky vznikl

---------------------

Dýchací metoda - vynikající povídka, pro mě ještě lepší než Shawshank. Možná ji dokážou docenit jen ženy (které již poznaly ten strašlivý fenomén - porod)... a znovu klobouk dolů, že ji napsal muž!

"Porod, pánové, je pro mnohé hrůzná věc; nyní je v módě, aby otcové byli přítomni narození svých dětí, a zatímco se tato móda přičinila o vyvolání pocitů viny u mnoha mužů, což si podle mého názoru mnohdy nezasluhují (jsou to pocity viny, které některé ženy používají vědomě a s téměř jasnozřivou krutostí), vcelku se zdá, že je to zdravá, prospěšná věc. (...)
Porod je úžasný, pánové, ale nikdy mi nepřipadal krásný - ani v nejdivočejších představách. Podle mě je příliš brutální, než aby mohl být krásný. Ženské lůno je jako motor. Početím se ten motor nastartuje. Nejprve běží sotva jako na volnoběh... ale jak se ten kreativní cyklus blíží svému vyvrcholení v porodu, motor nabírá stále vyšší a vyšší obrátky. Jeho počáteční tichý šelest se mění v neustávající hukot, pak v dunění a nakonec v hlasitý, děsivý řev. Jakmile se ten motor jednou nastartuje, každá nastávající matka si uvědomí, že její život je v sázce. Buď porodí dítě a motor se opět zastaví, nebo ten motor bude bušit stále hlasitěji, silněji a rychleji, dokud nevybuchne a nepřivodí jí smrt v krvi a bolestech."

Ywonek

Moje druhá Kingovka. Úplně jinej styl než ta první, ale líbila se mi moc. Sice jsem ji četla hodně dlouho, ale mám ji aspoň pěkně zažitou. ;)

Gabi.K

Tak Vykoupení z věznice Shawshank nemusím ani popisovat, Odbivuhodný příběh, příběh muže, který byl neprávem obviněn z vraždy manželky a jejího milence, který se ohromně vyrovná s doživotním uvězněním, který si šíkovně získá dozorce i ředitele a nakonec po neuvěřitelně dlouhé době z vězení uteče. Není to horor, ale rozhodně patří mezi jedny z nejlepších děl autora a v tomto případě je film natočen opravdu podle knižní předlohy a je vážně zdařilý.

Nadaný žák - nevím jaké přesně použít slova, každopádně tento příběh nahání bázeň, úzkost . Jedná se o bývalého nacistu ve kterém zůstali nacistické praktiky a chlapce, který byl chytrý a bezproblémový, nežli ho začala facinovat holocaust a vše co se nacismu týkalo. Nakonec každý dostane co si zaslouží, alespoň v této knize.

Tělo mě moc nezaujalo, parta chlapců se vydá hledat mrtvolu o které mluvit jeden z chapcových bratrů.... Nějak jsem se nemohla se do příběhu začíst.

Janniska

Nadaného žáka a Tělo jsem četla již před lety a další dvě povídky v této knize mě jen utvrdili v tom že jsem sáhla po dobré knize.Dovršila jsem četbu zhlédnutím zfilmovaných výše jmenovaných povídek a nemělo to prostě chybu(zhlédnout Nadaného žáka doporučuji)Za mě prostě jednička (ikdyž pravda,můj názor na díla S.Kinga je asi skreslený,prostě ho miluju :-)

Natka875

Kniha se mi moc líbila odlišností jednotlivých příběhů, které měly svůj vlastní napínavý příběh a jedinečnost. Každý příběh má svou děsivou stránku reálnosti a někdy jsem se musela pozastavovat, a zamyslet se nad jednotlivými událostmi. Nejvíce mě zaujaly povídky: Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank a Nadaný žák, kvůli záhadnému příběhu. Ale všechny povídky mě zaujaly. Hlavně mě fascinovalo jakým způsobem ji King napsal. Je tam ukázaná děsivá stránka lidskosti až z toho mrazí. Dokonce jsem se dokázalo vžít do postav, díky čemuž jsem čtení prožívala více.
Moc se mi líbí způsob jakým King píše - žádné ,chození okolo horké kaše', naopak rovnou napíše jak to je, i když je to sebekrutější. Hned po této knize jsem si musela koupit Zelenou míly, o které doufám, že bude stejně dobrá, ne-li lepší.

DickBach

Nadaného žáka jsem četla kdysi dávno. Dobré, ale.... King umí lepší.
Shawshang je luxusní kousek a to i jako film.
Dýchací metoda mi zatím uniká.
Tělo je... je dost dobré. Místy sice děj utíká mimo hlavní linku, nicméně to do klukovských myslí patří, takže nevadilo. Navíc popisy jednotlivých scének a projevů... jsou více než reálné a více než děsivé. Nevím jak vy, ale já měla nutkání ty pijavice škubat taky a šimrání v zátylku mám dodnes... Díky pane králi. :o)

Miťuli

Dobře se mi četlo vykoupení z věznice Shawshank a nadaný žák.... tělo a dýchací metoda jsem pořád odkládala a odkládala kvůli nim i jiné knížky, až jsem si po 2. měsících řekla dost... nedočtu to... a udělala jsem dobře....

Matty
20.09.2016

Pouze Dýchací metoda, podle mě nejslabší a svým závěrem paradoxně nejvíce hororová ze čtyř povídek z Kingovy v zásadě nehororové sbírky zatím nebyla zfilmována. Zbylých tří se zhostili Frank Darabont ((Rita Hayworth a) Vykoupení z věznice Shawshank), Bryan Singer (Nadaný žák) a Rob Reiner (Tělo – Stůj při mně), jejichž filmy bych nyní chtěl vidět znovu a lépe prozkoumat, čím to, že se na ně dívá stejně dobře, jako se jejich předlohy čtou. Je to poselstvím, umně vpleteným do zdánlivě obyčejných a přitom čímsi tajuplných příběhů? Je to šikovným dávkováním informací a mistrnou gradací, kdy na jednu stranu víme většinu podstatného, ale když dostaneme jeden kousek navíc, celku to jenom prospěje? Nebo je to prostě tím, že King ví, jak strhnout čtenáře, stejně jako uvedení režiséři vědí, jak do hry vtáhnout diváka? Kingovo vyprávění vystihuje motto knihy, přímo využité v poslední povídce: „Jde o příběh, ne o vypravěče“.

Třebaže jsou Shawshank i Tělo vyprávěny v první osobě a důležitou rovinu Těla tvoří konfrontace vypravěčova dětského a dospělého pohledu na svět (a dle proměnlivého stylu jako kdyby chvíli vyprávěl Gordon dospělý a poté Gordon dospívající), vypravěčova úloha je hezky starosvětsky minimalizována ve prospěch příběhu samotného. Žádné postmoderní vystupování mimo příběhový rámec, nadbytečné slovní exhibice, přemoudřelé poučování čtenáře, prostě příběh. Silný, univerzální a tak nějak – nejspíš i pro četné odkazy k tamějším zpěvákům, hercům a sportovcům – poctivě americký.

freestyla
08.09.2016

Pár citátů z knihy:

"Stejně jako jsou venku poctivý politici - ty, který se nechaj koupit jen jednou - jsou i poctivý bachaři. Pokud jste dobrý znalci povah a pokud máte čím uplácet, je zřejmě možný koupit si pohled na druhou stranu, kterej vám umožní útěk.Ale Andy Dufresne není z těch, který by něco takovýho udělali. Tohle věděl Andy a věděli to i bachaři." Shawshank

"Paměť je hrozně ošemetná věc. Pokud chce dostatek lidí, aby si člověk na něco vzpomněl, má to dost silný přesvědčovací účinek." Shawshank

"V řiť se řit!" Tělo

"Láska má zuby, které dokážou pořádně kousnout, a zranění po nich se nikdy nehojí." Tělo

"Věřte mi: když vám řeknou, že něco bude bolet, pak to bolet bude. Většina bolesti se nachází v mysli, a když se žena ztotožní s myšlenkou, že akt rození je nesnesitelně bolestný (na základě vyprávění matky a přítelkyň, které už to mají za sebou), pak je mentálně připravena pociťovat obrovské, mučivé bolesti." Dýchací metoda

DevilMayWeep
03.09.2016

Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank 5*
Nadaný žák 4*
Tělo 4*
Dýchací metoda 3*

Anna 13
28.08.2016

Další přenádherně napsaná a promyšlená kniha od autora, který jediný dokáže TOHLE vymyslet a TAKTO to popsat.
Kniha obsahuje čtyři povídky. První dvě a ta poslední jsou prostě skvostem. Jsou plné hrůzy, děsu, typického amerického života, figurují v nich úžasné postavy,... no prostě Kingovi snad nejde nikdy nic vytknout. Perfektní kniha i pro ty co neholdují hororům. Tahle vyprávění nejsou typicky až skoro pohádkově strašidelné, obsahují sice hrůzu i děs, ale všechny jsou svým způsobem reálné.

Knihu rozhodně doporučuji...

Tclaw
09.07.2016

Skvělá kniha ve které mě bavily všechny povídky. Zejména povídka "Tělo" potěšila, protože jsem před přečtením knihy viděl její zfilmovanou podobu a musím uznat, že je to jedno z nejpovedenějších přenesení knihy na stříbrné plátno.

Lucek
20.06.2016

Každý příběh z této knihy má své kouzlo a dokáže čtenáře vtáhnout do děje. A je jedno, jestli je to partička v krimu, nácek a jeho nadaný žák, kluci (na které rodiče vesele prdí) anebo členové klubu.
Ta lidskost, se kterou jsou příběhy podané, ta hluboká studie lidských povah, ty nejkrutější a nejskrytější lidské emoce... ty-vo-le! To je na Kingově díle to děsivé, to, jak vidí do lidí...

trudoš
30.05.2016

Čtyři roční doby představují sbírku čtyř textů, z nichž pouze ten poslední má něco společného s hororovou fantastikou. Tedy ne že by díky tomu kniha nějak ztratila na síle, spíše naopak. Tam kde Stephen King nedokáže vystrašit, rozebere dokonalou stylistikou.
Určit, který z příběhů je nejlepší, je pro mě nemožný úkol. Takže to vezmu z druhé strany a bez dlouhého přemýšlení přiznám, že závěrečná Dýchací metoda je snad jediná, bez které bych se obešel. Pak už je tu jedna z nejsilnějších literárních sestav, jaká se kdy v nějaké knize sešla: Rita Hayworthová a vykoupení z věznice Shawshank, Nadaný žák a Tělo. I když novely propojují drobné společné motivy, rozdílnější historky byste pohledali. Jedna z vězeňského prostředí o naději, kterou nemůžete nikomu vzít, druhá připomíná zvrácenou parafrázi amerického snu a třetí vzpomíná na časy mládí, které byly a už se nikdy nevrátí. Celek tvoří nezapomenutelný dezert, o kterém mohu s čistým svědomím říci, že patří mezi autorova nejsilnější díla.

kika_
03.04.2016

Každá z povídek má v sobě něco, co mě zaujalo. Většinou jsem se setkala s názorem, že Dýchací metoda je nezajímavá a nudná. Já si to tedy rozhodně nemyslím a ani bych ji neoznačila za nejslabší. Za sebe můžu říct, že byla hodně napínavá a nemohla sem se dočkat, co z toho vyleze. Každopádně kniha jako celek - super! :)

_Michelle_
16.03.2016

Myslím, že všechny novely obsažené v této knize jsou velice zdařilé. Nejvýše hodnotím Vykoupení z věznice Shawshank, jelikož to je mistrně sestavený a úžasně zachycený příběh, který má obrovskou hloubku. Z Nadaného žáka mi bylo mnohdy značně nevolno, ale něco mě stále nutilo číst dál, což je rozhodně atribut kvalitně napsané novely. Tělo pro mě osobně představovalo exkurzi do dětství a mám za to, že těchto návratů v čase není nikdy dost. A nakonec... Dýchací metoda měla rychlý spád, pro mě osobně nečekanou dějovou linii a byla napsána tak skvěle, že jsem měla pocit, že sedím v pánském klubu nasáklém vůní tabáku a poslouchám vánoční příběh. Prostě parádní čtení, ke kterému se po čase jistě vrátím.

Séboun

4 - k zamyšlení

5/5

danny_21
02.01.2016

Čtyřpovídkový soubor novel je potřeba hodnotit vysoko, protože jednotlivé novely by měly úspěch i jako samostatně vydané a s vyjímkou první, byla všem dodána popularita i díky zfilmování. Výborný soubor - 85 %

Ivan F
30.12.2015

Dlho som odkladal prečítanie tejto knihy. Teda, jej druhej polovice. Dodnes si pamätám sklamanie z nepodarku, ktorý vyšiel pod názvom Nadaný žák, čo bol neúplný preklad Different seasons. Okrem novely Apt pupil, obsahovala kniha ešte poviedku Telo. Paradoxne, dva klenoty zostali nevydané. Prečo? Dodnes mi je to záhadou, pritom dovtedy už vyšli minimálne tri knihy od Kinga v slovenskom preklade a české nakladateľstvá stále váhali.
Nakoniec som si povedal, že sklamanie nemôže byť väčšie a prečítal som si aj Shawshank a vynikajúcu Dýchaciu metódu. Práve táto krátka poviedka je úplne typickou ukážkou Kingovej tvorby v tej najkryštalickejšej podobe. Spolu so všetkými známym vykúpením je tým najlepším z tejto knihy, paradoxne najhoršou je Nadaný žák.

marek6463
08.12.2015

Nejvíce mě zaujaly první tři příběhy.

Karnager
29.11.2015

Povídka nadaný žák má jiný konec v knize a jiný konec byl ve filmu :) oba dva konce se mi velmi líbily..stejně to vnímám i u skrytého okna do skryté zahrady(film tajemné okno)