Čtyři roční doby

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Čtyři roční doby se poněkud vymykají Kingově tvorbě nejen rozsahem, ale především laděním, a mohou proto být příjemným překvapením i pro čtenáře, kteří zrovna nejsou příznivci Mistra hororu. Sám King je označuje za „přirozeně šťastnou knihu“ a uvádí, že „tři z nich nejsou horory“. Se dvěma novelami se čeští čtenáři mohli setkat v dnes už historickém prvním vydání Kinga u nás vůbec – vyšly v roce 1991 v nakladatelství Práce pod názvem jedné z nich, Nadaný žák (druhou novelou bylo Tělo). Tři jsou u nás známy také ve filmové podobě: Tělo bylo natočeno pod názvem Stand By Me (Stůj při mně), Nadaný žák byl distribuován pod původním názvem a film Vykoupení z věznice Shawshank vypustil z titulu Ritu Hayworthovou. Kniha Čtyři roční doby vychází nyní v úplné podobě, jak ji koncipoval Stephen King.

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/191117/ctyri-rocni-doby-z8F-191117.jpg 4.51051
Série:

Povídky a novely (2.)

Žánr:
Literatura světová, Novely, Povídky
Vydáno:, Beta-Dobrovský
Orig. název:

Different Seasons (1982)

Počet stran:534
Jazyk vydání:český
Překlad:Ivan Němeček, Luboš Trávníček, Libuše Trávníčková
Autor obálky:Michal Kuba
Vazba knihy:měkká / brožovaná
ISBN:978-80-7306-586-7
Nahrávám...

Komentáře (125)

Kniha Čtyři roční doby

Přidat komentář
Balthazar
09. června

u povídky Dýchací metoda mě tedy konec docela překvapil , povídka Tělo je příjemná oddechovka, u povídek nadaný žák a Shawshank se mi bohužel fantazie mísila s filmy, které jsem viděla před knihou, ale i tak jsou povídky rozhodně lepší :)

Eremites
28. dubna

Těžko napsat něco, co ještě v předchozích více než tisíci komentářích napsáno nebylo...
Z těch posledních to moc pěkně vystihli kap66 a matewr84.

Takže jen stručné shrnutí emocionálních pochodů, které mou osobou při čtení jednotlivých povídek cloumaly, zmítaly, prostupovaly, plynuly i jinak se hemžily...

Vykoupení z věznice Shawshank - velmi nerada čtu knižní předlohy k filmům, které jsem stihla vidět dřív, než číst knížku. Dosud jsem měla pocit, že si to prostě nemůžu užít se vším všudy, jakobych si předem nastudovala detailní chemické složení nějaké fakt dobré (pro mě nové a neznámé) bašty včetně všech chemických vzorců jednotlivých přísad, a pak si měla to jídlo vychutnat bez předsudků a očekávání... A přece! U Kinga se mi to poprvé podařilo - znalost filmu mi nikterak nezkazila požitek ze čtení a napětí. Skvělé, prostě skvělé!

Nadaný žák - ufff, tak tohle byl nářez (a rozhodně ne šunkový...). Ač to vůbec nebylo laděno do mistrova oblíbeného hororového hávu, vzbudilo to ve mě děs přímo učebnicový. Myslím, že odteď, když se řekne King, bezpečně si vybavím především tuto povídku. A říkám si, opravdu jsou lidé (ještě stále a nepoučitelně) schopni až takových zvěrstev? A logická odpověď, související s ústředním tématem povídky, musí znít - bohužel ano...

Dýchací metoda - temné, zneklidňující, napínavé. Kingova vysoká laťka je zde zachována, čtenář je natahován na skřipec zneklidňujících okolností až do závěrečné katarze s hororovými prvky.

Tělo - no, slabší kus nejen téhle povídkové knihy, ale celkové tvorby Kinga. Měla jsem neodbytný pocit, že se mistr pera nutkavě potřeboval vypořádat s čímsi ve svém dětství a vyventiloval si to do téhle povídky. Ospalá, pomalá , lepkavá atmosféra jednoho letního prázdninového dne a parta kamarádů. Místy malinko znepokojivé, ve větší míře spíše nostalgické vyprávění o jednom zvláštním putování.

matewr84
16. dubna

4 povídky, z nichž jsem tři přečetl jedním dechem. Každá byla vyprávěna stylem, který slušel danému kontextu doby, postav, okolí a situacím. Nadaný žák je jedno z nejlepších psychologických děl co jsem kdy četl. Na to, že tam nejsou jinak žádné hororové prvky, jedná se vážně o děsivou četbu. Shawshank byl důvod, proč jsem si tuto knihu půjčil, páč se mi film líbil a povídka byla také super, jen trochu jiným stylem. Byla mnohem syrovější a to jí sedlo. Dýchací metoda byla ze všech povídek nejplytší, a nebylo to jen její krátkostí, ale hlavně základním motivem a zápletkou. Ale četla se dobře. To však pro mě neplatilo u povídky Tělo. Tu jsem po pravdě překousal snad na tři pokusy a i když oceňuji atmosféru a kreativní způsob psaní (meta fikce a další), tak prostě mě to moc nebavilo (hlavně ty vložené pasáže). Celkově výborná sbírka povídek, která hlavně něco nabídne fanouškům psychologické tvorby.

ibs
24. března

Nadany zak (2.poviedka) je najviac premakane citanie co do psychologie postav i deja, TELO (3) je klasika s mnozstvom zaujimavych autorskych zivotopisnych uvah- dokonca i zmienka o Cujovi prekvapila (besny pes z romanu Cujo od Kinga), Shawshank (1) je klasika odKinga, krasne pisana- este krajsi film, no a Dychaci metoda (4) -najkratsia a najrychlejsia poviedka. Velmi fajn citanie, milovnik Kinga povie WHAW, ja asi ako neutralny citatel poviem “ nieco prilis roztahane, nieco stalo za uvahu, nieco mi pripadalo dllllhe, nieco som citala jednym dychom”.

Arev122
24. února

Také mě nejvíce zaujal Nadaný žák, perfektně a promyšleně napsané, hrůzné... Ale jako vždy od S.Kinga celá kniha hezké počtení.

85098211
21. února

Tyto Kingovy povídky jsou fakt hodně, hodně dobré! Jen jedna je slabší, a sice Tělo, ta se mi zrovna moc nelíbila. Ale ostatní jsou výborné. Shawshank je naprosto vynikající, Nadaný žák mrazivě zvrácený a Dýchací metoda doslova hororová. Proto hodnotím plným počtem ;-). Je to poprvé, co mne King (poměrně) příjemně překvapil :-). A to mám za sebou jeho kultovní knihu TO plus Pan Mercedes...

Supertramp91
13. února

Popredné rebríčky môjho top ten! Prečítané viackrát, často hneď za sebou.

kap66
10. února

Nebudu porovnávat novely mezi sebou, mrzelo by mě ubrat některé z nich jen proto, že jiná je na deset hvězd; celá kniha je dokonalým čtenářským požitkem. Ve všech autor dokázal opět to, co už znám - chytit mě ne od první stránky, ale už od prvních vět a předat mi - nenápadně a jen tak mimochodem - něco víc než zážitek z "pouhého" napětí (uvozovky proto, že tohle UMÍ skvěle, ale to se čeká, že).
"Vykoupení" řadím nejen mezi nejlepší Kingova díla, ale mezi nejlepších deset, která jsem četla, celoživotně bráno; nalezení vnitřní síly v něčem tak bezvýchodném, to mi dodává naději. "Nadaný žák" mě zasáhl morálně; probuzení zla pouze dřímajícího bylo očekávatelné, zažehnutí zla, které se nedalo ani tušit, a jeho sílení - bylo fascinující. "Tělo" ve mně evokovalo mé "klukovské" dětství a připomnělo mi – ale tak věrně! – jeho odplouvání pod vlivem dospělého života; pro mě nejosobnější próza. "Dýchací metodu" oceňuji pro schopnost hlavní ženské postavy porvat se s malostí světa; bavilo mě ale i to nadpřirozeno kolem.
Prostě řečeno, zase mě King drží o něco pevněji.