Čtyři kapitáni - Velitelé fregat

Čtyři kapitáni - Velitelé fregat https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/201030/bmid_ctyri-kapitani-XVw-201030.jpg 4 141 25

Širé a zrádné jsou prostory Tichého oceánu. Jeho tajemné, neprobádané vodní dálky k sobě odedávna vábily mořeplavce všech zemí. První smělí námořníci se vydávali na dlouhé plavby, aby neznámé vody prozkoumali. Postupně lidé objevovali nové a nové země. Někteří hrdinové utonuli, jiní zahynuly v bojích a jen někteří zemřeli ve své vlasti. Svět ale nikdy nezapomene na čtyři odvážné kapitány: Jamese Cooka, Jeana La Perkuse, Ivana Kruzenšterna a Dumonta d´Urville…... celý text

Dobrodružné , Cestopisy a místopisy , Příběhy

Vydáno: , Naše vojsko

Voditeli fregatov , 1947

steppen-wolf
23.03.2013

Úplně první kniha jakou jsem kdy četl. Alespoň pokud si pamatuji, Ve druhé třídě? Netuším.... Nemohu hodnotit hvězdičkami, to nejde!!
Dojem který zůstal? Krásná napínavá, poučná populárně naučná kniha pro snící kluky...

Dera
27.08.2012 4 z 5

V knihovně u babičky jsem kdysi našel po strejdovi knihy, které měli na hřbetu nezaměnitelné černé pruhy a mezi nimi písmena "KOD". Tedy: Knihy odvahy a dobrodružství. Byla to v té době ta nejlepší edice dobrodružných románů. Tato kniha byla první z této série skvělých knih co jsem četl. A jedna z nejlepších. Plné hodnocení degraduje o něco slabší 3 a 4 příběh..

Jack Bauer
29.10.2011 4 z 5

Kniha mého mládí, kdy jsem začínal poznávat různé daleké cesty alespoň knižně, když se u nás nemohlo cestovat.

Ikkju
25.09.2011 5 z 5

U této knihy jsem objevil slast dlouhého čtení na gauči na zádech. Nepřišlo mi to nedůstojné ani vůči hrdinům, kteří buď domorodce zmasakrovali, nebo byli sami zmasakrováni...

valda
12.07.2011 5 z 5

Čtyři dobrodružná vyprávění o poznávání posledních koutů tichomoří čtyřmi významnými kapitány. Četl jsem už hodně knížek o podobných dobrodružných výpravách, často ale sklouzávaly do nudných popisů historických událostí a většinou autoři byli dějepisci, kteří neměli příliš nadání pro vytvoření té pravé objevitelské atmosféry. Čukovskému nic takového nechybí a první dvě povídky s Cookem a La Perousem jsou skvělé. Třetí s kapitánem Kruzensternem, byla trochu slabší, ale bylo asi potřeba doplnit ruského kapitána :-) Čtvrtá je spíše takový bonus, ve kterém
SPOILER: (Pro ty, kteří jste neměli z dějepisu jedničku.) ...D' Urville pátrá po ztraceném La Perousovi. :SPOILER
Takže pokud si chcete přečíst něco pořádného o objevování Velikonočních ostrovů, Tahiti, Přátelských ostrovů, Japonska, Nového Zélandu a podobně, tak velice doporučuju, kniha rozhodně za těch více než 60 let neztratila nic ze své zábavnosti a opravdu ve vás lehce navodí pocity, které měli objevitelé při zahlédnutí neznámé pevniny, nebo zkoumání kultur, které nikdy nenavštívili bílí muži.