Čtyři dohody – Kniha moudrosti starých Toltéků

Čtyři dohody – Kniha moudrosti starých Toltéků https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12114/bmid_ctyri-dohody-duG-12114.jpg 4 2864 478

Praktický průvodce osobní svobodou. Ve Čtyřech dohodách odhaluje don Miguel Ruiz zdroj omezujících názorů, které nás připravují o radost a vedou k zbytečnému utrpení. Čtyři dohody, založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí silný kód chování, který dokáže rychle proměnit náš život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky.... celý text

Duchovní literatura Esoterika, astrologie, okultismus
Vydáno: , Pragma

The Four Agreements: A Practical Guide to Personal Freedom (A Toltec Wisdom Book) , 1997

Hanjimka
22.10.2020 4 z 5

Přečteno ušima - čte Jaroslav Dušek. Zaujala mě, vezmu si z dohod ponaučení a budu aplikovat do svého života. Asi jako kniha by to nebylo ono, ale Dušek ji prostě čte úžasně.

Velekněžka
20.10.2020 5 z 5

Největšími výzvami bývají dohody uzavřené se sebou samým...

ChrisBlack
19.10.2020 4 z 5

Příjemné čtení, které člověku může pomoct s jeho směrem života. Asi nejsem typ člověka, který tuhle knihu bude uctívat a brát ji doslova. (Jsou situace, kdy se jednoduše potřebuju zdravě na**at.)

LivieBorova
17.10.2020 5 z 5

Tak tohle je klasika plná klišé, ale člověk přece nesmí brát nic dogmaticky, pokud se nad obsahem zamyslíme, zjistíme, že to není tak špatné, ty základní myšlenky a věřím, že to některé lidi pomůže nasměrovat.

tra-my5156
10.10.2020 2 z 5

Všechny dohody známe a víme. Je fajn si tuto knížečku vzít občas do ruky a připomenout si, proč bychom se měli zamyslet nad svými vzorci chování.

peeetta
26.08.2020 3 z 5

Je potřeba se nad zmíněnými dohodami zamyslet. Proto je nutné mít na četbu klid. Snažím se je aplikovat ve svém životě.

lencin
26.08.2020 5 z 5

Nehřešit slovem.
Nevytvářet si domněnky.
Nebrat si nic osobně.
Vždy dělat vše nejlépe jak umím, ale ne lépe.
(2006)

LenkaDv
23.08.2020 2 z 5

U mě zklamání, asi jsem od této knihy čekala více. Čekala jsem nějaký AHA moment, který mě zasáhne. Ale nestalo se :-( Je tam sice zajimavé myšlenky, ale vlastně nic nového pod sluncem a vypravěčský styl této knihy mi moc nesedl.

Aniday
15.08.2020 4 z 5

"Nyní jsme za jedno s větrem, vodou, hvězdami, s veškerou přírodou, se všemi zvířaty a lidmi."

Veronča
02.08.2020 1 z 5

Čekala jsem něco jiného... Moc mě zatím nenadchla. Ale nechám si ji, třeba jsem na ni ještě nedospěla a čas na ni teprv přijde

Landlord
12.07.2020

Kdo hledá v sobě upřímnost, tak ho kniha osloví. Kdo hledá neustále do nekonečna nesmyslné představy a hodnoty o životě, tak ho kniha neosloví a možná i urazí. Životu je úplně jedno čemu lidská bytost věří, jen by bylo moudré si uvědomit, zda ho jeho způsob uvažování
dělá šťastným.Člověk si může díky knize uvědomit, že není moudré být závislý na posudku druhých a zároveň spoléhat na to, že ostatní se budou chovat tak, jak jeho názorový systém očekává. No a po přečtení dalších knižních titulů od D. M. R. jsem si uvědomil, jak moc je "Láska" zkreslená v podání našeho způsobu myšlení a proto nejsme schopni milovat bez výhrad. Krásně to vystihuje příběh o Kouřovém zrcadlu.

Prostej
10.07.2020 1 z 5

odpad.

kokodaros
04.07.2020 4 z 5

Čtyři dohody jsou ve skvělém Duškově podání stravitelné i pro někoho, kdo nedokáže pořádně dočíst jedinou knihu o osobním rozvoji. Dokázal jsem to! A nepovažuji to za ztracený čas. Samozřejmě, občas zaznívají obvyklé banální poučky nebo klasické new-age klišé. Ale ve své podstatě je sdělení srozumitelné, jde k věci a tloukne hřebíček na hlavičku. Nacházím v tom i své omyly. Hřeším slovem, beru si věci osobně, žiju v domněnkách... Dennodenní chleba. Takže jak s tím naložíme...?! Jako vždy, nejslabším článkem bude aplikace. Vzít to doslova, tak z nás budou docela drsní kati: Vem si mě nebo Nashledanou, najdi si někoho jiného. Pokud nenacházíme partnera, tak asi moc neoceníme knížecí rady typu: Nalezněte si někoho, kdo je už takový, jakého byste si přáli. No jasně, jak prosté! Kolikrát za život potkáme takového člověka? A když už ho potkáme, není ta jeho "dokonalost" spoluvytvářena právě těmi domněnkami, kterými nás omámí naše zamilování?

Kniha nemůže vyřešit všechny otázky, avšak návod nám dává dobrý. Kdybychom se jí drželi, tolik bolesti na světě by ubylo. Místo nepřehledné šarvátky "mitote" mikroválek, nedorozumění a (sebe)ublížení by bylo ve všem jasněji a bolest bychom omezili jen na ty čisté řezy upřímností. Jako všechny podobné knihy je i tato idealistická. Pořád bude mezi námi existovat mnoho lidí, jejichž strategie je lhát nebo manipulovat. Ale pro začátek stačí, když si uvědomíme ten prostý fakt, že nejdříve musíme milovat sami sebe, abychom se nenechávali zraňovat. Potřebujeme znát ten ideál, abychom se mohli znovu a znovu navracet sami k sobě, vyklestit cestu iluzí a sebeklamů, činit náš život jasnější, souladný a tím šťastnější.

Ty čtyři dohody můžeme se sebou uzavírat zas a znovu. Nejlépe, jak to dovedeme.
PS: 3* za dona Ruize, 4. za pana Duška

p_eťule
25.06.2020 5 z 5

Perfektní, často se k ní vracím a zaujímá čestné místo v mé knihovně :)

Hanka941
20.06.2020 4 z 5

Četla se dobře. Jednoduché rady, ale někdy se těžko dodržují. Je dobré si je stále připomínat...Určitě si přečtu ještě dohodu pátou

Edgar
20.06.2020 2 z 5

Jeden čas jsem pořád poslouchal, jak je tahle knížka velké stěžejní dílo, v životě mnoha lidí. Mohl, za to v našich končinách převážně herec Dušek. Tak mi to nedalo. A musel, jsem si to taky přečíst.
Jenže, to nebylo tak jednoduché. Jednak mi to ztěžovali ostatní, kteří to už četli, hlavně tím, že se dělili o stěžejní myšlenky knihy. Takže jsem tušil, jak moc hlubokomyslné dílo don Miguel Ruiz napsal.
Nezbylo mi nic jiného než počkat, zhruba devět let, během kterých zapomenu. Tenhle rok jsem si to konečně přečetl, v rámci čtenářské výzvy. Opravdu mám z toho smíšené pocity. Většinu z nich jsem měl už na začátku. Asi největší problém knihy je, že neříká nic převratného. Opravdu jsem nad tím přemýšlel a moc zajímavých myšlenek tam není. Což je u duchovní, nebo chcete-li, filozofické publikace dost podstatná chyba.
Dvě hvězdičky jsem dal jen kvůli tomu, že se autor moc nerozepisoval a nezpůsobil, tak ze čtení opravdovou fyzickou bolest. Kdybych to četl před deseti lety, dal bych pět z pěti.

Skala317
29.05.2020 5 z 5

Čím je kniha Štyri dohody tak prevratná? Jednoduchosťou? Námetom? Múdrosťou? Či jej šírením Jardom Dušekom? Určite všetkým. Ak čítate knihy, ktoré sa síce zdajú byť múdre, ale veľmi im nerozumiete, knižku si určite prečítajte. Ľahko pochopíte. Alebo ak sa chcete samým sebe pozrieť pod pokličku a očividne zmeniť niektoré vaše návyky v správaní a myslení- kniha Vám veľa dá a ešte Vás aj pobaví.

Z môjho pohľadu nám kniha ponúka jednoduchý návod ako sa pozrieť na svoje vlastné správanie a zmýšľanie. A práve cez štyri dohody ukryté v knihe ich začať cez seba meniť.

- Napríklad v prvej dohode si možno uvedomíte ako často hovoríme slová, ktoré nám nič nedávajú, alebo, ktoré nás oberajú o silu.

-Druhá dohoda mi ešte viac potvrdila, že nech si o Vás myslí hocikto hocičo, nie je to o Vás. Takže môžete byť pokojní. Každý vidíme svet a druhých ľudí hlavne cez seba a svoje vnútorné nastavenia.

-Tretia dohoda ma len ubezpečila, že vždy je všetko INAK. Niekedy si myslíme, že určite to takto je a preto to tak je, lebo to tak musí byť... Vytvárame si dohady... No často sa ukáže, že všetko je aj tak inak...

-No a posledná Vám jasne hovorí, že najlepšie je robiť naozaj všetko tak ako najlepšie vieme. Tento prístup Vám môže mnohé otvoriť. Napríklad prestanete byť na seba tak prísni a začnete sa mať viac radi.

Aké sú to tie Štyri dohody?

Nehřešte slovem
Neberte si nic osobně
Nevytvářejte si žádné domněnky
Dělejte vše tak jak nejlépe dovedete

Knižka je písaná jednoducho. Ľahko sa číta a sprvoti sa možno aj ľahšie chápe. Až sa zdá, že si miestami môžete povedať, že či toto je tá kniha, ktorú tak každý chváli- veď je to jednoduché... Áno, jednoduché to je, no ak sa do nej ponoríte viac, môžete sa sami presvedčiť, že dodržiavanie týchto dohôd môže byť pomerne tvrdým orieškom.

No už len to, že sa na slová z knihy pozriete a uvedomíte si nejaký „aha moment. Napríklad - "Aha- tak to som celý ja. Aha, tak toto je zjavne o mne. Aha, no má pravdu". Môžete začať svoje správanie pozorovať z iného uhla. A samozrejme meniť svoje „staré dohody“ za pomoci nových dohôd v knihe obsiahnutých. Získate tak mnoho darov o ktorých teraz ešte vôbec nemusíte vedieť.

Citát z knihy...

Každého dokázal pochopit, ale nikdo nerozuměl jemu. Věřili, že je vtělením Boha, a on se vždy, když to slyšel usmál a říkal: „Je to pravda. Jsem Bůh. Ale Bohem ste i vy. Jsme stejní vy i já. Jsme obrazy světla. Jsme Bohem.“

Aj tieto pasáže z knihy ma veľmi zaujali. Sú hlboko pravdivé... Na konci knihy sú ešte modlitby, ktoré Vám iste veľa dajú.

VěraČamková
28.05.2020 5 z 5

tady není co říci ... kniha je dokonalá, kéž by četlo co nejvíce lidí ..

annie16
28.05.2020 5 z 5

Krása... takové knihy na zamyšlení mám ráda.

PT_
26.05.2020 4 z 5

Kniha, která mě osobně velmi ovlivnila.

Indiáni Mexiko rozvoj osobnosti, osobní rozvoj životní styl Toltékové

Don Miguel Ruiz (p)