Čtyři dohody

Čtyři dohody https://www.databazeknih.cz/img/books/17_/174299/bmid_ctyri-dohody-174299.jpg 4 2863 478

Ilustrovaná kniha. Vychází k 15. výročí prvního vydání. Ve Čtyřech dohodách odhaluje Don Miguel Ruiz zdroj omezujících názorů, které nás připravují o radost a vedou ke zbytečnému utrpení. Čtyři dohody, založené na staré toltécké moudrosti, nabízejí silný kód chování, který dokáže rychle proměnit náš život v nový prožitek svobody, opravdového štěstí a lásky. Ruiz shrnuje v duchu Castanedy základní toltéckou moudrost a vyjadřuje jasně a čistě, co pro muže a ženy znamená žít jako mírumilovní válečníci v moderním světě. V toltécké tradici vede naguál člověka k osobní svobodě. Don Miguel Ruiz je naguál z rodu Rytířů orla a věnuje se předávání svých znalostí učení starých Toltéků.... celý text

Duchovní literatura , Esoterika, astrologie, okultismus

Vydáno: , Pragma

The Four Agreements: A Practical Guide to Personal Freedom (A Toltec Wisdom Book) , 1997

adabraz
01.10.2022 5 z 5

Kniha se hezky čte, určitě přináší skvělá moudra. Určitě si ji někdy znovu přečtu. Stojí za to.

luczi
20.09.2022 odpad!

4 triviální jalová moudra, která by v našich končinách neměla takový ohlas, kdyby je nevyužil pro svá oneman show velký guru jalových mouder Jaroslav Dušek.

Janizoun
14.08.2022 5 z 5

Tato knížka mě velmi zaujala, četla jsem jí dvakrát hned za sebou :-) Knížka je velmi zajímavá. Jedna z těch, kterou by si měli všichni přečíst a možná by bylo na tom světě i o trochu lépe ;-)

Tichaholka
29.07.2022 2 z 5

Niektoré myšlienky boli fajn a inšpirujúce ale zbytok knížky ma nebavil a nudil.

Bytost na cestě
18.07.2022 5 z 5

Kniha nejen pojmenovává novými názvy již věděné, ale dává pocítit i hloubku všech těch dohod, které hrajeme sami se sebou a které denně používáme.

li-li-nka
08.07.2022

Zajimava knizka...

le21nka
05.07.2022 4 z 5

Kniha je inspirativní. Čtyři dohody - važte slova, neberte si nic osobně, nevytvářejte si žádné domněnky, dělejte vše tak, jak nejlépe dovedete. Jasně, dalo by se to říct i jinak, ale proč ne. Snad i na představení s Duškem se půjdu podívat.

Petra00
06.06.2022 4 z 5

Knížka určitě člověku může pomoci přehodnotit svoje postoje k životu, priority a myšlenky ale na druhou stranu nemůžu říct, že by mi nějak výrazně změnila život. Někdy si ji nejspíš přečtu znovu, abych si myšlenky připomněla a třeba mi dá zase něco nového. Občas nebylo úplně jednoduché pochopit, co se nám autor snaží říci. Je to zkrátka trochu "ezo".

Zuzulinka
01.06.2022 5 z 5

Zajímavé, poučné.

TerezaaBaarova
23.05.2022 3 z 5

Úplně nemám ráda tyhle sebe-oduševně-svobodo-ezo-nábožensko-filozofický knihy. Někdy jsou to pěkný žvásty...ALE...v týhle si každej najde, co chce najít... přečte si ji ten, kdo si ji chce přečíst! A rozhodně je lepší vzít knihu, která ti možná něco dá a možná něco sebere, než číst motivační citáty na Facebooku...

evien
06.04.2022 5 z 5

Je to jako s každou knihou. Předá Ti to, co má. Nic víc, nic míň. Pro někoho je skvělá, pro někoho ne. Osobně silně cítím, zda chci nějakou knihu číst (nebo že ona chce být čtena?) a cítím to téměř okamžitě. Nejdříve mne upoutala svým zevnějškem. Po otevření pak ilustracemi a textem.
Za mě prostě paráda! Díky Miguelovi
P.S.: Čtyři dohody v divadelním podání Jardy Duška a Pjéra la Šéze (a ještě tam je myslím jeden pán) mám nesmírně ráda.

Maevie
05.04.2022 1 z 5

Čtyři dohody jsou mým největším (nejenom) knižním zklamáním za poslední rok. Každá kniha o rozvoji osobnosti mě musí za prvé přesvědčit kvalitou svých rad a dokázat mi jejich pravdivost a původ. Hned za tímto následuje srozumitelnost, se kterou je učení předáváno čtenářům. Ani v jednom Čtyři dohody nebodují. Doporučované rady jako „nehřešit slovy (tzn. neubližovat ostatním ošklivými slovy)“ a „nevytvářet si domněnky“ vnímám jako obecně přijímané vzory správného chování, které podsouváme už dětem ve školkách.

Zajímavé je se podívat i na samotné Toltéky, jejichž moudra autor údajně předává. V knize se o nich příliš nedozvíme, čtenář tak musí zapátrat po informacích sám. Možná by mnoho čtenářů překvapilo, že řada vědců jejich existenci zpochybňuje a jejich učení připisuje vlně duchovních a myšlenkových směrů New Age.

Amalberga
19.03.2022 2 z 5

Téhle knize jsem se vždycky vyhýbala, protože z podobných průvodců ke štěstí a svépomocných knih (self-help books) mi naskakuje husí kůže. Nicméně ve škole nám silně doporučovali první kapitolu, a tak jsem si našla audio načtené od Duška, vrchního šamana v ČR, vyhlášeného bosého vyvolávače přírodních živlů a zaposlouchala se při domácím úklidu. Úvod mě jen utvrdil v tom, že se jedná o děsné ezokecy a míchání různých náboženství, filozofických a psychologických proudů dohromady, zaměňování pojmů s dojmy. Nějakou objektivní kritikou se kniha zhodnotit moc nedá, protože nepřekládá žádná fakta, ale jen autorovy pocity, které vyjadřuje v množném čísle "my", zřejmě aby to se čtenářem fakt rezonovalo. A ono rezonuje. Ruku na srdce, v čem je obsah knihy nový a objevný? Splácanina v úvodu zni trochu jako Matrix a snad všechny ty pozitivní myšlenky jsem už někde slyšela nebo četla, třeba na Facebooku v podobě rádoby hlubokomyslných citátů.

Jessica007
17.03.2022 5 z 5

Kniha je zajímavá, obsahuje hodně moudrých myšlenek. A osobní svoboda je také o tom, vybrat si myšlenky, moudra, rady, které chceme ve svém životě používat.

sissque
11.02.2022 4 z 5

Po letech jsem se opět rozhodla přečíst si znovu Čtyři dohody.
Ráda se vracím k některým pasážím, které mám označené barevnými papírky, a není na škodu si je občas připomenout.

Myšlenky v této knize jsou v podstatě to, co víme a víme, jak bychom se měli zařídit, abychom byli nejlepší verzí sebe sama.
Jen jsou některé věty tak správně uchopené, že bych je možná lépe nevyjádřila.

Koho kniha láka, ať si ji přečte, koho ne, ať raději sáhne po jiné.

Místy se v ní věty opakují, a ač je kraťoučká, dala by se shrnout na velmi krátký obsah.
V podstatě již samotné dohody jsou celkovou výpovědí.
V poslední době se s esoterickými a seberozvojovými knihami takzvaně roztrhl pytel, tato byla dle mého jednou z prvních svého žánru a stále má co předat a je velmi oblíbená.

Změní vám ale tato kniha život? Určitě ne.
A ani žádná jiná.
Inspirovat se můžeme, ano, ale my sami musíme chtít něco změnit a uvážit dle situace, co je pro nás nejlepší, jak bychom se měli zachovat.
"Vyzobat" si z ní to, s čím se ztotožňujeme, co je nám příjemné.
Do ničeho se nenutit a nechat okolnosti přirozeně plynout, zůstat sami sebou.

bupilla
07.02.2022 4 z 5

Rereading po rokoch.
Zatúžila som po tomto krásnom ilustrovanom vydaní :)
Okrem toho som pôvodnú knihu požičala a už sa mi nevrátila a rozhodne som ju chcela mať vo svojej knižnici.
A aj na druhý krát som si čítanie veľmi užila, aj keď s menšími výhradami.
Štyri dohody sú skvelé. A odkedy som knihu čítala prvýkrát pred rokmi, tak na ne myslím neustále a naozaj mi pomohli veľa v živote pochopiť, aj spokojnejšie žiť a som za ne vďačná.
Samotné podrobnejšie vysvetlenie každej z dohôd autor napísal tiež výborne - zrozumiteľne a krásne.
Ale tie ostatné kapitoly, to už je na mňa príliš ezoterické a hlava mi to neberie, občas mi to príde až úsmevné a prečítala som to len s tým, že o.k., čítam rozprávku :)
No je to poklad v mojej knižnici, odporúčam toto vydanie aj kvôli nádhernej grafickej stránke, príjemná hrejivá farebnosť, pekné kompozície, radosť pozerať :)

Tebby
28.01.2022 3 z 5

Kniha mi byla doporučována z různých stran jako něco, co by člověk neměl minout. Měla jsem od knihy určitá očekávání a ty se bohužel s realitou nepotkala. Na mé poměry tam bylo až moc ezoterična... Jiné knihy na podobné téma se mi líbily mnohem více. 3*

IvetaZ
17.01.2022 3 z 5

Souhlasím s ostatními. Myšlenky zajímavé, ale pro běžného člověka nerealizovatelné, neuchopitelné. Naproti tomu Čtyři dohody Jaroslava Duška jsou zábavné a tak nějak si dokážete představit, že vám to opravdu může pomoci v běžném životě a vidíte před sebou tu cestu, Dušek to umí skvěle podat. Kniha je průměrná.

jan.para
02.01.2022 3 z 5

Spousta zajímavých myšlenek, které mohou vylepšit život.

LanternDream
14.11.2021 5 z 5

Pro mě povinná četba po zhlédnutí divadelního představení Jaroslava Duška, které mě hluboce ovlivnilo. Čtyři dohody mi již jednou napomohly ve zlomovém okamžiku mého života, kdy jsem se musela rozhodnout, zda poslechnu ego, nebo duši. Kniha obsahuje spoustu moudrých myšlenek, které by se daly tesat do kamene. Doporučuji lidem, které baví knihy o osobním rozvoji a nevadí jim esoterika.