Čtvrtá královna

Čtvrtá královna https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/47901/mid_ctvrta-kralovna-Kki-47901.jpg 4 21 4

Děj knihy nás zavede do 18.století na maurský královský a císařský dvůr. Helen Gloagová pochází z malé vesničky ve Skotsku. Nechce se smířit s velmi nuznými poměry v rodině a tak utíká za lepším životem . Mladičká Helen se dostane na loď plující do Bostonu. Loď je na své cestě přepadena piráty a většina cestujících je povražděna. Helen se dostává na trh s otroky, kde je nabídnuta k prodeji. Zde si ji všimne správce marockého císařského dvora Microphilus, muž velmi malého vzrůstu, původem také Skot jako Helen. Její krása upoutala jeho pozornost a tak ji kupuje do harému pro svého náročného a nevyzpytatelného pána na císařský dvůr. Odtud už není úniku. Helen musí spolknout nejednu hořkou chvíli a ponížení, než pozná, jak to v harému chodí. Všechny císařské konkubíny se jejím vzhledem cítí ohroženy a tak Helen poznává intriky a zákulisní špínu, která se neštítí ani vraždy, jen aby svoji sokyni odstranily. Sblížení s první ženou císaře a správcem dvora přináší Helen nejen snadnější život u dvora, ale také větší zkušenosti. Po delší době si Helen získává císařovo srdce a ten se rozhodne, že si ji vezme jako svoji čtvrtou zákonitou manželku , která mu porodí syna, a toho císař uzná za svého jediného a vyvoleného nástupce, který bude hoden převzít královskou korunu. Ale dopadne všechno tak, jak si to císař plánuje?... celý text

Literatura světová Pro ženy Historické romány
Vydáno: , Alpress

Fourth queen , 2003

bastes
23.07.2023 5 z 5

Čtivé a dobře napsané. Bála jsem se že půjde o klasickou červenou knihovnu, což se nestalo. Postavy byly skvěle vykresleny, jejich chování jste díky vykreslení minulosti dobře chálali (i když s ním spoustukrát nesouhlasili). Velké mínus je nedokončený děj, ale je to je můj subjektivní názor - prostě nemám ráda otevřené konce.

Kodetka
02.10.2015 5 z 5

Tak nějak se ke knize nedokážu vyjádřit. Marocký císař nebyl žádný evropský šlechtic, dá se říci, že měli spíše barbarské chování. Jinak kniha je velmi hezky napsaná a celkově se čte snadno.

Muhibbis
07.06.2015 4 z 5

Zase EHNRS (rozšírené hodnotenie pre historické romány), zase budem trochu rýpať. Ale zase nie veľmi, však vidíte to hodnotenie.
1. Téma - Obohraná, klišéovitá a už prvý pohľad na obálku vás presvedčí o tom, že pôjde brak typu Kadin. Odložíte ju teda späť do poličky, a to je veľká chyba, pretože následne prídete o všetku srandu.
2. Dej - Asi najväčšia devíza tohto príbehu. Nie je to klasický príbeh o hrdinskom úteku s krásnym svalovcov či o vzťahu s krásnym svalovcom, ktorý je zhodou okolností orientálny despota. Miesto toho rozpráva o pravej láske, o skutočnej romantike, o maličkostiach, ale aj o veľkých veciach, ako je... Ehm, vyšetrovanie možného zločinu? Ale hej, veľká časť príbehu je pomerne dobre spracovanou detektívkou a mne je len ľúto, že autorka už ďalej nepíše, lebo keby sa stretla s autorom Janissary tree... No na druhej strane, pri jej prístupe k historickým faktom by to možno až taká radosť nebola. A potom ten cliffhanger na konci...
3. Štýl - Za mňa ďalšie plus, a dôvod, pre ktorý by som radšej Helen z tohto príbehu vyškrtla. Väčšinu knihy sa mi zdala nejaká nudná a nie príliš dôvtipná, zato pasáže písané z Microphilovho pohľadu mali ozaj "šťavu", hlavne vďaka jeho otvorenosti, vyzývavosti a neskrývanej duchaplnosti a irónií. Predstavte si Microphila ako takého mäkkého Tyriona Lannistera, navyše s Jeofrreym, ktorého nikto neotrávil, a budete mať predstavu.
4. Reálie a vierohodnosť - Eee... Eee... Stále platí, čo som napísala pri Učiteľovi lásky, že ma nič na svete neštve tak ako orientálne stereotypy, ale... Ja neviem, Microphila som si zamilovala natoľko, že som knihe odpustila aj mnohé vážne chyby, vrátane tejto a ešte toho, že si s históriou neláme hlavu a rôzne kombinuje historické obdobia a časti nielen arabského sveta bez toho, aby ju to trápilo. Maroko v tejto knihe sa nepodobá samo sebe, ani 18.storočie, ale keď príbeh nešťastne zamilovaného škriatka, ktorý je pravdepodobne bystrejší než zvyšok univerza tejto knihy dohromady, je taký roztomilý...
5. Celkový dojem - Slepá zaľúbenosť. Skoro ako Microphilus a Helen, že? Či skôr Helen a jej cisár? Whatever... Toto je pravdepodobne najinteligentnejšia kniha s touto tematikou, k akej sa kedy dostanem, tak čo už.

notburga
03.04.2015 3 z 5

Zajímavě a poutavě napsáno. Autorka se při psaní inspirovala historií, ovšem smyšlené části textu označuje bez uzardění jako fikci a nesnaží se je schovávat za pravdivý háv.

Kniha se mi četla dobře. Velmi mě bavily popisy různých dobových obřadů i to, že císař není vyložený krasavec, jak to jinak v podobné literatuře bývá. Jen mě hodně zklamal konec. Příběh končí v polovině a nechává vše ostatní na fantazii čtenářů. Autorka sice vymyslela velmi spletitý a nápaditý děj, ale s jeho dokončením se neobtěžovala. A podle toho, co vím z historických pramenů, je konec příběhu více než přitažený za vlasy a neumím si představit, jak ho elegantně uzavřít a neobcházet přitom historii. Proto tři hvězdičky.