Čtvrt století střední Evropy: Visegrádské země v globálním příběhu let 1992 - 2017 https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/409220/bmid_ctvrt-stoleti-stredni-evropy-visegr-eVM-409220.jpg 4 4 1

Kniha Čtvrt století střední Evropy se věnuje soudobým dějinám států visegrádské čtyřky, které zasazuje do kontextu dějin evropských i světových. Jádrem knihy jsou chronologicky pojaté kapitoly paralelní historie visegrádských zemí, kombinované s kapitolami komparativními a syntetizujícími. Svůj originální výklad autor zahajuje rekapitulací vývoje těchto zemí ve 20. století, na niž navazuje kapitola o rozpadu sovětského bloku. Následuje postkomunistická transformace, přijetí do NATO a EU, začlenění do těchto struktur a finanční krize let 2008–2013. Zvláštní pozornost autor věnuje nezadržitelnému postupu globalizace, s jejími pozitivními stimuly i problémy. Zaměřuje se na domácí i zahraniční politiku, hospodářské a finanční otázky a především společnost v tomto regionu. Součástí výkladu jsou i exkurzy mimo střední Evropu (na neoliberální Západ, do Číny).... celý text

Carol1122
Carol1122
13.11.2019 3 z 5

Dvě století střední Evropy byla Bible pro MTS obor na FSV UK. Jednalo se o knížku k předmětu, pro nějž bylo klíčové celou knihu přečíst. Kniha Čtvrt století střední Evropy navázala na svou předchůdkyni a vylíčila vyznačené období. Ačkoliv jsem ocenila zařazení do současnosti, autorův styl mě poněkud nikdy neupoutal tak dokonale, jak u jiných knih z tematiky mezinárodních vztahů. Oceňuji nové informace i zajímavé kapitoly, které se netýkaly pouze zemí V4, ale ukázaly i jiný pohled na současné (i budoucí možné) mezinárodní vztahy.

střední Evropa Visegrádská skupina (V4)

Kniha Čtvrt století střední Evropy: Visegrádské země v globálním příběhu let 1992 - 2017 je v