Čtrnáct dní na vojně

Čtrnáct dní na vojně https://www.databazeknih.cz/img/books/82_/82985/bmid_ctrnact-dni-na-vojne-gRs-82985.png 4 23 11

Vyprávění proložené humorem o cvičení záložáků v období První republiky.

Naďa2411
24.04.2023 4 z 5

Humorně laděná akniha o vojně za první republiky. Seznámí nás od narukování, fasování oblečení, stravování a režimu celého dne. Líbilo se.

los
14.08.2022 3 z 5

milá humoreska, která (tak jako mnohé podobné) dokazuje, že vojna, iniciace a přechodový rituál, proměňující tělo i mysl, je to nejuniverzálnější téma k hovoru, které dokáže spojit lidi napříč generacemi, povahami, národy a regiony, politickými názory či stupni inteligence, vždycky se u něj shodneme, potěšíme a nostalgicky vzpomínáme/zapomínáme

zajímalo by mě, co mají jako "potkávací téma" dnešní kluci (počítačové hry?)

PastorMal13
26.07.2022 4 z 5

Krátká ale hezky a humorně napsaná knížka o tom, jaká byla vojna před sto lety.

Forestwalker
15.07.2022 4 z 5

Kdyby Poláček napsal svou knížku před 30 lety, nebyla by o moc jiná. Jen to plivání na světnici postupem času vymizelo a také člověk nemohl potkat chlápky, kteří předchozí čtyři roky strávili na frontě. Jinak se moje ZVS od Poláčkových zkušeností z prvorepublikového vojenského cvičení tolik nelišila.
Knížku jsem si přidal do ČV - 4. kniha autora. Zjistit přesné pořadí Poláčkových knih je ale velmi obtížné, v půlce dvacátých let mu vyšlo hned několik knih najednou. Kandidátů je tedy víc, naštěstí jsou zde k dispozici jako e-knihy zdarma.

Hani77
11.05.2022 4 z 5

Příjemné humorné počtení o vojenském cvičení.

Pavla-Adina
19.04.2022 3 z 5

Odlehčený popis vojenské služby za první republiky srovnává často poměry se cvičením za Rakouska-Uherska. Vojenské lidové písně, místa cvičení i rozvrh dne a povinnosti záložáka autor nezapomněl s pokusem o humor či ironii popsat.

Pebra
17.10.2021 5 z 5

Chytré. Vtipné. Anebo vlastně tak nějak smutné...

Česneksmedem
28.05.2021 4 z 5

Pánové mající za sebou vojenskou službu a následné cvičení záložáků si zavzpomínají...
Kniha má dvacet kapitol od Úvodu, přes Rukování, Prezentýrku, Fasování vojenských věcí až po XX. kapitolu nazvanou Domů. Je to krátké, ale vtipné.

Ronnie68
18.03.2020 5 z 5

Postřehy z narukování a krátkém pobytu na vojně ... místy je to opravdu vtipně napsané .... knihu jsem našla na e-knihách zadarmo .. a jsem za to ráda ... pravda je, že kdyby kniha měla o trochu více stránek ... vůbec bych se nezlobila ...

MilanCFC
20.02.2020 4 z 5

Hodně povedená knížka a opravdu škoda, že nemá těch stránek více. Ačkoliv se může zdát, že Poláček řekl vše, co říct chtěl. Několik zajímavých poznatků z vojenského prostředí za první republiky a hodně zajímavé večerní filozofování nad pojmem statečnost.

Stilico
25.05.2012 4 z 5

Postřehy z vojenského cvičení záloh za první republiky. Laděno do humorného tónu, ale místy Poláček zabrousí do filozofování nad údělem vojáků mladé republiky. Souhlasím s mnoha jeho závěry o smyslu armády. Po vojácích se již nemá požadovat statečnost ale smysl pro povinost, neboť proti plynu a jiným vražedným prostředkům se již nelze chovat hrdinsky jako dříve v boji muže proti muži. V neposlední řadě se mi líbil i svěží styl, který odpovídá snaze zaujmout novinového čtenáře (dnes se novináři snaží o totéž, ale mnohdy to sklouzne k pouhému podbízení se a ztrácí tím i samotná úroveň novin).

humor

Kniha Čtrnáct dní na vojně je v