Ctihodný muž

Ctihodný muž https://www.databazeknih.cz/img/books/89_/89274/ctihodny-muz-89274.jpg 4 16 4

Sicílska mafia. Všemocná a všadeprítomná v každodennom živote stredomorského ostrova ležiaceho kúsok pod "talianskou čižmou". Stala sa námetom mnohých kníh, dramatických aj filmových diel. Ak umelecké či dokumentárne spracovanie tejto tematiky prekročilo určitý rámec, ako sa to stalo v prípade spisovateľa Giuseppe Favu, autor musel zaplatiť životom. Možno i preto sa spisovateľ, ktorý zachytil a literárne spracoval svedectvo mafiánskeho "pešiaka" , muža na špinavú robotu, ukryl za označenie Anonym. Kniha Ctihodný muž ponúka čitateľovi pohľad do útrob chladnokrvného mechanizmu ostrovnej mafie a zároveň mu približuje priame svedectvo o obdobiach neľútostných vyvražďovacích bojov medzi jednotlivými Rodinami, či presnejšie: obdobia likvidačných masakrov, pri ktorých sa v súčasnosti najsilnejšia rodina z Corleone zbavovala protivníkov.... celý text

Literatura světová Detektivky, krimi
Vydáno: , Tatran (Bratislava)

Uomo di rispetto , 1988

palka452
12.11.2023 5 z 5

Úžasná atmosféra knihy

kamilk
08.07.2023 5 z 5

"Zo života, ktorý som viedol, mi zostala jazva na nohe a žalúdočné vredy. Všetko ostatné je preč. Zostal som sám. Z minulosti som si zachoval len dve veci. Predovšetkým pištoľ, teraz však už odpočíva aj ona v zásuvke sekretára. To druhé je spomienka."
Kniha spomienok mafiánskeho pešiaka, človeka na špinavú prácu. Nemal ambície šplhať po krvavom rebríčku do kruhu bossov, napriek tomu sa tiež stal terčom konkurenčnej Rodiny. Vďaka vlastnému dôvtipu všetko prežil a svoj príbeh podrobne, emočne chladne až mrazivo, napriek tomu čtivo a bez zbytočných odbočiek, vyrozprával. 90%
"Jestvujú pravdy aj v pekle a klamstvá aj v raji."

kannibal28
07.03.2022 2 z 5

kniha ma nenadchla a bol som sklamaný čakal som že ked to bude o mafii bude to masaker . No bohužial nebol preto dávam len 2 hviezdičky

Marquis
17.04.2013 5 z 5

Pre mňa ešte zásadnejší a kvalitnejší počin, než Puzov Krstný otec. Asi tomu dosť napomohla doba, keď som Ctihodného muža čítal (mohol som mať sotva dvanásť rokov) a ten tajomný nápis "Anonym" namiesto mena autora, no predsa, nostalgia zvíťazila. Kdežto v Krstnom otcovi už sledujeme všetko tak ako je, tu je dej zobrazený z pohľadu obyčajnej malej ryby a práve preto sa mi javí atraktívnejšou, než z pohľadu donovho syna, donovho consiglioriho, dona samotného, atď... Určite musím oprášiť staré časy, nasadiť švihácky klobúk a vydať sa naprieč časom späť k tradičným mafióssom. Mrazivo dokonalá kniha.

mafie Sicílie italská mafie

Giuseppe Fava